Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako funkcionise SAPUN ?!

[es] :: Nauka :: Kako funkcionise SAPUN ?!

[ Pregleda: 11100 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 758
*.dynamic.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Kako funkcionise SAPUN ?!31.10.2006. u 16:43 - pre 211 meseci
Dobro, znam da se njime peru ruke (i ostalo...), ali moze li mi neko sa boljim znaljem iz hemije ukratko objasniti mehanizam uklanjanja necistoca. Znam da se pravi npr od zivotinjske masnoce, i nije mi jasno kako onda uspeva da ocisti zamascene ruke npr.
Takodje me zanima kako unistava mikroorganizme - da li i njima mozda razbija lipidni omotac ili kako vec...
I da li na slican nacin 'susi' - odmascuje i kozu.
Thx !
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Kako funkcionise SAPUN ?!31.10.2006. u 17:37 - pre 211 meseci
Ne secam se vise tacnog mehanizma delovanja ali sapun se vezuje za masnocu i pri tome ne gubi osobinu da se rastvara u vodi. Na taj nacin kada koristis sapun ti nateras masnocu da se rastvoi u vodi i na taj nacin uspevas da je speres.
Za mikroorganizme ne znam, ali verovatno ima nekih dodataka sapunu koji to rade.
Isusivanje koze se vrsi upravo tim vezivanjem za masnocu iz nje i odstranjivanjem iste.
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.beobug.com.



+2 Profil

icon Re: Kako funkcionise SAPUN ?!31.10.2006. u 19:08 - pre 211 meseci
Zorg pa to je prica iz osnovne :).
Sapuni su soli visih masnih kiselina, imaju zgondu strukturu, dug hidrofoban lanac koji se vezuje sa masti recimo, tj. za supstance koje se ne rastvaraju u vodi, a sa druge strane molekula hidrifilni deo, recimo COO- Na+, koji je rastvoran u vodi.
Prljave ruke ne mozes oprati samo vodom, sapun je most ili karika koja povezuje masnoce sa vodom i tako omogucava njihovo spiranje sa neke povrsine.

 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Kako funkcionise SAPUN ?!31.10.2006. u 19:33 - pre 211 meseci
Imao sam negdje spisak šta se sve koristi za izradu svih higjenskih proizvoda, da vidite da tu sem nekih hemikalija ništa drugo nema, kakva životinjska mast!? Taj način pravljenja sapuna je davno izumr'o. Znam da je najteže napraviti prašak za pranje veša, mislim nije postupak dug ali jeste lista komponenti koja se sve upotrebljava, mislim 21!

P.S. Evo pronašao sam za prašak, pogledaću kasnije imam li spaune
Code:
PRAŠAK ZA PRANJE RUBLJA

1.    kalcinirana soda
2.    soda bikarbona
3.    natrijev sulfat    
4.    natrijev tripolifosfat        
5.    vodotopivi silikat                
6.    enzim                        
7.    natrijev hlorid                    
8.    DBSK-a                            
9.    TEXAPON N70                    
10.    ETOLAT 98                
11.    HOSTAPUR SAS60                
12.    HDFC6                        
13.    REVIPLEX                        
14.    natrijev perborat            
15.    karbonsimetilceluloza NaSO        
16.    TAED zeleni                    
17.    TAED plavi                        
18.    TINOPAL CBS                    
19.    antipjenušavac                    
20.    Zeolit                            
21.    mirisna kompozicija    

I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.beobug.com.



+2 Profil

icon Re: Kako funkcionise SAPUN ?!31.10.2006. u 21:16 - pre 211 meseci
Pitanje je bilo za sapun, a ne prasak za pranje rublja. Generalno ideja je ista, samo je hemija nesto sofisticiranija.

Sasvim pristojan, obican sapun mozes napraviti od svinjske masti, parfema (iskoristis koru od narandze:)) i boje (sargarepa:)). Cak da izgleda, mirise i radi bolje od kupovnih.
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 758
*.dynamic.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: Kako funkcionise SAPUN ?!01.11.2006. u 10:31 - pre 211 meseci
Da, hvala na iscrpnim odgovorima, sada je sve jasno. Imao sam prilike jednom da koristim sapun, pa sam se bas pitao na koji nacin radi :)
Nego, zanima me i ova stvar, da li sapuni ostecuju i celije povrsinskog sloja koze, na slican nacin kao sto unistavaju mikroorganizme (pretpostavljam razaranjem celijskog omotaca) ?
Ili gresim ?
Thx.
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.dynamic.sbb.co.yu.



+18 Profil

icon Re: Kako funkcionise SAPUN ?!01.11.2006. u 10:39 - pre 211 meseci
Citat:
zorg: Imao sam prilike jednom da koristim sapun, pa sam se bas pitao na koji nacin radi :)


Dobra!!! :)

@EagleOne
Kako mislis:"Cak da izgleda, mirise i radi bolje od kupovnih." Pa zar je fabrici tesko da naravi bolji sapun od te jednostavne kombinacije i da bude bolji?
YU2MP
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.beobug.com.



+2 Profil

icon Re: Kako funkcionise SAPUN ?!01.11.2006. u 15:35 - pre 211 meseci
@Marcony

Nije pitanje da li je tesko, vec sta je jeftinije. Za onaj "moj" sapun ti trebaju pomorandze tj. njihova kora, ostalo pojedes :), pa recimo sargarepe za boju, svinjska mast, so... kad se sve sabere ispadne jedan sapun mnogo skuplji od onog Palmolive za ruke i telo od 34din :). A da je problem da se napravi i lepsi i bolji i mirisljaviji, od ovog od prirodnih proizvoda, nije, pogledaj lush, ali i cene.
O cemu ja pisem :) :) :)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako funkcionise SAPUN ?!01.11.2006. u 21:14 - pre 211 meseci
[/quote]
Citat:
EagleOne: Zorg pa to je prica iz osnovne :).
Sapuni su soli visih masnih kiselina, imaju zgondu strukturu, dug hidrofoban lanac koji se vezuje sa masti recimo, tj. za supstance koje se ne rastvaraju u vodi, a sa druge strane molekula hidrifilni deo, recimo COO- Na+, koji je rastvoran u vodi.
Prljave ruke ne mozes oprati samo vodom, sapun je most ili karika koja povezuje masnoce sa vodom i tako omogucava njihovo spiranje sa neke povrsine.


To je, koliko se ja secam osnova. Kad se to malo prevede, sapun je zapravo - rastvarac. Za razliku od vode, koja je "neorganski rastvarac" sapun, sa jos nekim drugim supstancama predstavlja "organski rastvarac". Organski rastvaraci su, po pravilu, bolji za rastvaranje organskih supstanci i necistoca. Kako se obicno pri pranju koristi i voda, sapun tom, inace dobrom neorganskom rastvaracu, dodaje i jedan organski - da bi svaka necistoca imala u cemu da se rastvori. Naime, neke stvari se rastvaraju mnogo bolje u neorganskim, a neke u organskim rastvaraciuma. :).

Drugi, jako bitan sastojak je sredstvo koje cini da sapun peni! Pena ima jako veliki povrsinski napon, i za sebe vezuje te, jednom rastvorene, necistoce - sprecavajuci ih da ostanu na kozi.

Citat:
zorg: Da, hvala na iscrpnim odgovorima, sada je sve jasno. Imao sam prilike jednom da koristim sapun, pa sam se bas pitao na koji nacin radi :)
Nego, zanima me i ova stvar, da li sapuni ostecuju i celije povrsinskog sloja koze, na slican nacin kao sto unistavaju mikroorganizme (pretpostavljam razaranjem celijskog omotaca) ?
Ili gresim ?


Sapun sam po sebi nije eksplicitno antibakterijsko sredstvo - antibakterijski sapuni su posebna kategorija, koja nastaje tako sto se obicnom sapunu doda "nesto" sto ubija bakterije. Meni prvo padaju na pamet preparati na bazi hlora ili kiseonika.... U neke druge sapune se, slicno, dodaju i abrazivna sredstva, za bolje skidanje cvrstih necistoca, ukljucujuci tu i zadebljana na kozi. :) Od proizvodjaca zavisi sta je to. U svakom slucaju - ne brini. Povrsinski sloj tvoje koze je odavno mrtav :).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.beobug.com.



+2 Profil

icon Re: Kako funkcionise SAPUN ?!01.11.2006. u 23:09 - pre 211 meseci
Citat:
nkrgovic: To je, koliko se ja secam osnova. Kad se to malo prevede, sapun je zapravo - rastvarac. Za razliku od vode, koja je "neorganski rastvarac" sapun, sa jos nekim drugim supstancama predstavlja "organski rastvarac". Organski rastvaraci su, po pravilu, bolji za rastvaranje organskih supstanci i necistoca. Kako se obicno pri pranju koristi i voda, sapun tom, inace dobrom neorganskom rastvaracu, dodaje i jedan organski - da bi svaka necistoca imala u cemu da se rastvori. Naime, neke stvari se rastvaraju mnogo bolje u neorganskim, a neke u organskim rastvaraciuma. :).

Ako tako postavis stvari, ja bih rekao da sapun rastvara i ogranske i neorganske supstance (ovo ne zvuci dobro :)).... Najvaznije je da se slicno u slicnom rastvara, a sapun ima mogucnost da posredno rastvori hidrofobne supstance u vodi :).

Citat:

Drugi, jako bitan sastojak je sredstvo koje cini da sapun peni! Pena ima jako veliki povrsinski napon, i za sebe vezuje te, jednom rastvorene, necistoce - sprecavajuci ih da ostanu na kozi.

Ustvari je obrnuto pena ima mali povrsinski napon, pogotovo u odnosu na vodu, i to zaslugom sapuna ili deterdzenata koji smanjuju povrsinski napon vode. Medjusobne interakcije molekula sapuna su mnogo slabije od onih izmedju molekula vode.
 
Odgovor na temu

kaćunčica

Član broj: 271602
Poruke: 31
*.mynsn.net.



+2323 Profil

icon Re: Kako funkcionise SAPUN ?!26.12.2011. u 09:11 - pre 148 meseci
Baš me iznenadilo da postoji ova tema! Mislila sam, ako pitam ovako nešto, uputićete me na dečju literaturu tipa "1000 zašto-1000 zato".

Citat:
Sapun sam po sebi nije eksplicitno antibakterijsko sredstvo - antibakterijski sapuni su posebna kategorija, koja nastaje tako sto se obicnom sapunu doda "nesto" sto ubija bakterije. Meni prvo padaju na pamet preparati na bazi hlora ili kiseonika.... U neke druge sapune se, slicno, dodaju i abrazivna sredstva, za bolje skidanje cvrstih necistoca, ukljucujuci tu i zadebljana na kozi. :) Od proizvodjaca zavisi sta je to. U svakom slucaju - ne brini. Povrsinski sloj tvoje koze je odavno mrtav :).


Ono što mene u celoj priči najviše interesuje je koliko je, zapravo, običan sapun "čist". Tj. da li mikroorganizmi skinuti sa kože jednog korisnika sapuna u potpunosti spadaju i sa sapuna, pa je ovaj bezbedan za upotrebu drugom korisniku?
"Ne teče reka, nego voda. Kao što ne prolazi vrijeme, nego mi"
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Kako funkcionise SAPUN ?!27.12.2011. u 10:47 - pre 148 meseci
Zato postoji tečni sapun
 
Odgovor na temu

atontada
NIS

Član broj: 308759
Poruke: 9
5.57.79.*



Profil

icon Re: Kako funkcionise SAPUN ?!02.02.2013. u 20:24 - pre 135 meseci
Jel moze neko da mi odgovori zasto sapun ne peni u morskoj vodi?


[Ovu poruku je menjao atontada dana 02.02.2013. u 22:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Kako funkcionise SAPUN ?!

[ Pregleda: 11100 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.