Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izracunavanje povrsine slova/teskta

[es] :: Rasterska grafika :: Izracunavanje povrsine slova/teskta

[ Pregleda: 5830 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Izracunavanje povrsine slova/teskta24.10.2006. u 17:51 - pre 211 meseci
Pozdrav,

Da li postoji softver ili metoda za izracunavanje povrsine slova ili teksta? Na pr. selektujem rec i dobijem kvadraturu u nekim jedinicama. Ili je ovo vise za vektorsku grafiku tema?
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

tforgo
Tomislav Forgo
Subotica

Član broj: 34341
Poruke: 166
82.131.178.*



+8 Profil

icon Re: Izracunavanje povrsine slova/teskta24.10.2006. u 18:13 - pre 211 meseci
Rhinoceros 3D moze da izracunava povrsinu, zapreminu bilo kog 2D ili 3D oblika.

Postoji demo verzija koja je potpuno funkcionalna.

30 MB
http://download.mcneel.com/rhino/3.0/eval/
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Izracunavanje povrsine slova/teskta25.10.2006. u 22:28 - pre 211 meseci
Hvala na odgovoru, ali Rhino kao i ACAD zahteva da konvertujes slovo preko Express menija u niz polilinija koje mogu biti zatvorene ili otvorene, a zatim kroz dalju obradu kreiras region (mada i ne mora) i onda nakon sabiranja/oduzimanja manjih povrsina kroz upit dobijes povrsinu. Priznaces, malo podugacak postupak. Meni nekako bi vise odgovorao postupak kao u Word-u, tj. selektujes kliknes i dobijes povrsinu. Ne znam sta tu moze PS da uradi.
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

tforgo
Tomislav Forgo
Subotica

Član broj: 34341
Poruke: 166
82.131.178.*



+8 Profil

icon Re: Izracunavanje povrsine slova/teskta25.10.2006. u 23:41 - pre 211 meseci
Citat:
zokish:Rhino kao i ACAD zahteva da konvertujes slovo preko Express menija u niz polilinija koje mogu biti zatvorene ili otvorene, a zatim kroz dalju obradu kreiras region (mada i ne mora) i onda nakon sabiranja/oduzimanja manjih povrsina kroz upit dobijes povrsinu. Priznaces, malo podugacak postupak.


Ceo postupak za proracun povrsine preko Rhino3D je mnogo prost i ne traje duze od jednog minuta.

Kopiras tekst u clipboard.
Izaberes Text tool
Ctrl + V u polje Text to crate
Podesis na Create Surfaces
Podesis velicinu slova
Tekst postavis u bilo kom pogledu
Analyze -> Mass Properties -> Area
Selektujes kompletan tekst i kliknes desno dugme misa
Gore ti se ispise ukupna povrsina u mm2
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Izracunavanje povrsine slova/teskta26.10.2006. u 13:42 - pre 211 meseci
Hvala na detaljnom uputstvu. Imam neku stariju verziju Rhina pa sam izveo zakljucak radeci malo u njemu da je isti kao ACAD. Provericu kako to funkcionise na nasem tekstu (A4 strana kucanog teksta, recimo).

Inace problem sa izracunavanjem je nastao kada je moja firma angazovala neke slovopisce koji su naplacivali po kvadratu utrosene folije, pa kad su rebnuli cenu morala je da padne kontrola. Kako se slican problem/postupak ponovio nakon 6 meseci pomislio sam da verovatno postoji lakse resenje samo ga ne znam.
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
*.dial.cpe.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: Izracunavanje povrsine slova/teskta06.11.2006. u 13:52 - pre 211 meseci
Dakle, Rhino radi i to je u sustini ono sto sam trazio.
E sad Rhino ima ogranicenje u broju karaktera i jako uspori rad kad iskoristim maksimalan dozvoljen broj slova u polju za unos. Otprilike moze da primi jedan pasus srednje velicine, ne moze celu stranicu kucanog teksta, tako da sam primoran da iz vise koraka odradim stranu.

U sustini meni je trebala kalkulacija za natpis u jednom redu sa nekim egzoticnim fontom, ali kasnije sam hteo da vidim kolika je pokrivenost tekstom (srednjeg proreda i visine fonta) jedne stranice A4 formata tako da je Rhino za ovoliko bio koristan.
Medjutim, namucio bi se da je kalkulacija trebala da se odradi za vise strana.
U svakom slucaju hvala na savetu.

svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

[es] :: Rasterska grafika :: Izracunavanje povrsine slova/teskta

[ Pregleda: 5830 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.