Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nula vektor - tumacenje u fizici

[es] :: Matematika :: Nula vektor - tumacenje u fizici

[ Pregleda: 5485 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Nula vektor - tumacenje u fizici20.10.2006. u 12:05 - pre 212 meseci
Na fizici vecina profesora tumaci nula vektor kao skalar. I na postavljeno pitanje zasto odgovor im je koji je pravac nula vektora. Zaista u knjigama iz algebre retko ko se od profesora iste usudjuje da definise nula vektor. Bar mi se tako cini. Mozda gresim, al ja sam takvog dojma. Sta je ustvari nula vektor? Nemojte samo reci da je vektor intenziteta nula koji je normalan na bilo koji vektor i paralelan sa bilo kojim vektorom.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Nula vektor - tumacenje u fizici20.10.2006. u 13:06 - pre 212 meseci
Koliko znam:
|0|
|0|
|0|
|0|
|0|
je nula-vektor, a
0
je skalar, tako da ne bih rekao da je to isto.
Kakve veze ima to što nema pravac? Vektori se ne definišu kao nešto što ima intenzitet i pravac, već kao element vektorskog prostora.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

braker

Član broj: 80035
Poruke: 419
*.smin.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Nula vektor - tumacenje u fizici20.10.2006. u 18:27 - pre 212 meseci
Citat:
Vektori se ne definišu kao nešto što ima intenzitet i pravac, već kao element vektorskog prostora.


Ne,nego je vektor definisan intenzitetom,pravcem i smerom,a oblast definisanosti vektorskog polja ce biti neka kriva,povrsh ili oblast u prostoru.

Funkcija definisana u svakoj tachki nekog skupa tachaka prostora koja svakoj tachki tog skupa pridruzhuje vektor naziva se vektorska funkcija tachke.Ako je oblast definisanosti vektorske funkcije,kazhemo da je na skupu zadato vektorsko polje.

Funkcija definisana u svakoj tachki nekog skupa tachaka prostora chije su vrednosti realni brojevi naziva se skalarna funkcija tachke.

Skalarno/vektorsko polje u fizici sluzhe kao zamena za matematichke pojmove skalarna/vektorska funkcija tachke.

E sad,meni prvo na pamet pada strujno polje kod kretanja fluida.To je ustvari vektorsko polje brzine ili njemu odgovarajuca 3 skalarna polja,koja predstavljaju projekcije brzina na odgovarajuce ose.Intuicija mi ne dozvoljava da vektor tumachim kao skalar,pa makar to bio i nula vektor.

Ili je mozhda sve to stvar konvencije??????

Mozhda bi neko od boljih teoretichara na forumu mogao da nas prosvetli svojim razmishljanjem
Poz


.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Nula vektor - tumacenje u fizici

[ Pregleda: 5485 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.