Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

podaci iz različitih baza?

[es] :: Baze podataka :: podaci iz različitih baza?

[ Pregleda: 2568 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

delalt

Član broj: 68360
Poruke: 198
*.teol.net.



Profil

icon podaci iz različitih baza?16.10.2006. u 19:29 - pre 213 meseci
Treba mi knjiga ili tutorijal u elektronskom obliku o teoretskim ili praktičnim
rješenjima SQL sistema u kojima je moguće koristiti podatke iz različitih baza.

Ukratko, upiti nad podacima koji se nalaze u različitim bazama, koje mogu biti
na jednoj mašini ili na različitim mašinama.

Zbog čega se to koristi, koje su prednosti i nedostaci, kakva su ograničenja,
koji uslovi moraju biti zadovoljeni, kakve su međusobne zavisnosti među bazama i
tabelama, prava pristupa, sigurnost, bekap..., šta kad je jedna baza nedostupna
ili "pukla"...
Posebno me interesuju praktična rješenja, pa ako neko ima kakvih iskustava,
mogli bi malo o tome.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: podaci iz različitih baza?17.10.2006. u 14:15 - pre 213 meseci
Po teoriji, preduzece bi trebalo da ima jednu centralizovanu bazu podataka koja bi pokrivala sve funkcije. U praksi, to se ne desava. Informacioni sistemi se razvijaju inkementalno, u koracima ili skokovima, tokom duzeg vremenskog perioda i taj se proces nikada ne zavrsava. Monoge firme su pocele taj proces pre 30-40 godina, koristeci tehnologiju koja je tada bila dostupna. Kroz vreme, preduzece se razvija, razvijaju se i tehnologije i sve to treba ukomponovati u jednu celinu. Tako smo dobili COBOL, hijerarhijske baze, mrezne baze, relacione baze. Informaciona tehnologija ja prvo pokrivala knjigovodstvo, danas pokriva e-mail i proizvodnju. Kako se koja funkcija dodavala preduzecu, ljudi su pravili resenja koja su u tom momentu izgledala najbolje. A neka resenja su ostajala. Ogroman broj COBOL sistema funkcionise i danas. Zasto nisu presli na ORACLE? Pa zato sto imaju more podataka u COBOL bazama i preskupo je to sve prebacivati na 'bolji' sistem. Postoje hiljade aplikacija, reportati slicno, pisane u COBOL-u ili necem slicnom i sad sev to treba ponovo uraditi. Tesko.

Zasto se i nove stvari rade u vise baza umesto u jednoj? Zato sto se u datom momentu proceni da je tako najbolje. Do pojave interneta i web tehnologija svaka baza bila je vezana za svoju lokalnu okolinu (LAN). WAN mreze su bile i ostale veoma skupo resenje. Bilo je jeftinije imati lokalnu bazu u svakoj robnoj kuci pa recimo jednom nedeljno ili svake noci slati podatke u centralu. Pre interneta slanje podataka izgledalo je ovako: 'stavi sve na traku i posalji po kutriru gde treba'. Gde ja radim ne stedi se na tehnologiji i uvek imamo 'the last and the best'. Medjutim, samo pre 5 (pet) godina podatke iz magacina smo dobijali na hard disku. Lokalna MS SQL baza u magacinu zapise podatke na disk, onda se taj disk izvadi i UPS ga donese u centralu. Danas imamo jedan server na kome se nalaze sve nekada lokalne baze. Zasto nismo sve strpali u veliku bazu? Mi bi, ali ne ide. Posto su baze bile lokalne, iako su sve na istoj platformi, svaka je imala svoj nezavistan razvoj. Cesto su to radile razlicite firme, razliciti ljudi. I svako resenje je lokalno optimizovano. Sami za sebe, svi sitemi rade savrseno. Kako rade zajedno? Ne rade nikako i mi provodimo silno vreme pokusavajuci da nadjemo nacin da baze jedna drugoj efikasno salju podatke. Zasto ne mozemo to jednostavno da konvertujemo u jednu bazu? Pa ne mozemo da zaustavimo proizvodnju na recimo nedelju dana da bi sve istetstirali, pod uslovom da smo sve programe napravili nanovo. A zasto? Zato sto smo zauzeti pokusajima da nekako nateramo baze ovakve kakve su da rade zajedno. Na svu srecu imamo sada mogucnost da iz jedne baze vidimo drugu, pa nam je posao malkice olaksan.

Znaci, vise baza ili jedna, to je stvar izbora i uslova u kojima se nalazite. Licno verujem da jedna baza uglavnom radi bolji posao nego zbir nekoliko malih, u najvecem broju situacija, ali zbog raznih razloga to nije uvek moguce postici. Pazi, ne kazem UVEK jedna, kazem UGLAVNOM, sto nije isto.

:-)
 
Odgovor na temu

delalt

Član broj: 68360
Poruke: 198
*.teol.net.



Profil

icon Re: podaci iz različitih baza?18.10.2006. u 10:31 - pre 213 meseci
Baš si dobro opisao stanje u praksi.
Imam još nekakvih pitanja.
Citat:
Danas imamo jedan server na kome se nalaze sve nekada lokalne baze.

Ovo znači da klijenti pristupaju podacima i preko LAN-a i WAN-a (interneta) tim bazama (odnosno, svako svojoj).
Ovdje mislim na one koji imaju potrebu da vrše dopunjavanje ili izmjenu podataka u bazi, a i da dobiju izvještaje.
Ako možeš malo detaljnije, zbog čega najviše ste odlučili da sve lokalne baze prebacite na jedan
server, iako su ostale odvojene? Zašto ih niste ostavili na lokalnim mašinama (lokalnim serverima),
svejedno podacima možete pristupati preko WAN-a?
Da li je to zbog lakše administracije, sigurnosti podataka, uštede na serverima...
Koji su preduslovi morali biti ispoštovani, da bi takav način rada bio prihvatljiv (dostupnost sa svih pozicija 24/7,
brzina mreže, sigurnost rada servera ili eventualno postojanje rezervnih...)?
Vjerovatno i dalje imate potrebu za importom i exportom podataka (možda za laptop...) ili uspijevate
sve riješiti na onakav način?

Još jedna važna stvar, kao što si napomenuo:
Citat:
Po teoriji, preduzece bi trebalo da ima jednu centralizovanu bazu podataka koja bi pokrivala sve funkcije. U praksi, to se ne desava. Informacioni sistemi se razvijaju inkementalno, u koracima ili skokovima, tokom duzeg vremenskog perioda i taj se proces nikada ne zavrsava.

Ovo će vjerovatno stalno biti ovako. Taman se može i završiti sve u jednoj bazi za jedno preduzeće (idealno),
a sutra se ono ujedini sa nekakvim drugim preduzećem, koje ima sasvim drugi informacioni sistem.
Koliko se onda isplati truditi se da se sve drži u jednoj bazi. Možda je bolje raditi na sistemu sa odvojenim
bazama, čak i fizički na drugim lokacijama, pa po potrebi koristiti i import podataka?
Mislim da je ovo generalno problem za sve informacione sisteme, bez obzira na veličinu preduzeća.
Čak i jedno manje trgovačko preduzeće može imati izdvojenu prodavnicu ili više njih.
 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.kalik.info.



Profil

icon Re: podaci iz različitih baza?18.10.2006. u 12:38 - pre 213 meseci
Samo jedan mali komentar!?!

Video sam u jednoj firmi u Hrvatskoj, HgSpot, da svaka prodavnica je preko interneta zakacena na
SQL Server u Zagrebu. Direktno iz svih delova države se pristupa jednom centralnom serveru, gde se vrše
narudžbe, prodaja, pregled robe, radnika i svega što jedna kompanija treba.
Direktno se može videti dnevna prodaja u svakoj prodavnici, koliko koje robe ima u njoj i može se
naručiti prebačaj robe iz jednog mesta u drugo, ako nema u centrali u Zagrebu.
Znači ne mora se narudžba vršiti iz Zagreba, nego direktno iz prodavnice.
Mislim da je program Slovenački i da je interfejs rađen u Delphi -u, a koliko mi je rečeno na serveru ima više
baza koje su međusobno povezane i verovatno za neke svoje delove koriste pojedine resurse iz drugih baza.

Zaista, fascinantno funkcioniše, koliko su mi pokazali, a cena cele priče je šestocifren broj!?!



[Ovu poruku je menjao loshmiscg dana 18.10.2006. u 14:38 GMT+1]
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

aleksandarpopov
IT consultant
Senta

Član broj: 57172
Poruke: 484
*.sksyu.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Re: podaci iz različitih baza?18.10.2006. u 13:34 - pre 213 meseci
Nema SAP za dzabe 14.000 tabela, neki domaci ERP-ovi preko 1.000 - 1.500. Ali mislim da se svuda tu radi samo sa jednom bazom, barem ono sto sam ja video. Za SAP ne znam, ali mislim da je i tu jedna baza. Eventualno za neke OLAP, ima jos baza, ali transakciona jedna.
Cene tih sistema ne znam tacno, ali su prilicno skupi, a o odrzavanju i da ne pricamo...
RTFM
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: podaci iz različitih baza?18.10.2006. u 13:37 - pre 213 meseci
Svako preduzete treba da ima integralan informacioni sistem. Preduzece ne uvodi informacioni sistem zato da bi se na bolji nacin vrsila evidencija, nego zato sto taj informacioni sistem moze da pruzi mnogo bolju analizu poslovanja.

Da bi se radila analiza, podaci moraju biti na jednom mestu, i uniformni, bez obzira iz kog delapreduzeca dolaze. To je neophodnost.

U praksi, nije uvek moguce obezbediti da svi delovi preduzeca u realnom vremenu budu i deo integrisanog informacionog sistema. Ogranicenja su prvenstveno nepostojanje tehnickih mogucnosti ili previsoka cena povezivanja. Tada se pribegava odvojenim bazama podataka, gde izdvojene celine vode sopstvene evidencije zasebno. Medjutim, da bi celo preouzece funkcionisalo sve promene opet moraju da se prebacuju i u centralu i obrnuto, svaka izdvojena jedinica iz centrale mora da preuzima podatke koji su neophodni da bi mogla da vrsi sopstvenu evidenciju.

Prosti primeri bi bili da izdvojena trgovina vodi evidenciju prometa ali s vremena na vreme mora da sve promene posalje u centralu. S druge strane, da bi trgovina mogla da onosi podake, mora recimo da ima azuran sifarnik komitenata i sifarnik artikala sa raspolozivim kolicinama koje dobija iz centrale.

Lose strana izdvojenih jedinica je pre svega u nemogunosti azuriranja podataka u realnom vremenu. Podaci izmedju centrale i izdvojene jedinice se razmenjuju u nekim dogovorenim vremenskim intervalima, tako da se uvek moze smatrati da su podati u trenutku analize (u manjoj ili vecoj meri) neazurni. Ovo cak vazi i kada izdvojena jedinica ima tehnicke preduslove da vrlo cesto moze da razmenjuje podatke sa centralom.

Posledica ove neazurnosti je jos jedan bitan problem: ako forma iam vise izdvojenih jedinica nijedna od njih nikada ne moze imati realno stanje u svojim podacima. Uzmimo na primer stanje artikala, ako jedna ispostava proda/utrosi odredjenu kolicinu artikla, dok ona tu izmenu ne posalje u centralu, ostali delovi firme nemaju podatak da ta kolicina artikla vise nije raspoloziva i moze da se desi da prodaju ono sto u stvari vise nemaju.

U principu, tezi se tome da se izbegnu izdvojene celine i da informacioni sistem fukncionise kao jedinstven. Do skora je tako nesto bilo dostupno samo velikim preduzecima ali sa sve vecom dostupnoscu Interneta, postalo je dostupno i mnogo manjim firmama.

Najjednostavniji i najbukvalniji nacin koriscenja jedinstvenog inforamcionog sistema i jeste prosto obezbedjivanje da se sve klijentske aplikacije preko Interneta povezu na jedan database server. U praksi to nije mnogo komplikovanije od rada na vise radnih stanica u lokalnoj mrezi. Udaljene stanice se u lokalnu mrezu povezuju VPN-om i preko takve konekcije im je omoguceno da pristupe serveru.

Razlika u odnosu na LAN se svodi uglavnom na manju brzinu protoka podataka uslovljenu brzinom internet linkova.

Kada su u pitanju raznorodni informacioni sistemi primenjeni u centrali i izdvojenoj jedinici, to je najbolnija kombinacija, jer je tu cesto tesko obezbediti lak prepis podataka iz jednog sistma u drugi i po pravilu zahteva namenski softver za prepisivanje.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: podaci iz različitih baza?18.10.2006. u 13:56 - pre 213 meseci
[By Broker: quote]U principu, tezi se tome da se izbegnu izdvojene celine i da informacioni sistem fukncionise kao jedinstven. Do skora je tako nesto bilo dostupno samo velikim preduzecima ali sa sve vecom dostupnoscu Interneta, postalo je dostupno i mnogo manjim firmama.[/quote]
By Zidar: savrseno opisan problem u dve recenice

Dalja rasprava bila bi tipa 'ima li Boga, i ako nema, kako bi zgledalo da ga ima'. Vise baza ili jedna baza (Broker pametno koristi mnogo bolji termin ' informacioni sistem' ), to u zivotu nije stvar izbora onoga ko se trenutno bavi odrazvanjem i prosirenjem sistema. To je rezultat politike, eksternih okolnosti, istorije i kojecega drugog. Posto su ovi faktori uglavnom van domasaja nas smrtnika, ne vredi raspravljati sta bi bilo kad bi bilo i kako bi trebalo i kako bi moglo.

 
Odgovor na temu

delalt

Član broj: 68360
Poruke: 198
*.teol.net.



Profil

icon Re: podaci iz različitih baza?25.10.2006. u 23:00 - pre 213 meseci
Još uvijek tražim nekakvu literaturu.

Jeste da je usko vezano, ali nisam mislio na planiranje i izradu kompletnih informacionih sistema,
već samo dio vezan za DBMS.
Znači, podaci u jednoj bazi na jednom serveru u odnosu na podatke u više baza na više servera.
U praksi se pojavljuje i jedno i drugo, pa sam mislio da već postoji nekakvo poređenje,
gdje su opisani prednosti i nedostaci.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: podaci iz različitih baza?

[ Pregleda: 2568 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.