Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto slika treperi???

[es] :: Video karte i monitori :: Zasto slika treperi???

[ Pregleda: 11980 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Maksic
Maksic Aleksandar
Arandjelovac

Član broj: 5938
Poruke: 25
*.ptt.yu

ICQ: 173731946
Sajt: www.max-online-team.tk


Profil

icon Zasto slika treperi???04.05.2003. u 15:26 - pre 254 meseci
Sigurno ste svi vi primetili tj gledali ste na TV-u da kad kamera snima kompjutere slika na
monitorima treperi.Moze li mi neko objasniti zborg cega se to desava???

P.S Ako sam kojim slucajem temu postavio u pogresan forum molim moderatore da je po tom premeste.
max
 
Odgovor na temu

Nemanja Jakovljevic

Član broj: 940
Poruke: 707
*.beograd-3.tehnicom.net



+39 Profil

icon Re: Zasto slika treperi???05.05.2003. u 02:04 - pre 254 meseci
to se desava zbog frekvencije osvezavanja monitora i frekvencije slika koju snima kamera
cini mi se da kamera snima 50 frameova u sekundi a na monitoru podesavash
shto je vece osvezavanje ekrana vise treperenja jer su kraci intervali pojavlivanja slike, i veca mogucnost da jedan frejm kamere upadne u trenutak kad nema slike na monitoru.
to je to
ako sam pogresio zamolio bih ljude da me isprave
Nemanja Jakovljevic
 
Odgovor na temu

01011011

Član broj: 561
Poruke: 2341
*.dialup.mindspring.com



+2 Profil

icon Re: Zasto slika treperi???05.05.2003. u 11:00 - pre 254 meseci
da ti malko jednostavnije objasnim. Covjekovo oko ne vidi te linije, koje inace su tu non stop, i mi ih ne vidimo.... znam da mi je neki psihologicar drug nesto o tome pricao...ne mogu se cele price setiti..
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.dial.tiscali.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Zasto slika treperi???05.05.2003. u 13:51 - pre 254 meseci
Citat:
Maksic:
Sigurno ste svi vi primetili tj gledali ste na TV-u da kad kamera snima kompjutere slika na
monitorima treperi.Moze li mi neko objasniti zborg cega se to desava???


Efekat kog si primetio zove se izbijanje i primećuje se kao zbirni efekat dve periodične pojave. Šta je periodično kod kamere i monitora kog kamera snima? Slika na CRT monitoru (dakle na monitiru sa ekranom, odn. katodnom cevi) crta se jednom jedinom tačkom koja trči po ekranu. To što mi vidimo sliku a ne samo jednu trčeću tačku ima veze sa načinom na koji rade naše oči. Utisak koji je tačka proizvela na naše oko dok je bila na nekom delu ekrana traje jedno vreme. Tačka pretrčava preko ekrana (osvežava sliku) onoliko brzo koliko je potrebno da našem oku za stalno ostane utisak postojanja slike, i da se to još dešava bez neprijatnog treperenja.

Kamera, bar ona klasična, sa svoje strane snima jako slično, opet je u pitanju neka tačka koja trči po vidnom polju kamere i skida tačku po tačku slike. Čak i sa CCD kamerama koje rade drugačije, zbog ograničenja tehnologije, slika se i dalje iščitava red po red tako da i tu postoji sličan efekat.

Kamera vidi monitor mnogo savršenije nego naše oko, tj. utisak koji se proizvede u nekoj tački njenog oka traje mnoooogo kraće nego kod čoveka. Trajanje zavisi od metode po kojoj kamera radi kao i od karakteristika fotoosetljivog materijala i koječega drugog. I ne samo to već se ta tačka kreće malko brže od tačke koja crta po monitoru.

Zamisli situaciju u kojoj se ove dve tačke jure po istoj liniji na monitoru (tj. kamera snima do monitora u isto vreme dok se on iscrtava). Tačka sa koje kamera čita podatke je malko brža i izmiče onoj monitorskoj. Tako ona pre stiže da snimi tačke na ekranu koje odavno nisu bile osvežene i snima zapravo manji intenzitet u datoj tački nego što bi video recimo čovek. Ovde odavno znači dovoljno dugo u odnosu na dužinu utiska o osvetljenju neke tačke u oku kamere. Dakle celi redovi na ekranu kod kojih se u svakoj tački dešava ista ova stvar će na jednom frejmu kog kamera snimi ispasti tamniji. Otud pruge. Tačan odnos između frekvencija osvežavanja slike na monitoru i akvizicije slike određuje kakva će se šema videti na ekranu - pruge koje stoje, koje se kreću na jednu stranu, koje se kreću na drugu itd.

A sad nešto sasvim drugačije: jednačine.

Ako zamislimo da posmatramo dve periodične pojave u nekoj tački, sa bliskim frekvencijama
i , mi vidimo njihovu superpoziciju (zbir):



ako ovo napišemo malo drugačije, dobijamo:



gde je ovaj prvi deo, amplituda zbirnih oscilacija. Vidimo da amplituda varira od 0 do , zavisno od odnosa frekvencija. Ako su frekvencije bliske, amplituda se menja sa jako malom frekvencijom (jednakoj razlici ovih polaznih frekvencija) i ta promena amplitude s vremenom zove se izbijanje. Treperenje TV slike snimljene kamerom je malko složeniji efekat koji ima isto poreklo, i sličan efekat se može videti kod svih pojava koje se sastoje od pojedinačnih harmonika bliskih frekvencija.

f
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Zasto slika treperi???05.05.2003. u 14:45 - pre 254 meseci
Odlicno filmile :)
Ovu temu cu da 'maznem' za HW forum - verovatno se slazete da tamo pripada.
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Mico Grabez
N,Beograd

Član broj: 70232
Poruke: 5
*.yubc.net.

Sajt: yubc.net


Profil

icon Re: Zasto slika treperi???11.10.2005. u 06:49 - pre 224 meseci
To se desava kod nekih monitora zbog nekog izvora magnetizma naprimer ako su zvucnici blizo ili neki spoljni ispravljac ili ako su blizo neonke za osvetlenje. Kod mene se to desava zbog elektronske lemilice dok radim monitore a hoce i od oslabelog mreznog elektrolita u monitoru pa je slaba filtracija.
Yu1vo
 
Odgovor na temu

M E N E
borislav
Temerin

Član broj: 30434
Poruke: 231
*.dialup.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: Zasto slika treperi???13.10.2005. u 12:06 - pre 224 meseci
Citao sam ovde mnogo pitanja i listao mnooogo odgovora, ali ovaj filmilov odgovor je najbolji ikada. Molio bih odgovorne da odvedu coveka na pivo, jer se tako odgovara na pitanja. I ne salim se.
Uhvatili ste me nespremnog
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Zasto slika treperi???13.10.2005. u 16:40 - pre 224 meseci
@Mico Grabez - ti verovatno mislis na obicno treperenje, ovde je tema treperenje snimljenog monitora

Citat:
M E N E: ... jer se tako odgovara na pitanja.
Stvarno odlican odgovor.

U vezi sa ovim, molim za jos dva pod-odgovora:

- kako se ova pojava manifestuje prilikom snimanja klasicnom kamerom (na film)?

- kako snimaju one sekvence na filmovima, gde pokazuju kako "glavni junak" nesto gleda na monitoru svog racunara i naravno - slika je blistava, bez treperenja? Da li idealno podese frekvenciju kamere i monitora (da budu jednake) ili je posredi neki drugi trik?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Video karte i monitori :: Zasto slika treperi???

[ Pregleda: 11980 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.