Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?

[ Pregleda: 5679 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?17.09.2006. u 14:37 - pre 213 meseci
Instalirao sam PostgreSQL 8.1. Sa tom instalaciojom instalirani su i ODBC drajveri za bazu. U Administrative Tools - ODBC Data Source Administrator - Drivers pored ostalih ima i PostgreSQL ANSI i PostgreSQL UNICODE. Bilo je nešto govora o tome na delphi forumu, kačenje na Postgres bazu, između ostalog preko ADO. Kad postavim ADOConnection i na proprty ConnectionString imam dva provajdera PostgreSQL OLE DB PROVIDER i MICROSOFT OLE DB PROVIDER FOR ODBC.

Ako neko ima iskustva s tim i volje, zamolio bih da mi objasnite kako da se preko ADO spojim na PostgreSQL server i bazu koju sam napravio.
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

Bojan Kopanja
Bojan Kopanja
Senior Web Developer, ZeusSoftware
Stara Pazova

Član broj: 6155
Poruke: 507
80.93.229.*

ICQ: 346697685
Sajt: www.zeussoftware.rs


Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?17.09.2006. u 16:22 - pre 213 meseci
Vec sam ti poslao, ali neka, mozda jos nekome zatreba ...

Evo ga primer ConnectionString-a:
Code:
Provider=PostgreSQL OLE DB Provider;Password=passzabazu;User ID=postgres;Data Source=localhost;Location="";Extended Properties=""


Znaci provider je PostgreSQL OLE DB Provider, ubacis username i pass u odgovarajuca polja, a u datasource upises "localhost" ili recimo IP kompjutera na kom se nalazi baza i to je to... ADOConnectio je povezan sa bazom, a samim tim i sve ostale ADO komponente .
 
Odgovor na temu

chachka
Srđan Mijatov
Programer
BUS Computers
Kikinda

Član broj: 53780
Poruke: 576
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.baze-podataka.net


+4 Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?17.09.2006. u 18:16 - pre 213 meseci
Ime baze se postavlja u Location

Provider=PostgreSQL OLE DB Provider;Password=passzabazu;User ID=postgres;Data Source=localhost;Location=ime_baze;Extended Properties=""
"The best code is no code at all."
- Zidar (ES član)
"Biggest obstacle to learning
SQL is unlearning procedural
programming."
- Joe
Celko
"Minimize code, maximize data."
- A. Neil Pappalardo
 
Odgovor na temu

Bojan Kopanja
Bojan Kopanja
Senior Web Developer, ZeusSoftware
Stara Pazova

Član broj: 6155
Poruke: 507
*.net
Via: [es] mailing liste

ICQ: 346697685
Sajt: www.zeussoftware.rs


Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?17.09.2006. u 20:27 - pre 213 meseci
>
Tacno, izvinjavam se, taj mi je "detalj" promakao :D, mada ukoliko imas
samo jednu bazu na serveru ( sto je vrlo moguce za sitnije programe )
onda ce ti raditi kako treba i bez toga posto se podrazumeva koju bazu
ce da koristi ;).
 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?17.09.2006. u 21:18 - pre 213 meseci
Hvala na odgovorima. Uspeo sam na osnovu:
Code:

Provider=PostgreSQL OLE DB Provider;Password=passzabazu;User ID=postgres;Data Source=localhost;
Location=ime_baze;Extended Properties=""

Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

obucina

Član broj: 38191
Poruke: 723

Jabber: obucina


+7 Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?18.09.2006. u 19:04 - pre 213 meseci
Da li je neko radio sa nekim native komponentama kao PostgreSQL DAC i kakva su iskustva?
Nesto nisam pristalica ODBC, ZEOS ili SQLDirect resenja, a PostgreSQL+Delphi me jako zanima
kao platforma.
 
Odgovor na temu

_deran_

Član broj: 69493
Poruke: 252
*.suonline.net.



+1 Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?18.09.2006. u 21:15 - pre 213 meseci
Zasto ne zeos?
 
Odgovor na temu

Bojan Kopanja
Bojan Kopanja
Senior Web Developer, ZeusSoftware
Stara Pazova

Član broj: 6155
Poruke: 507
*.net
Via: [es] mailing liste

ICQ: 346697685
Sajt: www.zeussoftware.rs


Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?18.09.2006. u 22:13 - pre 213 meseci
>
I zasto ne ODBC + ADO :)?
 
Odgovor na temu

_deran_

Član broj: 69493
Poruke: 252
*.suonline.net.



+1 Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?18.09.2006. u 22:56 - pre 213 meseci
ODBC je cini mi se spor, ali zeos lepo radi bar sa pg 7.4
 
Odgovor na temu

obucina

Član broj: 38191
Poruke: 723

Jabber: obucina


+7 Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?19.09.2006. u 00:47 - pre 213 meseci
Ljubitelj sam native pristupa. Ove komponente "jedna za sve" mi se ne dopadaju.
Ogranicavaju upotrebljivost, nemaju implementirane funkcije specificne samo za neke baze i sl...
Nista kao native pristup. Pogledajte FibPlus - koje komponente mogu da se porede sa njima kada
je u pitanju pristup Firebird bazi podataka? Mocno, lako, brzo... Kao bajka su...
Radio sam sa Zeos-om i SQLDirect-om. Odradili su mi posao, ali opet - nista kao native pristup.
Jak razlog za nekoriscenje Zeos-a mi je oznaka verzije i datum njegovog poslednjeg izdanja.
Koristio sam ga u kombinaciji sa MySQL-om za azuriranje web aplikacija iz Delphi programa. Za ovakve
stvari bih ga koristio, ali za nesto vece - tesko.
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?19.09.2006. u 08:57 - pre 213 meseci
> Pogledajte FibPlus - koje komponente mogu da se porede sa njima kada
> je u pitanju pristup Firebird bazi podataka?

UIB (nema bržeg) i IBO.
 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?19.09.2006. u 10:55 - pre 213 meseci
Pozdrav,

meni je bitna brzina komuniciranja delphi programa sa bazom. U ovom slučaju, instalirao sam PostgreSQL 8.1 i na bazu se zakačio preko ADOConnection. Za sad mi to deluje OK. Ali, šta kad baza dođe, recimo, do 1GB?
Tu bi trebao da se pokaže kvalitet baze i samog programa. Koliko sam pročitao, PostgreSQL nema problema sa tim, odnosno, brzo radi, brzo radi i kroz mrežu, ali pitao bih vas da li neko ima iskustva s tim i na osnovu toga da predlog za najbolje komponente (jednostavan pristup bazi, brza obrada)!?!
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

aleksandarpopov
IT consultant
Senta

Član broj: 57172
Poruke: 484
*.sksyu.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?19.09.2006. u 13:20 - pre 213 meseci
Za "tetka Jovanku" iz racunovodstva za unos virmana i "tetka Cecu" iz obracuna plata za unos obustava ce svakako biti dovoljno brzo ;)
A ako ti baza naraste na koji GB, brzina mnogo zavisi kako si projektovao bazu i kako si napisao program, a najmanje od komponenti koje koristis. Ako ti je za sada brzina ok, ako ti je baza dobro projektovana i podesena (indexi), program dobro dizajniran (npr. ne ucitavas suvisne podatke) ne bi treba da imas problema ni ako ti baza naraste na koji GB.
Ako pravis neki sw posebne namene gde ti je brzina bas bas bitna, to je vec druga prica...
RTFM
 
Odgovor na temu

obucina

Član broj: 38191
Poruke: 723

Jabber: obucina


+7 Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?20.09.2006. u 15:24 - pre 213 meseci
Citat:
savkic:
UIB (nema bržeg) i IBO.


Igore, moja prica je usmerena na "velicanje" native pristupa u odnosu na pristup preko
mehanizama kao sto je ODBC, a ne na poredjenje komponenti. Inace, i UIB i IBO koriste
native pristup.
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?21.09.2006. u 07:34 - pre 213 meseci
> Igore, moja prica je usmerena na "velicanje" native pristupa u odnosu na
> pristup preko mehanizama kao sto je ODBC, a ne na poredjenje komponenti.
> Inace, i UIB i IBO koriste native pristup.

Moj komentar se odnosi na FibPlus, mislim da su UIB i IBO brži.
 
Odgovor na temu

edin_jak

Član broj: 45093
Poruke: 33
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?23.09.2006. u 09:30 - pre 213 meseci
Svakako ti je najbolje rešenje komponenta firme CoreLab za Postgres bazu. Ja radim sa MySql bazom i komponentom za nju i imam samo reči hvale. Na bazu se veže putem TCP/IP protokola i sve što treba da uneseš je ip adresa servera i naravno korisničko ime i lozinku. Proba sam i sa Postgres bazom ali mi je MySql brže radio, sa druge strane MySql još nema implementirane trigere pa vidi šta ti više koristi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Konekcija na PostgreSQL preko ADO ili čega već, help?

[ Pregleda: 5679 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.