Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako permanentno namagnetisati komad metala?

[es] :: Fizika :: kako permanentno namagnetisati komad metala?

[ Pregleda: 15441 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nntom
Beograd

Član broj: 89312
Poruke: 103
*.vdial.verat.net.

Sajt: ndeco-lampe.blogspot.com


+1 Profil

icon kako permanentno namagnetisati komad metala?17.07.2006. u 22:53 - pre 216 meseci
Ljudi, evo jednog koji bi hteo da , recimo namagnetise shraf ili shrafciger ili bilo koji deo od gvozdja - TRAJNO.Kako se recimo napravi magnet za zvucnik? I trajno je namagnetisan. Ako mozete, uprostite sto vise mozete , bez strucnih reci , izraza jer nisam od struke, nego jedan vise, entuzijast. Hvala
 
Odgovor na temu

husa_mon
Dragosavac Dusan
Odzaci

Član broj: 30384
Poruke: 4
*.metrohive.net.



Profil

icon Re: kako permanentno namagnetisati komad metala?03.10.2006. u 23:26 - pre 213 meseci
Hehehehe,

Pazi sada, da bi neki metal trajno namagnetisao, on mora da spada u kategoriu magnetnih celika, odn. u podkategoriju magneto-tvrdi celici.

Magnetno tvrdi celici se odlikuju Velikom remanentnom indukcijom Br, i velikom koercitivnom silom Hc, naravno i velikim energetskim proizvodom (Br*Hc), tako da

Ako tvoj "shraf" (vijak) ili "shrafciger" (odvijac) ne spadaju u ovu grupu celika, nema teorijske sanse da ih permanentno namagnetises!!!

Pozdrav


Dragosavac Dusan
------------------
huseinMon
 
Odgovor na temu

nntom
Beograd

Član broj: 89312
Poruke: 103
213.244.208.*

Sajt: ndeco-lampe.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: kako permanentno namagnetisati komad metala?04.10.2006. u 23:15 - pre 213 meseci
Dusko , hvala ti na trudu pre svega i sada mi je naravno jasno da ne mogu namagnetisati obicno gvozdje.Ali , ajde, pretpostavimo da se negde u mom haosu u radionici nalazi bar takav celik od kojega bi mogao da napravim magnet , ili na neki relativno dug period, kako ga namagnetisati? Koji bi bio princip? Hvala jos jednom i pozdrav
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.247.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: kako permanentno namagnetisati komad metala?05.10.2006. u 22:25 - pre 213 meseci
Ako gvožđe ima histerezis - može se namagnetisati. Šrafciger (ili neki drugi komad gvožđa) najlakše ćeš namagnetisati tako što jakim stalnim magnetom prevučeš desetak puta preko šrafcigera vodeći računa da je prevlačenje uvek u istom smeru i istim polom magneta.
 
Odgovor na temu

nntom
Beograd

Član broj: 89312
Poruke: 103
213.244.209.*

Sajt: ndeco-lampe.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: kako permanentno namagnetisati komad metala?05.10.2006. u 22:53 - pre 213 meseci
DA , hvala ti majstore ! Vidish , uvek ima nesto novo, neka nova fora. ja sam to radio naravno , ali sam trljo majstorski malo vamo malo namo pa malo u krug hehehe, znash vec kao sta heehhe. Sad malo da se uozbiljim... Hteo sam da namagnetisem onaj sraf kojim se zatvara isticanje ulja iz kartera da bi se na njega hvatale cestice i opiljci metala, a najvise iz menjaca posto on nema filter i ulje ne cirkulise kroz isti. A ono sto sam mislio kad sam pitao da li moze permanentno da se namagnetise neki komad celika , mislio sam na neki elektro postupak. Fala opet :)))
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: kako permanentno namagnetisati komad metala?09.10.2006. u 12:39 - pre 213 meseci
Naravno da postoji i "elektro" postupak. Umesto da uzmeš permanenti magnet, možeš da koristiš elektromagnet. Tako se i prave permanenti magenti, stave se u jezgro elektromagneta i pusti se struja.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: kako permanentno namagnetisati komad metala?10.11.2006. u 14:36 - pre 212 meseci
Stari Kinezi su pravili igle za kompas tako sto su zagrijavali metalnu iglu do usijanja i onda je drzali u pravcu sjever-jug (u zemljinom magnetnom polju) dok se ne ohladi. U zagrijanom stanju, molekuli kristalne resetke u metalu su pokretljiviji pa ih magnetno polje moze zakrenuti u odgovarajuci polozaj. Kad se metal ohladi molekuli ostanu u prethodnom polozaju. Probaj da zagrijes taj metalni deo do usijanja i ostavi ga da se ohladi u nekom magnetnom polju (od obicnog magneta ili elektro magneta). Mozda bi pomoglo i da to ponovis nekoliko puta.
 
Odgovor na temu

nntom
Beograd

Član broj: 89312
Poruke: 103
*.vdial.verat.net.

Sajt: ndeco-lampe.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: kako permanentno namagnetisati komad metala?10.11.2006. u 20:33 - pre 212 meseci
HM , veoma interesantno. Fitopatolog mi je preporucio trljanje , a ti mi preporucujes grejanje . Probacu oba nacina pa s javljam. Mnogo hvala. Pozdrav :)
 
Odgovor na temu

Vladokv
Vladimir Knezevic
Svuda po gradu
Sopstvena Gewerbe
Berlin

Član broj: 31521
Poruke: 478
89.216.240.*

Sajt: goo.gl/ZbvDC


+16 Profil

icon Re: kako permanentno namagnetisati komad metala?20.11.2006. u 18:42 - pre 212 meseci
Ja sam magnetio srafciger tako sto sam na njega namotao izolovanu zicu (oko 1 mm poprecni presek) i krajeve zice par puta u kratkom vremenskom intervalu(1s) kontaktirao na jaci izvor jednosmerne struje (npr akumulator). Zavrsilo je posao i samo 50 navojaka zice, mada moze i vise. Ovo je elegantniji nacin magnecenja strujom
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: kako permanentno namagnetisati komad metala?

[ Pregleda: 15441 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.