Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2479245 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.01.2017. u 12:30 - pre 88 meseci
Piše ovako Electric expansion valve is controled automatically. Dal je to elektronski ne znam.

U uputstvu piše:

Running state when defrost:

Compressor off, fan off, postpone 50s, 4-way valve open, postpone 40s still ,compressor on,cycle water pump on a u stvari radi

Compressor off, postpone 50s, fan off, postpone 20s, 4-way valve open, postpone 40s still ,compressor on, (kad odledi) compressor off, postpone 20s , 4-way valve close, postpone 40s still, fan on, postpone 30s , Compressor on


Sećam se Vašeg rešenja za otapanje direktno gasom.

Ja uštedu vidim u tome da meni na temperaturama preko +5 (sigurno više od 60% zime) ne treba ni pola snage koju imam a to znači potrošnju struje od 12.5% u odnosu na sadašnju.
Koliko mi treba od 0 do +5 gde ima defrosta ne znam a lako se može probati. Neka mi treba 70% snage (to je još oko 20% zime) a to je potrošnja struje od oko 50% u odnosu na sada...

Oko ugla eksp. ventila...
Ja sada regulišem temperaturu ekspanzije uglom exp. ventila jer mi je brzina kompresora konstantna (uvek maksimalna i ne mogu da je regulišem jer je on-off TP).
Isti efekat mogu da postignem da fiksiram ugao exp. ventila a da smanjujem obrtaje i time trošim manje struje.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.01.2017. u 20:11 - pre 88 meseci
Mislim da ova sprava može biti interesantna

http://electrical-engineering-...-behind-household-power-savers

makar i kao zaštita -surge protector .
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.01.2017. u 12:17 - pre 88 meseci

Samograditelji, sacuvajte ovaj link

http://www.ebay.com/itm/NEW-TO...main_0&hash=item3cd2efb151
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.01.2017. u 15:00 - pre 88 meseci
Ne bih da ti kvarim entuzijazam,ali kad skupis na gomilu cenu fr,dostave,carine i pdv dolazis blizu sume neceg ozbiljnijeg sto mozes u srbiji da kupis,a povrh svega imaces ostvarljivu garanciju. Ovom kinezu mnogo sta moze poci po zlu. Ko ima para kupi yaskawu,ko ima manje para kupi omron danfoss,a ko bas ide u minimum za fr neka kupi santerno ili kontrol tehniks,ali ovo ne preporucujem,upravo iz razloga za sta je namenjen. Da je namenjen za kontrolu nekog ventilatora ili pumpe za vodu ok,ali za inverter tp nikako.
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.01.2017. u 06:42 - pre 88 meseci
SG,

Hvala za drugarski savet.

Verovatno si u pravu za ivertersku TP vazduh-voda, kod koje je najveći problem
nedostatak znanja i iskustva.

Ali voda-voda se moze napraviti za oko 1600E, i to bolja od kupovnih, jer se skoro
sve domaće V-V pumpe prave bez aksijalnog ulaznog izmenjivača, što je dugoročno
gledano, za mene, veliki minus, jer je napojna voda potencijalni izvor brojnih problema.
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.01.2017. u 09:58 - pre 88 meseci
Upravo mi pade napamet jedna nerazradjena ideja

Da se upotrebom Grundfos Magna 3 pametne cirkulacione pumpe,
koja ima mogu'nost frekventne regulacije, i temperaturnim senzorima
primitivno ali dovoljno upotrebljivo upravlja radom i Inverterske spoljasnje
jedinice, i celog centralnog sistema grejanja ?
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.01.2017. u 10:08 - pre 88 meseci
Nije mi jasno kako mislis da upravlja inverterskom spoljnom jedinicom??
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.01.2017. u 10:55 - pre 88 meseci
Ajd ovako da dam jedan primer veceg sistema,ali principa vazduh voda. U pitanju je čiler,velike snage, sa 12 kompresora u 4 grupe po 3 komada. Zavisno od potrebe se pali automatski grupa po grupa,a unutar njih kompresori. Svaka grupa ima svoja dva ventilatora sa integrisanim f.r. koji zavisno od broja kompresora startovanih u grupi menja i brzinu rada ventilatora. Standardni on off sistem ali zbog tandem izvedbe nesto priblizno inverter varijanti.
Inverter tp,kao i klima,bi trebala broj obrtaja kompresora do uskladjuje sa temperaturnim razlikama vode na radijatorskoj strani,ili sa pritiscima freona sto opet direktno utice na temperaturu vode,nemam licno iskustvo pa neka me ispravi neko ako gresim.tu je opet elektro ekspanzioni ventil sa svojom kontrolom,zatim i ventilatori sa promenljivim brojem obrtaja. I njen cilj bi bio kao i na klimi,da radi u kontinuitetu dokle god joj minimum snage ne postanene previse za trenutne potrebe. Magna 3 sa svojom cenom i ulogom ima smisla u slozenijim sistemima sa vise odvojenih vodova sa zajednickog sistema grejanja/hladjenja pa da tu izvrsi uskladjivanje protoka po potrebama. U kucnom sistemu,previse kosta i vrsi povracaj ulozenog dugoooo godina. Najprikladnija je za neke on/off sisteme,za inverter po meni nema potrebe i predstavlja uzaludno potrosen novac.
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.01.2017. u 12:26 - pre 88 meseci
Frekventno regulisana cirkulacijona pumpa na strani toplotne pumpe ima za cilj da tacno vodi i ostvaruje razliku temperature vode na ulazu i izlazu iz pumpe.
U zavisnoti od instalisanog sistema grejanja ona vodi dt= 5 ili dt = 10 K.
Ovim se postize stabilniji rad kompresora i freonske strane jer se protok na vodenoj strani menja u jedinici vremena. Tako dobijete optimalan rad kompresora od samog starta pa do postizanja zeljene temperature u sistemu.
Balansni regulirajuci ventil je najcesca kucna izvedba. Njime se fiksno definise protok u jedinici vremena po nominalnoj vrednosti za pumpu koju je definisao proizvodjac.
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.01.2017. u 13:54 - pre 88 meseci
Citat:
SG kamikaza:
Ajd ovako da dam jedan primer veceg sistema,ali principa vazduh voda. U pitanju je čiler,velike snage, sa 12 kompresora u 4 grupe po 3 komada. Zavisno od potrebe se pali automatski grupa po grupa,a unutar njih kompresori. Svaka grupa ima svoja dva ventilatora sa integrisanim f.r. koji zavisno od broja kompresora startovanih u grupi menja i brzinu rada ventilatora. Standardni on off sistem ali zbog tandem izvedbe nesto priblizno inverter varijanti.
Inverter tp,kao i klima,bi trebala broj obrtaja kompresora do uskladjuje sa temperaturnim razlikama vode na radijatorskoj strani,ili sa pritiscima freona sto opet direktno utice na temperaturu vode,nemam licno iskustvo pa neka me ispravi neko ako gresim.tu je opet elektro ekspanzioni ventil sa svojom kontrolom,zatim i ventilatori sa promenljivim brojem obrtaja. I njen cilj bi bio kao i na klimi,da radi u kontinuitetu dokle god joj minimum snage ne postanene previse za trenutne potrebe. Magna 3 sa svojom cenom i ulogom ima smisla u slozenijim sistemima sa vise odvojenih vodova sa zajednickog sistema grejanja/hladjenja pa da tu izvrsi uskladjivanje protoka po potrebama. U kucnom sistemu,previse kosta i vrsi povracaj ulozenog dugoooo godina. Najprikladnija je za neke on/off sisteme,za inverter po meni nema potrebe i predstavlja uzaludno potrosen novac.


Odgovor glasi pretpostavljam za Vlaju
Ali dalje ne znam kako mislite preko tog kontrolera da upravljate sa inverter TP??
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.01.2017. u 14:32 - pre 88 meseci
Jeste za vlaju, ali nisam siguran sad na koji ti kontroler mislis?
Vlaja ide sa pricom o samogradnji inverter tp vazduh/voda,ja to vidim kao uzaludan i skup posao u toj izvedbi,vise skup nego uzaludan da budem iskren.
Doduse verujem da misli o prepravci on off monoblok spolje jedinice da radi kao inverter,sto ke opet skupa prepravka i znaci gubitak garancije. Ja sam rekao ono sto mislim da sam u pravu,treba mu frekventi regulator za kompresor jos jedan za ventilator,mozda zamena tev,senzori pritiska,kontrola za tev...ako nisam u pravu,rekoh da me neko ispravi.
Da rezimiram.... ja nisam za takvu varijantu i moja prica naginje ka odgovaranju njega od tako neceg.
Ono sto ne znam,a pitao sam ali nisam dobio odgovor...
Da li kod inverter tp vodjenje ide po temperaturi vode ili po pritiscima freona?
I drugo da li je ventilator na spoljnim jedinicama inverter klima on off,ili mu se regulise broj obrtaja nekako?
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.01.2017. u 15:14 - pre 88 meseci
Samogradnja TP vazduh-voda bi bilo ludilo tu mislim napraviti uredjaj od sastavnih delova.

Ali mislim da Vlaja prica o vodjenju gotove spoljne jedinice na sta je odgovor ne osim ako nadje spoljnu jedinicu koja se vodi

sa 0-10V ili 4-20mA ali ja ne znam za tako nesto niti verujem da postoji.

Prepravka on off jedinice u inverter je bacanje para najverovatnije nikad nece raditi kako treba (ako uopste proradi)

Naravno da se vodi po temperaturi vode temperature freona (kod malih masina nema senzora pritiska) sluze za regulaciju samog freonskog kruga.

Kod skupljih modela ventilator spoljne jedinice se vodi nekom vrstom inverterskog vodjenja ali u unaped definisanim koracima.


Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.01.2017. u 15:36 - pre 88 meseci
Ok,slazemo se u oba slucaja...bilo da pravi inverter od on off,ili da radi dodatno vodjenje postojeceg invertera,nema smisla ni jedno ni drugo.
I hvala za odgovor na prethodna dva pitanja.
A ja bi trebalo da veceras budem u mogucnosti da tihom odradim proveru potrosnje motora sa f.r.
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.01.2017. u 19:10 - pre 88 meseci
Nije Gree za zezanje.

Samo da su im cene povoljnije (5850E)....

http://www.sinclair-solutions..../leaflet-monoblock-2016-en.pdf
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.01.2017. u 07:07 - pre 88 meseci
Kod gornjeg Gree-jevog monobloka, paznju mi je posebno privukla
upoteba Wilove pametne cirkulacione pumpe.

Očigledno je njenom upotrebom postignut osetan porast evikasnosti,
u porešenju sa prethodnom generacijom Gree-jevih monoblokova.

Mislim da će svi značajni proizvodjači prihvatiti taj trend, i da će oni
koji je prvi implementiraju, pobrati kajmak.


[Ovu poruku je menjao Vlaja 011 dana 14.01.2017. u 08:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.01.2017. u 07:45 - pre 88 meseci
Da ne budem nepristojan:

Moja generalna ideja je napraviti TP od kvalitetne Invenerterske spoljašnje
jedinice, plus šta još mora uz to. A ideju o FRD je potekla iz čitanja ecorenovators
foruma. Ako su oni mogli da to uspešno naprave, valjda možemo i mi.

A implementacija pametne cirkulacione pumpe se nametnula, sama od sebe, logički.

[Ovu poruku je menjao Vlaja 011 dana 14.01.2017. u 08:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
82.117.203.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.01.2017. u 10:18 - pre 88 meseci
Dali je neko bilo ko pratio ove zime "obične" i invertotske klime i makar na krajičku sveske napravio spisak za i protiv za nešto što bi bio dobar razlog da se fabrički gotov uređaj prepravlja i dali ta cela avantura zaista je toliko jeftinija da vredi izgubiti garanciju? Naravno zadovoljstvo :TO SAM JA NAPRAVIO nemože da se obračunava jer je neplativo i životu dodaje jednu drugu dimenziju u koju nažalost oni za koje su to sve već odavno kinezi ili neki drugi mnogo jeftinije napravili nikad neće uplivati i osetiti!Valjalo bi ceo forum ponovo pročitati i videti dal je neko bilo ko rešio upravljanje,otapanje,pregrevanje i druge elemente koje jedna TP vazduh voda koristi i ko kakva iskustva ima .Ovaj forum je ipak jedna knjiga koja se povremeno dopisuje sa više ili manje dobrim člancima i poglavljima.Samograditeljima i ljubiteljima vazduh voda od srca preporuka :Pratite @tihi taj zna o čemu govori i piše onako kako stvarno jeste !Iskoristite na srebrnom poslužavniku ponuđeno znanje koje košta mnogo stotina sata rada
Živeli !
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.01.2017. u 16:35 - pre 88 meseci
Mozete i sami videti utiske korisnika inverter klima u temi 'koja klima'
Po svemu sudeci niko na ovim minusima nije bio nezadovoljan.....kod mene na poslu se dvojica kolega greju klimama,kako smo zakljucili obojici je tvrdoglavi ugradjivao....jedan ima nokriju iliti 14ku,a drugi nokriju i jos jednu 9ku....obojica zadovoljni i ulozenim i dobijenim.

@vlaja

Koliko sam shvatio,vi bi spoljasnju jedinicu inverter klime prilagodili upotrebi da radi kao tp vazduh/voda. Ulaganje mnogostruko manje ukoliko se vec ima,ili moze nabaviti jeftino polovna spoljna,onda garancija i nema svoju ulogu uopste. Da li bi vama bila dovoljna jedna velika ili dve manje,sve je pitanje mogucnosti i potreba. Da li je izvodljivo unutrasnju jedinicu zameniti izmenjivacem freon/voda ne znam. Ukoliko je razlika u odnosu ulozenog i dobijenog velika,u smislu da je dobijeno mnogo vise,a znate ili ste videli da je moguce,a imate nekog da vam pomogne da to sprovedete u delo....pokusajte svakako.
Ukoliko od novog uredjaja imate nameru gore navedeno da radite,rizik je mnogo veci,a razlika ulozenog dobijenog mnogo manja....ja bi savetovao da odustanete,onako drugarski i bez ljutnje.
Poceo sam danas da citam taj ecorenovator forum,pa cu videti bas o cemu se radi.
 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
82.117.203.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.01.2017. u 19:11 - pre 88 meseci
priznajem da sam površno pogledao predložene strane i došao do istg zaključka kao i korisnici u mojoj okolini.bez obzira dal su "obične" ili invertorske klime ja ih ipak gledam kao toplotne pumpe vazduh vazduh svi su imali istu problematiku.Do nekog trenutka je sve radilo kako treba i onda se led počeo penjati po saću.blokirati odvod kondenzata ponegde i rad ventilatora i značajno smanjilo dobit ili COP ili kako to već ko zove.Povećavao se broj radnih sati smanjivala temperatura izduva unutrašnje jedinice i onda su vlasnici jeftinijih uređaja uključili pomoćno grejanje a vlasnici skupljih nekako pregurali do ovog otopljenja.Primetio sam da je zajedničko za sve uređaje da ni jedan nije "video"da treba da se odledi dok još to može sam svojim agregatima, da su se svi odleđivali nakon određenog broja radnih minuta i da je odleđivanje isto trajalo određeni broj minuta a kakva je stvarna situascija bila napolju bože sakloni.Led je visio na sve strane invertori se presijavali od leda uređaji koji ne dogrevaju ulje u kompresoru bili glasniji od tenka.Nažalost niko nije dao sebi vremena i truda da poveže kad treba početi odleđivati dokle to raditi itd.Lično sam ubeđen da se samogradnje netrebsa plašiti naprotiv moja takva radi od 2012te sa rezultatima min COP 2.7 max COP5.2 ali je put trnovit i težak ako se otvori ovakva tema rado ću razmenuti mišljenje i iskustva.
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.01.2017. u 09:31 - pre 88 meseci
BRAVO ! "ne znam nisam odavde"

To je izvanredna tema, od internaconalnog značaja, jer tretira svtski tehnički problem, i zato
predlažem da otvorite, i da ovde ostavite link.

Naglašavam. posebna tema. da bi je ljudi lako nalazili, jer je od ogromnog praktičnog značaja.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2479245 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.