Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480798 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.04.2016. u 18:24 - pre 97 meseci
Citat:
tihi2:
Na samoj TP spolja na pločici piše "Rated power=9A" a sam kompresor nisam hteo da otpakujem (baš je lepo izolovan).
Verovatno ću to izmeriti kleštima (ima ih drugar) kad upalim.
Vođenje po spoljnjoj temperaturi bi onda bilo jedino a to mislim da ne bi bilo ovako precizno kao što imam. Imam dosta stakla na jugu pa kad sine sunce grejanje se gasi a spoljja temperatura i dalje niska.
Ne bih upravljanje menjao.
Razmišljam nešto... ako smanjim obrtaje kompresora, smanjiću i pritisak freona, ekspanzioni ventil će puštati isti protok kao sa većim pritiskom što znači da ću dobiti nižu temperaturu vode. Da li razmišljam dobro? Rešenje je da i ekspanzioni ventil zatvorim koliko može (sada je 10* a minimum je 6*). Ako je napolju +10*C sa 6* otvorom temperatura freona odlazi i do 70*C (to mi se jednom desilo kad sam eksperimentisao). Zaštita kompresora se aktivira na temperaturu freona od 92*C.

Vođenje po spoljnjoj temperaturi bi moglo da vodi samo kompresor (npr zadam izlaznu temperaturu vode 45*C i odredim na kojoj brzini kompresora je dobijam; kad spoljnja temperatura padne za npr. 10*C povećava se brzina kompresora na sledeću brzinu).


Kompresor treba da se vodi po temperaturi vode a eventualno zadata temperatura klizeci da se menja u odnosu na spoljnu temperaturu

inace moze da ne valja.

Ako budes imao prilike slikaj mi taj ekspanzioni ventil kojeg korisnik moze rucno da podesava ubih se od radoznalosti da ga vidim.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.04.2016. u 19:16 - pre 97 meseci
Da li bi ikakvu stednju ostvario ako umesto vodjenja kompresora f.reg. na izlaznu stranu bafera stavis trokraki ventil sa motorom i jedan kontroler koji setujes da ti spram spoljne temperature vrsi pustanje vode ka radijatorima, a da ti tp u bafer gura kao sto je do sad gurala. Sa auterovim am2rglt kontrolerom mozes da setujes 6 tacaka temp vode,zavisno od spoljne. On kod nas u firmi odredjeje posao za grejanje i hladjenje kancelarija preko kasetnih fc uredjaja. Da li si nekad izvodio racunicu ako ides u tom pravcu?
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.04.2016. u 19:27 - pre 97 meseci
Hteo sam i ja tako nesto da predlozim jer inverter sa velikim baferom gubi svoju smisao sama prepravka je skupa a realno i vrlo rizicna.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.04.2016. u 19:40 - pre 97 meseci
Sad sam malo bacio pogled na cene...trokraki ventil sa pogonom koji se vodi po spoljnoj temperaturi kosta oko 300€. esbe ventil i motor...verovatno ima i jeftinije i skuplje,ali mislim da je jednostavnije od strujne prepravke. Pitanje je,ako neko zna iz iskustva da li vreditako raditi....da je bafer recimo uvek npr na 45c a ventil da u sistem pusta shodno spoljnoj temperaturi od 35-45,zavisno od toplotnih gubitaka u datom momentu spram spoljne temperature.

 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.04.2016. u 20:50 - pre 97 meseci
Ajde redom da kažem...
Ne mogu da slikam taj ventil ali na upravljačkoj jedinici u sobi imam mogućnost da nameštam ugao (parametar je P5 i zove se Min opening angle of electric expansion valve, vrednosti 6-30*). Njime direktno utičem na temperaturu na freonskoj strani izmenjvača i kada je napolju 0*C ja ga postavljam na 10* i dobijam temperature freona 45*C, izlazne vode 40*C, na temp. ulazne vode 35*C. I to je uglavnom režim u kome TP radi. Kad ulazna voda bude 40*C, izlazna bude 44*C a na izmenjivaču (exhaust temperature) bude 48*C i TP se gasi. Merač temperature mi je u donjoj tačci akomulatora i gasi se kada dno akomulatora bude na 40*C. Kada je na dnu 30*C iz akomulatora u kuću i dalje ide 35*C (jer vuče vodu sa vrha akomulatora) a tada se već pali TP.

Nisam mislio taj ventil ručno da podešavam već frekventni regulator (na 3-4 vrednosti).

E sad, kako moj sistem sada radi.
TP greje akomulator od 1000l na temperaturu od 40*C. Kad je dostigne gasi se sve dok temperatura u akomulatoru ne padne do 30*C kada se ponovo pali. Dakle potpuno nezavisno od bilo kakvih temperatura.

Iz akomulatora se uzima voda za grejaje kuće preko trokrakog ventila a pošto je sada to najviše 40*C onda je on uvek otvoren i termostat u referentnoj sobi reguliše temperaturu 22.5 +/- 0.11*C.
Bafer se može zagrejati i loženjem koje je opet nezavisno a koristi se ista regulacija za grejanje kuće. Dakle bafer gejem ili sa TP ili loženjem (a mogu i sa oba istovremeno jer ima svaka svoju cirkulacionu pumpu) i to je jedna celina.

Ideja za frekventu regulaciju je da kompresor ne radi uvek punom snagom već da, kada je napolju preko npr. 0*C radi sa 75% a kad je preko +7*C da radi sa 50% snage. I dalje bi grejala do 40*C i ugasila se a palila na 30*C samo što bi to sporije dostizala. A to me nije briga jer je na temp. preko 0*C dovoljno 75% snage.

Dakle ideja je da se iza kontaktora koji pali kompresor stavi frekventni regulator koji se može voditi spoljnjom temperaturom ali da upravlja snagom kompresora tako da on dostigne onih 40*C.
To je sigurno manja ušteda nego da izbacim bafer i direktno šaljem vodu u kuću ali to bi tražilo značajne prepravke sistema i investiciju u motor za mešni ventil i sam mešni ventil jer je ovaj običan, star 20 godina i upravljan motorom od brisača od stojadina (staro moje rešenje sa lancem i zupčanicima od bicikla).

Da li se to isplati? Videćemo kad budem znao koliko košta. Ako bih mogao da uštedim 30% para za zimu tj 100evra onda koliko stotina evra toliko godina.
Inače u literaturi navode da je sa 75% snage potrošnja energije 50%, a sa 50% snage (meni je to sve preko spoljnjih 0*C) troši se 12.5% energije. Ako je ovo tačno ušteda bi morala biti i veća.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.04.2016. u 21:26 - pre 97 meseci
Uzmi neki uredjaj koji ima specifikaciju COP-a na raznim opterecenjima za iste uslove rada pa ih umanji za neki procenat

jer te vrednosti neces dobiti dogradnjom pa uradi matematiku to 75-50 50-12,5 mi deluje kao fantastika.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.04.2016. u 21:47 - pre 97 meseci
Toshiba Estia za iste uslove od 10 do 100 % kapaciteta razlika u COP max 15 % padom temperature i manje.

Rashladni ciklus je ipak kompleksnija stvar od cirkulacione pumpe.

Evo ga deo data book-a.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.04.2016. u 21:55 - pre 97 meseci
Ovde http://www.momentum-automation...me/Frekventni%20regulatori.pdf
na 7. strani piše to što sam rekao. Ne znam koliko je istina ali je suviše lepo da bi bilo istinito.
Treba porediti različit kapacitet na istoj spoljnjoj temperaturi. Ne znam da li to može kod klima.
Čovek koji održava motore u Karlsbergu kaže da tamo svi motori imaju frekventnu kontrolu i da je ušteda drastična.

Sad sam video data book...
U 2. tabeli piše da je za +2*C za 100% load potrošnja 4.31kw a za 50% load potrošnja je 1.88kw što je 43% potrošnje. Ispada da je stvar skoro linearna.
Zanimljivo da je najveći COP na oko 60% snage.

[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 20.04.2016. u 23:08 GMT+1]
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.04.2016. u 22:16 - pre 97 meseci
Po mom misljenju,a ne moram biti u pravu,neka me zoxor ispravi posto je strucniji....ugradnjom frekventnog svoju tp iz on/off rezima dobijas inverter tp. Da bi ona sto efikasnije radila,citaj isplativije,licno mislim da su joj tri setpointa malo,da je potrebnija neka pid regulacija ili nesto priblizno,da bi opravdao ulaganje u frekventni/inverter kakogod ga neko zove,isto je.opet to povlaci vece ulaganje,sto opet podize opravdanost prepravke. Dixellom za 100€ dobijas dva setpointa,koja ako se secam mozes da postavis da ako je napolju -xyz do 0 pumpa gura vodu na 40c,a ako je od +1 do xyz smanjis temperaturu vode ka baferu,ili da bilo koju drugu granicu odredis,ako te zadovoljava,jer i smanjenjem polazne temperature direktno povecavas cop,tj smanjujes potrosnju struje. Druga varijanta je ona sa mesnim ventilom,oko 300€,koja se svodi na moje razmisljanje i teoretisanje,prakticno nemam podatke omogucim ustedama i potrosnji.
Treca moze biti bilo kakav kontroler namenjen vodjenju kompresora koji ti dozvoljava barem tri setpointa,ja ne znam koji bi mogao doci u obzir,ako neko zna nek kaze,da mozes dobiti sto fleksibilniju krivu rada vodjenja po temperaturi vode,sto ce opet direktno uticati i naodnos potrosnje.
Ako sam nesto pogresio,ispravite me,i meni znaci da znam gde gresim...ako i jesam,nisam iz lose namere,nemojte zameriti,iskreno zelim pomoci ako mogu.
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.04.2016. u 22:17 - pre 97 meseci
Po mom misljenju,a ne moram biti u pravu,neka me zoxor ispravi posto je strucniji....ugradnjom frekventnog svoju tp iz on/off rezima dobijas inverter tp. Da bi ona sto efikasnije radila,citaj isplativije,licno mislim da su joj tri setpointa malo,da je potrebnija neka pid regulacija ili nesto priblizno,da bi opravdao ulaganje u frekventni/inverter kakogod ga neko zove,isto je.opet to povlaci vece ulaganje,sto opet podize opravdanost prepravke. Dixellom za 100€ dobijas dva setpointa,koja ako se secam mozes da postavis da ako je napolju -xyz do 0 pumpa gura vodu na 40c,a ako je od +1 do xyz smanjis temperaturu vode ka baferu,ili da bilo koju drugu granicu odredis,ako te zadovoljava,jer i smanjenjem polazne temperature direktno povecavas cop,tj smanjujes potrosnju struje. Druga varijanta je ona sa mesnim ventilom,oko 300€,koja se svodi na moje razmisljanje i teoretisanje,prakticno nemam podatke omogucim ustedama i potrosnji.
Treca moze biti bilo kakav kontroler namenjen vodjenju kompresora koji ti dozvoljava barem tri setpointa,ja ne znam koji bi mogao doci u obzir,ako neko zna nek kaze,da mozes dobiti sto fleksibilniju krivu rada vodjenja po temperaturi vode,sto ce opet direktno uticati i naodnos potrosnje.
Ako sam nesto pogresio,ispravite me,i meni znaci da znam gde gresim...ako i jesam,nisam iz lose namere,nemojte zameriti,iskreno zelim pomoci ako mogu.
 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
87.116.145.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.04.2016. u 02:44 - pre 97 meseci
@tihi.Iskren respekt za statistiku , vaša zapažanja potvrđuju da svakom promenom " sredine" gubimo 5 stepeni, freon 45 primarna voda 40 bafer 35. 10 stepeni na 1000 l nije zanemariv gubitak , ali je to tako i nemožemo uticati .Jedno vreme sam se zanosio da umesto bufera stavim hidrauličnu skretnicu i tako preskočim jednu izmenu , ali sam otišao u drugu stranu sa svojim eksperimentima. Pretpostavio sam da meeting ima električni ekspanzioni ventil znači ako se nevaram otapa kroz 4 kraki ventil .Pravilnim vođenjem ovog ventila dobićete po meni više nego ugradnjom FR .Dali na svom kontroleru u sobi možete da vidite povratnu temperaturu gasa ?
Sa velikom pažnjom pratim forum koji je postao više nego interesantan.
Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.04.2016. u 07:54 - pre 97 meseci
Da, gubi se 5* i ja sam se navikao na takav gubitak (izmenjivač od 120m od Rehau cevi za podno grejanje koji je uronjen u bafer od 2500l gubio mi je 4*). Teorija kaže da je gubitak duplo manji ako je izmenjivač duplo veći a to već postaje ekonomski neisplativo.
Imam sve temperature na displeju i to:
1. Coil (evaporator) temperature
2. Return gas temperature
3. Exhaust temperature
4. Environment temperature
5. Outlet water temperature
6. Return water temperature
7. Opening angle of expansion valve

Kakvu ideju imate (pretpostavljam rešenje koje imate kod Vas) i kako bih ja to mogao prepraviti? Na displeju imam mogućnost samo podešavanja vremena kada defrost da počne.
Uslov je temperatura <+4 i vreme (mogu da podesim od 30-90 minuta). Na displeju imam i mogućnost forsiranog defrosta (ako pritisnem 2 neka dugmeta istovremeno, nisam koristio piše u manualu).
Video sam i sam da odlazi u defrost i kad (naizgled) ne treba, kad nema magle i kad je vlažnost vazduha oko 60% a temperatura ispod +4. Ja to podešavam (kad sam kući) kad nema magle na 70-90 minuta a kad ima na 40 minuta. Leda ima više kad je magla i skoro da je ovih 40 minuta predugačko.

Inače, kad je spoljnja temp oko 0 do +4*C tipične temperature su Coil temp=-2 a return gas temp=-4 do -6. Nisam video da se izjednače i da su bliže od 2*C.

Možda nisam bio precizan za temperaturu vode: sa dna bafera uzimam vodu od 35*C, ona se greje na izmenjivaču koji je 45*C i izlazi temperature 40*C. I kad je bafer pun, razlika temperature dna i vrha je 5*C.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.04.2016. u 11:25 - pre 97 meseci
Tih 5 stepeni nije gubitak u smislu gubitka energije jer energija kako god zavrsava u objektu ali sa tacke gledista toplotne pumpe jeste gubitak jer toplotna pumpa mora da radi 5 stepeni visu vodu sa manjim COP
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.04.2016. u 11:49 - pre 97 meseci
Citat:
tihi2:
Ovde http://www.momentum-automation...me/Frekventni%20regulatori.pdf
na 7. strani piše to što sam rekao. Ne znam koliko je istina ali je suviše lepo da bi bilo istinito.
Treba porediti različit kapacitet na istoj spoljnjoj temperaturi. Ne znam da li to može kod klima.
Čovek koji održava motore u Karlsbergu kaže da tamo svi motori imaju frekventnu kontrolu i da je ušteda drastična.

Sad sam video data book...
U 2. tabeli piše da je za +2*C za 100% load potrošnja 4.31kw a za 50% load potrošnja je 1.88kw što je 43% potrošnje. Ispada da je stvar skoro linearna.
Zanimljivo da je najveći COP na oko 60% snage.

[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 20.04.2016. u 23:08 GMT+1]


Imas za sve toshibe partial load.

60 % jeste magicna brojka na primer toshibin vrf sa tri kompresora gde su za tazliku od vecine konkurencije sva tri frekventna postize se i preko 30 % vece efikasnosti na 60%
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
87.116.145.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.04.2016. u 14:41 - pre 97 meseci
Tihi svaka čast ! dali ste možda primetili da kad je razlika između spoljne temperaturi i povratnog gasa veća od 6 stepeni gledano kao apsolutna vrednost spoljna jedinica je skroz zaleđena ?Dugo su me zbunjivali spoljni senzori na "čuvenim " markama a od zimus mislim da znam zašto to rade. Nažalost ni ja nemogu da pratim te temperature automatski kao pritisak što bi bilo prava stvar ,jer tad bi moglo i autmatski podešavati otvorenost - zatvorenost exp ventila i regulišem potrošnju. Verovatno sam jedini entuuijasta koji TP puni gasom pomoću vage,manometra i ampermetra. ali da netupim previše....Nije mi baš jasan izraz Exhaust temperature ( izlazna temperetura čega ? )dali biste bili ljubazni pa mi objasnili o kojoj je tačno temperaturi reč ja baratam sa 5 temperatura i 6sta je temperatura kompresora Majstorski dijalekti se ipak razlikuju
Sa velikom pažnjom pratim nastavak diskusije na forumu pozdrav svim forumašima

[Ovu poruku je menjao ne znam nisam odavde dana 21.04.2016. u 18:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.04.2016. u 15:50 - pre 97 meseci
Sve ukupno sam video da na spoljnjoj jedinici ima više leda samo 3-4 puta i to u decembru kad je bila velika magla. Da li nema previše leda zbog "preventivnog" tj vremenskog defrosta ili zbog razlike u temperaturama gasa - ne znam. Da ste mi to rekli zimus obratio bih pažnju.
Exhaust temperature je temperatura freona u kondenzatoru (to je najviša temperatura koja se uopšte izmeri pa sam ja zaključio da je to freonska strana kondenzatora tj izmenjivača). Nisam skidao izolaciju da tražim gde je stvarno taj senzor a ovako mi zvuči logično. Inače piše da se zaštita pali kada ta temperatura dostigne 92*C i ja sam zaključio da je to temperatura izlaza na kompresoru.
Kako ste Vi rešili da se ubacuje freon za defrost?
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
87.116.145.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.04.2016. u 16:45 - pre 97 meseci
Koji gas koristi vaša TP ? Ta temperatura bi ipak mogla biti kritična tačka pregrevanja, pošto je upravljanje ekspanzijom ručno,tj da preko ekspanzionog regulišete pregrevanje i pothlađivanje a da je ovo samo sigurnosni elemenat to je kod mene radio običan bojlerski termostat kojeg sam namestio na 85 stepeni jer kad grejem bojler zbog izuzetno nepvoljnog odnosa vodenih krugova hoće da ode u nedogled, isto bi se desilo da nemate pufer i recimo zatvorite pola od ukupog broja radijatora Ako tako gledam onda i ja pratim tu temperaturu.To otapanje koje je donelo toliku uštedu je nešto kao kod starih mesarskih vitrina malo modifikovano zbog hidro udara,ali ja baš zbog hidro udara zbog kojeg se i odustaalo kod velikih sistema od ovoga kolko vidim , koristim klasične kompresore od klime koji imaju sa strane svoju ekspanzionu posudu i zaštitu od ulaska tečnog gasa . Na kolikom uglu vam je ventil zatvoren a na kolikom skroz otvoren ? naravno u njihovim nekim jedinicama od 1 do 10 ako sam dobro sklavirio.Verovatno ste prevideli pitanje dali imate 4 kraka ventil u vašoj TP .
Sa velikom pažnjom pratim nastavak diskusije na forumu pozdrav svim forumašima
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.04.2016. u 21:14 - pre 97 meseci
Gas je R417A a ima četvorokraki ventil u TP. Ekspanzioni ventil je na 60 stepeni kad se TP pali (skroz otvoren) i zatvara do zadatog ugla (minimum je 6 stepeni). Može se minimum podesiti na 6-30 stepeni.
U normalnim uslovima temperatura kompresora ne može biti ni blizu kritične. Za tu kritičnu treba da je spoljnja temperatura bar 30*C, da je ulazna voda u izmenjivač tj iz bafera bar 70-80*C, da je senzor zadate temperature potopljen u hladnu vodu i da je ekspanzioni ventil otvoren na najmanje tj na 6 stepeni. A pitanje je da li i onda može.
Najviše što sam video je oko 70*C kada sam zadao da temperatura u akomulatoru bude 60*C i kad je ta temperatura dostignuta u akomulatoru. Sa zadatom većom temperaturom ona razlika sa 5*C se povećava.
Zanimljivo mi je da je ta razlika od 5*C skoro stalna. Naime, kada se upali TP temperature kompresor/izlazna voda/ulazna voda je 38/34/30, posle 10-15 minuta je 43/38/33 a posle još 10-15 minuta je 48/43/38. Sve vreme mi je ekspanzioni otvor na 10 stepeni (ja ga celu zimu ne diram, jedino kad je ispod -5 onda ga spustim na 8 stepeni. Ispod toga nisam išao).

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
87.116.145.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.04.2016. u 01:57 - pre 97 meseci
60 stepeni je skroz otvoren a 6 skoro zatvoren čisto informativno.Razlog ovome je da kad kompresor kreće ekspanzija je skroz otvorena i skoro nema otpora gasu tj motor lako kreće.Kad motor postigne brzinu i uspostavi se cirkulacija ventil se zatvara ,kompresor sabija počinje da greje kondenzacioni krug ( izmenjivač)i počinje ekspanzija sabijenog gasa tj hlađenje spoljnog saća.Ako može od strane softvera kad je gas na visokoj temperaturi u primarnom krugu probajte otvoriti ventil na 60 i time topli gas bez velikog otpora "direktno" pustiti u saće i pratite za koliko će se temperatura saća podići..Ako vam softver to dovoli eto jednostavnog otapanja spoljne jedinice kao sa rasteretnim ventilom.Obratite pažnju po meni TP bi trebala posle svakog ciklusa grejanja da sama otovri ventil na 60 i pusti vreli gas u saće.sad još samo da kompresor radi neko vreme npr 3 min i eto male uštede.R 417 je ekološka zamena za R22 i zo je po meni ekstra,jer 22 sa najmanjerada daje najviše toplote,(T kond 55 stepeni) i ima dosta visoku tačku istaravanja (T isp 5 stepeni) pri relativno malim pritiscima 25 / 5 bara.Što više pišete o Meeting TP sve mi se više dopada.Nadam se da nisam jako utupio objašnjenje.
Sa velikom pažnjom pratim nastavak diskusije na forumu pozdrav svim forumašima
 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
87.116.145.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.04.2016. u 02:12 - pre 97 meseci
Što se tiče onih famoznih 5 stepeni razlike imeđu krugova to je normalno.Još nisam sreo ni TP ni kotao ni ništa što može da napravi više od 5 stepeni razlike recimo polaz 40 povrat 20.To ima svoj razlog ali nebih tupio 2 foruma nisu dosta,o tome se skoro ceo semestar uči.Bilo bi zanimljivo preskočiti jednu izmenu jer kako svi znamo COP najviše zavisi od temperature potisa tj.Što više rada uložimo sa tim više energije trošimo, a dobit nam je skromnija.Ja podešavam pvratnu temperaturu diferencija je 2 stepena (npr na 34 pali na 36 gasi TP) i ako povrat držim na 36 (potis je tad 41)dobijem račun za struju oko 5000 i t sobe 22.Kad dignem povrat na 40 račun odleti na 7000 a t sobe odmili na 24.Vrlo skupa 2 stepena.......
Najteže je biti zadovoljan a najlakše tuđe novce brojat !
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480798 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.