Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2483627 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.01.2016. u 15:02 - pre 100 meseci
TP mora da se čuje, a bunarska (verovatno Pedrolo) je sigurno glasnija (pogotovo ako nije potopna). Ali ona se obično stavi u šaht sa poklopcom pa se ne čuje toliko.
U dvorištu se sigurno više čuje TP vazduh/voda (jer je napolju) ali ispod 60db. Ono 80db je stvarno strašno mnogo, toliku buku ni industrijske ne prave. Verovatno je greška.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

popusicko

Član broj: 12568
Poruke: 679



+729 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.01.2016. u 15:04 - pre 100 meseci
Jeste Pedrolo.Nemam šaht nego je jedna niska prostorija 1m visoka iskorišćena za instalacije.
 
Odgovor na temu

apokalipso
sarajevo

Član broj: 28548
Poruke: 56
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.01.2016. u 21:52 - pre 100 meseci
Citat:
idm:
apokalipso

rekoste da sanitarnu vodu grejete sa toplotnom pumpom Kronoterm i vidim da je to vrlo isplativo.
Molio bih vas da mi odgovorite na par pitanja:
1- Mozete li mi malo opisati kako pumpa funkcioniše ?
2- Da li je bilo kakvih problema tj .kvarova na njoj ?
3- Da li ona ima kakav dopunski izvor toplote recimo el.grijač ili moze li se priključiti na neko centralno grejanje, kako je kod vas ?

Unapred hvala !


Pumpa je isto zrak-voda stim sto koristi zrak iz kotlovnice koja ne povrsine 10ak m2. U prospektu je pisalo sa mora biti minimalno 8m2 a ja imam 10ak m2 tj jedna manja manja 4 i veca 6m2 i imam flex cijev kao za napu koja prebacuje hladan zrak iz jedne prostorije u drugu jer ne smije da na istom mjestu usisava i isisava zrak. Ona inace radi do 7C ipod tih valjda slabo radi mada mi je u tim prostorijama uvijek 20ak stepeni pa nemam problema.
2. Problema nije bilo nikakvih osim jednom kada sam cistio kotlovnicu i iskljucio pumpu i nakon sto sam je upalio pocela se cudno ponasati tj bukvalno je pobudalila. Onda samo okrenem utikac (zamijenim fazu i nulu)sve normalno radi. Ovaj fenomen niko iz struke mi nije znao objasniti cak sam poslao i fabrici mail.
3. U sebi ima i grijac od 2kw mislim koji sluzi ako temperatura padne ispod 7 stepeni ali meni se grijac nije palio osim kda sam to okrenuo utikac.
Pumpa ima jos jedan izmjenjivac u sebi tqko da se moze spojiti na centralno grijanje ili solarne kolektore. Inace ima mislim 5 ili 6 modula rada. Samo TP, TP sa grijacem (ja to koristim), preko izmjenjivaca, i ostale kombinacije ovoga troga.
Inace sam nasao na netu podatak da im je ova TP za sanitarnu vodu proglasena u Svicarskoj 2 godine za redom na njihovim testovima.
 
Odgovor na temu

apokalipso
sarajevo

Član broj: 28548
Poruke: 56
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.01.2016. u 22:01 - pre 100 meseci
Sto se tice TP voda voda to sam ja pokusao kod sebe i po protacunima morao sam raditi 3 busotine po 45m i taj sistem preko stele bi me izsao busenje,alkaten, pumpa, glikol.... oko 6000€ Problem je bio taj da mi nisu mogli garantovati da nece naletiti na slanu vodu jer sam dovodio ljude sa rudarsko geoloskog fakulteta (takva je Tuzla) a onda bi sve propalo pa se nisam odlicio. Imao je jos jedan faktor a to je da Tuzla ili tone ili klizi i sad ja ulozim tolike pare i klizne zemljise sto su mi isto objesnili strucni ljudi i ode onda moj sistem. Onda sam skontao da za 6000€ mogu kupiti 3 kinskem pumpe zrak-voda ili jednu kinesku a grijati se 6-7godina.

USPUT Tihi je apsolutno u pravu za kapacitet pumpe. Meni su za mojih ukupnih 290m2 izracunali da treba 11kw a pumpa mi je 18kw ali na 7C.
Dobro treba obratiti koliki je kapacitet pumpe na npr -10C ako su vam proracune za kucu radili na toj temperaturi a ne na 7C ili 2C kako znaju proizvodjaci
 
Odgovor na temu

apokalipso
sarajevo

Član broj: 28548
Poruke: 56
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.01.2016. u 22:05 - pre 100 meseci
Jos jedna bitna stvar. Pumpa koja pokrece vodu u sistemu sa busotinama ja jaka gotov pa 1Kw a mnogi proizvodjaci kada pisu cop i potrosnju struje izostave tu stavku koja nije mala ako pumpa radi 15-16sati dnevno
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.01.2016. u 22:43 - pre 100 meseci
Proizvođači uvek daju COP same toplotne pumpe.
Za TP voda/voda proizvođač i ne može znati gde se voda kod kupca nalazi pa ni kolika mu bunarska pumpa treba. Ali kod kupca to znači značajno manji COP. Ako je COP=4 za TP od 12kw onda sa bunarskom pumpom od 1kw COP pada na samo 3. A tu još nije uračunata cirkulaciona pumpa prema kući.
Za TP vazduh/voda nisu uračunati ventilatori koji mogu biti lepi potrošači (moji su 2x150w) pa i taj COP=3.5 zapravo padne na dosta ispod 3 (ako se doda i potrošnja cirkulacione pumpe). Za ovo baš nema opravdanja (jer se sve isporučuje u kompletu) ali proizvođači tako imaju bolje performanse svojih TP. Na papiru.
Svi ti COPovi su izmereni u laboratorijskim uslovima i realno su neostvarivi. Isto kao i potrošnja goriva u kolima (stvarna i fabrička potrošnja se uvek razlikuju na našu štetu).
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

popusicko

Član broj: 12568
Poruke: 679



+729 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.01.2016. u 00:24 - pre 100 meseci
Citat:
apokalipso: Jos jedna bitna stvar. Pumpa koja pokrece vodu u sistemu sa busotinama ja jaka gotov pa 1Kw a mnogi proizvodjaci kada pisu cop i potrosnju struje izostave tu stavku koja nije mala ako pumpa radi 15-16sati dnevno

650w je bunarska i 240w cirkulaciona što jeste blizu kilovata.
TP u proseku radi tri puta dnevno po 2 sata na ovim temperaturama.
 
Odgovor na temu

Nenad1234BGD
Beograd

Član broj: 152322
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2016. u 11:25 - pre 100 meseci
Sto se tice cirkulacionih pumpi, tu bi trebalo koristiti samo frekventno vodjene pumpe. Kod sistema voda voda, i potapajuce pupme mogu biti frekventno vodjene i na taj nacin se dodatno cuva ukupan COP sistema.

Takodje, kod voda voda sistema - sistem mora imati 2 bunara, jedan upojni i drugi crpni, nije ispravno raditi samo sa jednim bunarom iz niza razloga. Generalno voda voda ako se radi kako treba (2 bunara, dubina bunara do nivoa stabilnih voda, filteri i odrzavanje, izmenjivac...) nije nimalo jeftin sistem, ali uz pasivno hladjenje moze biti jako (jako) efikasan sistem.

Pod ovim jako jako mislim ukupan COP na nivou jedne godine i preko 7 (COP 5.77 za grejanje - frekventne cirkulacione i potapajuce pumpe + pasivno hladjenje kad samo cirkulacione rade).
 
Odgovor na temu

kosticc.milan
cuprija

Član broj: 314501
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2016. u 13:47 - pre 100 meseci
Planiram da pravim TP vazduh-voda za kucu od 200m2 sa radijatorima, pa me interesuju Vasa misljenja.
Hteo sam da iskoristim kompresor hladnjace od 4kw el. snage R22 i da ga povezem na bojler 200l koji ce mi biti rezervoar tople vode. U samom bojleru bih ubacio spiralu koja bi menjala izmenjivac toplote, i on bi bio povezan na kompletan sistem grejanja. Kao spoljnu jed bi koristio isparivac od hladnjace sa expanz ventilom koja vec ima na sebi grejace za otapanje i grejni kabli u donjoj posudi. Izlaz iz bojlera bi nastavio i namotao oko spoljne jedinice kako bi je ujedno otapao i oborio temp na tom delu sistema.
Trenutno koristim kotao na gas koji greje vodu na 55C i imam dobru temp u prostorijama. Na nizima spoljnim temp ispod -15C povecao sam temperaturu vode na 60C da bi mi zagrejalo prostorije. Interesuju me Vasa misljenja oko ovog mpg razmisljanja?
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2016. u 16:16 - pre 100 meseci
Ne bi da kvarim entuzijazam ali od opreme za hladnjacu tesko da ce ispasti nesto sto moze da greje a uz to da ne potrosi

vise nego sto greje barem po ovom sto si naveo kao ideju.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
87.116.145.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2016. u 23:35 - pre 100 meseci
@ kosticc.milan
Samogradnja je lepa,ali malo više teorije i proračuna bi vam dobro došlo. Možda da pregledate forum unazad nekoliko meseci ima jako zanimljivih postova baš na temu kvadratura - snaga , Vazduh - voda polazna i povratna temperatura.Obratite pažnju dali je isparvač koji hoćete da koristite kao kondenzator predviđen za pritiske i temperature kondenzacije koje bi vama za navedene uslove rada trebali ,pošto kako ste naveli već ima ugrađen elektro grejač tj nije za reverzibilni modus rada predviđen, i dali je kompresor koji biste koristili klipni ili rotacioni.Možda za početak da zabeležite dnevnu potrošnju gasa i izračunate energetsku potrebitost vaše kuće,pa onda sa tim podatkom saglerdate koliko bi se vaš projekat uklopio u celu priču.Pokušajte ovako :Potrošnja(m kubni) x 9 (1 m kubni =9 kw ) x 0.96 (prosečan stepen iskorištenja gasnog kotla) .Trenutno zbog nižih spoljnih temperatura ovo vam je idealan period za ovakav eksperimenat.
Sa velikom pažnjom i interesovanjem pratim Vaš rad.

[Ovu poruku je menjao ne znam nisam odavde dana 19.01.2016. u 02:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

apokalipso
sarajevo

Član broj: 28548
Poruke: 56
217.71.60.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.01.2016. u 08:27 - pre 100 meseci
Pozz za ekipu,

Interesuje me kolika vam je zadana temperatura vode na toplotnoj pumpi tj kolika je temperatura vode koja ulazi u kucu u pod
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.02.2016. u 16:50 - pre 100 meseci
Pozdrav svim pumpasima...posto je ovo prva poruka koju pisem,uopste,na ovom forumu tj ovoj temi, da se predstavim ukratko.

Samu temu pratim vec par godina,i znam da ima svakakvih iskustava,pokusaja i saveta(odlicnih,dobrih i nikakvih).Po svemu sudeci,ove godine i sam postajem korisnik tp voda/voda koja bi grejala kucu 130 mkv,dobro izolovanu spolja od gore i sa unutrasnje strane,sa tendencijom dodatnog ulaganja u argon stakla,dodatak mineralne vune na tavanski deo... Generalno sam prelomio koju pumpu i od koga uzimam,jer sam prilokom zvanja oko 10ak domacih ponudjaca dobijao razne ponude i cene,cak sam prateci avanture tihi2 ovde stupio u kontakt i sa kineskom firmom meeting ali sam nekako odustao od njih ybog minimalne cenovne raylike u odnosu na onu koju dobijam u srbiji koja kasnije moze da rezultuje velikom glavoboljom usled nekog eventualnog kvara. Od 10 firmi sa kojima sam pricao, 9 je imalo barem po jedan podatak koji ne zele da kazu,inace meni bitan....tipa da je isporucena toplotna snaga tajna,ili da ne mogu da kayu/objasne nacin vodjenja pumpe tj kontrolu kako je resena,do toga da se na telefon javi sekretarica koja cita cene sa papira i objasnjava mi princip rada frekventno vodjenog kompresora,i preporuke strucnjaka da mi treba pumpa od bar 24kw toplotne snage....
Elem,da ne bude reklama,konkretno sam resem kupiti tp domace proizvodnje Wolf :) koje doduse koriste LG scrool kompresore, i u odnosu na one koje ista firma pravi sa copeland iste toplotne snage je jeftiniji oko 600e(sa copeland kompresorima se pumpe zovu sirius). Google koga zanima ime firme... Prevaga je konkretno pala na konto toga sto ni na jedno bitno pitanje nisam osetio nikakvo ustezanje pri odgovoru,cak mi je i ponudjeno da mi posalju sve napismeno da bi proucio sve dodatne karakteristike.Dobio sam i jedan broj od njihovog svezeg kupca iz NS,koji pumpom koja je meni preporucena greje 200mkv na podno grejanje,zadovoljan je,kaze da se nije prevario itd.
E sad konkretno posle ovog izlaganja,mene konkretno zanima da li neko ima neka dodatna iskustva sa ovim pumpama,kompresorima,neki dodatni savet.
Inace cena koju su rekli za taj model je 2300e 16kw,copeland 2800e 14 kw.
Samo busenje bunara mi ne predstavlja problem,imam bunardziju u blizoj familiji,kao ni sekundarni bunar,je imam mogucnost da uradim povrat eventualnog viska u atmosverske kanale,ili u najgoroj varijanti da to bude neka drenazna cev u mrtvom kraju dvorista koja bi primila sav visak iz sekundarnog bunara.
Svaki savet i pomoc su dobrodisli,a za neka dodatna pitanja stojim na raspolaganju!
Hvala unapred

[Ovu poruku je menjao SG kamikaza dana 26.06.2020. u 23:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.02.2016. u 08:34 - pre 100 meseci
Koje karakteristike ima ta TP? Na sajtu nema ništa (treba ulazna snaga, COP, uslovi merenja...). Verovatno ide na upit.
Razlika od 500 evra za bolji kompresor je preterana. Copeland te snage košta ispod 500evra (kod nas sa PDVom, transporom i svim troškovima) a LG ne može biti ispod 300, sem ako se nije nešto drastično promenulo od letos (a moglo je samo da bude jeftinije).
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.02.2016. u 14:10 - pre 100 meseci
Pa na sajtu mozes naci podatak i uporediti cene samih kompresora,konkretno LG kosta 45k za 16 kw pumpu,a copeland za 14 kw oko 75-76 ako me secanje sluzi. Sami lg je 4 kw snage i deklarisu mi posle softwerskog preracuna u programu,za koji kazu da je samo za lg kompresore,cop 3.8 na 40 stepeni potisne vode. I da,ima vecu snagu tj potrosnju od copelanda slicne toplotne snage,sto su odma i naglasili. Bunarska pumpa odgovarajuceg kapaciteta za tu pumpu je 0.37 kw,shodno zahtevu minimalnog protoka. Nagrubo ukupan cop,ne racunajuci cirkulacionu posto za nju racunam da moram imati kakav god vid grejanja radio,racunam da je oko 3.5.
racunajuci toplotne gubirke kuce,spram situacije koja je sad aktuelna,ako sam sve dobro sabrao u najgoroj varijanti imam ~8 kw po satu na -10. Razlika od 500€ nastaje i na razlici cena kompresora,vecinski, a manjim delom zbog razlike u izmenjivacima,tj broju ploca. Licno mislim da je velikim delom razlika samo u doplati za ime brenda. Iskreno,jeftinije nisam nasao,mada nije mi primarno bitno da je najjeftinije...ali da sam dobio odgovor na sve sto sam pitao jesam! Valjda sam popravio sliku onoga sto te je zanimalo! I da,kinez trazi za mds40 voda voda, 1450$+50 sample fee,ne secam se koliko je bila ponuda za tvoju kad si ti kupovao!
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.02.2016. u 22:58 - pre 100 meseci
Kinezi su sad manje aktuelni jer se dolar izjednačio sa evrom i sve je strašno poskupelo. Ja sam moju platio US$ 1020 a to je tada bilo oko 750 evra a sad je skoro 1000. I još gore, to je osnovica za sve ostale troškove, carimu, špeditera i na sve to PDV.
Biće to dobro, ne može tu da bude prevelike razlike. To je uhodana tehnologija...
Ja sam zadovoljan sa svojim COPom od 2.6 za Januar (račun je 10 000 din za ovoliku kvadraturu), a ti bi trebao da imaš bar 3 jer ti je voda bar 12*C za razliku od mog vazduha koji je 2.09*C za Januar.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 06:43 - pre 100 meseci
Bogami,bas je razlika sa kinezima! Jasno je kao dan za cop,pride sto nemam troskove za bunar kao sto bi neko drugi imao. Jedino me je interesovalo necije dodatno iskustvo sa konkretnom firmom iliti pumpom pored ovoga sto mi je taj jedan njihov kupac rekao. Trebalo bi danas sutra da odem do njega i pogledam u radu i licno se ispricamo. Kaze da mu je zadnjiracun bio 12k,jedno brojilo,jedina regulacija mu je sobni termostat podesen na 23 stepena. A zna li neko iz iskustva ili ako ima neko konkretno znanje,posto bi imao kombinaciju radijatora i fc,da li je bolje ici na aktivno ili pasivno hladjenje? Po onome sto sam ja citao,kad jše u kombinaciji sa aktivnim,smanjuje se cop same pumpe!
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 07:30 - pre 100 meseci
Pasivno hladjenje je hladjenje bunarskom vodom a aktivno hladjenje je sa toplotnom pumpom kome jeste relativno nizak COP tacnije EER ( cop u hladjenju).
Pasivno hladjenje ima veliki nedostatak u vidu slabog ili nikakvog odvlazivanja vazduha tako da za potpun komfor bi trebalo da postoji i neki drugi uredjaj za odvlazivanje.
Neki modeli toplotnih pumpi voda-voda nisu reverzibilne tako da na to treba obratiti paznju.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 08:43 - pre 100 meseci
Daleko od toga da ne razumem razliku izmedju aktivnog i pasivnog hladjenja! Pitanje se odnosi na to da li pumpe koje imaju cervorokraki ventil imaju nesto slabiji cop u rezimu grejanje nego sto bi ista imala da nema opciju aktivnog hladjenja,ukoliko sam nejasno formulisao pitanje na prethodnom postu! Sustina svega je da li,ako je tako kako sam razumeo,ici samo na varijantu grejanja i eventualno kasnije uloziti dodatni novac za dodatni izmenjivac radi pasivnog hladjenja,da bi dobio povoljniji cop u rezimu grejanja! Ili ako sam pogresno razumeo sve to,odma uz neku minimalnu doplatu uraditi kombinovani uredjaj za grejanje i hladjenje!
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2016. u 10:32 - pre 100 meseci
Nema razlike osim u ceni.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2483627 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.