Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2482952 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ozocko

Član broj: 238899
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+59 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.12.2014. u 23:45 - pre 114 meseci
stara dobra opstina sa starim dobrim distributerom!

verovatno su vam, sopstvenim sredstvima, izgradili distributivnu mrezu,
pa sad zele da se naplate.

samo se pitam kada ce pekari poceti da naplacuju svoje proizvode za desetak procenata vise,
jer, zaboga, u toku proizvodnje su nehotice prosuli par dzakova brasna pa imaju gubitke -
nije u redu da isti padnu na njihova pleca, zar ne?
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2028
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.12.2014. u 23:59 - pre 114 meseci
Citat:
yt7pwr: Za mene je ovo veoma zanimljiva diskusija, posebno od kada sam dobio račun za gas za Novembar. Kada se se podeli krajnja cifra
sa brojem kubika dobije se oko 59 dinara za kubik! U Novembru je bila promena cene polovinom meseca tako da je sada cena i veća.
I opet onaj njihov mambo-džambo sa svedenim kvalitetom (gle čuda uvek je oko 9%) tako da je gas postao veoma skup! Ubacite
i ovo u kalkulacije o isplativosti TP. Već neko vreme planiram TP voda-voda jer će gas i dalje poskupljivati kako pada dinar.
p.s. distributer je Feromont a opština Stara Pazova.


za sta god da se odlucis, voda voda, vazduh voda, ustedeces bar 2/3 novca koji si do sada davao na grejanje.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.12.2014. u 14:06 - pre 114 meseci
Da, hvala na podršci za ovo što pišem, mada znam da ima mnogo više čitalaca koji se ne javljaju a smatraju da je ovo vrlo korisno.
Našao sam neku tabelu iz 2010 koju sam negde kačio, sada sam samo korigovao cene na 1EUR=120din. Računata je samo cena energenta.


Edit: izmenuo sam cene za struju poštijući blok tarifu


[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 07.12.2014. u 13:16 GMT+1]
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.12.2014. u 20:03 - pre 114 meseci
Pelet 140 eur/t ???
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

aca405
Beograd

Član broj: 83216
Poruke: 82
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.12.2014. u 23:19 - pre 114 meseci
@tihi2
Odlična analiza troškova grejanja po energentima.

Imam samo jedno pitanje u poređenju el. energije i toplotne pumpe:
- čini mi se da razlika treba biti veća u korist TP jer ovako je samo broj kilovata podeljen sa COP (2.5), a pošto imamo u Srbiji i zone (zelena, plava, crvena) mislim da je ušteda još veća jer se smanjenjem broja kilovata silazi u jeftinije zone i uštede su veće?

Kao i ostali, već dugo računam da li je isplativo da ugradim TP i po računici je dug period vraćanja investicije (grejem oko 135 m2) a jedino me vuče da je ugradim to što ću preko leta dobiti hlađenje koje sada nemam.

Trenutno imam samo grejanje (podno grejanje + fan coil) a TP bi mi dodala konfor hlađenja i to je ono što su neki pisali, kao dobitak u konforu a ne u brojkama :)

Svakako, cene padaju svake godine i video sam Midea MGA-D16/SN1 može sa ugradnjom da se dobije za 3000 EUR.
Naravno, može i manja za moju kuću ali ovo je primer onoga što je ta firma imala odmah na stanju, ali malo je samo jeftinija 14 ili 12 KW.

Da li neko ima iskustva sa ovim Midea TP? Nisu inverter pa je verovatno pametno dodati neki bafer tj. vodeni rezervoar.

Ako imate još neku preporuku ili komentar, samo napred.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.12.2014. u 23:53 - pre 114 meseci
Cene se slobodno mogu korigovati, ne tvrdim da su tačne. Kažu da su kupovali pelet po te pare letos a sada je oko 180evra. I za mrki ugalj nisam znao, ima ga i za preko 100evra. E sad dal je mrki ili kameni nemam pojma. Cene se lako menjaju, ono što se retko vidi je odnos energije pojedinih goriva i to je prava vrednost tabele.
Ja sam naravno računao COP koji sam ostvario prošle zime. Verovatno voda-voda sistem može imati COP=3. Pretpostavio sam da ulazak u crvenu zonu ne sme da se desi. Ako se ulazi u crvenu zonu i gas je jeftiniji 4 puta pa treba njega koristiti. Svakako je isplativije ugraditi još jedno brojilo za 350-400evra. Svima je jasno da se na 200m2 grejanjem na struju na jedno brojilo ulazi u crveno i da je to finansijska katastrofa. Nisam računao zone i to je greška. Popraviću sutra.
Ja nisam ulazio u crvenu zonu.
@Aco, imaš tamo i monoblok modele koji su jeftiniji.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2028
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.12.2014. u 08:28 - pre 114 meseci
Citat:
aca405:
@tihi2
Odlična analiza troškova grejanja po energentima.

Imam samo jedno pitanje u poređenju el. energije i toplotne pumpe:
- čini mi se da razlika treba biti veća u korist TP jer ovako je samo broj kilovata podeljen sa COP (2.5), a pošto imamo u Srbiji i zone (zelena, plava, crvena) mislim da je ušteda još veća jer se smanjenjem broja kilovata silazi u jeftinije zone i uštede su veće?

Kao i ostali, već dugo računam da li je isplativo da ugradim TP i po računici je dug period vraćanja investicije (grejem oko 135 m2) a jedino me vuče da je ugradim to što ću preko leta dobiti hlađenje koje sada nemam.

Trenutno imam samo grejanje (podno grejanje + fan coil) a TP bi mi dodala konfor hlađenja i to je ono što su neki pisali, kao dobitak u konforu a ne u brojkama :)

Svakako, cene padaju svake godine i video sam Midea MGA-D16/SN1 može sa ugradnjom da se dobije za 3000 EUR.
Naravno, može i manja za moju kuću ali ovo je primer onoga što je ta firma imala odmah na stanju, ali malo je samo jeftinija 14 ili 12 KW.

Da li neko ima iskustva sa ovim Midea TP? Nisu inverter pa je verovatno pametno dodati neki bafer tj. vodeni rezervoar.

Ako imate još neku preporuku ili komentar, samo napred.



kod TP bez invertera nije dobro predimenzionisati ih, tako da je bolje da uzmes neku koja je "knap" za tvoj objekat. sto se tice akumulacije, to je tihi pre neki dan dobro objasnio, dobijaju se ustede u smislu boljeg odnosa skupe i jeftine tarife, ali koliko se secam za njegov objekat su 70tak eur godisnje, znaci da za manji objekat to je jos manje i pitanje koliko je isplativo, tj koliko se brzo vraca dodatna investicija u to.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

aca405
Beograd

Član broj: 83216
Poruke: 82
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.12.2014. u 08:52 - pre 114 meseci
Kada sam pisao o baferu nisam mislio na njegovu ulogu kao akumulator, već baš zbog toga da se ne bi pumpa palila često već da ima akumuliranu određenu količinu vode.

Rezervoar toplote mi je sam beton koji grejem i kada ga dobro zagrejem u toku noći, onda preko dana manje trošim skupe struje i sad sam grubo na odnosu 1:1 ali još nije počela jaka zima.

Takođe, imam potkrovlje koje nije još u funkciji ali će jednog dana biti i zbog toga moram da predimenzionišem sistem u odnosu na trenutne potrebe, pa ne vidim bolje rešenje od toga da uzmem malo veću pumpu i bafer (vodeni rezervoar) od ne znam koliko litara (recimo 200, ne više) i ta tako rešim da pumpa ne pali-gasi stalno pošto nije inverter.

E sad sve to moram još dobro da se preračunam jer sadašnje cene još ne idu u prilog tome da je vreme za kupovinu pumpe u mom slučaju.
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.12.2014. u 09:31 - pre 114 meseci
Svaki uredjaj koji hladi i greje vodu mora imati minimalnu kolicinu vode u sistemu zato se i predvidjaju baferi.

200 lit je vise nego dovoljno za inerciju. Carrier trazi za svoje uredjaje vise od 3,5 lit po KW.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.12.2014. u 11:58 - pre 114 meseci
Sve zavisi koja se TP izabere.
Ako se kupi inverter, onda nema potrebe za baferom jer ona smanjuje obrtaje i daje energije koliko se potroši pa nema viška. Problem je što je značajno skuplja (skoro duplo, za mene preko 1500evra skuplja).
Ako se kupi on-off onda bi trebalo imati bar 300l u sistemu da se ne bi palila češće od 4 puta na sat. Uglavnom je to teško bez bafera. Preporuka proizvođača za moju od 18kw je bila 500l. Pričao sam i sa serviserima i oni stavljaju od 200-300l. Kažu da je to potrebno samo za to da se objekat ne hladi kada TP ode u defrost (važi za vazduh-voda).
Ja sam uzeo od 1000l jer imam iskustvo sa baferom od 2500l koji se pokazao odlično. Režim u kojem TP radi je 20minuta radi pa sat i po do 2 ne radi. Sigurno se pali 2-3 puta ređe, pa ako sam joj produžio vek duplo - ivesticija se isplatila.
Donja granica snage TP je isporučena energija na -20*C. Grubo se može računati da TP vazduh-voda daje polovinu deklarisane snage na +7 koju prodavci obavezno daju. To važi i za klime.
Ako se uzme za broj veća on-off TP samo će pre zagrejati vodu i ugasiti se. Sigurno je skuplja i tu treba izvagati prednost i cenu.
Ovo 3,5l mi je jako malo. Jedino ako je inverter. Za kotlove na čvrsto je preporuka 50l/kw. Pošto u sistemu imam i kotao na čvrsto kao rezervu i to je doprinelo da uzmem 1000l.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2028
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.12.2014. u 12:09 - pre 114 meseci
koliko traje defrost kod tvoje pumpe?
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.12.2014. u 12:29 - pre 114 meseci
Izmenuo sam cene za struju pa sad tabela izgleda ovako:

Defrost se uključuje na temperaturi nižoj od +2. Ima 2 kriterijuma izlaska: vremenski (stavio sam 10 minuta, fabrički bilo 5) ili temperatura izmenjivača od 35*C (fabrički bilo +20*C ali sam video da ne odledi do kraja; od 20 do 35 stepeni joj treba oko 20 sekundi) pa koji se pre ispuni. U radu celi defrost traje 3-4 minuta i uključuje se na oko 30-40 minuta rada. Defrost samo vidim na displeju, u rezervoaru nema promene temperature vode iako mi je senzor samo 10cm niže.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.12.2014. u 14:12 - pre 114 meseci
Citat:
tihi2:
Sve zavisi koja se TP izabere.
Ako se kupi inverter, onda nema potrebe za baferom jer ona smanjuje obrtaje i daje energije koliko se potroši pa nema viška. Problem je što je značajno skuplja (skoro duplo, za mene preko 1500evra skuplja).
Ako se kupi on-off onda bi trebalo imati bar 300l u sistemu da se ne bi palila češće od 4 puta na sat. Uglavnom je to teško bez bafera. Preporuka proizvođača za moju od 18kw je bila 500l. Pričao sam i sa serviserima i oni stavljaju od 200-300l. Kažu da je to potrebno samo za to da se objekat ne hladi kada TP ode u defrost (važi za vazduh-voda).
Ja sam uzeo od 1000l jer imam iskustvo sa baferom od 2500l koji se pokazao odlično. Režim u kojem TP radi je 20minuta radi pa sat i po do 2 ne radi. Sigurno se pali 2-3 puta ređe, pa ako sam joj produžio vek duplo - ivesticija se isplatila.
Donja granica snage TP je isporučena energija na -20*C. Grubo se može računati da TP vazduh-voda daje polovinu deklarisane snage na +7 koju prodavci obavezno daju. To važi i za klime.
Ako se uzme za broj veća on-off TP samo će pre zagrejati vodu i ugasiti se. Sigurno je skuplja i tu treba izvagati prednost i cenu.
Ovo 3,5l mi je jako malo. Jedino ako je inverter. Za kotlove na čvrsto je preporuka 50l/kw. Pošto u sistemu imam i kotao na čvrsto kao rezervu i to je doprinelo da uzmem 1000l.


To je minimum za masine da se odrzi inertnost sistema i nisam je ja izmislio nego Carrier. Akumulacioni sud mozes postaviti koliki god hoces ukoliko ti sistem radi 24h.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.12.2014. u 19:56 - pre 114 meseci
Nemoj da se ljutiš, nisam rekao da si izmislio već da je po meni to malo. Iz nekoliko pokušaja Google mi nije vratio nikakvu preporuku od Carriera. Verovatno ima u nekom manualu. Nikada nisam naišao na tako malu preporuku. Znam servisere koji uz TP stavljaju bafer od 100-150l.
Jedino što bi mi odgovaralo za tu brojku je preporuka za veličinu ekspanzione posude od oko 3.5-4l ali na 100l vode u sistemu. Mada svi stavljaju 10% od količine vode za svaki slučaj. Ali to niije ono o čemu pričamo.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.12.2014. u 21:11 - pre 114 meseci
Ne ljutim se. Uglavnom kada se u manuelima predvidja buffer misli se na inerciju sistema tj kolicinu vode da masina moze nesmetano da radi odnosno da odnos snaga kolicina vode bude u odnosu koji odgovara masini da brzina grejamja/hladjenjea ne bi eventualno bila brza od reagovanja automatike na promenu u temperaturama i kod fix speed uredjaja da ne bude pevise startova kompresora. Kod malih uredjaja uglavnom sistem sam po sebi zadovolji tih 3,5 lit po KW ali kod vecih masina recimo 300,400,500 KW cesto se stavlja buffer da bi se ta kolicina ispostovala. U vasim slucajevima pricamo o akumulaciji i naravno tu ne mozemo preterati posto sa velikom akumulacijom imamo mogucnost i igranja sa odnosom jeftina-skupa struja jedino sto je vreme zagrevanja duze samim tim takav sistem nije pozeljno gasiti osim ako ne izvedemo bypass za brzo zagrevanje grejnih tela.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

warme
Marko Babić
Subotica

Član broj: 213414
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.12.2014. u 16:05 - pre 114 meseci
Tihi2 trebao bi u svoju tabelu da uneseš toplotne pumpe voda/voda ili zemlja/voda, ovakvi sistemi mogu da funkcionišu sa koeficijentom korisnosti 5. Na 1kW uložene električne energije dobija se 5kW toplotne energije. Sa ovakvom kalkulacijom vreme otplate investicije je daleko brže.

Jako dugo pratim forum jer sam ovu temu pronašao kada sam započao sa projektovanjem svoje kuće.
Pre 3 godine u svoj stambeni objekat od 100m2 instalirao sam sistem zemlja/voda sa pasivnim hlađenjem i zagrevanjem sanitarne vode. Sistem od kada je pušten u rad funkcioniše bez greške. Moji ukupan račun za utrošenu električnu energiju na godišnjem nivou ne prelazi 20.000din. Da bih pojasnio ovaj sistem funkcioniše tako što toplonu energiju preuzima indirektno od zemlje pomoću geosondi - cevne zmije postavljene u prethodno izbušene rupe u zemlji. Kada je sistem na režimu hlađenja toplotna energija preuzeta iz objekta vraća se u zemlju. Ovaj sistem zagreva i sanitarnu vodu i to isključivo toplotnom pumpom tokom cele godine. Pošto sanitarni bojler ima dva izmenjivača ostala mi je mogućnost priključenja solarnog kolektora što planiram da uradim na proleće. Sem toplotne pumpe (scroll kompresora) jedini potrošači su još 2 cirkulacione pumpe sa ukupnom potrošnjom od 120W , kada sistem funkcioniše maksimalna potrošnja je 1,5kW manje nego kalorifer . Prednost ovakvog sistema je što se toplota uzima od zemlje čija je temperatura konstatna tokom cele godine i u proseku 15C. Mada je u mom kraju veoma lako i jeftino bušenje bunara želeo sam sistem koji funkcioniše bez održavanja, bez kontakta sa bunarskom vodom koju po zakonu treba vratiti nazad u zemlju, bez potreba za dodatnim izvorom toplote kao što su električni grejači (npr. sistem vazduh/voda koji je rešenje na mestima gde su bušenja jako skupa) i naravno koji ostvaruje odličan COP koeficijent korisnosti bez obzira na to kolika je spoljnja temperatura.

Pročitao sam na forumu da toplotna pumpa može maksimalno da funkcioniše 10 godina, što je donekle tačno a možda i predugo ako se radi o jeftinim Kineskim proizvodima za koje nema servisne mreže niti rezervnih delova i koje uvoze trgovci koji su do juče prodavali npr. Speedo gaćice, danas toplotne pumpe a sutra ko zna šta O koeficijentu ovakvih toplotnih pumpi ne vredi ni trošiti reči dovoljno je postavi pitanje trgovcu "koji kompresor i izmenjivači toplote se nalaze u toplotnoj pumpi koju mi nudite".
Toplotna pumpa u kojoj se nalazi Copeland scroll kompresor i Swep pločasti izmenjivači ne traje 10 godina. Kada sam prošle godine bio u poseti kod prijatelja u Švedskoj video sam da jedan Švedski proizvođač daje garanciju na svoje toplotne pumpe od 10 godina, u toj toplotnoj pumpi ugrađne su pomenute komponente.
Toplotna pumpa sastavljena od kvalitetnih i pravino dimenzinisanih komponenti, kroz čiji izmenjivač protiče čista tečnost (voda ili glikol) funkcioniše bez ikakvog održavanja i ovakav sistem traje minimalno 30 godina.
Još i dan danas VTČ12 toplotne pumpe funkcišu (moj komšija mašinski inženjer u penziji je ima). Banalan primer je i da svako u svome domaćinstvu poseduje rashladni uređaj, neki su stari 30 godina. Pri kakvom opterćenjem radi kompresor kada su letnje temperature ne retko 40C, tada je temperaturna razlika između hlađenog prostora i spoljnjeg vazduha 60C. Toplotne pumpe voda/voda ili zemlja/voda u kombinaciji sa podnim ili zidnim grejanjem funkcionišu pri daleko manjem opterećenju.
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.12.2014. u 16:32 - pre 114 meseci
Koliko je kostala ugradnja sistema zemlja-voda ako nije tajna.
Sve ukupno,pumpa,dijelovi,ugradnja,kopanje,radijatori,podno sta vec ???
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.12.2014. u 18:19 - pre 114 meseci
Citat:
warme:

Jako dugo pratim forum jer sam ovu temu pronašao kada sam započao sa projektovanjem svoje kuće.



Ovo gore napisano je prava stvar.Najbolje je napocetku odluciti koji oblik grejanja se koristi za grejanje objekta.
Ova sansa se obicno dobija jednom u zivotu i ko ima priliku ali i para treba je iskoristiti.
Sve ostalo je budzevina koja prodje sa vise ili manje uspeha.
 
Odgovor na temu

warme
Marko Babić
Subotica

Član broj: 213414
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.12.2014. u 18:27 - pre 114 meseci
Da,
Toplotna pumpa - 3000E - domaća sa navednim komponentama, garancijom od 3 godine i obezbeđenim servisom koji ne znam kada će mi biti potreban, možda mojim unucima
Dodatak za pasivno - 500E
Podnog grejanje - 2000E
Sanitarni bojler 300L - 1000E
Bušenje i postavljanje geosondi - 3200E - sa bunarima 1000E i bunarskom pumpom - ja nisam želo da održavam izmenjivač pa sam se odlučio za geosonde.
Montaža i ostali delovi - 1000E

Ceo sistem se upravlja elektronski, spolja je postavljen senzor koji prati temperaturu i na osnovu nje podešava toplotnu pumpu. Moj posao je da zadam željenu temperaturu na zidnom termostatu. Kao primer navodim da ovakav sistem u Švedskoj košta 30.000E a nema nikakve razlike. Tako da sam ja prezadovoljan Ko gradi novi objekat ne treba da razmišlja o drugom načinu grejanja i hlađenja, još nije pronađeno bolje.
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.12.2014. u 19:44 - pre 114 meseci
Citat:
warme:
Pre 3 godine u svoj stambeni objekat od 100m2 instalirao sam sistem zemlja/voda


Jesam li dobro shvatio,ugradio si taj sistem da bi grijao 100m2 ?

I potrosnja na 100m2 je godisnje oko 20 000 dinara....jel to nesto kao 200 € otprilike.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2482952 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.