Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469283 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.03.2014. u 08:20 - pre 122 meseci
Citat:
doktor dare:Iako sam manje vise i sam razmisljao na ovu temu, ovo mi zvuci kao konkretan predlog. Svakako cu to imati u vidu. Kako se odlucuje za debljinu unutrasnje izolacije?
Kao i obično, ekonomija. Napraviti proračune za nekoliko varijanti i videti za koliko godina će vratiti uloženo kroz uštedu na grejanju.
Ne znam sada sve cene ali kad sam ja radio onda je bilo otprilike ovako (koliko znam cene izolacije su ostale iste a cene grejanja su skočile u nebo da tendencijom da dobace svemir):
1. bez izolacije tj samo zidovi, godišnji troškovi grejanja 100
2. sa 5cm stiropora, uloženo se vraća za 1.8 zima, troškovi 45
3. sa 10cm stiropora, uloženo se vraća za 4 zime, troškovi 28
4. sa 15cm stiropora, uloženo se vraća za 9 zima, troškovi 22
Propisani standard kod nas je 10cm (od prošle-pretprošle godine - ona priča o energetskom pasošu stana ili zgrade) sa tendencijom povećanja. Na Zapadu, minimum je 15cm a stavlja se i 30-40cm.
Kada se već radi, razlika u ceni stavljanja izolacije od 5cm i 10cm je samo u materijalu, a 5cm stiropora ili 5cm mineralne vune košta 100din/m2. Suludo je ne staviti 10cm Demita kada sa 5cm izolacije košta 10, a sa 10cm 11evra.
Stavljanje izolacije sa unutrašnje strane spoljnjih zidova je jedino rešenje za mnoge zgrade a i lakše je (jeftinije?) nego stavljati Demit fasadu (može sve iz sobe da se uradi, ne treba velika skela za zgradu, a posebno može u varijanti sam svoj majstor da se radi), pogotovo ako je skoro stavljena ili je fasada u dobrom stanju. Postoje rešenja za sve debljine izolacije, jedino odluka o debljini izolacije zavisi od toga da li je prihvatljivo da soba bude manja npr 12cm.
Jedina loša strana stavljanja izolacije sa unutrašnje strane je smanjenje inertnosti grejanja (zid se zagreje i održava temperaturu duže i kad se isključi grejanje) ali to je mala površina u odnosu na celu sobu pa se neće mnogo osetiti.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.03.2014. u 08:23 - pre 122 meseci
Doktor Dare!

Veličina tvog objekta je idealna za primenu voda/voda toplotnih pumpi i to ukoliko:

1. Imaš arteriski bunar sa odgovrajuće izrađenom instalacijom za eksplatisanje količine vode koja otprilike će biti od 0.6-1 l/s
2. Izoluješ objekat tako da tvoj stari sistem grejanja može da radi sa niskotemperaturnim režimom. Da kada napolju bude najhladnije tvoja temperatura u radijatorima ne prelazi 58 C a da prosečna temp. u zimskim uslovima u sistemu bude 45 C. Bilo bi kud i kamo bolje da mogu gore navedene temp. da budu što niže da bi ostvario što bolje učinke rada TP.

Za sve ovo obrati se projektantskoj kući za termomašinske instalacije u Kraljevu. Obično mašinski inženjeri u poslednje vreme rade i elaborate o energetskoj efikasnosti. Kaži im šta imaš - kakav objekat, neka izračunaju gubitke sadašnje, buduće posle sanacije. Isprojektuju ti TP i daju prosečnu potrošnju i vreme otplate izolacije i TP. To ti je par 100 eura a jedini pravi način da vidiš šta i kako ti se isplati.
Tihi je upravu kada kaže da je čista glupost porediti potrošnju objekata po kvadraturi . Pri računanju objekata uzima se pod jedan podneblje jer najniža spoljna projektna temperatura nije ista za sve gradove u Srbiji. Položaj u odnosu na strane sveta, staklene površine, visina prostorija, da li jeobjekat izdvojen ili u nizu i sl. Tako da porediti kvadraturu i potrošnju je smešno.
Druga bitna stvar je temperaturni režim . Ulazna temp. izvora energije u TP koja treba da je što viša, i izlazna temp. vod koja greje objekat koja treba da je što niža. Kod mojih pumpi COPi ide od 2,69 do 7,42, a t arazlika u COP-u zavisi od gore navedenih stvari. Tako je i kod konkurencije
 
Odgovor na temu

doktor dare
Darko Miletić
Kraljevo

Član broj: 322000
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.03.2014. u 08:54 - pre 122 meseci
Hvala puno!
Kuca je kompletno renovirana posle zemljotresa pre 2 godine, i to teska gradjevinska rekonstrukcija jer su bila solidna ostecenja, tako da sada mogu da razmisljam samo o unutrasnjoj izolaciji, ali i to ograniceno, jer su zidovi na racun prostorija vec podebljani torket betonom i armaturom u debljini od 4-5cm.
Vec mi je bio jedan masinac koji se bavi ovim stvarima, malo smo analizirali i treba da se urade proracuni.
U svakom slucaju, da sam znao pre rekonstrukcije sta me ceka, drugacije bih postupio. Sada moram dobro da odmerim da ne bi bio u prilici za 5-10 godina opet sve da menjam.
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cpe.voysat.com.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.03.2014. u 11:28 - pre 122 meseci
Ako se već radi unutrašnja izolacija i gipsane ploče, ispod ubaciti cevi za zidno grejanje i povezati na
postojeći sistem, eto ti sniženje temperature vode u celom sistemu.
Svakako ići na dva nezavisna sistema i eventualno (svakako kod ovakve potrebe) ubaciti i solarno kao ispomoć u prelaznim periodima.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.03.2014. u 10:53 - pre 122 meseci
Kad ti je hladno ne gutas dzemper nego ga oblacis.Unutrasnja izolacija ne valja,bacices pare.Po svaku cenu spoljna!!!!!!!
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cpe.voysat.com.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.03.2014. u 11:44 - pre 122 meseci
Slažem se da zgrade prvenstveno treba izolovati spolja!

Naša najlepša reč ALI ponekad postoje potrebe za unutrašnjom izolacijom,
odnosno postavljanjem minimalne unutrašnje izolacije u posebnim slučajevima
kada na postojeću podlogu - pod ili zid postavljaju se grejne instalacije.

P.S. Ono sa džemperom iz iskustva ili neko reko?
 
Odgovor na temu

popusicko

Član broj: 12568
Poruke: 678



+729 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.03.2014. u 19:08 - pre 122 meseci
Po stoti put ponavljam.Gips i stiropor unutra su fenomenalna izolacija.
DOKAZANO u 12-ogodisnjoj praksi.
Zadnjih godina imam i spolja demit fasadu ali i dok je nisam imao super je bilo.
Kad grejes u takvim prostorijama treba ti malo vremena i malo energenta da
brzo postignes temperaturu.
Otprilike kao da sedis u zamrzivacu sanducaru.hehehe
Najzad,niko ti ne brani i da preko zamrzivaca obuces dzemper
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.03.2014. u 19:49 - pre 122 meseci
Citat:
sasalabud:
Kad ti je hladno ne gutas dzemper nego ga oblacis.Unutrasnja izolacija ne valja,bacices pare.Po svaku cenu spoljna!!!!!!!

Moze li i objasnjenje,zasto bas mora.
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.03.2014. u 20:24 - pre 122 meseci
Citat:
sasalabud:
Kad ti je hladno ne gutas dzemper nego ga oblacis.Unutrasnja izolacija ne valja,bacices pare.Po svaku cenu spoljna!!!!!!!


Mislis na akumuliranje toplote,povecanu vlaznost," baraka " efekat......???
Ne zaboravi da milioni zive u montaznim kucama,gips je siroko rasprostranjen materijal...itd.Mada mozda ti imas neku bolju preporuku za @Doktor dare.
 
Odgovor na temu

randa

Član broj: 80504
Poruke: 62
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.03.2014. u 08:11 - pre 121 meseci
Spoljašnja izolacija odgovara objektima u kojima se konstantno boravi i grejanju koje nije konstantno uključeno (stambene zgrade, centralno grejanje). Unutrašnja izolacija odgovara objektima koji se povremeno koriste (sportski objekti, kulturni, verski) i grejanju koje radi nekoliko sati dok se taj objekat koristi (obično grejanje uduvavanjem toplog vazduha kako bi se što pre postigla odgovarajuća temperatura).

Spoljašnja izolacija omogućava akumulaciju toplote koju odaji radijatori (danju), u masivnom unutrašnjem delu zida, a onda se ta energija vraća u stan noću, kada je centralno grejanje isključeno. Tako zagrejan zid povećava i konfor u stanu, jer zrači toplotu nazad u stan, što je mnogo prijatnije nego da sedite pored hladnog zida. Pored pogodnosti zimi, tu je i pogodnost leti, jer masivan zid sa unutrašnje strane i izolacija sa spoljne, ne dozvoljavaju preterano zagrevanje prostorije, pa vam često nije potrebna klima, što kod izolacije sa unutrašnje strane nije slučaj, jer se taj višak toplote mnogo sporije upija u zidove.

Amerikanci grade kuće od sendvič zidova koji imaju drvene ramove, i ispunjeni su izolacionim materijalom (najsličnije unutrašnjoj izolaciji). Takve kuće nemaju mogućnost akumulacije toplote u zidovima pa imaju potrebu za konstantnim grejanjem, uduvavanjem vrućeg vazduha, kojeg greju gasni kotlovi. Ali u tim kućama baš zbog ove karakteristike zidova, leti zna bit pretoplo, pa im je klimatizazacija isto neophodna.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.03.2014. u 08:48 - pre 121 meseci
Soba koja je veličine 4x4m ima (najviše) 2 spoljnja zida površine 20m2 (minus površina prozora ili balkonskih vrata) a površina unutrašnjih zidova, plafona i poda je 52m2. Tu ne računam ni stvari u sobi koje takođe akomuliraju toplotu.
To znači da će se akomulacija zidova smanjiti za oko 25% što je (skoro) neprimetno.
Skroz druga priča je da se stavi stiropor na sve zidove (ili montažni objekat što @randa kaže) i plafon kada zidovi nemaju nikakvu akomulaciju.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.03.2014. u 12:47 - pre 121 meseci
[quote]


Spoljašnja izolacija omogućava akumulaciju toplote koju odaji radijatori (danju), u masivnom unutrašnjem delu zida, a onda se ta energija vraća u stan noću, kada je centralno grejanje isključeno. Tako zagrejan zid povećava i konfor u stanu, jer zrači toplotu nazad u stan, što je mnogo prijatnije nego da sedite pored hladnog zida. Pored pogodnosti zimi, tu je i pogodnost leti, jer masivan zid sa unutrašnje strane i izolacija sa spoljne, ne dozvoljavaju preterano zagrevanje prostorije, pa vam često nije potrebna klima, što kod izolacije sa unutrašnje strane nije slučaj, jer se taj višak toplote mnogo sporije upija u zidove.
[/quote

Potpuno si promasio temu..................mi ovde pricamo o " Unutrasnjoj izolaciji " spoljnih zidova !!!!!! koja je preporucena @doktor dare kao jedno od resenja da se smanje toplotni gubici

 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.dynamic.stcable.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.03.2014. u 00:43 - pre 121 meseci
@tihi2 i @anon3......., očigledno, ili niste pročitali komentar @randa kako treba, ili ga niste razumeli. Odakle taj proizvoljni podatak od "neprimetnih" 25%?
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.03.2014. u 06:54 - pre 121 meseci
@rade
Naravno da sam dobro pročitao i dobro razumeo i moj komentar je potpuna podrška @randovog komentara. Na forumu nikada ne iznosim paušalne i od oka komentare...
Sve što je @randa napisao podržavam, a računica je sledeća:
Soba 4x4m ima 4 zida, od toga najviše 2 spoljnja (površine 2x4x2.5m=20m2).
Takođe ima jš 2 zida koji nisu spoljnji iste površine (20m2).
Ima i plafon i pod koji su površine od (2x4x4m)=32m2.
Dakle, ukupna površina zidova, plafona i poda koji akomuliraju toplotu je 72m2.
Ako se sa unutrašnje strane spoljnjih zidova stavi stirpor kao izolacija onda ti spoljnji zidovi više ne mogu akomulirati toplotu iz sobe (to je 20m2).
Tih 20m2 u ukupnoj površini svih zidova, plafona i poda čini 20:72 tj 27,7%.
Kada se oduzme površina prozora od bar 1.5m2 (prozor 1.2x1.2m) onda taj procenat pada na oko 25%.
To znači da ako se stavi stiropor sa unutrašnje strane spoljnjih zidova smanjenje akomulacije toplotne energije sobe će biti oko 25% što se (po meni) skoro ne oseti.
A to znači da izolacija sa unutrašnje strane nema loših efekata i da mislim da je to u mnogim slučajevima jeftinije i apsolutno isplativo (teško će se stanari zgrade lako i brzo dogovoriti da stave demit fasadu na zgradu. Ovako, ko ima nešto para može na svoje zidove da uradi sa unutrašnje strane sam, kad hoće).
A skroz druga situacija je kada se stavi izolacija na sve zidove i plafon sa unutrašnje strane jer se tada sposobnost akomulacije energije zidova skoro skroz gubi.
Kada bi se stavila izolacija na sve zidove i plafon (imam takav slučaj 2 kuće daje od moje) onda bi akomulaciju energije imao samo pod a to je 16:72 22% tj. 78% akomulisanja bi se izgubilo što se sigurno oseti. Takve su montažne kuće gde su i pregradni zidovi tanki i uglavnom od drveta (1").

Inače, višeslojna izolacija se računa redno tj materijal1 x koeficient_provodljivosti + materijal2 x koeficient_provodljivosti + materijal3 x koeficient_provodljivosti + ...
pa je teoretski (sa stanovišta kvaliteta izolacije) svejedno kojim redosledom su poređani materijali u zidu.

Možda sam bio nejasan, a sada je valjda jasno šta sam mislio.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
93.87.158.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.03.2014. u 07:06 - pre 121 meseci
Randa hvala na ovim informacijama. Tvoja zapažanja i konstatacije imaju "zdravu" logiku!
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.mediaworksit.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.03.2014. u 08:27 - pre 121 meseci
Napomena: Pri izboru unutrasnje iolacije, ne zaboravuite da je stiropor/stirodur KANCEROGEN.
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.03.2014. u 13:28 - pre 121 meseci
Citat:
rade.zrnic:
@tihi2 i @anon3......., očigledno, ili niste pročitali komentar @randa kako treba, ili ga niste razumeli. Odakle taj proizvoljni podatak od "neprimetnih" 25%?


Mi ovde pricamo o DELIMICNOJ unutrasnjoj izolaciji a @randa prica o objektima koji imaju 100 % unutrasnju izolaciju tako da komentar @randa nema nikakve veze sa predlogom koji je dat za @doktor dare.

 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.03.2014. u 13:34 - pre 121 meseci
Citat:
cokacunami:
Napomena: Pri izboru unutrasnje iolacije, ne zaboravuite da je stiropor/stirodur KANCEROGEN.


Ako hoces da naucis o stetnosti materijala koji se koriste u izgradnji objekta moj savet ti je da procitas malo o tehnologiji proizvodnje cementa.Procitaj o cementu " popovac " koji se proizvodi po tehnologiji Holcim-a .A imas i " Kosjeric " koji se razlikuje.

 
Odgovor na temu

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.04.2014. u 17:01 - pre 121 meseci
Odgovor na pitanje ili konstataciju da li je STIROPOR KANCEROGEN ??

Stiropor je polimer nastao iz stirena i zove se polistiren. Istina, on može sadržavati različite aditive, koji nisu bitni za našu priču. Od polistirena se rade različiti uporabni predmeti, od čaša do izolacijskih materijala. Njegova kvaliteta ovisi o uspješnosti polimerizacije stirena i nekim drugim činiteljima. Inertan je i nehlapljiv, ali u njemu mogu zaostati mali fragmenti polimeriziranog materijala ili čak sam stiren u obično izrazito niskim koncentracijama. Taj neizreagirani stiren ili kratki fragmenti bi mogli isparavati.

Međutim, stiren sam po sebi nije neki jako opasni materijal. Smatra se štetnom tvari pri višim koncentracijama. One ključne opasnosti se gube pri njegovim koncentracijama u zraku ispod 5%, a koncentracije u zraku isparene iz lošeg polistirena su barem 100-1000 puta niže kod tek polimeriziranog polistirena. Vremenom se koncentracije stirena smanjuju na nemjerljive vrijednosti. Dakle, nemate se razloga bojati vaše polistirenske izolacije u kući.

Mirno uživajte u svojem stanu svjesni da štedite energiju i da ste ekološki svjesna osoba. A sigurno ste ostvarili i prilične uštede što se tiče grijanja stana. I to dokazuje da ste ekološki napredni jer veća potrošnja energije je značajka ekološki neprosvijećenih osoba. Ako imate prilike učinite i druge zahvate s kojima ćete se pokazati kao prijatelj okoliša (npr. solarne ploče ili nešto slično) onda to bez oklijevanja učinite, ako vam dopuštaju financijske mogućnosti.

Jedino nemojte vjerovati svemu što piše na internetu. Kao pametan čovjek logikom zdravog razuma odjelite žito od kukolja.

prof. dr. sc. Franjo Plavšić





_
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.04.2014. u 20:40 - pre 121 meseci
Evo na ovoj temi sam postavio neke detalje za razne TP,pa ako nekog interesuje moze da pogleda..........


http://www.elitemadzone.org/t432371-0-Toplotna-pumpa-vazduh-voda

Ima i nekih testova u realnim uslovima rada.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469283 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.