Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instalacija ADSL modema

[es] :: ISP :: ADSL :: Instalacija ADSL modema

[ Pregleda: 14765 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zoran 021
Zoran Deliblaćanin
Novi Sad

Član broj: 39768
Poruke: 287
*.neobee.net.



+2 Profil

icon Instalacija ADSL modema07.07.2006. u 14:42 - pre 216 meseci
Interesuje kako da instaliram ADSL modem jer mi je telefon u liniji sa klasičnim modemom povezan ?Da li je potrebno posebno povezati ADSL modem sa kompjuterom i kako ?Ako postoji šema , dobro bi mi došla !
qwertz

 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.9.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema07.07.2006. u 15:07 - pre 216 meseci
sve ti je obelezeno na spliteru. adsl modem i komp povezujes usb kablom

http://www.elitesecurity.org/t...lacije-novi-korisnici-obavezno

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 07.07.2006. u 16:37 GMT+1]
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

NenaSoko
Nenad Radojković
WebMaster
Smederevska Palanka

Član broj: 87315
Poruke: 81
213.244.200.*

Sajt: www.nenadsoko.net


Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema02.11.2006. u 07:55 - pre 212 meseci
Da li postoji mogucnost da se ADSL modem poveze sa racunarom preko LAN katrice?
Ima li takvih ADSL modema?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema02.11.2006. u 08:21 - pre 212 meseci
Citat:
NenaSoko: Da li postoji mogucnost da se ADSL modem poveze sa racunarom preko LAN katrice?
Ima li takvih ADSL modema?

Da, ima. Cesto ih zovu i ruter, iako postoje i standardni ruteri, koji nemaju neke veze sa ADSL. Cesto ces u diskusiji na temama o ADSL-u, (kojih je prilicno i na ES-u, pogledaj malo) cuti "Uzmi ruter, mani se USB modema!" ADSL Ruter se po pravilu mnogo lakse podesava od USB ADSL modema. Zasto ta zbrka u terminima - zato sto najcesce (ne uvek!) ADSL ruter ima i integrisani ADSL modem.

Ispravka:

Da li sam stvarno mislio sto sam rekao - ne znam. "ADSL ruter" bez integrisanog ADSL modema je univerzalni ruter, nije vise "ADSL ruter". Takav ruter se moze koristiti i za nesto drugo (kablovski Internet), ima ulaz, recimo iz kablovskog modema, i izlaz, za kucnu upotrebu najcesce 4 izlaza i to je sve. Izvinjavam se zbog ove dezinformacije.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 27.11.2006. u 20:51 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema02.11.2006. u 15:49 - pre 212 meseci
Malo je nezgodna ta terminologija, ali pokušaću da pojasnim značenje koje se ustalilo. ADSL ruter je ruter koji uvek ima integrisan ADSL modem, inače bi bio samo ruter, a ne adsl ruter.

ADSL modemi uglavnom imaju mogućnost povezivanja sa računarom koristeći usb ili ethernet. Ono što je tdjokic verovatno hteo da kaže jeste da se Ethernet ADSL modemi po pravilu mnogo lakše konfigurišu od USB adsl modema. To je najčešće tačno, jer modemi koji se povezuju preko ethernet-a ne zahtevaju nikakvu instalaciju, za razliku od usb modema.

ADSL ruteri se uglavnom povezuju putem etherneta, i uglavnom su prosečnom korisniku komplikovaniji za podešavanje od oba pomenuta tipa ADSL modema. Stvar je u tome da treba konfigurisati PPPoE konekciju na samom ruteru (što je malo duži proces nego na windowsu), i treba znati kako konfigurisati lokalnu mrežu, nat, eventualno firewall, itd.

Nadam se da sam razjasnio neke stvari.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

kokanidja2

Član broj: 28279
Poruke: 387
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema27.11.2006. u 16:34 - pre 211 meseci
da li mogu da rade preko ethernet i usb prikljucka u isto vrijeme?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema27.11.2006. u 19:56 - pre 211 meseci
Citat:
kokanidja2: da li mogu da rade preko ethernet i usb prikljucka u isto vrijeme?
Mislim da NE. To bi znacilo da jednu adresu, koju dobijas od ISP-a delis na dva kompjutera, a za takvo deljenje se koristi ruter i oba racunara moraju imati ethernet prikljucak.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

kokanidja2

Član broj: 28279
Poruke: 387
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema01.12.2006. u 12:18 - pre 211 meseci
Moze...probo, imo dva racunara na ethernetu i laptop na usb i radi bez problema samo je na usb malcice sporiji...
ne znam dal je usb 2.0 il 1.1....
 
Odgovor na temu

kokanidja2

Član broj: 28279
Poruke: 387
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema01.12.2006. u 12:20 - pre 211 meseci
odnosno moze da radi i kao router...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema01.12.2006. u 16:04 - pre 211 meseci
To je jedina kombinacija koju nisam probao, a verovatno nikada ni necu moci.

Inace, nedavno sam probao svoj stari Ethernet modem, D-Link DSL-300T, sa dva racunara, na koje sam ih povezao pomocu switcha. U oba racunara su mrezne kartice dobile istu adresu i to sto ti zoves malo sporije je u mom slucaju bilo jos i "ili - ili" nisu mogli istovremeno da rade. Rade, ali prividno. Ako jednome dam da skida nesto veliko, onaj drugi ni makac. Ako surfujem, to se teze primeti ali je isto. Dakle, taj moj modem NIJE ruter.

Nakon toga sam probao i sa modemom koji sam dobio od Telekoma - 1 Ethernet izlaz, Speedtouch 510. Opet je bilo malo slabije, ali su ovoga puta kartice dobile razlicitu adresu i mogle su da rade nezavisno jedna od druge.

Mozda bi mogao da probas istu stvar - da jednom racunaru das da skida nesto veliko i proveris kako radi onaj drugi, odnosno da nekako vidis kakve su im Internet adrese. Ako su jednake, onda je to isto kao switch u mom slucaju, "ili-ili"; ako su razlicite, znaci da radi kao ruter. Ali mi nije jasno kako moze da pravi lokalnu mrezu ako je samo jedan od dva prikljucka Ethernet.

Bilo bi takodje zanimljivo probati i ono drugo sto sam ja uradio - iz tvog Ethernet izlaza ici u switch, pa onda u racunare preko mreznih kartica. Onda se jasno vidi da li obe dobiju lokalnu adresu i to dve razlicite.
Citat:
ne znam dal je usb 2.0 il 1.1....

Sumnjam da to utice, za USB je ADSL protok sitnica. Tu mislim na ovaj nas ADSL - 256 ili 512 kbita u sekundi, da ne bude zabune.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

GR2310
Greece

Član broj: 108217
Poruke: 43
*.otenet.gr.



Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema01.12.2006. u 22:22 - pre 211 meseci
Citat:
tdjokic: To je jedina kombinacija koju nisam probao, a verovatno nikada ni necu moci.

Inace, nedavno sam probao svoj stari Ethernet modem, D-Link DSL-300T, sa dva racunara, na koje sam ih povezao pomocu switcha. U oba racunara su mrezne kartice dobile istu adresu i to sto ti zoves malo sporije je u mom slucaju bilo jos i "ili - ili" nisu mogli istovremeno da rade. Rade, ali prividno. Ako jednome dam da skida nesto veliko, onaj drugi ni makac. Ako surfujem, to se teze primeti ali je isto. Dakle, taj moj modem NIJE ruter.


Pozdrav!
Ovo sto kazete da kad vam jedan racunar skida nesto veliko sa interneta, drugi ni da mrdne, to je sasvim normalno. Nije tu jedino pitanje da li se koristi ruter ili modem. Naime to zavisi od vrste rutera to jest da li ima QoS (Quality of Service) i Load Balancing. Na svom Linksys-u, mi se desava isto sto i vama. Postoji QoS, naravno za par kljucnih portova kao i jos par koje mozete po zelji dodeliti. Oseca se poboljsanje u surfingu kada ukljucim ovu funkciju, no ipak oseti se da je linija prebukirana download-om. Ovo se desava posebno kada pustim neki download agent koji skida sa http preko porta 80 na kome i browser radi. Osetno je usporenje jer je QoS podesen npr. na HTTP tj. port 80. Ipak najvise se oseca usporenje kada rade p2p programi, pogotovu torrent-i.

Koliko mi je poznato od svih ovih ruter/modem varijanti za kucnu upotrebu, u tom rangu cena jel te, jedino nemacki AVM FritzBox ima QoS & Load Balancing tako da ravnomerno raspodeljuje protok izmedju racunara! Sigurno je da postoje i drugi uredjaji, verovatno ce neko i dodati jos koji u nastavku. Sa ovim sa upoznat da radi odlican posao po pitanju ravnomerne raspodele protoka!

Pozdrav, Bojan
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema01.12.2006. u 22:46 - pre 211 meseci
Citat:
GR2310: Ovo sto kazete da kad vam jedan racunar skida nesto veliko sa interneta, drugi ni da mrdne, to je sasvim normalno.

Ali, cemu onda ruter za dva racunara ako je to tako? Recimo, ja uzmem 7 sati da skidam jedan ISO i onda onaj drugi korisnik ne moze nista da radi? Ja bih takav ruter odmah bacio. Moj ruter je davao protok na oba racunara. Nije to neka idealna podela, ali je podnosljivo.

Medjutim, u ovom trenutku je to sporedno. Ja trenutno ne shvatam kako funkcionise modem sa 1 USB izlazom i 1 Ethernet izlazom. Ne secam se da li sam vec negde trazio i nasao, nemam realnu predstavu o tome. Moja glavna ideja je sledeca: iskljuciti kabl iz USB izlaza, koristiti taj 1 Ethernet izlaz koji je na raspolaganju i onda pomocu rutera podeliti protok izmedju dva racunara. Dodatni trosak ili nelagodnost je sada cinjenica sto na oba racunara treba imati mreznu karticu.

Covek kaze da modem radi kao ruter, ali kako? Ako mreznoj kartici na prvom racunaru daje adresu 10.0.0.1, sta i kome daje preko USB izlaza drugom racunaru? Sklon sam da verujem da je USB u stanju samo da konektuje jedan racunar direktno na ISP, adresa tipa 212.200.240.88, dakle WAN adresa, ne LAN. Mozda gresim, ali to mi je limit.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

GR2310
Greece

Član broj: 108217
Poruke: 43
*.otenet.gr.



Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema01.12.2006. u 23:13 - pre 211 meseci
Citat:
tdjokic: Ali, cemu onda ruter za dva racunara ako je to tako? Recimo, ja uzmem 7 sati da skidam jedan ISO i onda onaj drugi korisnik ne moze nista da radi? Ja bih takav ruter odmah bacio. Moj ruter je davao protok na oba racunara. Nije to neka idealna podela, ali je podnosljivo.


Izvinjavam se malo sam karikirao stvar. Nije bas da nece da mrdne, ali oseca se razlika u brzini na onom racunaru koji ne skida, iz razloga zato sto je prvi zauzeo skoro sve resurse. Da ne bi do toga dolazilo zato i postoji QoS na uredjajima. Sigurno ce se javiti neko ko je daleko iskusniji od mene po pitanju mreza pa ce to detaljnije objasniti!


Citat:
tdjokic: Ja trenutno ne shvatam kako funkcionise modem sa 1 USB izlazom i 1 Ethernet izlazom. Ne secam se da li sam vec negde trazio i nasao, nemam realnu predstavu o tome. Moja glavna ideja je sledeca: iskljuciti kabl iz USB izlaza, koristiti taj 1 Ethernet izlaz koji je na raspolaganju i onda pomocu rutera podeliti protok izmedju dva racunara. Dodatni trosak ili nelagodnost je sada cinjenica sto na oba racunara treba imati mreznu karticu.

Ideja vam je sasvim ok, osim ekonomskih, nikakve druge manjkavosti ne vidim da ima.

Citat:
tdjokic: Covek kaze da modem radi kao ruter, ali kako? Ako mreznoj kartici na prvom racunaru daje adresu 10.0.0.1, sta i kome daje preko USB izlaza drugom racunaru? Sklon sam da verujem da je USB u stanju samo da konektuje jedan racunar direktno na ISP, adresa tipa 212.200.240.88, dakle WAN adresa, ne LAN. Mozda gresim, ali to mi je limit.


Takodje nije ni meni bas naj jasnije kako radi taj uredjaj. Jedan prijatelj koji ima SBB kablovski internet, mi je rekao da modem koji daju poseduje oba izlaza , dakle USB & Ethernet. Bas mi je pricao da je uspevao da poveze desk top i lap top na net istovremeno. Iskreno nisam pitao za detalje sta i kako. I mene zanima u kom mode-u radi onda modem. Da li daje na ethernet portu adrese iz lokalnog opsega ili prenosi WAN adresu tj. radi u bridge mode-u? Sta se desava onda sa USB izlazom? Neko logicno razmisljanje je da modem daje na oba izlaza istu stvar tj jest da radi u bridge mode-u i da racunari ne mogu da se vidi izmedju sebe u lokalnoj mrezi. Bilo bi fino d aneko ko poznaje materiju i ko se susreo sa ovim da nam malo podrobnije objasni problematiku

Pozdrav, Bojan
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema01.12.2006. u 23:18 - pre 211 meseci
Ruter ne služi baš da raspodeli protok kroz računare, tj oni skup(lj)i to mogu, ovi koje mi koristimo uglavnom ne. Mislim, protoka ima kroz oba ali će onaj koji vuče veliki saobraćaj uvek da guši ostale. Kao kad pustiš neki DL na jednom pa ti surf uspori. Rešenje je da se malo smanji brzina DL-a dok se surfuje ili nešto slično radi. Kod mene kući jedan stalno DLuje, kad počnem da surfujem na drugom, to ide malo usporeno ali i onaj prvi malo uspori DL. Kada mi je potrebna veća brzina na drugom, ja samo emulcu smanjim na onoliko koliko mi odgovara a posle pazim da vratim da ne bi ostalo isečeno.

To sa USB i UTP portom istovremeno u principu funkcioniše pod uslovom da provajder daje više adresa, svejedno kojih. Tako je radilo dok je SBB davao privatne adrese ali od kako daje jednu javnu, to ne radi. Ne znam koji provajder je u pitanju pa da se vidi šta on daje. Sada mogu da koristim ili jedno ili drugo. Naravno da je rešenje ruter, svejedno da li hardverski ili to radi neki PC.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema01.12.2006. u 23:22 - pre 211 meseci
Citat:
GR2310: Neko logicno razmisljanje je da modem daje na oba izlaza istu stvar tj jest da radi u bridge mode-u i da racunari ne mogu da se vidi izmedju sebe u lokalnoj mrezi.
To je radilo tako što se jednom da jedna, drugom druga IP adresa (tada su bile privatne i SBB ih je davao više) a naravno da se ne vide međusobno.
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
195.252.98.*

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema02.12.2006. u 00:45 - pre 211 meseci
1) ovo je ADSL podforum

2) preselite pricu u Home Networking... ako vas interesuje kako rade SOHO ruteri
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema02.12.2006. u 03:31 - pre 211 meseci
Citat:
djricky: 1) ovo je ADSL podforum
Shvatam i prihvatam.

Citat:
2) preselite pricu u Home Networking... ako vas interesuje kako rade SOHO ruteri
A gde onda spada ADSL modem sa 1 Ethernet izlazom i 1 USB izlazom, za koga nismo bas svi ubedjeni da sa JEDNOM adresom od ISP-a moze da posluzi za dva racunara, bez dodatnih uredjaja - u ADSL ili Home Networking? Ako odemo u Home Networking onda ce tamo da nam kazu: "O kakvom modemu je rec? ADSL? Pa, idite onda u ADSL!" . Meni je neprijatno sto ne znam, ali nije presudno, ne verujem da cu taj modem ikad koristiti.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

kokanidja2

Član broj: 28279
Poruke: 387
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema03.12.2006. u 22:05 - pre 211 meseci
...ovaj je speedtouch 530....ima mod da radi kao router...inace mi radi u tom modu jer imam dva racunara spojena na ethernet preko switcha a usb sam probo kad sam dobio laptop...drajveri za usb naprave virtualni lan a njega podesis klasicno kao i svaku lan kartu i to radi ok...cini mi se da je sporije al opet kazem mozda se varam...u isto vrijeme su radila sva tri racunara...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instalacija ADSL modema03.12.2006. u 22:43 - pre 211 meseci
Citat:
kokanidja2: drajveri za usb naprave virtualni lan a njega podesis klasicno kao i svaku lan kartu i to radi ok...
Ovo je super onda. Pise i u njegovoj zvancinoj dokumentaciji slicno tome. Jedini je problem sto je to vezano za OS, nije nezavisno, kao pravi Ethernet, tako da za nas korisnike Linuxa verovatno jos ne radi.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: ADSL :: Instalacija ADSL modema

[ Pregleda: 14765 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.