Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u London, UK

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u London, UK
(TOP topic, by vindic8or)
Strane: << < .. 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 452458 | Odgovora: 1075 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MilanMilan
Côte d'Azur

Član broj: 44664
Poruke: 362
*.dev.amadeus.net.



+17 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK24.05.2013. u 09:06 - pre 132 meseci
Citat:
aludanyi:
Ma posla ima koliko god hoćeš. Agenti ne prestaju da zovu (čak i Nedeljom) ;)

I ne nije jednostavno (tu si u pravu)... biti dobar programer nije nimalo jednostavna stvar ;)


Moji razgovori sa agentima/UK firmama izgledaju otprilike ovako:
- "Hi, how are you?"
- "Good, you?"
- "Fine, thank you. Before we start, just one question - do you need sponsorship to work in UK?"
- "Yes."
- "Aah, sorry, I can't help you then."

:)

Jedni su se tako zajebali, pa nisu pitali u startu - poslali mi neki test, ja uradio, onda phone interview da pricamo o tome sta sam radio na tom testu + neke druge stvari, sve kul, i na kraju me on pita kad mogu da pocnem da radim, ja kazem otprilike - cim dobijem radnu dozvolu. A on u fazonu "a tebi treba radna dooozvooollaaaaaa....... moracu da proverim to sa HRom". Sat vremena kasnije stize "I'm sorry" email.

Ne znam, meni se cini da je extremno tesko dobiti posao tamo iz naseg srpskog ugla.
 
Odgovor na temu

jms_uk_2001
jms_uk_2001
United Kingdom

Član broj: 19481
Poruke: 197
*.pndsl.co.uk.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK24.05.2013. u 09:22 - pre 132 meseci
Citat:
aludanyi:
Ne, nije tako. Posle 5 godina se stice pravo na drzavljanstvo (stalni boravak EU drzavljani imaju automatski), i moze da se podnese zahtev ali drzavljanstvo dobijete tek posle godinu dana. Ako cekate sa zahtevom, i drzavljanstvo cete dobiti kasnije. Naravno moze i za 3 godine ako ste u braku sa osobom koji je britanski drzavljanin.


Hajde procitaj ponovo informacije na UKBA sajtu [i razlike u definicijama termina "residence/permanent residence/citizenship"], pa onda ovo iznad. Sve sto si napisao je blizu, ali netacno [a nesto i nelogicno].

- EU drzavljani imaju pravo na boravak [Bugari i Rumuni uz registraciju],
- posle 5 godina [3 ako su u braku sa britanskim drzavljaninom] na stalni boravak [PR-permanent residence] i
- posle dodatnih godinu dana [ili odmah ako su u braku sa britanskim drzavljaninom] drzavljanstvo.
...ja radim samo jedan dan dnevno...
 
Odgovor na temu

aludanyi
Andras Ludanyi
Principal Software Engineer and
Engineering Manager
London, United Kingdom

Član broj: 56366
Poruke: 54
*.messagelabs.net.

Sajt: www.ludanyi.com


+23 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK24.05.2013. u 10:00 - pre 132 meseci
- Za bankare je sada teze, pogotovo sto je trziste prepuno iskusnih bankara koji su vec radili nekoliko godina u City-ju... ali verovatno nije nemoguce

- Sa EU pasosom je lako, bez EU pasosa je bolje pokusati u USA jer otprilike ista gnjavaza ali ipak bolji uslovi i vece mogucnosti - UK je samo "mala" Amerika

- "Confirmation of permanent residence" znaci da zelis da se nastanis u UK za stalno (nemas planove da zivis u drugoj zemlji) a ne da imas pravo na stalni boravak (to kao EU drzavljanin imas pravo automatski - ukoliko mozes sebe da izdrzavas). Da bi "stalni boravak" imao smisla moras da imas "odredjeni boravak" kao recimo na godinu dana ili 2 godine (kao u slucaju ne EU drzavljana kada dobijes radnu vizu (i dozvolu za boravak) to je na odredjeno vreme, kao EU drzavljanin nemas nikakvo ogranicenje pa prema tome "stalni" boravak gubi svaki smisao.
&&y
 
Odgovor na temu

jms_uk_2001
jms_uk_2001
United Kingdom

Član broj: 19481
Poruke: 197
*.pndsl.co.uk.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK24.05.2013. u 10:23 - pre 132 meseci
Citat:
aludanyi: - "Confirmation of permanent residence" znaci da zelis da se nastanis u UK za stalno (nemas planove da zivis u drugoj zemlji) a ne da imas pravo na stalni boravak (to kao EU drzavljanin imas pravo automatski - ukoliko mozes sebe da izdrzavas). Da bi "stalni boravak" imao smisla moras da imas "odredjeni boravak" kao recimo na godinu dana ili 2 godine (kao u slucaju ne EU drzavljana kada dobijes radnu vizu (i dozvolu za boravak) to je na odredjeno vreme, kao EU drzavljanin nemas nikakvo ogranicenje pa prema tome "stalni" boravak gubi svaki smisao.


OK, let me rephrase that: Potvrdu o stalnom boravku sticu posle 5 godina, posle kojih opet moraju da provedu jos 12 meseci pre apliciranja za naturalizaciju.

"Odredjeni boravak" postoji, ako ne mogu da izdrzavaju sebe - i to je 3 meseca.


...ja radim samo jedan dan dnevno...
 
Odgovor na temu

aludanyi
Andras Ludanyi
Principal Software Engineer and
Engineering Manager
London, United Kingdom

Član broj: 56366
Poruke: 54
*.messagelabs.net.

Sajt: www.ludanyi.com


+23 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK24.05.2013. u 10:33 - pre 132 meseci
""Odredjeni boravak" postoji, ako ne mogu da izdrzavaju sebe - i to je 3 meseca."

A smisao toga je? To nije za ljude koji rade to je za ljude koji bi da zive na grbaci poreskih obveznika i prema tome sasvim je normalno da ti niko nece dati legalni nacin da zivis u drustvu kao teret ukoliko ne mora. Inace cela stvar gubi smisao iz jednog jednostavnog razloga, a to je da ukoliko zelis da placas stan-hranu itd. moras da radis (ili da imas sredstva da to radis), ukoliko nemas uvek mozes da prosis na ulici i da spavas ispod mosta, niko te u UK nece legitimisati (jer ni nema "licnih karata") pa prema tome mozes da zivis ilegalno u UK koliko hoces, a ako hoces da budes deo drustva onda je sasvim normalno da moras da izdrzavas sebe.

Ako imas EU drzavljanstvo, dodjes u UK, trazis NI number, otvoris racun u banci i sledeci dan radis (pod uslovom da nadjes posao), ne treba nigde da ides nigde da se prijavis niti da ti bilo ko daje dozvolu da iznajmis stan ili kupis nekretninu, i sve ti je to NEOGRANICENO, znaci bez problema mozes tako 5 godina (pa da trazis drzavljanstvo) ili ako neces drzavljanstvo onda 20 ili vise godina... (prema trenutnim zakonima). Znaci zivis tu kao svaki Britanac apsolutno sa istim pravima i obavezama, cak mozes i da glasas na lokalnim i EU izborima (za to naravno treba da se registrujes ali to je opciona stvar).


&&y
 
Odgovor na temu

jms_uk_2001
jms_uk_2001
United Kingdom

Član broj: 19481
Poruke: 197
*.pndsl.co.uk.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK24.05.2013. u 10:52 - pre 132 meseci
Citat:
aludanyi:
Ako imas EU drzavljanstvo, dodjes u UK, trazis NI number, otvoris racun u banci i sledeci dan radis (pod uslovom da nadjes posao), ne treba nigde da ides nigde da se prijavis niti da ti bilo ko daje dozvolu da iznajmis stan ili kupis nekretninu, i sve ti je to NEOGRANICENO, znaci bez problema mozes tako 5 godina (pa da trazis drzavljanstvo)


Posle 5 godina mozes da trazis potvrdu stalnog boravka, pa kad to dobijes, budes tu jos 12 meseci i tek onda trazis drzavljanstvo.

Citat:
aludanyi:Znaci zivis tu kao svaki Britanac apsolutno sa istim pravima i obavezama, cak mozes i da glasas na lokalnim i EU izborima (za to naravno treba da se registrujes ali to je opciona stvar).


Ne bas apsolutno istim
...ja radim samo jedan dan dnevno...
 
Odgovor na temu

aludanyi
Andras Ludanyi
Principal Software Engineer and
Engineering Manager
London, United Kingdom

Član broj: 56366
Poruke: 54
*.messagelabs.net.

Sajt: www.ludanyi.com


+23 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK24.05.2013. u 10:58 - pre 132 meseci
Koja to prava (i obaveze) nemam? Mislim na bitne stvari, ne na to da ne mogu da budem britanski vojnik ili policajac... jer to zaista nije bitno za 99.9999% nas.
&&y
 
Odgovor na temu

aludanyi
Andras Ludanyi
Principal Software Engineer and
Engineering Manager
London, United Kingdom

Član broj: 56366
Poruke: 54
*.messagelabs.net.

Sajt: www.ludanyi.com


+23 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK24.05.2013. u 11:04 - pre 132 meseci
There are seven requirements you need to meet before you apply:

You must be aged 18 or over.
You must be of sound mind.
You must intend to continue living in the UK, or to continue in Crown service, the service of an international organisation of which the UK is a member, or the service of a company or association established in the UK.
You must be able to communicate in English, Welsh or Scottish Gaelic to an acceptable degree.
You must have sufficient knowledge of life in the UK.
You must be of good character.
You must meet the residential requirements (see below).

Residential requirements
To demonstrate the residential requirements for naturalisation, you must have:

been resident in the UK for at least five years (this is known as the residential qualifying period); and
been present in the UK five years before the date of your application; and
not spent more than 450 days outside the UK during the five-year period; and
not spent more than 90 days outside the UK in the last 12 months of the five-year period; and
not been in breach of the Immigration Rules at any stage during the five-year period.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/


Ne vidim ja nigde tu dodatnih godinu dana. Drzavljanstvo ti daju posle dodatnih godinu dana ali apliciranje moze 5 godina + 1 dan ... ako cekas 6 godina (5+1 kako ti predlazes), drzavljanstvo ces dobiti posle 7 godina u UK ako cekas 1 dan (posle 5 godina) drzavljastvo dobijas posle isteka 6. godine. O tome se radi...
&&y
 
Odgovor na temu

Blue NS
Novi Sad

Član broj: 308604
Poruke: 48
37.19.108.*



+17 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK24.05.2013. u 18:54 - pre 132 meseci
Citat:
MilanMilan:
Citat:
aludanyi:
Ma posla ima koliko god hoćeš. Agenti ne prestaju da zovu (čak i Nedeljom) ;)

I ne nije jednostavno (tu si u pravu)... biti dobar programer nije nimalo jednostavna stvar ;)


Moji razgovori sa agentima/UK firmama izgledaju otprilike ovako:
- "Hi, how are you?"
- "Good, you?"
- "Fine, thank you. Before we start, just one question - do you need sponsorship to work in UK?"
- "Yes."
- "Aah, sorry, I can't help you then."

:)

Jedni su se tako zajebali, pa nisu pitali u startu - poslali mi neki test, ja uradio, onda phone interview da pricamo o tome sta sam radio na tom testu + neke druge stvari, sve kul, i na kraju me on pita kad mogu da pocnem da radim, ja kazem otprilike - cim dobijem radnu dozvolu. A on u fazonu "a tebi treba radna dooozvooollaaaaaa....... moracu da proverim to sa HRom". Sat vremena kasnije stize "I'm sorry" email.

Ne znam, meni se cini da je extremno tesko dobiti posao tamo iz naseg srpskog ugla.


Ja mislim da ne bih trebala da imam problema sa radnom dozvolom.
Medjutim interesuje me na koji nacin tece opisan razgovor. Da li mora da se desava na licu mesta u Britaniji ili su moguci takvi razgovori posredstvom agencije i preko telofona, Skype-a...?
 
Odgovor na temu

jms_uk_2001
jms_uk_2001
United Kingdom

Član broj: 19481
Poruke: 197
*.pndsl.co.uk.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK25.05.2013. u 11:54 - pre 132 meseci
Citat:
aludanyi:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/


Ne vidim ja nigde tu dodatnih godinu dana. Drzavljanstvo ti daju posle dodatnih godinu dana ali apliciranje moze 5 godina + 1 dan ... ako cekas 6 godina (5+1 kako ti predlazes), drzavljanstvo ces dobiti posle 7 godina u UK ako cekas 1 dan (posle 5 godina) drzavljastvo dobijas posle isteka 6. godine. O tome se radi...


Dodatnih godinu dana se odnosi na stalni boravak.

Par paragrafa nize na http://www.ukba.homeoffice.gov...isation/standardrequirements/:

Immigration time restrictions

Za 'obicne' strance, to je 12 meseci od dobijanja ILR-a:

You must be free from immigration time restrictions when you apply for naturalisation. Unless you are married to or the civil partner of a British citizen, you should have been free from immigration time restrictions during the last 12 months of the residential qualifying period.

Za EEA strance, to je 12 meseci od dobijanja PR potvrde:

If you are a national of a country in the European Economic Area (EEA) or Switzerland, or you are the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status if you have exercised EEA free-movement rights in the UK for a continuous five-year period ending on or after 30 April 2006. You do not need to apply for leave to remain. You should have held permanent residence status for 12 months before you apply for naturalisation.

Inace, ne ceka se godinu dana od apliciranja do resenja [osim ako nisi bas tako lose srece] - citao sam da su neki dobijali i za 3-4-5 nedelja. Prosek je vise nekih 6-8 nedelja.
...ja radim samo jedan dan dnevno...
 
Odgovor na temu

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.36.broadband2.iol.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK25.05.2013. u 20:59 - pre 132 meseci
Kakva je situacija sa inter-company transfers? Da li tu trebaju da se sakupljaju poeni, ili se direktno ide na radnu/boravisnu dozvolu? Tier 1/2?
Koliko sam cuo ako se dobije radna dozvola tako onda prvih 3 god ne bih mogao da promenim poslodavca. Posle 5 godina se dobija permanent residence. Posle 6 godina (od dolaska) drzavljanstvo.
 
Odgovor na temu

jms_uk_2001
jms_uk_2001
United Kingdom

Član broj: 19481
Poruke: 197
*.pndsl.co.uk.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK26.05.2013. u 15:37 - pre 132 meseci
Citat:
smark: Kakva je situacija sa inter-company transfers? Da li tu trebaju da se sakupljaju poeni, ili se direktno ide na radnu/boravisnu dozvolu? Tier 1/2?
Koliko sam cuo ako se dobije radna dozvola tako onda prvih 3 god ne bih mogao da promenim poslodavca. Posle 5 godina se dobija permanent residence. Posle 6 godina (od dolaska) drzavljanstvo.


I to je PBS - points based system - aplikacija.

Ima sve ovde napisano:

http://www.ukba.homeoffice.gov...immigration/working/tier2/ict/
...ja radim samo jedan dan dnevno...
 
Odgovor na temu

MilanMilan
Côte d'Azur

Član broj: 44664
Poruke: 362
*.dev.amadeus.net.



+17 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK29.05.2013. u 13:14 - pre 132 meseci
Citat:
Blue NS: Ja mislim da ne bih trebala da imam problema sa radnom dozvolom.
Medjutim interesuje me na koji nacin tece opisan razgovor. Da li mora da se desava na licu mesta u Britaniji ili su moguci takvi razgovori posredstvom agencije i preko telofona, Skype-a...?


Telefon uglavnom.
 
Odgovor na temu

EAV992
Sasa Stanisavljevic
Fotograf na brodu
Princess Cruises
Zemun,Srbija

Član broj: 252061
Poruke: 19
95.180.17.*

Sajt: www.inozemstvo-posao.com/..


+2 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK01.06.2013. u 23:51 - pre 132 meseci
Pozdrav! nudi mi se prilika za posao u Londonu u hotelu St. Ermins, pa me sada zanima: kolika je neka minimalana(zadovoljavajuca) plata radnika u ugostiteljstvu/hotelijerstvu u Londonu? koliko bih mogao da trazim od njih da mi daju,sta da ocekujem,,koliki su neki normalni troskovi za jednu osobu u vidu: rente nekog omanjeg stana (dovoljan za zivot normalan),rezije,prevoz,hrana...?? I oni mi nude live-in accomodation!

hvala
[img]http://postimg.org/image/uk5xd0ip7/[/img]
 
Odgovor na temu

japanskaprepelica

Član broj: 311812
Poruke: 230
*.dynamic.sbb.rs.



+201 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK11.06.2013. u 08:22 - pre 132 meseci
Meni nekako London deluje nepovoljno. Sta znam. uz preskupe troskove koje ste naveli verovatno ima ko zna kakvih sitnih dodatnih. Nekako mi deluje da se bolje zivi u Srbiji sa 500 eura nego u Londonu sa 2000. Da li gresim. Pogotovo sto u Srbiji dobar deo nas ima resen stambeni problem (ili uzmes kredit ili zivis kod matorih).

No skapirao sam da je jako tesko u Londonu kada si sam. Ali posto posla ima, kada supruznici rade zajedno i zarade 4 000 eur mesecno onda moze pristojno da se zivi. Dakle samci na raspecu. Osim ako nisu strucnjaci pa da sami rade za 4000.

Recite mi koje cetvrti treba da se izbegavaju a koje su u preporuci. neke koje su sigurne a da opet nije preskup zakup.



I da li je mozda Irska bolje resenje ili je mozda u nekim drugi gradovima u UK zivot povoljniji.
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
*.croy.cable.virginmedia.com.



+61 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK11.06.2013. u 09:56 - pre 132 meseci
Ja mislim da gresis. Sa 500 eura u Srbiji i ne mozes dobro da zivis. Mozda mozes prividno jer, kao si rekao, uvek mozes da zivis kod matorih pa te oni doniraju, pa oni placaju racune, pa spremaju klopu, pa te to sve jednom opali po glavi i shvatis da i nemas to sto imas.

Ako te zanimaju izlasci, zezanje i te neke "sitne" radosti, onda je definitivno povoljniji Beograd.
Ali, recimo, ako zelis da malo proputujes mnogo je bolje to uraditi sa 2000 evra koje si ustekao za put nego za 300 (plus gomila jeftinih letova u svim pravcima).

A krediti... pa jeste povoljnije otplacivati 350 evra ratu za stan, nego 1200 na primer. Ali je verovatno mnogo lakse da ti tih 1200 bude pola plate u UK nego sto ce ti tih 350 biti u SRB.


I naravno, 2000 evra u Londonu moze da ti bude veoma malo ako si navikao da zivis u centru, da iznajmljujes sam ceo stan i da svuda ides kolima (Britanija ima skoro najvecu cenu goriva u Evropi + London congestion charge).
Ali ako si spreman da zivis u sobi sa jos par ljudi, da zivis malo dalje od centra (kada kazem malo dalje, mislim na max pola sata vozom, sto mu dodje kao da u Beogradu zivis u Krnjaci, na primer), moze da ti ostane i pola od te sume.



Sto se tice lokacija za zivot... uhhh.... mislim da je jako tesko pricati o tome a da te ne smatraju rasistom. :)
Najbolje je da pogledas etnicke mape i da sam zakljucis ko bi voleo da ti bude komsija
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_groups_in_London





 
Odgovor na temu

aludanyi
Andras Ludanyi
Principal Software Engineer and
Engineering Manager
London, United Kingdom

Član broj: 56366
Poruke: 54
*.messagelabs.net.

Sajt: www.ludanyi.com


+23 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK11.06.2013. u 10:08 - pre 132 meseci
http://www.energy.eu/

Cene goriva u Britaniji su prosecne a ne najvise u Evropi, u vecini zapadnih zemalja je cak skuplje.

Inace nemojte ni pokusavati uporedjivati zivot u Londonu sa Srbijom (ili bilo kojom drugom zemljom). Ne samo po tome koliko su vam primanja vec kolike i koje su sve mogucnosti. London je specijalan grad (Alfa+) i cak i ako zivite na minimalcu imate daleko vece mogucnosti i za dalji napredak i za zabavu nego sa 10000 EUR platom u Srbiji. Ziveo sam na raznim mestima, London je neuporediv i onaj ko zivi u Londonu a to ne primecuje zapravo ni ne zivi tamo (ima i takvih koji samo rade i stekaju ali ne zive) pa im je onda LOndon potpuno nepotreban grad.
&&y
 
Odgovor na temu

japanskaprepelica

Član broj: 311812
Poruke: 230
*.dynamic.sbb.rs.



+201 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK11.06.2013. u 10:43 - pre 132 meseci
Ako je tako onda ok. Ja bih hteo celu porodicu da prebacim za sobom. Uskoro dobijam madjarski pasos pa valjda cu se snaci.

Inace sto se tice kvartova Harrow mi deluje najbolje. Ima dosta Indijaca a malo Crnaca
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK11.06.2013. u 11:04 - pre 132 meseci
Logicno je da se prica o Londonu najvise jer predpostavljam da je najlakse doci do bilo kakvog posla ali opet ako radis neki obican posao postavlja se pitanje da li ces i kako preziveti s obzirom na ogromne troskove u tom gradu. Sta mislite o nekim drugim gradovima u Engleskoj? Mozda Skotska? Kakva je sad situacija u Irskoj,jeste da nije UK ali su komsiluk pa je ovo najbliza tema u kojoj se moze postaviti pitanje:-)
 
Odgovor na temu

japanskaprepelica

Član broj: 311812
Poruke: 230
*.dynamic.sbb.rs.



+201 Profil

icon Re: Emigracija u London, UK11.06.2013. u 12:46 - pre 132 meseci
Ja bih konkretno probao Hotele. Dobro znam engleski. Nesto u tom smislu. Verovatno da ima posla.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u London, UK
(TOP topic, by vindic8or)
Strane: << < .. 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 452458 | Odgovora: 1075 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.