Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ugovor o izradi sajta?

[es] :: Web razvoj :: Ugovor o izradi sajta?
(TOP topic)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 40143 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.197.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?21.02.2003. u 12:01 - pre 256 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Ovde je problem činjenica da su ljudi generalno halavi i da hoće sve da rade, jer misle da sve znaju.


Kompletno tacno za alavost (zar se kaze "halavi" a ne "alavi"?), kao oni cigani muzicari "znamo sve...". Moras negde da podvuces crtu jer ako se prihvatis posla koji ne poznajes verovatnoca da naskodis sebi (i drugima) je 95%. Recimo meni jedan nudi da mu kao "expert" dodam sajt na search engine za $200. Stvarno mi nije problem da uradim submissions, ali sta ako se ne pojavi nigde u rezultatima? Sta ja da mu kazem, zasto je to tako, onda ne mogu ni da mu naplatim, a ako nisam siguran da mogu da naplatim - necu ni da radim. "Nadji ti sebi strucnjaka za promocije, meni daj ono sto je moj fah". Ono kao "radim 3d, flash, web, programiranje, animaciju, video, e-marketing...." to ne prolazi.

Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.197.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?21.02.2003. u 12:02 - pre 256 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Drugi je problem kako će ovakva ekipa da dobije ozbiljan posao, ako se daje tender gde se pojavljuju ozbiljne firme s ozbiljnim referencama Velike frme vole da rade s firmama, a ne sa skupom pojedinaca, još manje s pojedincima ponaosob.

To moze biti problem ali samo ako nemas sa cime da konkurises. Istina je da velike firme rade sa velikim agencijama, ali u dosta slucajeva ti mozes da "oboris" veliku agenciju ako ne kvalitetom onda bar cenom jer su ti i troskovi manji. Primer jednog tendera za jedan americki site gde su neke ponude velikih firmi bile $500k pa jedna cak i $800k, a kvalitet solidan ali ne eksta. Prosla je ponuda za mnogo manju cifru, a dobio je freelancer.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

trninic

Član broj: 675
Poruke: 73
*.ptt.yu

Sajt: www.danetsol.com


Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?21.02.2003. u 13:29 - pre 256 meseci
Citat:
Buba:
...Sada jos samo malo o tome da li sam, ili tim. Ni jedna firma ne voli da zavisi od jednog coveka, prema tome slusaj Varagiceve savete. Velike rade samo sa firmama sa referencama, a odacu vam jos nesto, jedan od kriterijuma za ocenjivanje ponuda je i potencijal firma koja nudi posao, sto prevedeno na nas jezik znaci - koliko ljudi ta firma ima zaposlenih. Oni ispod 10 se i ne gledaju, kao neozbiljni...


Tako su i mislili i Panasonic, Bentely Motors, First Direct, Smirnoff, Tag Hauer i Celador, pa su se odlucili za firmu De-construct, koja ima 9 zaposlenih. ili The Independent, Teletext, Wella i Wrigleys,koji rade sa Skive Creative (9 zaposlenih), ili UK Department of Health, NTL, Talksport, Flextech Television, Harrods, Reed Exhibitions i Rugby Football Union, koji rade sa Communicopia (9 zaposlenih), ili Halifax, British Airport Authority, Teletext, Paramount Home Entertainment i National Blood Service, koji rade sa DLKW Dialogue (6 zaposlenih), ili Britannia Music, Time Life, uSwitch, Betinternet i Sainsbury's Mobile,koji rade sa TBG (10 zaposlenih, preko 1.1 miliona funti samo u new media)...
 
Odgovor na temu

trninic

Član broj: 675
Poruke: 73
*.ptt.yu

Sajt: www.danetsol.com


Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?21.02.2003. u 13:35 - pre 256 meseci
I da sad ne bi neko pogresno razumeo sve ovo, tipa lako im je jer imaju veze, mala informacija da vecinu clanova firme De Construct cine bivsi radnici u Deepend.co.uk, sa referencama koje su mozda jos i bolje, ali se krenulo da se pravi velika firma, pa otvori office u Italiji, pa u Ceskoj, pa zaposli 50 ljudi, mislice ljudi da smo neozbiljna firma... I tako su propali. Ista prica i sa RareMedium.

Inace, velicina firme u finansijama se ne meri prema broju zaposlenih, racunara itd, vec prema industriji i godisnjem prometu.
 
Odgovor na temu

Buba
Buba Ivkovic
sistem inzenjer
Novi Sad

Član broj: 3854
Poruke: 20
*.nspoint.net



Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?21.02.2003. u 13:47 - pre 256 meseci
Mogu u potpunosti da se slozim s trninicem, a i ne zelim preterano da polemisem, samo sam iznela cinjenice iz jedne velike firme, kao covek ciji je posao tehnicka ocena ponuda vezanih za IT.

I pre nego sto pocnete ponovo da mi protivurecite, samo jedna napomena: naglasak je na tehnicka ocena, direktori rade poslovne odluke, e a njima je bitno sledece:
1. ako je moguce da je firma sto lokalnija
2. reference
3. image (sta komsija kaze)
4. ozbiljnost (tu je broj ljudi, mada sam se ja pokusala da obrazlozim da nije bitan broj nego kvalitet, jednoglasno sam nadglasana od ostalih prisutnih)
5. glasnogovornik iz kuce koji ce iz sve snage da hvali i zastupa necije interese

ima toga jos, ali ne mogu bas sve kompanijske tajne da vam kazem :)))

I sada ono najvaznije - bez obzira na sve ovo UVEK bude onako kako generalni direktor kaze :)))
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?21.02.2003. u 20:57 - pre 256 meseci
Interesantna je ta priča s veličinom firmi. U našim uslovima sve zavisi od politike firme (ili još preciznije da li ima politike u firmi). Konkretno, moja agencija je bila angožovana do sada dva puta za posao u većim firmama nego što je Bubina.

Mnogo je bitnija stvar pojavljivati se kao pravno lice, jer je to mnogo ozbiljnije i jednostavnije za knjigovodstvo. Mislim na slučaj kada freelanceri pokušavaju da dobiju posao.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?22.02.2003. u 11:59 - pre 256 meseci
Pitanja za Bubu:

1) Da li moze da nam oda u kojoj firmi radi?
2) Moze li da nabroji (sa linkovima) nekoliko wd firmi u Yu sa 15+ zaposlenih ljudi?
 
Odgovor na temu

cedomir
Čedomir Rosić
Sys. Ing.
xObrenovac, Karaburma

Član broj: 4570
Poruke: 193
*.sezampro.yu

Jabber: cedomir@elitesecurity.org
ICQ: 59161631


+1 Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?22.02.2003. u 14:18 - pre 256 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Mnogo je bitnija stvar pojavljivati se kao pravno lice...

Šta ti to tačno znači?
http://www.beoblues.com
blues in belgrade - bluz u beogradu
belgrade in blues - beograd u bluzu
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?23.02.2003. u 08:33 - pre 256 meseci
Pod pravnim licem podrazumeva se da iza bilo koje priče o poslu na kraju ipak nalazi firma kada se dolazi do plaćanja. Poznajem više pojedinaca (freelancera) koji rade s firmama preko računa tako što imaju nekoga ko je vlasnik firme, pa na taj način obavljaju legalnu naplatu posla.
 
Odgovor na temu

Goran Aničić
Goran Aničić
Novi Sad

Član broj: 7404
Poruke: 414
*.nspoint.net

Sajt: www.personalmag.rs/blog/o..


Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?24.02.2003. u 23:10 - pre 256 meseci
Evo, nakon izvesnog vremena da i ja nešto kažem(napišem) o ovoj temi.

Po mom mišljenju, kao i kod svega drugog u bilo kojoj oblasti poslovanja, trebalo bi se držati nekih standarda (koji su proizašli iz poslovne prakse) i sopstveni rad usaglašavati sa zahtevima standarda.

Ma koliko se čudili i ova oblast (Ugovor o izradi sajta) je na neki način regulisana standardom propisanim i usvojenim od strane međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO). Standard koji se može primeniti na ovu problematiku je JUS ISO 9001, odnosno segment JUS ISO 9000-3 gde se nalaze Smernice za primenu standarda ISO 9001 u razvoju, isporuci i održavanju softvera.

Ovde bih napomenu da se smernice odnose na razvoj softvera, stoga i jedan WEB SAJT možemo smatrati za neku vrstu softverskog proizvoda (čine ga datoteke, programi i dokumentacija), pa samim tim razvoj određenog web sajta možemo usaglasiti sa zahtevima koje nameće gore pomenuti standard. Jedan deo ovih smernica se odnosi i na ugovaranje razvoja i isporuke softverskog proizvoda, kao i kasnije revizije ispunjenosti korisničkih zahteva definisanih ugovorom. Prema standardu ISO 9000-3 ugovor o prodaji ili izradi softverskog proizvoda (web sajta) trebao bi da sadrži sledeće precizno definisane stavke:
- dokumentovanost ciljeva i zahteva
- identifikaciju potencijalnih rizika
- zaštita vlasničkih informacija
- odgovornost isporučioca
- usvajanje terminologije
- potvrdu isporučioca da je sposoban da izvrši sve zahteve
- potvrdu naručioca da je sposoban da zadovolji obaveze

Ne bih ovde sada ulazio u detalje, a ko je zainteresovan može da ovaj (kao i ostale) standard naruči kod Saveznog zavoda za standardizaciju.

Ono što sam hteo da kažem je velika većina procedura u IT sektoru predviđena i definisana međunarodnim standardima, te bi ih se u radu trebalo (pokušati) i pridržavati (na dobit svih zainteresovanih).
ICT magazin
IT, Mobile, Gaming online magazin
------------------------------
Blog
Svakodnevnica Blog Auto blog
------------------------------

Kompjuterski e-zine
Personal magazine
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?24.02.2003. u 23:35 - pre 256 meseci
Nisam video da li je neko spomenuo confidentiality, ali meni su poslednja 2 narucioca sa 2 razlicita kraja sveta trazili da potpisemo u ugovoru da "necu odavati poslovne tajne, necu davati delove koda koji napisem niti ga prodavati, necu kreirati konkurentske sajtove za druge klijente, necu odavati podatke o musterijama,..." i tako dalje.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?24.02.2003. u 23:44 - pre 256 meseci
BTW, sto se pravnih lica tice, danas me je jedan covek pitao kako se dobijaju poslovi sa "velikim" domacim firmama. Nisam znao sta da odgovorim tacno jer sam odavno odustao od rada sa takvim (jos od epizode sa mobtelom kada sam kukao za pisljivih 300DEM za neki redesign pa sam cekao da plate preko racuna {to je vreme inflacije} da bih na kraju odustao od rada sa njima jer me smara tolika birokratija kada je u pitanju placanje, jer kad god se spomenu pare "racunovodja je na odmoru", "udaje mu se sestra" i sl. pa se covek prosto zapita kako firma uopste posluje kada im racunovodja nikada nije tu, mada kada god je trebalo nesto da se odradi uvek su bili vrlo brzi i tacni)
No da ne gusim, cinjenica je da kod nas jos uvek vlada filozofija "jagnjecih brigada" gde je bitno da se dobro krka, da se obuce dobro odelo, da firma ima "15+" zaposlenih, da imaju lepe prostorije...
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Goran Aničić
Goran Aničić
Novi Sad

Član broj: 7404
Poruke: 414
*.nspoint.net

Sajt: www.personalmag.rs/blog/o..


Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?25.02.2003. u 11:12 - pre 256 meseci
Citat:
Nisam video da li je neko spomenuo confidentiality, ali meni su poslednja 2 narucioca sa 2 razlicita kraja sveta trazili da potpisemo u ugovoru da "necu odavati poslovne tajne


Pogledaj moj post. Jedan od sastavnih delova ugovora, prema međunarodnom standardu, je i "zaštita vlasničkih informacija".

ICT magazin
IT, Mobile, Gaming online magazin
------------------------------
Blog
Svakodnevnica Blog Auto blog
------------------------------

Kompjuterski e-zine
Personal magazine
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?26.02.2003. u 17:07 - pre 256 meseci
U nekim slučajevima morao sam da potpisujem posebne tzv. diskrecione ugovore, tj disclosure aggreements, drugim rečima ugovore koji se odnose isključivo na diskreciono pravo klijenta.
 
Odgovor na temu

Xpirit
Dejan Nikolic
Beograd

Član broj: 8504
Poruke: 159
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 3434902
Sajt: www.f-secure.co.yu


Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?27.02.2003. u 19:21 - pre 256 meseci
Uh odlicna tema. Meni je interesantno pitanje vlasnistva nad kodom ovde. Kod nas vecina isporucilaca softvera smatra da je kod njihov a da klijentu isporucuje licencu za koriscenje.

Ako se primeni standard Ugovora koji je Goran naveo da li to onda isto vazi i za web sajt ( lele majke ) ? Ili je to predmet dogovora?

Ako ja recimo imam (skoro) sablon za izradu odredjenih komponenti sajta (dinamickih recimo) gde se menja samo client deo, da li ja mogu to da zastitim i na koji nacin moze klijent da me spreci da to koristim (kod ili verziju koda) u izradi slicnih sajtova?

Pa necemo valjda izmisljati stalno novi kod za, recimo, forum? A ipak ako ga prodam elitesecurity-ju da li cu smeti da ga prodam i nekom drugom (ali plave boje, bez opcije prepoznavanja IP adrese i drugacijim smajlijima)?

ma kapirate sta hocu da pitam...nije bas kao kod offline softwera.


Now you're runnin', a?
 
Odgovor na temu

mordor
Vladimir Cvetic
/dev/null

Član broj: 2797
Poruke: 420
*.beotel.net.

Jabber: cvele@default.co.yu
Sajt: www.knowbies.com


Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?26.11.2004. u 12:03 - pre 235 meseci
Pricate o prihvatanju radova...

To se vrlo jednostavno resava.
Naime prve 3 verzije su besplatne, ukoliko nijedna od te tri verzije nebude prihvacena klijentu predlazem da prekinemo saradnju jer ocigledno da tu nesto nestima. Ukoliko klijent odbije da prekinemo saradnju (najcesci slucaj) kazem mu da ce ga svaka sledeca ne prihvacena verzija kostati 20% od ukupne cene projekta. U ovom trenutku se vecina opredeli za neko od postojecih, mada ima i onih kojima radim i po 5-6 layouta.

Kasnjenje materijala? Pa zasto pocinjete izradu sajta pre dostave materijala?
 
Odgovor na temu

krdr
Dragan Krstic

Član broj: 42434
Poruke: 201
221.220.52.*

Sajt: krdr.ebloggy.com


Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?26.04.2005. u 17:27 - pre 230 meseci
Evo jedan zgodan link:

http://www.sitepoint.com/article/guide-signed-contract

Odatle ima jos jedan link nakome se moze naci ugledna dokumentacija.

Moja iskustva u radu su bas razlicita (kolikoljudi toliko cudi,naravno). Moj prvi projekat za veliku firmu (sajt, cd) radio sam kao podizvodjac. Meni je veci problem bio moj "gazda" nego narucioc posla. Narucioc posla je bio spreman da plati helihopter, da bi se uradile slike. Imao je poverenja u mog poslodavca. Projekat je uradjen, ja dobio svoje pare koje sam propi.so. Jedini ko je bio zadovoljan poslom je poslodavac jer je zaradio 8000 maraka 2000te godine. Ni narucioc posla, ni ja, nismo bili zadovoljni. Prosto ocaj izgleda. Nigde ne navodim da sam radio na tome, iako bi bila super referenca svima.

To mi je bila skola.

U mom ugovoru je definisan obim posla i penali za klijenta ako dostava materijala kasni. Prosto. Cak ako je rok dosta prekoracen, ponistavam ugovor, a zadrzavam avans. Ceka me sledeci posao. U mom ugovoru klijent mora da potpise screenshot svake prezentacije. U mom ugovoru stoji da nisam odgovoran za slovne greske i los kvalitet fotografija, ako je klijent preuzeo na sebe da nabavlja materijal (mada, kad se jave ovi slucajevi, ja ih upozorim).

Ugovor mene stiti od klijenta, ali i klijenta od mene. Iako radim kao freelance, imam saradnju sa nekoliko razlicitih agencija koji mogu klijentu da pruze dodatne usluge, a ja ne mogu.

Ako imam prilike, izbegavam da sam radim account. Insistiram na pisanoj komunikaciji. Ok,hitno je, mora odma da se uradi, mejl kasni.... Ja cu da uradim, ali ti posalji mejl. Kad stigne mejl, bice gotovo.

Izbegavam sve poslove koje ne mogu da uradim. Tada preuzimam account, jer moram da budem siguran da osoba kojoj poveravam posao (ili firma) to radi kako treba.

I, ne zaboravite, vi ste taj ko zna posao. Ne treba prihvatati nebulozne zahteve klijenata. Necete ih ispuniti. Objasnite sa stanovista profesionalca zasto ne treba imati neke stvari.

I nemojte da budete multitasking. DOS je stabilniji od Windowsa.
krdr
Mozda i proradi
 
Odgovor na temu

Nikola Denić
Nikola Denić
Nis/Bgd

Član broj: 6571
Poruke: 1231
*.adsl.sezampro.yu.

ICQ: 42376797
Sajt: www.nixa.co.yu


Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?26.04.2005. u 19:10 - pre 230 meseci
Ajde i ja da kazem nesto na ovu temu......

Generalnih ugovora nemas u ovoj zemlji ... upravu je bluesman kad kaze "jagnjece brigade" .... zadnjih par klijenta za koje sam radio su bili u fazonu "usmeni dogovor",a recimo za Doncafe je bio ugovor cisto pro forme,zbog isplate autorskog honorara ,i imamo neki anex ugovora da moj kod nece da zataji vremenom
ITSolutions - najeftiniji DialUp internet [ dialup flat za samo 275 dinara ]
 
Odgovor na temu

holodoc1701

Član broj: 45446
Poruke: 48
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?30.08.2006. u 17:46 - pre 214 meseci
Pa recimo što se tiče dizajna sajta naučio sam da primenjujem jednu interesantnu taktiku po pitanju "zakerala".

Naime, za ljude koji generalno neznaju šta im treba ili imaju gadnu naviku da menjaju svoje mišljenje, praktikujem da generalno uradim jedno rešenje (dizajn) koji mi se apsolutno sviđa i znam da postoji velika verovatnoća da će isti slučaj biti i sa klijentom i da pored njega uradim par rešenja osrednjeg da ne kažem lošeg kvaliteta.

Sve što preostaje da uradim je da ubedim klijenta da je ovo prvo rešenje najbolje po njega jer "ako koza laže rog ne laže"
 
Odgovor na temu

danilovic
priv bizz
Novi Sad-Beograd

Član broj: 139232
Poruke: 53
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.nspromo.info


Profil

icon Re: Ugovor o izradi sajta?04.07.2007. u 04:50 - pre 203 meseci
Citat:
holodoc1701: Pa recimo što se tiče dizajna sajta naučio sam da primenjujem jednu interesantnu taktiku po pitanju "zakerala".

Naime, za ljude koji generalno neznaju šta im treba ili imaju gadnu naviku da menjaju svoje mišljenje, praktikujem da generalno uradim jedno rešenje (dizajn) koji mi se apsolutno sviđa i znam da postoji velika verovatnoća da će isti slučaj biti i sa klijentom i da pored njega uradim par rešenja osrednjeg da ne kažem lošeg kvaliteta.

Sve što preostaje da uradim je da ubedim klijenta da je ovo prvo rešenje najbolje po njega jer "ako koza laže rog ne laže" :)

Da i ja dam svoj skroman doprinos temi. Naime, moje iskustvo, a vrlo je kratko što se tiče web dizajna govori da većina klijenata traži da se sve reguliše ugovorom. Meni to odgovara, a najviše zbog kako drug kaže " zakerala ". U svojim ugovorima, taksativno navodim sve obaveze koje preuzimam na sebe, i sve obaveze koje naručilac preuzima na sebe. Nema nikakvih nedoumica i nejasnoći. Dakle, napišem šta ću uratiti i to uradim.... I naravno, obavezno u ugovoru stoji da je u slučaju spora koji se ne može rešiti dogovorom nadležan sud taj i taj..... Dakle, sve je profesionalno, sve je jasno. To i mene štiti od naknadnih reklamacija jer ugovorom regulišem samo ono što ću sigurno i uraditi. Dakle, čist račun duga ljubav...
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Ugovor o izradi sajta?
(TOP topic)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 40143 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.