Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 170 171 172 173 174 175 176

[ Pregleda: 1122285 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

FallOut
Sys Eng
Bec

Član broj: 337591
Poruke: 9
*.cgn.dynamic.surfer.at.



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland17.12.2017. u 20:35 - pre 77 meseci
Pade mi na pamet da sam nedavno razgovarao sa kolegom iz Indije koji je komentarisao cijene obdanista u Becu, kao pa eto i nije skupo ali ako imas 3 djece... Kazem mu ja da li svjestan da mjesec dana privatnog obdanista u Becu kosta kao 1 dan obdanista u Melburnu? Covjek ne moze da vjeruje. To me takodje podsjeti da mi se kolega u Melburnu zalio da nastavnici u osnovnoj insistiraju da djeca kupe iPad-e kao da je to neka sitnica, dok u Evropi drzava finansira ta fensi nastavlna pomagala.

https://www.b92.net/info/vesti...8&dd=30&nav_id=1298348
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.5.104.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland18.12.2017. u 23:13 - pre 77 meseci
Samo da dodam u vezi stanova u Australiji, da dazbine za odrzavanje zgrade i placanje nameta opstini uopste nisu male.
Znaci kupio si stan, ti si vlasnik, placas 4000 dolara godisnje za odrzavanje i 3000 opstini. I da od tih para cesto ne vidis nista. Niti se nesto unapredjuje, cak se ni ne popravlja redovno sta se pokvari vec stoji tako nekad i mesecima. Evo kod mene u predgradju ima ograda pored zeleznicke stanice koju su lupila kola i oborila, to nije popravljeno vec 3 meseca. A naravno svi koji zive u kraju placaju opstini namet da se brine o takvim stvarima. I eto ti, platis 7000 dolara godisnje ni za sta.
 
Odgovor na temu

deko87
Team Leader
Luvata
Srbija

Član broj: 335138
Poruke: 2
212.200.158.*



Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland06.01.2018. u 16:04 - pre 76 meseci
Dal moze neko da mi objasni jedno. Zavrsio sam Sumarski fakultet u BGD odsek za preradu drveta. Interesuje me dal se to poistovecuje sa Agricultural engineer ili je to nesto drugo? Ako ne znate napisite mi ko moze da mi na to odgovori.
poz
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.static.tpgi.com.au.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.03.2018. u 19:29 - pre 74 meseci
Oko cena nekretnina u Australiji... Nisu Sidnej i Melburn jedini gradovi ovde. Po Pertu i Brizbejnu ima pristojnih kuca u dobrim delovima grada za 400-500 hiljada, a plate su slicne kao u dva najveca grada. Stanovi se ne isplate zbog visokih troskova odrzavanja, kao sto rece noskich.
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
213.91.76.*



+47 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.03.2018. u 13:44 - pre 74 meseci
@MirosIav

Ocigledno ste jako dugo u Australiji cim vam je cena dobre kuce od 300.000 eura 'povoljna' :)

Plate u Australiji jesu dobre i mogu ispratiti cak i takve cene, ali to je stvarno mnogo novca na gomili, sta ako muzika prestane da svira...
 
Odgovor na temu

rolee
Auckland

Član broj: 307125
Poruke: 159
*.com
Via: [es] mailing liste



+9 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.03.2018. u 18:25 - pre 74 meseci
>
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.5.104.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland13.04.2018. u 03:13 - pre 73 meseci
Citat:
MirosIav:
Oko cena nekretnina u Australiji... Nisu Sidnej i Melburn jedini gradovi ovde. Po Pertu i Brizbejnu ima pristojnih kuca u dobrim delovima grada za 400-500 hiljada, a plate su slicne kao u dva najveca grada. Stanovi se ne isplate zbog visokih troskova odrzavanja, kao sto rece noskich.


Sutra bih se preselio tamo. Samo sto nema posla za mene. U tome je i problem. Cene su direktno proporcionalne ponudi poslova. Sto je kuca negde jeftinija to tamo ima manje posla. I to je narocito slucaj sa specijalistickim zanimanjima i specificnim industrijama. Na primer Sidnej je centar IT-ja i finansija. Znaci ako ste IT specijalista vecina poslova su u Sidneju, daleko manje u Melburnu, pa onda to progresivno opada za Brizben, Pert, Adelejd i nadalje. Malo poslova, dosta lokalaca koje se za njih bore.

Ko uspe tamo da nadje dobro placen posao onda je to druga prica. Tebi ako je to Miroslave uspelo onda odlicno.

Ima poslova koji su trazeni svuda po Australiji poput lekara, medicinskih sestara, ucitelja, racunovodja... To je vec lakse (ne lako jer i takvih poslova naravno ima daleko vise u Sidneju i Melburnu nego u manjim mestima). Ali kako ce neko ko se recimo bavi ERP sistemima naci posao tamo? Pa nikako.
 
Odgovor na temu

FallOut
Sys Eng
Bec

Član broj: 337591
Poruke: 9
*.hdsl.highway.telekom.at.



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland20.04.2018. u 20:35 - pre 73 meseci
Dosta se mojih bivsih kolega iz Melburna preselilo za Kanberu, oni sto su imali sec clearance i kojima je dogorilo pa moze i Kanbera, jer je u Melburnu IT totalno pukao, samo jos NBN zaposljava i uglavnom tehnicare za mrezu i optiku.

'Sleepwalking into the future': readers' responses to Australian cities week
https://www.theguardian.com/ci...a-sydney-adelaide-perth-hobart

Suburbia gone sour: the melancholia of Melbourne's milk bars – in pictures
https://www.theguardian.com/ci...milk-bars-suburbia-in-pictures
 
Odgovor na temu

FallOut
Sys Eng
Bec

Član broj: 337591
Poruke: 9
*.hdsl.highway.telekom.at.



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.04.2018. u 20:13 - pre 73 meseci
Census 2016 results showed just 24 per cent of educated migrants aged 25 to 34 years old from non-English-speaking countries arriving between 2011 and 2016, were able to find professional level jobs by 2016. Five per cent had found managerial jobs.

Statistics show Australia doesn’t need these migrants
 
Odgovor na temu

krisskross
Mel

Član broj: 326374
Poruke: 12



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland27.04.2018. u 13:39 - pre 72 meseci
Da osvezim informaciju vezano za cene zivota u Melburnu.

Hrana za 2x ljudi: $600-$800 mesecno
mesecna karta za gradski: $145 za jednog
mobilini predplata: $30 3gb/neograniceno poziva
Internet i Kablovska: $105

Rentanje:
jednosoban stan ne dalje od 10k od CBD-a
$1600-$1800/mesecno
Struja: $70/ mesecno

Kupovina:
Jednosobni stanovi (dnevna soba + spavaca soba) udaljeno od centra oko 10km (sever: Essendon, Brunswick/Coburg, Preston i okolina) se krece $350k - $450k
Odrzavanje zgrade (Body Corporate): $2000/godisnje (ovde je uracunat i plin) - cena raste sa kvadraturom stana
Council rates (djubretari, odrzavanje parkova...): $1100/godisnje
Voda: oko $70 mesecno
Struja: oko $70/ mesecno


Kuce sa 2 ili 3 sobe u krugu od 10km od CBD $700k pa na vise, milion bez problema.

Auto:
Registracija: $700
Osiguranje: oko $900... sve zavisi
Benzin: ~ $1.4/l





 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland30.04.2018. u 15:59 - pre 72 meseci
@krisskross, interesantni podaci, hvala za info

S obzirom na plate troskovi ne izgledaju nesto strasno, sa 4k mesecno neto bi dvoje moglo pristojno da zivi a to je jedna prosecna plata otprilike.

No kolega mi se zali da je prica bitno drugacija kad imas decu, onda trebas ili kucu ili veliki stan. Vrtici su skupi a javne skole su prilicno slabe, bar po tom kolegi koji je doktor nauka, mozda ima malo jace kriterijume. Po njemu ako zelis da ti dete bude sposobno za univerzitet moras ili da placas tutora ili da radis dodatno sa detetom. Plus jos vozanje po sportskim ili drugim dodatnim aktivnostima, stalno neki cajtnot ako oboje rade a ako radi jedno onda se zivi od plate do plate cak i ako je plata natprosecna.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.5.104.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland01.05.2018. u 01:58 - pre 72 meseci
mrblaf, o kakvom "pristojnom zivotu" pricamo ako od tih 4000 koje navodis kao primer pola sume odlazi na rentu i rezije? Pa onda hiljadu za hranu i transport. Od cega mislis da otplatis krov nad glavom/ustedis za crne dane/odes na godisnji odmor makar jedanput godisnje/troskovi dece/hobiji? Od tih preostalih 1000 mesecno? I to bez svih ostalih troskova tipa odece, higijene, kola, zdravstvenog osiguranja...

A ako imas decu vecini imigranata se ne isplati da zena radi zbog ogromnih troskova obdanista jer prakticno celu platu dajes njima, a zena radi za dzabe.

Evo recimo za taj najjeftiniji jednosoban stan koji se pominje od 350k, treba ti 70k 20% depozit plus za raznorazne dazbine i troskove advokata recimo 5k odokativno.
Znaci jednog centa da ne potrosis od tih preostalih 1000 dolara trebace ti 75/12=6.25 godina da ustedis samo za 20% depozit i troskove kupovine. A za to vreme naravno cene nece mirovati, vec ce otici jos na gore...

Moje ocekivanje kada sam bio imigrirao u Australiju je bilo da sa prosecnom platom mozes bez problema da otplacujes kucu sa dvoristem u predgradju, godisnji odmor jedanput godisnje, obdaniste, kola, hobiji, sve to bez ikakvog problema i da ti ostane nesto i da ustedis. Kad ono medjutim...





[Ovu poruku je menjao noskich dana 01.05.2018. u 03:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2706



+700 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland01.05.2018. u 09:12 - pre 72 meseci
Tih 4000AUD su valjda dva minimalca ili nisam dobro shvatio?

Po toj logici isto važi i za Srbiju, 'ajde dvoje sa po 200€ mesečno da skupe 20% obaveznog učešća za stančić od 25000€ (garsonjera od 20 kvadrata ili u nekom manjem mestu stan od 50 kvadrata koji je u takvom stanju da treba uložiti još 10000€ da izgleda normalno).
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland01.05.2018. u 09:47 - pre 72 meseci
Citat:
noskich:
mrblaf, o kakvom "pristojnom zivotu" pricamo ako od tih 4000 koje navodis kao primer pola sume odlazi na rentu i rezije? Pa onda hiljadu za hranu i transport. Od cega mislis da otplatis krov nad glavom/ustedis za crne dane/odes na godisnji odmor makar jedanput godisnje/troskovi dece/hobiji? Od tih preostalih 1000 mesecno? I to bez svih ostalih troskova tipa odece, higijene, kola, zdravstvenog osiguranja...

A ako imas decu vecini imigranata se ne isplati da zena radi zbog ogromnih troskova obdanista jer prakticno celu platu dajes njima, a zena radi za dzabe.

Evo recimo za taj najjeftiniji jednosoban stan koji se pominje od 350k, treba ti 70k 20% depozit plus za raznorazne dazbine i troskove advokata recimo 5k odokativno.
Znaci jednog centa da ne potrosis od tih preostalih 1000 dolara trebace ti 75/12=6.25 godina da ustedis samo za 20% depozit i troskove kupovine. A za to vreme naravno cene nece mirovati, vec ce otici jos na gore...

Moje ocekivanje kada sam bio imigrirao u Australiju je bilo da sa prosecnom platom mozes bez problema da otplacujes kucu sa dvoristem u predgradju, godisnji odmor jedanput godisnje, obdaniste, kola, hobiji, sve to bez ikakvog problema i da ti ostane nesto i da ustedis. Kad ono medjutim...





[Ovu poruku je menjao noskich dana 01.05.2018. u 03:24 GMT+1]


6.25 godina da ustedi za depozit nije mnogo ! Cak i kad bi teoretski stedeo ceo iznos bi ustedeo za 35 godina. Jedna radni vek dakle. A kupovina kuce/stana je inace zivotna investicija.

Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.5.104.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland02.05.2018. u 00:04 - pre 72 meseci
Citat:
mjanjic:
Tih 4000AUD su valjda dva minimalca ili nisam dobro shvatio?

Po toj logici isto važi i za Srbiju, 'ajde dvoje sa po 200€ mesečno da skupe 20% obaveznog učešća za stančić od 25000€ (garsonjera od 20 kvadrata ili u nekom manjem mestu stan od 50 kvadrata koji je u takvom stanju da treba uložiti još 10000€ da izgleda normalno).


Minimalac je 17.7 dolara po satu sto izadje na 2747 mesecno nakon poreza ako se radi puno radno vreme, 40 sati nedeljno.
Uporedivo je sa Srbijom u smislu procentualnog odnosa primanja i troskova, sa tom razlikom da sto ti je visa nominalna zarada to ti je visa potencijalna usteda. Ali tu prednost lako anuliraju visoki zivotni troskovi.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.5.104.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland02.05.2018. u 00:06 - pre 72 meseci
Citat:
Jamajca:
6.25 godina da ustedi za depozit nije mnogo ! Cak i kad bi teoretski stedeo ceo iznos bi ustedeo za 35 godina. Jedna radni vek dakle. A kupovina kuce/stana je inace zivotna investicija.


Ipak vise cenim 35 godina zivota od jednosobnog stana. A zaboravljas da cene rastu zbog inflacije i da bas ta matematika koju si citirao u mom postu pokazuje da taj depozit ne mozes dostici. Jer ako ti treba 6.25 godina, a godisnje cena u Melburnu raste recimo 5% u proseku to je nedostizno.

I druga stvar, u tom primeru se teoretski pretpostavlja da neces nista potrositi osim rente, rezije, hrane i transporta. A imas gomilu drugih troskova. U praksi ti od tih preostalih hiljadu ne bi ostalo mnogo ako bi ista i ostalo.
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland02.05.2018. u 08:54 - pre 72 meseci
na dugi rok moze svasta da bude. Narocito na 35 godina...

a moze i cena nekretnina da padne. Nije tacno da cene uvek rastu. koliko je bilo samo bumova ili se desi da kvart pukne.

Nisam mislio da pare cuvas u slamarici barem na zapadu narocito u tim anglosaksonskim zemljama imas razvijena trzista kapitala gde mozes da investiras i prihodujes od ustedjevine.

Znam da je za mnoge ljude to visa matematika i da se boje rizika, ali nazalost, kao sto i sam vidis danas je takav zivot da moras o svemu da mislis...
Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
120.18.14.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland02.05.2018. u 10:00 - pre 72 meseci
A moze i da padne nakon sto tu nekretninu kupis. Nije visa matematika, vec jednostavno sve sto moze, a ne mora, ici na gore, moze, a ne mora, ici i na dole. A ko je u situaciji da mu preostane 1000 AUD mesecno za sve osim rente, hrane i transporta, on stvarno moze da se kocka sa tom crkavicom koju je ustedeo.
Nema tu nazalost takav je zivot. Vec samo govnjavom lopatom po ovima gore. Onda ne bi bilo nazalost.
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland02.05.2018. u 10:07 - pre 72 meseci
Citat:
noskich: A moze i da padne nakon sto tu nekretninu kupis. Nije visa matematika, vec jednostavno sve sto moze, a ne mora, ici na gore, moze, a ne mora, ici i na dole. A ko je u situaciji da mu preostane 1000 AUD mesecno za sve osim rente, hrane i transporta, on stvarno moze da se kocka sa tom crkavicom koju je ustedeo.
Nema tu nazalost takav je zivot. Vec samo govnjavom lopatom po ovima gore. Onda ne bi bilo nazalost.


prijatelju nije bas realno ocekivati da dodjes sa koferom u jedan od alfa gradova sveta kakav je Sydney, gde ima posla koliko hoces i dobro placenog, i da se skucis ocas posla. Kad bi to tako lako bilo onda bi svi krenuli za Sydney. To se najverovatnije i desilo i eto nama skoka cena nekretnina i to u zemlji koja ako ista ima onda je to teritorija. Ali avaj, kad svako hoce da zivi u Sudneyu a ne u outbacku.

Naravno, tvoje pare od rente otici ce nekome ko ne samo da ne placa rentu pa mu ostaje vise od plate vec ima stan i da izdaje a od tvoje rente moze da kupi i treci, pa onda4,5....

kapitalizam je cudo !
Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland02.05.2018. u 10:51 - pre 72 meseci
Nece svako da zivi u Sidneju vec ljudi idu tamo gde ima posla.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 170 171 172 173 174 175 176

[ Pregleda: 1122285 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.