Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1122617 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
120.17.63.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2017. u 15:15 - pre 83 meseci
Citat:
djuka.zp:
Noskich, jel to znaci da je bolje onda ostati u Srbji?


Zavisi ko pita. Recimo moj brat od tetke ima kucu na 10 minuta kolima do posla u Novom Sadu. On radi u banci, zena mu je profesorka na univerzitetu. Imaju zenu koja im cuva decu I kuva od ponedeljka do petka. Imaju babe I dede da pomognu. Imaju prijatelje. Njima je bolje da ostanu. To sto oni imaju tamo ovde ne bi imali nikada. Nekoj iskati hleba preko pogache. A ja u Srbiji nisam imao nista I da sam ostao I danas bih sedeo sa majkom penzionerkom u dnevnoj sobi po ceo dan. Ako si isto tako sirotinja I mozes da dodjes dodji. Samo se ne nadaj nekom jako udobnom zivotu.



[Ovu poruku je menjao noskich dana 23.06.2017. u 16:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland23.06.2017. u 15:50 - pre 83 meseci
Citat:
noskich: Jedino sto je u Kanberi jeftinije su nekretnine I to kao sto sam vec napisao oko 20%. Sve ostalo su iste cene kao u Sidneju ili vise (racuni, hrana...). Za posao zavisi o cemu pricamo. Moja specijalizacija je portfolio management office I 90% poslova u Australiji za mene se nalaze u Sidneju. A kao sto si rekao u Kanberi nema nista, niti je grad da uzivas u mogucnostima grada niti je neko lepo seoce da uzivas u prirodi. Nista. To da ti treba 5 sati do Sidneja i natrag to ces mozda ici jedanput godisnje. Evo u zapadnom Sidneju ljudi zive na 2-3 sata od plaze I centra pa idu do istih tako za praznike I jedanput dva puta godisnje. Sad ces ti iz Kanbere potezati stalno 2,5 sata tamo I nazad. Nema se vremena, ovo ti je kuca, poso, kuca, pas do pasa, beton do betona, pa soping mol.

Zar nisu nekretnine i najveca stavka u celom tom proracunu, zato sam i predlozio Kanberu pored toga sto je bolje mesto za decu, blizina skola, vrtica, itd. Znam par australijanaca koji su otisli u Kanberu zbog tih stavki, posao(IT), jeftinije nekretnine. Nije New York ni Sydney, ali ako imas dvoje male dece slabo ti znaci sta grad moze da ti pruzi. Mada Kanbera i nije bas toliko losa da nema sta da se radi, pristojan je grad.

Mada iskreno nisam siguran sta ti hoces da kazes ustvari, da bas nigde ne valja?
 
Odgovor na temu

basiaduki
Melbourne

Član broj: 284283
Poruke: 57
110.140.132.*



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2017. u 01:41 - pre 83 meseci
[quote]noskich:
Citat:
djuka.zp:
Noskich, jel to znaci da je bolje onda ostati u Srbji?


Zavisi ko pita. Recimo moj brat od tetke ima kucu na 10 minuta kolima do posla u Novom Sadu. On radi u banci, zena mu je profesorka na univerzitetu. Imaju zenu koja im cuva decu I kuva od ponedeljka do petka. Imaju babe I dede da pomognu. Imaju prijatelje. Njima je bolje da ostanu. To sto oni imaju tamo ovde ne bi imali nikada. Nekoj iskati hleba preko pogache. A ja u Srbiji nisam imao nista I da sam ostao I danas bih sedeo sa majkom penzionerkom u dnevnoj sobi po ceo dan. Ako si isto tako sirotinja I mozes da dodjes dodji. Samo se ne nadaj nekom jako udobnom zivotu.



[Ovu poruku je menjao noskich dana 23.06.2017. u 16:37 GMT+1][/qu


Noskich, dobro je sto iznosis svoje misljenje, tj dajes svoj primer, mada znaj da postoji i druga strana.

Ja sam u Melburnu od 2015e. U Beogradu smo i ja i zena radili za strane firme, imali smo primanja mnogostruko veca u odnosu na standard, dete nam je prve tri godine imalo dadilju a kasnije je islo u jedan od najskupljih privatnih vrtica u bg-u. Porodica, prijatelji ...pa opet, zivot ovde i tamo ne mogu da uporedim (u korist Australije naravno). To sto smo imali tamo nemamo ovde, u pravu si, ali zato imamo mnogo drugih stvari, pri cemu ne mislim na materijalne stvari.
Novi prijatelji, novi izazovi, iskustva, manje stresa, agresije, po meni, to se sve racuna.
Nemoj iskati hleba preko pogace - ja bas mislim suprotno. Uvek sam zeleo nesto vise, valjda je to ambicija, ne znam.

Da je lako, nije, da se ne lazemo. Asimilacija je dosta teska i moze dobro da te opali. Vreme provedeno u transportu je nesto na sta moras da se naviknes. Meni treba 45min vozom do posla, i to mi uopste nije problem jer ne moram da vozim.

Sve u svemu, dosta zavisi od coveka do coveka. Znam ljude ovde koji su u odlicnoj finansijskoj situaciji pa im nedostaje smog iz Beograda. Kaze covek, ma sve je ovo super ali...kad ja izadjem na kafu na Dorcolu pa prodje trola, ehhh...ne zezam se, ljudi o tome pricaju...
Udoban zivot...sta to za nekog predstavlja je pitanje. Meni je ovde mnogo udobnije nego u Beogradu na primer. Opet, sve zavisi.

Pozdrav svima



 
Odgovor na temu

basiaduki
Melbourne

Član broj: 284283
Poruke: 57
110.140.132.*



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2017. u 01:52 - pre 83 meseci
Citat:
noskich:
Reci cu ti za moju situaciju. Kuca na do pola sata prevozom do mog posla kosta oko 2,5 miliona dolara. Dvosoban stan kosta oko milion.
Vrtic za decu je jako skup, u rangu plate moje zene pa nam se ne bi uopste isplatilo da ona radi i dajemo dete u vrtic, tako da uzmemo da samo ja radim.
Za stan od jednog miliona, da placamo kredit i da zivimo vrlo skromno, svaki dolar da brojimo treba ti plata od 100 hiljada godisnje bruto.
S tim sto ova cifra podrazumeva da se nista ne menja. Ako se poveca kamatna stopa za kredit onda ti pada cela konstrukcija. A sada su kamate najnize sto su bile ikada u Australiji i ocekuje se da ce rasti. I naravno kada bi se ja kao taj koji tu platu zaradjuje razboleo, doziveo nesrecu, kada bi se neko drugi u porodici tesko razboleo i sve ostale nepoznanice. Isao bih pod led.
Znaci bukvalno drzis glavu iznad vode i molis se da te ne poklopi naredni talas. I tako 30 godina dok ne otplatis kredit, radis i brojis svaki dolar. A tokom 30 godina svasta moze da bude.


Melburn i okolina - na 45min vozom od Centra, kuce (unit, townhouse) su oko 550-800k, zavisi od lokacije. Mi smo na par minuta od plaze, 45min od centra, prosecna cena trosobne kuce je oko 750k. Nase dete je islo u predskolsko ovde godinu dana, sto nas je kostalo oko 300$ na svaka tri meseca. Cene kuca rastu i to je stvarno nenormalno. Iste kuce koje su sada 800k pre deset godina su bile 350k.

slazem se sa Noskich, 100k godisnje je knap za kupovinu nekretnine, tada bi verovatno za druge stvari tipa odmor, kola i sl moralo na kreditnu karticu. Mislim da zona komfora pocinje sa 140k od jedne ili dve plate, svejedno, pri cemu mislim da je zona komfora ovde, ono sto je ultra luksuz u Srbiji.

Pod led ides bilo gde u svetu ako se razbolis, ako se ne varam. Na zalost, takav je svet u kome smo. Nisam siguran doduse za Skandinaviju, oni mozda imaju drugacije uredjenje.

Sidnej je preskup, to je tacno, Melburn se polako priblazava.

 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2017. u 04:47 - pre 83 meseci
Citat:
basiaduki:
Da je lako, nije, da se ne lazemo. Asimilacija je dosta teska i moze dobro da te opali. Vreme provedeno u transportu je nesto na sta moras da se naviknes. Meni treba 45min vozom do posla, i to mi uopste nije problem jer ne moram da vozim.

Sve u svemu, dosta zavisi od coveka do coveka. Znam ljude ovde koji su u odlicnoj finansijskoj situaciji pa im nedostaje smog iz Beograda. Kaze covek, ma sve je ovo super ali...kad ja izadjem na kafu na Dorcolu pa prodje trola, ehhh...ne zezam se, ljudi o tome pricaju...
Udoban zivot...sta to za nekog predstavlja je pitanje. Meni je ovde mnogo udobnije nego u Beogradu na primer. Opet, sve zavisi.

Pozdrav svima





Meni 'asimilacija' nije predstavljala ama bas nikakav problem, nula. Nikakvo navikavanje.
Ono sto mi je od samog starta pa do dana danasnjeg predstavljalo problem je novac. To jest nedostatak istog za ostvarenje vizije tog pristojnog zivota koju svaki imigrant ima. Znate ono, zivite u kuci koja vam odgovara, radite posao koji vam odgovara, svake godine letovanje i zimovanje, nikad nikakav problem kupiti bilo sta od potrebstina sto vam treba... Prve dve godine je bila borba za dobijanje papira, pa zatim za dobijanje posla, i to je sve prebaceno preko glave kako je moglo. E sada ova poslednja borba za kucu je nesto nereshivo. Vec sam opisao situaciju.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2017. u 04:51 - pre 83 meseci
Citat:
basiaduki:
Nase dete je islo u predskolsko ovde godinu dana, sto nas je kostalo oko 300$ na svaka tri meseca. Cene kuca rastu i to je stvarno nenormalno. Iste kuce koje su sada 800k pre deset godina su bile 350k.

slazem se sa Noskich, 100k godisnje je knap za kupovinu nekretnine, tada bi verovatno za druge stvari tipa odmor, kola i sl moralo na kreditnu karticu. Mislim da zona komfora pocinje sa 140k od jedne ili dve plate, svejedno, pri cemu mislim da je zona komfora ovde, ono sto je ultra luksuz u Srbiji.

Pod led ides bilo gde u svetu ako se razbolis, ako se ne varam. Na zalost, takav je svet u kome smo. Nisam siguran doduse za Skandinaviju, oni mozda imaju drugacije uredjenje.

Sidnej je preskup, to je tacno, Melburn se polako priblazava.



Ovo sto si napisao za predskolsko mi je potpuno neverovatno jer u Sidneju cuvanje dece kosta 150 do 200 dolara dnevno. Tu negde isto kao plata moje zene. Zato kazem ne bi nam se isplatilo da dajemo u vrtic i zato nam je jedina opcija da zivimo od moje plate. A od moje plate se ne moze ziveti tim pristojnim zivotom koji smo ocekivali.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2017. u 05:00 - pre 83 meseci
Citat:
DaliborP:
Zar nisu nekretnine i najveca stavka u celom tom proracunu, zato sam i predlozio Kanberu pored toga sto je bolje mesto za decu, blizina skola, vrtica, itd. Znam par australijanaca koji su otisli u Kanberu zbog tih stavki, posao(IT), jeftinije nekretnine. Nije New York ni Sydney, ali ako imas dvoje male dece slabo ti znaci sta grad moze da ti pruzi. Mada Kanbera i nije bas toliko losa da nema sta da se radi, pristojan je grad.

Mada iskreno nisam siguran sta ti hoces da kazes ustvari, da bas nigde ne valja?


Jesu nekretnine najveca stavka, ali 20% niza cena stana znaci sta? Da ces umesto kredita na 30 godina uzeti kredit na 24 godine. Iz perspektive nekoga ko taj kredit uzima danas ne deluje kao nesto sto ti sustinski menja zivot. A ta lokacija ti definitivno drasticno menja zivot. Porediti Sidnej i Kanberu je kao da poredimo Beograd i Chajetinu.

Iz ove perspektive sta bi bilo kad bi bilo, da sam 2008-me otisao u Singapur umesto u Sidnej sada bih imao u 100% vlasnistvu stan na 15-20 minuta javnim transportom od centra, od 100 kvadrata, trosoban, novogradnja. Da sam otisao u Berlin ili Bech u najmanju ruku bih imao jako stanarsko pravo sa kojim niko ne bi mogao da me istera iz stana i da mi drasticno povecava kiriju. Naravno, to je sad poredjenje jabuka i pomorandzi, ali eto tamo najverovatnije ne bih imao ovaj problem koji sada imam u Sidneju.

Mi smo svi ovde napisali kakva je nasa situacija, pa hajde molim te i ti reci sta je sa tobom. Gde zivis, sta radis? Jesi li u Kanberi mozda?
 
Odgovor na temu

basiaduki
Melbourne

Član broj: 284283
Poruke: 57
110.140.132.*



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2017. u 05:31 - pre 83 meseci
Citat:
noskich:
Citat:
basiaduki:




Ovo sto si napisao za predskolsko mi je potpuno neverovatno jer u Sidneju cuvanje dece kosta 150 do 200 dolara dnevno. Tu negde isto kao plata moje zene. Zato kazem ne bi nam se isplatilo da dajemo u vrtic i zato nam je jedina opcija da zivimo od moje plate. A od moje plate se ne moze ziveti tim pristojnim zivotom koji smo ocekivali.


E, nisam lepo objasnio. Predskolsko je trajalo 20h nedeljno i toliko je kostalo, ostatak se placa posebno.

Otprilike je 90-120$ dnevno, sto i jeste u rangu neke nize plate. Od jedne plate, osim ako nije preko 130k, u Melburnu, moze da se zivi ali verovatno ne stilom na koji su navikli australijanci, osim ako ne ulazis iz kredita u kredit. Mi od moje jedne zivimo dobro, bili smo u Evropi mesec dana, mozemo da otputujemo, ali ne mozemo, na primer, da kupimo 4-sobnu kucu u precniku od 20km od centra. Dvosoban unit ili stan mozda i mozemo.

Dosta majki radi part time, 2-3 dana nedeljno, pa im ostane nesto malo kesha posle placanja day care, ali i to iskustvo moze da pomogne kasnije kad deca krenu u skolu, pa onda pocnu da rade full time.

Mi smo planirali da moja zena pocne da radi kad je dete krene u skolu, medjutim, ponovo je trudna pa cekamo jos par godina :)

Pozdrav Noskich i sve najbolje
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland24.06.2017. u 06:07 - pre 83 meseci
Tu smo i mi negde. Jedini izlaz koji mi vidimo iz ove situacije jeste da ustedimo koliko god jos mozemo narednih 2-3 godine i da se preselimo za Tajland. Moja zena je sa Tajlanda i tamo mozemo povoljno da kupimo zemlju, sagradimo kucu i pokrenemo mali porodicni biznis. Ako to ne bude islo sjajno uvek imam opciju da se vratim za Sidnej i da radim na ugovor 6 meseci kada je ovde lepo vreme pa nazad za Tajland. I tako naizmenicno. A ako biznis krene onda nema potrebe za tim. Videcemo. Pozdrav i svako dobro i tebi.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.5.104.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland26.06.2017. u 02:41 - pre 83 meseci
http://www.smh.com.au/comment/...ve-a-damn-20170414-gvl0rj.html

I'll never be able to afford a house - and older generations don't give a damn

Australians are now saying that a household income of $150,000 would allow for a comfortable existence, and yet with more than half the population of Australia on incomes under $60,000 per year, this seems like a distant reality.

U Sidneju je median prihod 60k, znaci pola stanovnistva prima manje od 60k, a u Sidneju su najvise plate u Australiji.

Prosecni nivo stednje u Australiji je samo 4,7% prihoda: https://tradingeconomics.com/australia/personal-savings
Znaci ako primas median platu u Sidneju od 60k (48k neto) uspevas u proseku da ustedis 2256 dolara godisnje.

Prosecna kuca u Sidneju kosta milion, za depozit ti treba 20% iliti 200k, znaci ako stedis 2256 dolara godisnje treba ti 88.65 godina da ustedis za depozit. Pored depozita imas troskove takse na kupovinu nekretnine, troskove advokata, troskove vadjenja kredita u banci... Ti dodatni troskovi mogu da izadju jos nekoliko desetina hiljada u zavisnosti od drzave u kojoj se kupuje.
A cene ne miruju, od prosle godine su skocile 12%.
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland26.06.2017. u 12:06 - pre 83 meseci
Citat:
noskich:
Citat:
mrblaf:
@CoyoteKG

Probaj da nadjes starije komentare korsnika 'noskich', on je ostao u Australiji nakon IT studija. Najbitnija stvar tokom studija je da nadjes poslodavca koji bi ti garantovao posao, koliko sam razumeo iz noskich-evih postova, to je bio kljucni faktor za ostanak. Medjutim ne postoje nikakve garancije da cete sigurno moci ostati nakon studija tamo, nakon studija mozes automatski da dobijes jos godinu dana radnu vizu za praksu, ali za stalni boravak moras da prodjes imigracioni proces.

Dobra varijanta sa studijama je sto supruga moze da radi full-time, te time znatno olaksa oko troskova. Losa varijanta je ako imate dece sto morate da placate skolarinu za njih i uopste je problem sa sa Australijom sto su stanarine u velikim gradovima astronomske te je gotovo nemoguce naci komforan smestaj za porodicu koji nije ili preskup ili bogu iza nogu.


Iskreno da vam kazem, sada da sam u istoj poziciji u kojoj sam bio 2007/08 kada sam organizovao dolazak na studije u Sidnej veliko je pitanje da li bih dosao kao student, verovatno ne.
Prvo da te ispravim, ne ja nisam dobio sponzorstvo poslodavca, to je jako tesko dobiti. Jer vazi kvaka 22, da bi dobio posao trebaju ti papiri i iskustvo, a da bi stekao papire i iskustvo treba ti posao.
Ja sam PR dobio iskljucivo na osnovu studija, nista iskustvo. I tek onda sa papirima sam uspeo da nadjem posao u struci i to na univerzitetu na kojem sam diplomirao plus sam prethodno imao jako razvijen odnos sa istim i kao student i kao zaposleni (imao sam 4 kratka part-time poslica na univerzitetu tokom te dve godine studiranja plus jedan poslic van univerziteta i jedan neplaceni internship).

Sta se promenilo od onda? Sve. Mislim da Australija (a definitivno Sidnej i Melburn u kojima je preko polovine stanovnistva i poslova) je danas daleko gore mesto za imigrante nego sto je bila 2008-e kada sam bio dosao.
Prvo imigracija je mnogo teza sada. Nema privremenih radnih 457 viza, ne moze samo na osnovu studija da se dobiju papiri vec treba pohadjati godinu dana tzv. 'professional year', vise se ne dobija automatski bridging viza cim se prijavis za PR, vec sada treba da cekas da ti odobre 'expression of interest', mnogo teze se dobija drzavljanstvo (ceka se 4 godine nakon PR-a, zena i ja smo cekali samo jednu godinu), standard zivota je jako mnogo opao, troskovi su mnogo visi nego sto su bili (nekretnine, rezije, hrana, transport... SVE), plate su se vrlo malo povecale od onda...
Socijala je sada jako slaba, dobijanje pomoci za nezaposlene su ogranicili samo na ljude koji dolara jednog nemaju, a zive u Australiji minimum 10 godina. Ko je ziveo manje nista ili ako imas 5 hiljada dolara na racunu kazu ti potrosi to prvo pa se onda vrati da razgovaramo. Bez privatnog zdravstvenog osiguranja se dosta ceka na usluge, a stomatologija na primer uopste nije pokrivena drzavnim zdravstvenim (iako svi placamo porez za isti). Studije su sada jezivo skupe. U moje vreme odnos eura prema AUD je bio 1 prema 0.5, a troskovi studija su bili daleko nizi. To da je veoma lako naci posao tokom studija pa nije problem doci bez dovoljno novca je apsolutno netacno. Tokom mojih celih 2 godine studija nisam uspeo da nadjem stabilan part-time posao vec sam radio poslice od mesec-dva dana tako da vise nisam radio nego sto sam radio.

Tako da ne vidim mnogo smisla da prolazis kroz svu tu golgotu da na kraju budes u situaciji kao ja da ne mozes da priustis krov nad glavom i da zivis na sat i po od posla u kuci bez izolacije i grejanja, da ne mozes da planiras porodicu ni buducnost. Moguce resenje je ziveti u povoljnijim gradovima kao sto su prevashodno Adelejd ili Pert, a mozda cak i Brizben, mada se i tamo sada cene pogorsavaju. Samo problem je naci posao tamo. Zavisi koje ste struke, ako je u pitanju neka struka koja nije previse specijalizovana poput racunovodstva ili gradjevinskog inzenjera onda je to dosta povoljnije. Specijalizovana zanimanja su uglavnom u Sidneju i Melburnu. Ali cak i sa takvim zanimanjem nije lako naci prvi posao jer u tim povoljnijim gradovima ima daleko manje posla, a vise nezaposlenosti.

Da sam opet u takvoj situaciji gde bih isao? Nazalost nema prostog odgovora na to pitanje. Svuda je sada tesko imigrirati i naci posao.
Verovatno da bih gledao zemlju u kojoj je socijala jaca i gde se drzava brine da ljudi mogu da priuste krov nad glavom (jer se u Australiji ne brine uopste).
Moguce da bih probao Singapur u kojem su 80% stanova drzavni i gde se kada dobijes papire moze dobiti stanarsko pravo za ne previse novca.
Ili bih gledao neke od evropskih zemalja gde su stanarska prava jaka (ovde te mogu izbaciti cim istekne ugovor na godinu dana bez razloga i povecavati kiriju bez ogranicenja).
A moguce da bih otisao u neku od azijskih zemalja sa niskim troskovima zivota gde bih radio bilo kao predavac engleskog, bilo pokrenuo neki porodicni mali biznis ili se bavio strukom (IT projektni menadzment) za dobru platu u medjunarodnim organizacijama.

[Ovu poruku je menjao noskich dana 23.06.2017. u 06:19 GMT+1]



Ja sam se zanimao za imigraciju u Australiju/Novi Zeland negde 2013/2014, tada sam dosta citao oko imigracije down under ali sam odustao u medjuvremenu prestao da razmatram tu ideju i nisam bas u toku sa desavanjima u zadnjih par godina

Inace sam od ideje za imigraciju u AUS/NZ odustao upravo zbog nekretnina. Ja i supruga smo tad bili u kasnim tridesetim sa dvoje male dece i nama bi imigracija bila isplativa jedino da smo mogli da kupimo nekretninu gde bi onda jedna pristojna plata bila dovoljna za normalan zivot. Ali to nije bilo moguce cak ni u gradu tipa Velington na Novom Zelandu iako smo mozda mogli prikupiti i 200k evra prodajom nekretnina ovde i kombinovanom ustedjevinom.

Iako imamo sve uslove za super zivot ovde (nesto slicno tvom braticu u Novom Sadu - nekoliko nekretnina, natprosecne plate, bake, deke, prijatelje, zenu koja nam cisti/kuva/cuva decu itd.), zbog dece i dalje razmatramo odlazak negde vani. Sistem je tako deformisan da je to na ivici podnosljivog, deca u skoli bleje a uciteljice lakiraju nokte i salje decu kuci da ih mi ucimo i radimo domaci. Voznja autom po gradu je otprilike opustajuca kao i setnja izmedju rovova po Bosni 93'. Sa drzavnim zdravstenim usluguma srecom nemam kontakta, ali su mi oca zamalo ubili nepotrebnom i rizicnom operacijom a kolegi su unakazili cerkicu na rodjenju pokidavsi joj nerve na desnoj ruci cupajuci je kao repu iz majke, ruka joj je ostala paralizovana od ramena nanize. Da ne spominjem bahate politicare, kriminalce, starlete, narkomane itd., ja sam prestao da gledam TV ali sta ce moja deca da skontaju kako se postaje uspesan u zivotu?

Uglavnom dosta mojih kolega koji su imali sasvim pristojan standard i plate preko 1000e ovde se pokupilo i otislo upravo zbog dece, a i mi planiramo za godinu-dve. Supruga ganja slovenacko drzavljanstvo na osnovu porekla pa bi onda napravili neku varijantu slicno kao i ti sto planiras na Tajlandu, preselili se u Sloveniju u neki manji grad i ulozili ustedjevinu u manji biznis/rad od kuce.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland26.06.2017. u 13:56 - pre 83 meseci
Citat:
noskich:
Jesu nekretnine najveca stavka, ali 20% niza cena stana znaci sta? Da ces umesto kredita na 30 godina uzeti kredit na 24 godine. Iz perspektive nekoga ko taj kredit uzima danas ne deluje kao nesto sto ti sustinski menja zivot. A ta lokacija ti definitivno drasticno menja zivot. Porediti Sidnej i Kanberu je kao da poredimo Beograd i Chajetinu.

Iz ove perspektive sta bi bilo kad bi bilo, da sam 2008-me otisao u Singapur umesto u Sidnej sada bih imao u 100% vlasnistvu stan na 15-20 minuta javnim transportom od centra, od 100 kvadrata, trosoban, novogradnja. Da sam otisao u Berlin ili Bech u najmanju ruku bih imao jako stanarsko pravo sa kojim niko ne bi mogao da me istera iz stana i da mi drasticno povecava kiriju. Naravno, to je sad poredjenje jabuka i pomorandzi, ali eto tamo najverovatnije ne bih imao ovaj problem koji sada imam u Sidneju.

Mi smo svi ovde napisali kakva je nasa situacija, pa hajde molim te i ti reci sta je sa tobom. Gde zivis, sta radis? Jesi li u Kanberi mozda?

Ne zivim u Australiji mada sam zamalo se preselio u jednom momentu. Proveo sam dosta vremena u Kanberi i Melburnu poslom, firma za koju radim ima ofis u Kanberi i isao sam par puta da bi radio na nekim projektima. Pre 5 godina bio sam jako blizu da se preselim tamo, ali sam odustao na kraju zbog nekih drugih okolnosti.

Da se razumemo, Sidnej i Melburn ne mogu da se uporede sa Kanberom, u pitanju su milionske metropole ali ne moze se reci da je Kanbera kao Cajetina, daleko od toga. Grad je relativno nov i nema neki smek kao drugi gradovi, ali je dovoljno velik i pristojan za dobar zivot. Povrsinski je velik i ima lepih krajeva grada. Ja sam tamo bio sam po 2-3 nedelje pa sam se prilicno smarao, ali mogu da vidim prednost zivota tamo ako imas porodicu.

Sto se tice kredita na 20+ godina za nekretninu, pa prijatelju kako god okrenes to ne mozes izbeci osim ako ti neko ostavi par stotina hiljada evra ili ih nekako ustedis. To stanarsko pravo o kom pricas, to su neke opcije na koje vecina radnog stanovnistva nema pravo, tj socijalne kategorije.

Druga stvar, zivis u Sidneju i zalis da je skupo, ne znam sta bi ti rekao osim da menjas lokaciju. Uzmi New York, Vancouver, London, San Francisco, iste probleme imaju kao i Sidnej. Radi se o najvecim metropolama zapadnog sveta, dog eat dog world, ili stvori ili se seli. Nazalost takva su pravila.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
..2-aubu-gou.comindico.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland26.06.2017. u 15:20 - pre 83 meseci
Nije Kanbera kao Cajetina, vec sam napisao porediti Sidnej sa Kanberom je kao porediti Beograd sa Cajetinom.

Napisao sam vec, za moju struku u Australiji 90% poslova je u Sidneju. A zato i hocemo da izbegnemo da otplacujemo kredit na 30 godina i spremamo se za Tajland.
Sve je vec recheno.

A jos 2011-te je dvosoban stan u losijem predgradju bio 200k, a kuca 400k. Sada je to skocilo tri puta, za 6 godina i i dalje skace. Nema to veze sa najvecim metropolama, a Sidnej se uopste ne moze porediti sa Londonom i Njujorkom. Sidnej centar presetas za 15-20 minuta, ostalo su cast izuzecima, predgradja gde nema nicega vrednog.

Inace u Singapuru pravo na HDB, to jest stanarsko pravo u drzavnom stanu po povoljnoj ceni imaju SVI gradjani i PR. A cela drzava je velicine uzeg Sidneja.
Nisu te cene nekretnina normalna stvar, one su posledica plutokratske drzave gde isto kao u Srbiji tajkuni kroje kapu sirotinji raji. Nema drzave, samo profit.
Dok u Singapuru drzava brani prava raje na krov nad glavom.
Krov nad glavom je osnovna ljudska potreba, a ne investicioni instrument. Neka se igraju sa fjuchersima, akcijama, deonicama, a neka ostave obican smestaj za ljude da zive. Druga su stvar luksuzne vile, tu neka se nadmecu milioneri kao i u Singapuru sto se radi, 20% nekretnina su za milionere, 80% su za obicne gradjane na koje svi imaju pravo. U Sidneju su 3% stanova socijalni stanovi za sirotinju i taj se broj smanjuje.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland26.06.2017. u 16:10 - pre 83 meseci
Sva anglosaksonska drustva funkcionisu isto sto se tice krova nad glavom. Ili ces uci u to kolo ili mozes da srecu trazis negde drugo. A sto kasnije mislis da udjes, bice ti gore. Koncept je home ownership i svi teze ka tome. Nesto kao life time investment.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
..2-aubu-gou.comindico.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland26.06.2017. u 19:21 - pre 83 meseci
Nije uopste stvar u tome da li cu uci ili ne, stvar je da ja sa svojom natprosecnom platom ne mogu da udjem uopste za solidan krov nad glavom u solidnom kraju. A da kupujem nesto bogu iza nogu u stanju poluraspada kao sto je ovo gde zivim sada za milion dolara tek nema smisla. Zbog cega nema druge nego da se ide odavde. Nije to stvar izbora.
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
213.91.76.*



+47 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland26.06.2017. u 22:52 - pre 83 meseci
Citat:
DaliborP:
Sva anglosaksonska drustva funkcionisu isto sto se tice krova nad glavom. Ili ces uci u to kolo ili mozes da srecu trazis negde drugo. A sto kasnije mislis da udjes, bice ti gore. Koncept je home ownership i svi teze ka tome. Nesto kao life time investment.


Stvari su se gadno promenile u zadnjih 15 godina na gore. Nekad je prosecna kuca u USA kostala oko 3.5 median godisnjih plata, a danas kosta 5.5. A ono sto je jos posebno problematicno je propadanje industrije i manjih gradova, te su ti sanse da nadjes pristojno placen posao male ako nisi u Londonu/Njujorku/Los Andjelosu/San Francisku/Torontu/Vankuveru/Sidneju/Melburnu/Oklandu. U svim ovim gradovima prosecna kuca/stan kosta debelo preko 10 median godisnjih plata.

Ako neko misli da ekonomija moze tako da funkcionise, cena nekretnina raste 10% godisnje i svi koji imaju nekretnine postaju milioneri, neka slobodno digne kredit i spremi se za zivot milijunasa. Tu sam pricu vec cuo u USA 2006 godine gde su svi samo pricali o tome kako su za par godina cene nekretnina skocile 20-30-50%, lezis a dolari padaju sa tavanice...

 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.5.104.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland27.06.2017. u 00:27 - pre 83 meseci
Nema to nikakve veze sa anglosaksonskim drustivma. Kao sto sam vec napisao, da je ovakva situacija sada bila 2007/08 kada sam se odlucivao za destinaciju gde imigrirati onda ne bih ni dolazio.
Ne, ja sam 2008-me stigao u jednu zemlju, a ovo je sasvim druga zemlja. Mislio sam da ovde postoji drzava koja vodi racuna o gradjanima, a nema toga. Drzava je samo jedna od korporacija koja pravi profit. Drzavu vode milioneri koji sluze milijarderima u privredi. Sve je na prodaju.

U US je rec o velikoj zemlji sa dosta gradova. Australija je mala zemlja od 20 i kusur miliona. Imas samo dva veca grada. U US jos i mozes da nadjes mesta gde je povoljno i gde ima posla, ovde tesko ili nikako. Ovde je skocilo sa 3-4 median plate domacinstva na preko 12.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland27.06.2017. u 09:01 - pre 83 meseci
Citat:
mrblaf:
Ako neko misli da ekonomija moze tako da funkcionise, cena nekretnina raste 10% godisnje i svi koji imaju nekretnine postaju milioneri, neka slobodno digne kredit i spremi se za zivot milijunasa. Tu sam pricu vec cuo u USA 2006 godine gde su svi samo pricali o tome kako su za par godina cene nekretnina skocile 20-30-50%, lezis a dolari padaju sa tavanice...

Pa i funkcionise tako, ne bukvalno da ljudi postaju milioneri, vec da postoje oscilacije u cenama nekretnina na 10-20 godina. Samo je pitanje kad ce da pukne balon, a to se redovno desava, primera imas koliko hoces.

U principu pitanje je samo perioda u kom si se zatekao, ako hoces da kupis a blizu je vrha - lose si srece. Kriza od pre 5 godina je snizila cene nekretnina u dosta drzava, ali neke je i zaobisla, kao sto su recimo Australija i Kanada. E sad koliko cene mogu i dalje da rastu tesko je reci. Sidnej i Vancouver su specificni jer dosta ljudi dolaze u grad sa velikim novcem i konstantno povecavaju cene da nazalost prosecna osoba ne moze da kupi nista normalno.

Vancouver je u vrlo slicnoj situaciji, postoji neki zamisljeni krug u gradu gde nema kuca ispod 2 miliona. Ljudi se zbog toga sve vise sele van grada i zive u suburbs.
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland27.06.2017. u 10:14 - pre 83 meseci
@DaliborP

I ranije su cene rasle i padala, to je ok, ali cene nikad nisu bile ovolike, ovo nije ciklicni otklon, ovo je sistemski otklon cena od normalnih nastao ekstremnim zaduzivanjem i flipping-renta ekonomijom.

Druga bitna stvar o kojoj treba voditi racuna je da kuca nije nekakva investicija poput deonica - moras da imas krov nad glavom. Visoka cena kuca znaci da ce ljudi morati veci deo svoje zarade trositi na kredit/rentu i to automatski smanjuje realnu traznju za drugim proizvodima u ekonomiji, gomila ljudi u velikim gradovima je na ivici siromastva. Imam kolegu u Australiji koji ozbiljno razmislja da se iseli iz Australije, radi kao docent-istrazivac na univerzitetu u oblasti arheologije, kaze ako mu renta ode jos 10-15%, da nece moci da pokrije sve troskove od plate. On van univerziteta nema sanse da nadje posao, ako ode iz Melburna u neki manji grad moze samo da prodaje pljeskavice.

Veliki broj poslova je danas specijalizovan i posao mozes da biras samo u velikim gradovima, u manjim gradovima imas jednog ili nijednog poslodavca koji nudi posao u toj bransi. Uzmi neki manji grad od 100-300 hiljada ljudi, koliko tom gradu treba revizora, brokera, arheologa, CNC programera, Linux administratora, PHP developera, Project Menagera PMP, Oracle developera, ITIL strucnjaka, SAP FICO specijalista, Agile team leadera, specijalista za pomorsko pravo - ovde sam samo nabrojao nekoliko poslova kolega iz mog blizeg okruzenja.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland27.06.2017. u 10:52 - pre 83 meseci
Razumem ja potpuno sta ti pricas, daleko od toga da se ne slazem sa tim zakljuckom, ali ja samo hocu da kazem da je takav sistem, nije to nista novo. Sto uspesnija ekonomija, sto veci grad - ti problemi ce biti sve izrazeniji.

Ako mislite da je to samo problem Australije, ja kazem da primera ima dosta, i po pravilu uvek u anglosaksonskim drustvima, gde je posedovanje kuce prioritet vecine gradjana. A opcije imas ili da udjes u sistem ili da odustanes, nema trece.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Australija, Novi Zeland
(TOP topic, by Slobodan Miskovic)
Strane: << < .. 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1122617 | Odgovora: 3513 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.