Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fuji F10 ili Nikon 5900

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fuji F10 ili Nikon 5900

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7454 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

acoobradovic

Član broj: 65293
Poruke: 133
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Fuji F10 ili Nikon 590013.04.2006. u 17:34 - pre 219 meseci
Ujak je odlucio da meni i mom rodjaku pokloni po jedan od svojih digitalnih aparata. Ja imam priliku da prvi biram i kao sto naslov kaze izbor je izmedju Fuji finepix F10 i Nikon coolpix 5900. Oba aparata su polovni ali ih je ujak malo koristio. Inace vec posedujem Fuji s5600 kupljen kod Axela i sa njim sam prezadovoljan. Sta bi ste mi vi preporucili da izaberem od ova dva aparata. Meni licno je blizi Fuji jer vec imam jedan iste marke a i posedujem par xd kartica, ali o nikonu nista ne znam pa me interesuje sta strucnjaci sa foruma mogu da mi preporuce.
 
Odgovor na temu

Axel DPS

Član broj: 51060
Poruke: 541
62.193.129.*



Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590013.04.2006. u 20:25 - pre 219 meseci
Obzirom da je mrtva trka izmedju ova dva modela a ti vec posedujes XD karticu onda nema dileme!
 
Odgovor na temu

Vujasin Ratimir
Novi Sad

Član broj: 91166
Poruke: 2
*.26.eunet.yu.



Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590014.04.2006. u 07:08 - pre 219 meseci
Nikon, digitalni aparati čak i oni najjeftiniji i najlošiji imaju najbolji kvalitet boja,tj.oštrina i boje su neuporedive sa drugim digitalnim aparatima.Pošto radim u foto radnji,iskustvo je pokazalo kako nikon aparati imaju savršenu kombinaciju oštrine i boje.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590014.04.2006. u 07:31 - pre 219 meseci
^ U kojoj foto radnji radis?

Nikon aparati nemaju savrsene boje i ostrinu vec samo tako procesiraju fotografije.

Fuji F10 pravi bolje fotke (pogotovo na ISO400 i vise) ali ih ne obradjuje agresivno i zbog toga neiskusnom oku te fotke izgledaju manje ostro i manje zasiceno od onih sa Nikona ili Kodaka.

 
Odgovor na temu

Axel DPS

Član broj: 51060
Poruke: 541
62.193.129.*



Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590014.04.2006. u 07:34 - pre 219 meseci
Citat:
Nikon, digitalni aparati čak i oni najjeftiniji i najlošiji imaju najbolji kvalitet boja,tj.oštrina i boje su neuporedive sa drugim digitalnim aparatima.Pošto radim u foto radnji,iskustvo je pokazalo kako nikon aparati imaju savršenu kombinaciju oštrine i boje.



Nisi ni svestan koliko malo ljudi to zna, a potpuno se slazem s tobom i znam iz licnog iskustva, ali budi siguran da to neces moci da ubedis prosecne korisnike obzirom da oni zakljucuju sve na osnovu onoga sto vide na monitoru a i nemaju tvoju praksu da se uvere o realnom kvalitetu zapisa koji se manifestuje tek prilikom izrade na papiru

[Ovu poruku je menjao Axel DPS dana 14.04.2006. u 08:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.ilink.sezampro.yu.



+896 Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590014.04.2006. u 09:51 - pre 219 meseci
Nikon definitivno ako hoces perfektne fotke na stampi. A sad ako hoces da ti "lepo" izgledaju samo na ekranu, onda moze i Fuji...

Inace Nikon 5900 i 7900 imaju jedan od najboljih ISO400, sasvim uporediv sa doticnim Fujiem. Ima vise suma od F10 to stoji (iako su blizu), ali detalji, boje i ostrina izuvaju kod Nikona na ISO400... sto se vidi na formatu standardne fotke ako stampas ISO400 sliku. Fuji ce jednostavno biti mutan i losih detalja a sum se ne primeti na tim dimenzijama.

Uvek Nikon ispred Fujia u segmentu obicnih digitalaca. Kad smo kod prosumera, tu je malo drugacija prica.

Pri tom F10 toliko procesira slike da to nije normalno, Nikon ih manje procesira, ostrije su, realnije boje (ne, nisu zasicene, pre bih rekao da Fuji odvaljuje boje do bola) i lakse su za obradu.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.neobee.net.



+1269 Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590014.04.2006. u 15:48 - pre 219 meseci
Citat:
cozmo_im:Pri tom F10 toliko procesira slike da to nije normalno, Nikon ih manje procesira, ostrije su, realnije boje (ne, nisu zasicene, pre bih rekao da Fuji odvaljuje boje do bola) i lakse su za obradu.

Mislim da je ovo tacno. Moje iskustvo se poklapa sa ovom konstatacijom. Spomenute Nikone nisam testirao ali P1 jesam. Pretpostavljam da su u fotkama slicni. Ovaj aparat na prvi pogled nema dopadljivu fotku ali se one lako obradjuju (malo lice na DSLR) i krajnji rezultat je odlican.
Zakljucio bih da je za portrete sigurno bolji od Fujia upravo zbog manjeg procesuiranja, a za landscape ne (tu je Fuji bolji).
Na monitoru bez dodatnog igranja Fuji deluje lepse; mada je to stvar ukusa. Nakon igranja u PSu Nikonove fotke bolje izgledaju (narocito portreti kojima nije potrebno skoro nista dodati a ni oduzeti). Kad je u pitanju snimanje prirode stvar je obrnuta. Ocigledno i jednom i drugom nedostaje iSAPS.
 
Odgovor na temu

Foto-man
beograd

Član broj: 63843
Poruke: 246
195.252.85.*



Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590014.04.2006. u 16:12 - pre 219 meseci
Da se ja pitam, to bi bio F10. Ima bolji sum pa ISO vrednostima, blagu prednost u rezoluciji.
 
Odgovor na temu

acoobradovic

Član broj: 65293
Poruke: 133
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590014.04.2006. u 16:32 - pre 219 meseci
Hvala svima na savetima, veceras idem da pokupim aparat, doduse jos se nisam odlucio, ali mislim da mi je blizi Fuji jer imam xd karticu od 512 MB viska. Kao sto kaze Axel mislim da ce to odluciti u mrtvoj trci izmedju ova dva modela. Posto vec imam Fuji s 5600 uporedjivao sam njegove fotografije sa mnogim digitalcima drugih marki. Npr. kad sam poredio sa nikonom 4600 moze se videti da su boje kod nikona bile puno vise sljastece (mozda ovo bas nije pravi izraz), npr beo zid na slici izgleda kao beo papir iako ustvari ima zuckastu nijansu dok je kod Fujia prikaz boja prilicno meksi sa meksim prelazima, narocito sam ovo primetio kod slikanja cveca jarkih boja gde cini mi se Fuji daje za oko dopadljiviji rezultat, kad se gleda na monitoru, dok su boje kod nikona nekako izgledale vise vestacki, ali niko nije nalzio zamerku kad bi gledao samo sliku od jednog(obe fotografije su vrhunskog kvaliteta, tek se uporednim pregledom mogu uvideti neke razlike u koloritu). Nisam nikad radio slike na fotostampacu, ali fotografije 9x13 ili 10x15 su imale odlican kvalitet sa oba aparata. Verovatno da su moji utisci dosta pogresni ali ne bavim se dugo digitalnom fotografijom, vecinu stvari sam naucio sa ovog foruma. Al za jedno sam siguran: digitalci sa kojima sam baratao do sada nikako nisu dostigli lepotu slika koje sam radio sa dobrim starim Canonom F1, koji sad upotrebljavam samo kad slikam nesto sto radim sa merakom i sto mi je bitno, npr. svadba mog rodjaka pre par meseci koju sam slikao sa F 5600, ali sam utrosio i 3 filma(od toga jedan crno beli) sa Canonom za neke slike za koje sam mislio da ce biti vrednije od ostalih i da treba da zavrede specijalnu paznju. Naravno tu se podrazumeva da prijatelj iz fotografske radnje mojim filmovima posveti malo vise paznje u odnosu na svakodnevnu "boraniju". Al sam se raspisao odoh u off.
U svakom slucaju porazgovaracu i sa ujakom koji je bivsi fotograf, da vidim sta kaze al eto vise sam zagrijan za fuji. Posto drugi aparat ide mom rodjaku svakako cemo ih uporediti kolko budemo znali, a ako se dohvatim kakvog brzeg neta uploadovacu par uporednih fotografija, mozda nekog ovde bude zanimalo.
Pozdrav svima sa najboljeg foruma i havala na brzim savetima.
 
Odgovor na temu

acoobradovic

Član broj: 65293
Poruke: 133
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590015.04.2006. u 14:28 - pre 219 meseci
Odluka je pala juce i sinoc je Fuji F 10 dosao u moje vlasnistvo. Nikon 5900 je uzeo moj rodjak. U svakom slucaju obojica smo zadovoljni jer danas se tesko sta dobija za dzabe. Fuji je strava, mada ima nekoliko stvari koje mi se ne svidjaju. Da bi prikacili punjac, TV izlaz ili kabal za vezu sa racunarom potrebno je koristiti adapter velicine cigle(ovo je samo figurativno). Sa fujijem sam dobio i Fuji torbicu u koju ovaj adapter i kablovi ne mogu stati. Steta sto nema optickog trazila, a najveca steta je sto u podesavanjima nema skoro nista manualno. Valjalo bi kad bi imalo bar aperture i shutter priority. Sve se svodi na izbor nekoliko predefinisanih modova. Ni nikon tu nije puno bolji ali ima izbor vise predefinisanih modova za slikanje. Ja i rodjak smo sinoc i jutros malo testirali, opalio sam 290 slika, baterija jos ne cuje i mislim da moze izdrzati mozda jos 100 komada. Kod nikona imam utisak da traje nesto krace. Kod fujija kad se otvori poklopac baterije i kartice treba voditi racuna jer baterija nema nikakvo zabravljivanje pa moze lako ispasti. Fuji ima bas malom kasnjenje okidaca, cini mi se i mozda manje nego moj fuji 5600, autofokus je brz ali ponekad zna da zastuca pomalo kad je slabije osvetljenje kolko mi se cini. Doduse ima da se podesi da stalno fokusira ali ja sam koristio podesavanje da fokusira na pola okidaca. Ovo oklevanje kod fokusiranja pri slabijoj svetlosti mi se nikad nije desavalo kod fuji 5600, mozda zato jer mu je ona zelena lampa jaca. Nikon mozda za nijansu sporije fokusira ali zato to radi uvek isto bez stucanja kad je malo mracnije, kolko smo uspeli da vidimo sinoc i danas. I nikon i fuji me nisu odusevili sa redukcijom crvenog oka, mislim da ih fuji 5600 tu sije za klasu. Blic je kod fujija bas bolji, dobacuje bogami celih 5 metara, vec preko toga javljaju se tamne senke, dok kod nikona jedva da ima domet 4 metra ali i to je super. Fuji ima i mod za slikanje bez blica pri losoj svetlosti kad iso skace na 1600 ASA. Slike uradjene na iso vrednosti 800 su prihvatljivog kvaliteta, ali ove na 1600 imaju vec dosta suma ali su ipak upotrebljive, i sto je najvaznije nikon u takvoj situaciji ne bi ni mogao da uslika motiv a da ne bude totalno zamracen. Sum se na 1600 asa pojacano javlja na talasastim motivima sa slabim kontrastom, tako da neki motivi ispadnu dosta dobro, a neki budu sumoviti. Sve u svemu oba aparata su OK, nema neke prevelike superiornosti jednog u odnosu na drugi, najzalije mi je sto fuji nema opticko trazilo jer po jakom suncu displej i nije bas previse vidljiv. Kod fujija se nisu bas pretrgli sa mogucnostima izbora velicine slike i stepena kompresije. Rodjak je sa nikonom dobio mem karticu marke Lexar od 256 MB, koja je strasno brza. Ja dosad nisam cuo za tu marku ali kartica je puno brza, brza je od kingstona i PQI koje smo probali iako nema nikakvih oznaka za brzinu. Sve u svemu zadovoljan sam sa aparatom, hvala svima na preporukama.
Tolko od mene zasad.
 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590017.04.2006. u 08:14 - pre 219 meseci
Koliko aparata iz te klase ima manuelne modove ? :)

Aparat si dobio za dzabe i budi srecan, a inache postoji Fuji F11 isti takav, samo ima manual. Mada je problem shto je samo za japansko trzishte, tako da ga je mnogo teshko naci i u USa...

[honda]
 
Odgovor na temu

acoobradovic

Član broj: 65293
Poruke: 133
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590017.04.2006. u 17:56 - pre 219 meseci
Citat:
guru: Koliko aparata iz te klase ima manuelne modove ? :)

Aparat si dobio za dzabe i budi srecan, a inache postoji Fuji F11 isti takav, samo ima manual. Mada je problem shto je samo za japansko trzishte, tako da ga je mnogo teshko naci i u USa...


Naravno da sam srecan - poklonu se u zube ne gleda. Sa aparatom sam prezadovoljan, a ako mi ustrebaju manualna podesavanja imam fuji 5600. Danas sam ga dobro isprobao, automatika ekstra odradjuje posao. U svakom slucaju svakom bih ga preporucio. I nikon 5900 se odlicno pokazao, jedino baterija kraje krace otprilike za trecinu vremena u odnosu na fuji. Ja sam islikao 380 slika sa jednim punjenjem na Fujiju uz dosta pregleda na displeju i maltretiranja.
Jedno pitanje na kraju: Ova litijumska baterija kod Fujija jel moze da se dopunjava ili je pozeljno da se uvek prazni do kraja, sto i ne bi bas bilo prakticno?
 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
217.26.75.*



Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590018.04.2006. u 17:41 - pre 219 meseci
Nije pozeljno da se prazni do kraja,treba je puniti uvek ranije..

[honda]
 
Odgovor na temu

acoobradovic

Član broj: 65293
Poruke: 133
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590018.04.2006. u 18:16 - pre 219 meseci
Citat:
guru: Nije pozeljno da se prazni do kraja,treba je puniti uvek ranije..

Tako cu i raditi, jer inace i ne bi bilo lako proracunati kolko je snimaka jos moguce opaliti, a da se sve uklopi i da ne ostanem bez napajanja kad mi je najpotrebnije. Zbog toga su AA baterije mila majka, jer uvek negde postoji trafika ili samoposluga. Stvarno autonomija baterije kod Fuji F10 je strava, vrlo lako izgura na 400 snimaka ili cak i do 450 ako se racionalno trosi. Posto je skoro nov, vidjecemo kolko ce baterija odrzati takve performanse. Cini mi se da cu joj Ja pre doci glave od punjenja i praznjenja posto mi je vec dva puta ispala kad sam vadio xD karticu. Nije mi jasno kako nisu napravilineku bravicu koja drzi bateriju ili bar da malo tesnije stoji u lezistu.
Jel neko zna kolko okvirno moze da kosta rezervna baterija?
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.neobee.net.



+1269 Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590018.04.2006. u 23:35 - pre 219 meseci
Re: Fuji F10 ili Nikon 5900
U vise navrata sam primetio da se poteze tema oko toga da li bateriju traba prazniti do kraja ili dopunjavati je sa odredjenog kapaciteta. Mislim da se stavovi kao virus prenose sa jednog foruma na drugi bez empirijskog a i bez logicnog utemeljenja (otprilike po, nama dobro poznatom principu, deset pura izrecena laz postaje istina).
Kao sto je recimo podatak da se litijumske baterije formiraju u fabrici. Ovo sam cak pronalazio i na nekim stranim forumima mada to sto je strano ne mora da znaci i merodavno. Ovaj podatak se granici sa gluposcu. Cena u proizvodnji jedne Li baterije je ispod 10 centi a zamislite kolika bi bila ako bi se svaka baterija morala puniti i prazniti.
Sto se tice dopunjavanja tu stvari stoje ovako:
U principu postoje 2 nacina koriscenja odnosno punjenja baterija i to
1. Plitki rezim (dopunjavanje sa manje od 50% kapaciteta) i
2. Duboki rezim punjenja (punjenje samo kada se baterija “potpuno” isprazni).
Ne treba mesati duboki rezim sa potpunim praznjenjem baterije. Savremeni elektronski uredjaji (foto i sl.) poseduju preciznu elektroniku koja ne dozvoljava da se baterija isprazni do „daske“ (kao sto bi bilo u baterijskim lampama), te prekinu rad a samim tim i proces praznjenja a da u bateriji ima bar 10% nazivnog kapaciteta.
I jedan i drugi rezim skracuje vek baterije nesumnjivo.
Duboki rezim jer se postize veca temperatura prilikom punjenja te smanjuje vek komponenti u hemijskom procesu, a plitki jer se pospesuje kristalizacija koja utice na smanjenje kapacitea. Empirijski je utvrdjeno da se koriscenjem dubokog rezima postize ipak znatno vise korisnih radnih sati (kod pojedinih tipova duplo vise) te vam ja upravo preporucujem ovaj rezim.
U prilog ovome govori i algoritam u InfoLitium baterijama (najsavrsenijim baterijama u foto tehnici) koji svako postavljanje baterije na punjac registruje kao jedno punjenje (verovatno su ingenjeri u Sony experimentisali i dosli do odredjenih saznanja) kao i preporuka pojedinih proizvodjca koji preporucuju da se nakon desetak dopunjvana uradi jedno potpuno praznjenje i punjenje.
Zbog toga, jos jednom da kazem, preporucujem koriscenje baterije dok uredjaj sam ne izkopca. Na ovaj nacin ce te za vreme radnog veka baterije napraviti najvise snimaka. Kako bi se ovakav rezim najefikasnije mogao koristiti potrebno je da imate bar jednu rezervnu bateriju (nisu skupe i ne moraju biti originali).

 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590019.04.2006. u 08:31 - pre 219 meseci
Zarko, informaciju za punjenje LiION baterije pre nego shto se isprazni nisam pokupio sa foruma, vec od struchnih ljudi, a chuo sam to sa 10 strana. To shto ti prichash odnosi se na prichu oko formatiranja LiION baterija, shto je nepotrebno, ali ljudi misle ako se NiCD baterije formiraju, onda je to sluchaj i sa svim ostalim.

Znachi, LiION baterije ne treba formirati, niti treba chekati da se aparat ugasi. Moze se jednom u mesec ili dva baterija tako isprazniti, ali nikako svaki put, jer ce joj to skratiti vek trajanja. NiCD baterije se i formiraju i pune tek kada se potpuno istroshe, osim ako nemash punjach novije generacije, gde ce on to sam raditi, pa mozesh da ih stavish na punjenje kad hocesh...


[honda]
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590019.04.2006. u 10:29 - pre 219 meseci
Seva mi paja za baterije. Toliko su jeftine da ne vredi zbog par desetina evra rizikovati praznjenje i prestanak rada u sred fotkanja. Puni i prazni kako hoces i ne brini. I da se prema bateriji ophodis na najgori moguci nacin pre ce aparat da zastari ili da se pokvari nego sto ce baterija da izgubi 20% kapaciteta...

Dok je Triaxa bice i baterija...
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.neobee.net.



+1269 Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590019.04.2006. u 11:18 - pre 219 meseci
Postoje dva radna veka baterije (generalno se odnosin na sve tipove):
1. Vremenski (kada baterija vremenski propada bez obzira na broj korisnih sati rada) i
2. ciklusni radni vek koji daje podatak o broju ciklusa (praznjenja i punjenja koja baterija moze da podnese).
Posto je rec o foto tehnici nas prvenstveno zanima ovaj drugi radni vek (prvi bi recimo bio interesantan u slucaju LapTopova).
Orjentacije radi broj ciklusa je kod LiIon baterija (prosecnih) izmedju 200 i 300. Kod NiMh izmedju 500 i 1000, dok je kod NiCd preko 2000.
Postoje specijalne vrste kod kojih podaci drasticno odstupaju od ovih ali o njim drugom prilikom.
Korisni radni sati (EWH) su podatak koji govori o broju sati koji baterija moze da podnese u eksploataciji do trenutka gde ce joj max capacitet (C1) pasti ispod 80%. Sta to znaci? Napuni se baterija pa se onda prazni do uslovnog mimuma i to vreme se zabelezi. Zatim se to ponavlja sve dotle dok joj kapacitet ne padne na vrednost 80% od deklarisanog tj. pocetnog (desice se nakon dvestotinak punjenja). Zbir tih svih tih sati daju podatak o EWHu.
Svaki put kad god se baterija stavi na punjenje (da li je potpuno ili delimicno prazna) hemijski proces se na isti nacin odvija a baterija to “registruje” kao jedan cilus (InfoLitium cak i verifikuje kroz algoritam).
Ne znam koliko su relevantni podaci kojima vi baratate (ne zelim nikoga da uvredim), ali logika nalaze suprotno. Na jednoj strani su podaci iz “10 razlicitih izvora” (mada kad bi se sabralo na forumima ima mnogo vise), a na drugoj pored logike i SM Sonyevih lista vezanih za iLitium, i predavanje o istoj temi od strane takodje Sonyevih predavaca na seminarima. Moram tome da dodam i moje skromno iskustvo vezano za prizvodnju invertora (dvadesetak godina) i UPSova kao i nesto malo experimenata dok sam jos radio na univerzitetu.
Inace konkretne rezultate sa preciznim parametrima nisam uspeo da pronadjem na NETu. Mnogo slicnih tema postoji ali 100% konkretnih ne. U razgovoru sa Axelom sam saznao da u Beogradu postoji vrlo solidna aparatura uz pomoc koje se ovo moze ispitati. Treba samo malo dobre volje (i vremana).
Mada je u principu sve ovo malo suludo. Baterije su toliko jeftine da se postavlja pitanje koliko uopste treba diskutovati o njima.
 
Odgovor na temu

acoobradovic

Član broj: 65293
Poruke: 133
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590019.04.2006. u 17:43 - pre 219 meseci
Hvala Zarsilicu na obimnom objasnjenju u vezi litijumskih baterija. Stvarno su danas baterije dosta jeftine i ne treba se mozda previse opterecivati sa tim, ali nisam imao jasne informacije o litijumskim baterijama pa sam zato postavio pitanje. Sa NiCd i NiMH baterijama sam vec imao posla odavno i tu nema nepoznanica. U pravu je Abdee kad kaze da ce se pre pokvariti sam aparat nego sto ce baterija da crkne. Mislim da bi neko mozda mogao pokrenuti temu o veku trajanja digitalnih aparata i da bi to moglo biti zanimljivo. Ja imam jos uvek IBG NiCd r6 baterije kupljene 1990 koje jos uvek solidno rade i koristim ih za blic Luxon 9800A i mogu izgurati oko 60 bljeskanja. Steta sto IBG vise ne postoji.
 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Fuji F10 ili Nikon 590020.04.2006. u 09:39 - pre 219 meseci
LiION baterije su 20-50€, pa to nije tako zanemarljiva suma zbog nechega na shta mozesh da utichesh..

Abdee, nisam ja ni rekao da sada po svaku cenu morash da vadish bateriju iako nije potpuno ispraznjena, a nisi zavrshio sa fotkanjem. Samo ne treba to raditi stalno, kada nema potrebe.

[honda]
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fuji F10 ili Nikon 5900

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7454 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.