Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

2 Hard diska???

[es] :: Storage :: 2 Hard diska???

[ Pregleda: 4628 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ov3rl0rd
Karlo Brdek
nema
Zagreb,Hrvatska

Član broj: 87923
Poruke: 56
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: u izradi


Profil

icon 2 Hard diska???11.04.2006. u 20:46 - pre 219 meseci
Je li moguce u racunalo ugraditi 2 hard diska tako da ako jedan ima
naprimjer 200GB i drugi takoder da se oni nekako spoje jedan od 400GB
DON`T DRINK & DRIVE
TAKE GRASS AND FLY
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.scnet.yu.



+10 Profil

icon Re: 2 Hard diska???11.04.2006. u 22:35 - pre 219 meseci
Da, koriscenjem RAID 0 rezima. Mnogo novih ploca ima tu mogucnost, ali uglavnom za SATA diskove. Svaki podatak koji treba zapisati deli se na male blokove i zapisuju se tako sto ce polovina biti zapisana na jednom disku, a druga polovina na drugom disku. Posto diskovi zapisuju podatke istovremeno, ta radnja ce se duplo brze izvrsiti nego da se podaci zapisuju samo na jednom disku. Isto vazi i za citanje podataka. U praksi to ne znaci da ce sistem duplo brze raditi, ali u aplikacijama gde se izuzetno koriste diskovi bice znatnog poboljsanja. Jedna stvar je veoma bitna! Ako dodje do ispada jednog diska iz tog RAID-a, bice izgubljeni podaci sa oba diska. Zato se takav sistem ne koristi za skladistenje podataka, vec samo za povecanje performansi diskova.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
195.252.79.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: 2 Hard diska???12.04.2006. u 07:49 - pre 219 meseci
Ima i ona druga Spawned volume ......
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

ov3rl0rd
Karlo Brdek
nema
Zagreb,Hrvatska

Član broj: 87923
Poruke: 56
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: u izradi


Profil

icon Re: 2 Hard diska???12.04.2006. u 12:39 - pre 219 meseci
Thanks

DON`T DRINK & DRIVE
TAKE GRASS AND FLY
 
Odgovor na temu

Mladen_Perisic
Mladen Perišić
Podgorica, Crna Gora

Član broj: 47546
Poruke: 423
*.crnagora.net.

Sajt: www.arcanus.users.cg.yu


Profil

icon Re: 2 Hard diska???12.04.2006. u 13:55 - pre 219 meseci
Plavigor, mislim da si dao pogrešni režim :))

Čovijek želi od dva po dvijesta, dobit jedan od četiri stotine GB....


To ti omogućava režim JBOD, koji je inače punokrvni RAID. Ima još nekih režima sličnih JBODU, ali je najsigurniji, a time i najpopularniji JBOD. U slučaju otkaza jednog od diskova, sadržaj na pokvarenom disku biće nedostupan, a na drugom sasvim pristupačan. Ova prednost JBODa ga je toliko popularisala da je u upotrebi na mnogim NAS serverima. Takođe, ne bi bilo SKORO nikakvog napretka po performanse, već samo po kapacitet... i u neku ruku sigurnost.


Nadam se da je sada sve jasnije.
Sve najbolje zeli vam,
Mladen Perisic
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.scnet.yu.



+10 Profil

icon Re: 2 Hard diska???12.04.2006. u 17:04 - pre 219 meseci
@ Mladen_Perisic

Ne bih se slozio sa tobom.
Evo moje vidjenje stvari, a opsirnije pisem zbog manje upucenih.
JBOD (Just a Bunch Of Disks) je tzv. Spanned Volume koji je Nikola spomenuo (valjda je napravio stamparsku gresku). Ovaj oblik se javio cisto iz potrebe sto su nekada diskovi bili mali, a nekome je za komotan rad bio potreban znatno veci kapacitet. Tako se u ovoj varijanti spajaju diskovi u jedan volumen koji se u "My Computer"-u vidi kao jedno slovo (korisnik ni ne mora da zna da to slovo cine vise diskova). Veoma bitna stvar je da se podaci prvo pisu po jednom disku, a kada na tom vise nema mesta pise se po drugom, zatim po trecem itd. do max 32 diska (naravno, samo u teoriji). Zato ovakav nacin nema nikakav uticaj na performanse ukupnog sistema (kao sto si spomenuo), ali to nije ni bio cilj. Dalje, ovakva konfiguracija ne zahteva iste diskove, tj. mogu se spajati diskovi razlicitog kapaciteta i brzina (sto je veliki plus), a kapacitet tog novog volumena ce biti jednak punom zbiru svih diskova (10GB+20GB+30GB=60GB), a sporiji disk nece usporavati brzeg od sebe. I na sve to treba dodati ono sto si takodje rekao, da otkaz jednog diska ne utice na dostupnost podataka na ostalim diskovima. Ovo nije "pravi" RAID (stavise uopste se ne zove RAID), jer se otkazom jednog diska svakako gube podaci sa umrlog diska i ne mogu se povratiti. Sad mozemo uci u polemiku sta je pravi RAID, ali to mi nije cilj...
Ni RAID 0 nije punokrvni RAID u bukvalnom prevodu, ali ga ipak tako zovu. Zbog nacina rada ovog rezima (koji sam opisao u proslom postu) razumljivo je da je pozeljno koristiti diskove istog kapaciteta i istih brzina. U suprotnom, ako u RAID 0 vezemo tri diska kapaciteta 10GB, 20GB i 30GB, novi volumen ce biti kapaciteta 30GB (10GBx3). Ako je neki disk sporiji od npr. druga dva, on ce usporavati rad preosta dva diska, tj. rad ce biti limitiran brzinom najsporijeg. To su sve stvari na koje treba obratiti paznju, a najvise na ono da otkaz jednog diska u RAID 0 dovodi do gubitka podataka i sa preostalih diskova u tom RAID-u. I u ovom rezimu u "My Computer"-u se vidi samo jedno slovo za taj volumen, tako da korisnik opet ne mora znati od cega se to slovo sastoji. Dakle, dva diska od po 200GB u RAID 0 konfiguraciji se vidi kao jedno slovo od 400GB (sto je pokretac teme i hteo).

@ ov3rl0rd

Dakle, oba rezima ce ti dati 400GB. Koji rezim ti vise odgovara tvoja je stvar. RAID 0 imas gotovo na svakoj novoj ploci, a za JBOD ti treba kontroler.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao plavigor dana 12.04.2006. u 18:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mladen_Perisic
Mladen Perišić
Podgorica, Crna Gora

Član broj: 47546
Poruke: 423
*.crnagora.net.

Sajt: www.arcanus.users.cg.yu


Profil

icon Re: 2 Hard diska???12.04.2006. u 18:30 - pre 219 meseci
Upravo tako......

Zato i smatram prednošću JBOD od RAIDA 1. Naime, kao što si rekao, kod otkaza diska u RAID 1, sve otkazuje, a kod JBODA ne..................

A što se tiče onoga o upotrebi..... Današnji SOHO NAS sistemi koriste upravo JBOD, a ne RAID 1. Potvrđeno..... Znači BULL i ostali proizvođači koriste JBOD, a ne RAID 1 kod svojih SOHO NAS sistema.


RAID1 donosi prednost u performansama pri čitanju (ali ne i pri pisanju), a JBOD ne, opet....

[Ovu poruku je menjao Mladen_Perisic dana 12.04.2006. u 19:34 GMT+1]
Sve najbolje zeli vam,
Mladen Perisic
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
195.252.79.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: 2 Hard diska???12.04.2006. u 18:39 - pre 219 meseci
sve je to ok al moze i onako kako sam ja rekao , covek mi ustedeo vreme
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: 2 Hard diska???12.04.2006. u 22:48 - pre 219 meseci
Mladene, pobrkao si nešto. Plavigator je ipak u pravu. JBOD upravo NIJE pravi RAID, jer ne nudi ništa što neki od RAID modova nudi. Inače, za JBOD se koristi i termin Spawned, koji je pomenuo Nikola. JBOD funkcioniše identično kao i Dynamic disk, osim što se drugi disk kod JBOD-a fuzioniše sa prvim, a ne pridružuje u vidu direktorijuma.

Dalje, čisto da se razumemo na šta ko misli - RAID0 je Stripe, a RAID1 je Mirroring, koji blage veze nema sa druga dva i praktično, tehnički je jedino on pravi RAID.

Toliko. Za više informacija - gomila starih tema.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 12.04.2006. u 23:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.scnet.yu.



+10 Profil

icon Re: 2 Hard diska???12.04.2006. u 23:34 - pre 219 meseci
Edit: Nisam video prethodni odgovor, malo sam duze pisao...

E, j**i ga sad... Dodjosmo i do NAS uredjaja...

@ Mladen_Perisic

Mladene, sad shvatam ono
Citat:
Mladen_Perisic: Plavigor, mislim da si dao pogrešni režim :))
Čovijek želi od dva po dvijesta, dobit jedan od četiri stotine GB....

Ti mesas RAID 0 i RAID 1. Pricam o RAID 0 varijanti (Striping) koja ce od dva diska po 200GB dati jedan volumen od 400GB. U ovoj varijanti je i pisanje i citanje zaista gotovo duplo brze. Dobro, mozda u praksi ne bas duplo brze, ali rukovodim se osnovnim principima pojedinih RAID-a. Ovaj RAID ce pokretacu teme mozda uz minimalni trosak dati ono sto zeli, uz napomenu o losim stranama tog sistema.
RAID 1 (Mirroring) ce od dva diska po 200GB dati jedan volumen od 200GB, drugih 200GB je njegovo "ogledalo" i sluzi "za svaki slucaj". U ovoj varijanti je pisanje cak i malo usporeno (iz istog razloga RAID 0 nije bas duplo brzi pri pisanju), ali citanje je ubrzano zato sto se podaci citaju sa oba diska. To jesi i ti rekao, ali ja sam govorio o RAID-u 0.
NAS uredjaji su uredjaji koji sadrze HDD-ove, ali oni opet moraju nekako da se "vezu". NAS uredjaji podrzavaju RAID 0,1 i 5, ali i tvoj JBOD, neki mozda manje kombinacija, neki vise, tj, kol'ko para, tol'ko muzike. Mozda je JBOD najcesce koriscen, samim tim i najpopularniji, ali ne znaci i najbolji. Ja ne mogu dati odgovor koji je najbolji, jer svaki nacin je namenjen drukcijoj situaciji.
Evo mog misljenja zasto je tvoj JBOD najcesce koriscen na NAS uredjajima. Kao sto mu sama rec kaze, NAS je uredjaj za smestanje podataka prikacen na mrezu (Network Attached Storage device). Jeftiniji je od PC-a i ne treba nam npr. OS Windows Server 2003. Dakle, osnovna namena mu je centralizovano smestanje podataka na mrezi. U takvom okruzenju je mnogo lakse raditi Backup podataka. Ako takav uredjaj ima cetiri diska po 200GB, naravno da je lakse uraditi Backup sa volumena od 800GB, nego sa cetiri particije po 200GB. Bas zato sluzi JBOD, da bi administrirali jedno "slovo", a ne cetiri "slova". Osim toga, JBOD je i najjeftiniji sistem. Ako nam treba 800GB prostora, koriscenjem JBOD-a kupicemo npr. 4x200GB i gotovo. Ako nam je potreban brzi rad diskova na tom NAS-u, ta cetiri diska cemo vezati u RAID 0. Na zalost, do sada nam je vec svima jasno da je to vrlo rizicno po sve podatke, tako da moramo kupiti jos jedan disk (za RAID 5) ili cak jos cetiri (za RAID 1). Kupovinom dodatnih diskova i upotrebom RAID-a 1 ili 5 dobicemo i punu redudanciju podataka, ali to kosta! Pored svih tih redudancija, JBOD odnosi pobedu i zbog toga sto diskovi ipak ne crkavaju svakodnevno. Koriscenjem SCASI diskova i redovnim Backup-om, kao i menjanjem zdravih diskova nakon odredjenog perioda, paranoji verovatno vise nema mesta.

@ ranikolahdd

Jeste, moze i Spanned varijanta u sopstvenom racunaru. To je u sustini JBOD, tj. njegova preteca (nauka napreduje). Ali ja ne bih znao gde da kupim taj kontroler, sto ne znaci da ga nema u svakoj bolje opremljenoj radnji. Verovatno bih prvo tebe
zvao.

@ ov3rl0rd

Mi, zapravo, uopste i ne znamo za sta ce ti 400GB, ali kao sto vidis razne su ti mogucnosti. Evo malo sale za kraj. Mladen bi ti prod'o NAS uredjaj od 200 evra, ja plocu sa RAID kontrolerom od 80 evra, a Nikola stari Spanned kontroler za 20 evra. Koga ces zvati? Osobu A, B ili C?

Pozdrav svima

[Ovu poruku je menjao plavigor dana 13.04.2006. u 00:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.scnet.yu.



+10 Profil

icon Re: 2 Hard diska???12.04.2006. u 23:50 - pre 219 meseci
Sad me StORM48 zbunjuje... Mozda Nikoli dugujem izvinjenje... Zar se ne pise Spanned, a ne Spawned? Ili je to nesto drugo?

I treba li napomenuti da vas pozdravljam? :))
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: 2 Hard diska???

[ Pregleda: 4628 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.