Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

baza za CMS kako je napraviti ako moze objasnjenje

[es] :: MySQL :: baza za CMS kako je napraviti ako moze objasnjenje

[ Pregleda: 4019 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maric1
maric dragan
Krusevac - Vitosevac

Član broj: 44931
Poruke: 738
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.tag-web-design.net


+2 Profil

icon baza za CMS kako je napraviti ako moze objasnjenje27.03.2006. u 21:33 - pre 219 meseci
ja se izvinjvam da li moze neko da objasni kao se za recimo joomla CMS pravi baza tj koliko kolona redova sta treba od podataka da se stavi,
za totalnog pocetnika u ovaj sistem skinuo sam joomla i imam xampplite pa bih da malo testiram i da se ucim ali nikako da skontam ovo oko baze kakvu bazu da mu napravim sta on zapravo vuce iz baze da li kompletan dizajn ili ....


izvinite na ovako glupavom pitanju ali nadam se da je neko vec sve to prosao i da ima dobru nameru da pomogne


veliki pozdrav za sve
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: baza za CMS kako je napraviti ako moze objasnjenje27.03.2006. u 22:19 - pre 219 meseci
To sve zavisi kako je dizajniran sajt. Verujem da ceo CMS moze i potpuno bez baze da radi, ali bi to imalo svoje posledice.
Sta ce biti u bazi - zavisi od mnogo faktora. Generalno, kada se pravi sajt, razmislja se o tome sta sajt treba da radi, nacin na koji se stvari prikazuju, sta ce sajt u buducnosti trebati da radi i tako dalje i tako blize. Generalno, kao sto samo ime kaze, baza podataka je baza podataka. Ali se naravno moze koristiti u razne svrhe.

Prema tome, pitanje ti je suvise konfuzno i preobimno da bi mogao nekakav realan odgovor da se da. Morao bi da gledas PHP i MySQL paralelno, da vidis sta, kad i gde izvlace / stavljaju u bazu (joomla).

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: baza za CMS kako je napraviti ako moze objasnjenje28.03.2006. u 08:09 - pre 219 meseci
A što ne bi pogledao bazu koju koristi joomla pa video šta ima od tabela i polja?
 
Odgovor na temu

maric1
maric dragan
Krusevac - Vitosevac

Član broj: 44931
Poruke: 738
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.tag-web-design.net


+2 Profil

icon Re: baza za CMS kako je napraviti ako moze objasnjenje28.03.2006. u 15:21 - pre 219 meseci
ok je slazem se da sam i previse konfuzno postavio pitanje ali jednostavni nisam bio ni sebi naj jasniji,
a sto rece jablan da pogledam kako radi baza joomla ali ako moze malo objasnjenje kaok da to uradim da bih pogledao to mislim da bi tako najbolje uvideo sta je sta

u svakom slucaju hvala punooooooo
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: baza za CMS kako je napraviti ako moze objasnjenje28.03.2006. u 15:39 - pre 219 meseci
Teško da možeš ovde dobiti kratak kurs reverznog inžinjeringa... Instaliraj joomla-u, otvori bazu i vidi šta kreira od tabela pri instalaciji. Tabele i polja verovatno imaju logična imena.

CMS koji razvija moja firma ima preko 100 tabela, a i nije preterano legalno da ti ih ovde dumpujem. Ako imaš neko konkretno pitanje kako da realizuješ neki deo CMS-a, pitaj, verovatno ćemo moći da ti pomognemo.
 
Odgovor na temu

maric1
maric dragan
Krusevac - Vitosevac

Član broj: 44931
Poruke: 738
213.244.197.*

Sajt: www.tag-web-design.net


+2 Profil

icon Re: baza za CMS kako je napraviti ako moze objasnjenje28.03.2006. u 21:24 - pre 219 meseci
hvala jos jednom pune nego samo da pitam posto pri instalaciji joomla zahteva u koraku 1 da se stavi baza ja tu napisem recimo db i sve ode do kraja i pojavi se slika iz priloga

kako sada tj gde da stavim recimo neki tekst i li slika da mi se to pojavina sajtu

nadam se da si me sada malo razumeo

hvala puno na strpljenju i pomoci


[Ovu poruku je menjao maric1 dana 28.03.2006. u 23:08 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: baza za CMS kako je napraviti ako moze objasnjenje29.03.2006. u 08:34 - pre 219 meseci
Ja zaista nikad nisam instalirao to parče softvera tako da ti ne mogu pomoći oko instalacije. Načelno:

1) Pažljivo prati uputstvo za instalaciju, ako dotično postoji
2) Ako dotično ne postoji, verovatno je u pitanju loš softver, u tom slučaju nađi neki drugi CMS, ima ih milion free
3) Postavi pitanje u za to namenjen forum (veb aplikacije)
 
Odgovor na temu

KoR!
Novi Sad

Član broj: 60977
Poruke: 122
*.vojvodina.sr.gov.yu.



Profil

icon Re: baza za CMS kako je napraviti ako moze objasnjenje28.04.2006. u 08:49 - pre 218 meseci
Iako sam mozda jako zakasnio slucajno naidjoh ovde pa moram da odgovorim.

Maricu sta pise na toj stranici koju si dobio posle instalacije?

Pise da obrises instalacioni direktorijum jel tako? (toliko engleskog svako valjda zna ko koristi kompjutere).
Jel pise da cackas bazu? Jel pise reverzni inzenjering? Jel pise bilo sta osim da obrises install dir?

Ne pise, jel da... e pa ONDA OBRISI INSTALACIONI DIREKTORIJUM!!!

Odes tamo gde si instalirao Joomla, nadjes direktorijum "Installation" i jednostavno, lepo ga OBRISES!

I ima da radi bez problema. I ne treba nikada ni pod kojim uslovima da cackas po bazi da bi bilo sta dodao u ovaj sistem posto se ama bas sve obavlja preko web interfejsa.

Mala zamerka moderatoru. Ovo je trebalo biti prebaceno u forum web aplikacije jos kad je postavio ovo pitanje a ne na kraju kad je pocela prica kao je CMS mozda bagovit.

Izvinjavam se ako sam bio ostar ili sam neprimereno reagovao ali ne mogu da verujem da je nekom palo na pamet da mu treba rocket science da bi koristio sistem koji se reklamira kao "power in simplicity"...

Velik pozdrav!

 
Odgovor na temu

dimke7even
Aleksandar Dimic
Beograd

Član broj: 131437
Poruke: 26
212.62.53.*



Profil

icon Re: baza za CMS kako je napraviti ako moze objasnjenje18.03.2007. u 09:42 - pre 208 meseci
Pozdrav za sve !!!
Ukratko, poceo sam da pravim svoj cms i naisao sam na neke poteskoce prilikom modelovanja baze.

Gledao sam Joomlinu bazu za cms i vidim da je sve rasporedjeno po sekcijama, znaci jedna sekcija sadzi linkove, slike, i tekst pa i podsekcije
i nikako mi je jasno kako je to reseno. Da li se recimo u tabeli Images koja bi cuvala slike, cuva i ID sekcije kojo ta slka pripada (tako i za tekstove i podsekcije) ili se uvodi neka posebna tabela koja bi cuvala gde sta pripada?

na primer:

polja u tabeli evidencija rasporeda sadrzaja:

id_sadrzaja, id_roditeljske_sekcije (kojoj sekciji sam sadrzaj pripada), id_tipa_sadrzaja(da li je sadrzaj slika tekst link ili podsekcija), id_samog_sadrzaja( strani kljuc iz tabele Images ili Texts ili Sektions... tj sam sadrzaj)

Ili nesto trece... :)

Ako neko ima osnovni model za neku bazu za cms (neka bude sto prostije!!!) , billo kakvu ideju ili link o ovome molim neka pomazee ja sam sve ideje presusio!!!

Hvala unapred!
7even respect
 
Odgovor na temu

[es] :: MySQL :: baza za CMS kako je napraviti ako moze objasnjenje

[ Pregleda: 4019 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.