Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?

elitemadzone.org :: TechZone :: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?

[ Pregleda: 16337 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

R A V E N
Član broj: 36142
Poruke: 1629
as54-tz1.dlp309.bih.net.ba.

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?26.03.2006. u 19:06 - pre 219 meseci
Pretpostavljam da najveći dio te prašine dolazi od odjeće,prekrivača,posteljine,tepiha...naročito se velike količine mogu naći i u obliku klupka na teško dostupnim mjestima ispod komada namještaja itd.

Je li ima neko savjet šta učiniti?Npr. zamijeniti sve pamučne tkanine nekim sintetičkim alternativama,koje se manje
"osipaju"(iako to baš nije tako pogodno).

Dobar dio te prašine dolazi i od mrtvih ćelija ljudske kože,na što se ne može utjecati.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 26.03.2006. u 20:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
*.connect.com.au.



+3 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?26.03.2006. u 19:09 - pre 219 meseci
Predlazem redovno ciscenje, npr. sedmicno, da ne dodjes do situacije da gledas ta klupka prasine kako se odmotavaju po kuci. :)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?27.03.2006. u 00:49 - pre 219 meseci
Pozovi neku agenciju koja vrsi vodeno ciscenje tepiha i namestaja. Problem sa vazdusnik usisivacima je sto dosta najsitnije nevidljive prasine propuste kroz kesu i rasprse po prostoriji da se polako talozi i vec za dan-dva su drvene i plasticne povrsine prekrivene slojem prasine. Kad se radi vodeno ciscenje cak i ta najsitnija prasina iz tepiha se trajno eliminise i tek za par meseci stan opet dodje u ono stanje pre usisavanja. Nije tacno da se ne moze uticati na prasinu koja nastaje od ljudske koze - za tu prasinu zasluzne su "grinje" koje kozu grickaju i pretvaraju u prasinu a one su te koje su zasluzne i za pojavu peruti kose izmedju ostalog. Prosecan jastuk ima na milione grinja. Osim toga, ti vodeni usisivaci delom pokupe, delom hemijski eliminisu grinje pa se stvaranje nove prasine visestruko smanji. Sve to govorim iz licnog iskustva, zivim u centru grada koji je sam po sebi pun prasine i jednom sam pozvao ljude da izvrse vodeno ciscenje zbog neke fleke na tepihu da bi mi oni pritom rekli da obratim paznju na prasinu sledecih par meseci i stvarno, konstatovao sam da prasine vise nema. Ciscenje se vrsi tako sto se prvo ukljuci neka masina "cetkara" koja ribacom cetkom teskom 50kg temeljno razdvoji prljavstinu od vlakana tepiha, a zatim ide druga masina ekstrakcija koja vrsi ispiranje - zaliva tepih vodom i hemikalijama i odmah potom tu mesavinu vode i prljavstine usisava tako da za par sati tepih biva totalno suv. Vise puta sam pomenuo "hemikalije" pa da napomenem da nema tu niceg sto smrdi ili sto je otrovno, naprotiv, prijatno mirise i jedva sam ubedio coveka da ne popije malo toga kako bi mi dokazao da je totalno neotrovno :-) Cena ovog "zahvata" je oko 50 din/m2, sto je isto kao i u perionici samo je prednost sto se tepih ne mora cupati ispod namestaja, nositi tamo, zatim donositi i vracati na mesto vec se sve zavrsava na terenu, bez pomeranja teskih stvari.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?27.03.2006. u 02:21 - pre 219 meseci
Klima takodje stalno filtrira vazduh. To je jedan od mirnijih nacina smanjenja kolicine prasine u stanu. Efikasnosti opet zavisi da li imas centralnu klimu, za sve prostorije, sto je kod nas redji slucaj i slicno. Imao sam prilike da budem u kuci neke familije sa takvom klimom, oko mesec dana, i u pocetku se cudio - kad ciste bre tu kucu, nigde prasine, a nisam bas primetio da mnogo ciste. Kad je neko od ukucana spomenuo da "treba da opere filtar za klimu" shvatio sam u cemu je trik.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16342



+2920 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?27.03.2006. u 07:38 - pre 219 meseci
Sve je to tacno sto ste napisali, ali nija sve to neophodno. Stvar je u ciscenju, ali i u tome da sto vise pojednostavite samo ciscenje. Za pocetak treba izbegavati tepihe, ili ih imati sto manje, ako ih ipak zelite izaberite sintetiku umesto vunenih. Izbacite visoke ormare, birajte niske komode, ili americke plakare. Gledajte da vam sav namestaj bude na "nogicama" tako da vam je sve dostupno.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?30.03.2006. u 16:33 - pre 219 meseci
Nadovezujem se na ono sto sam rekao sa malo dodatnih informacija:

Šta su to grinje?
Grinje su mikroorganizmi, po obliku slični paucima. Ima ih u svakoj sobi, najviše u kućnoj prašini, posebno u tepisima i krevetima. Grinje se skupljaju i u odeći i ne mogu se uništiti pranjem ispod 60°C.

Čime se hrane?
Prosečan krevet je dom za oko milion mikroskopskih grinja. Hrane se mrtvim ćelijama kože. Nemojte misliti da će ih čista posteljina sprečiti da dođu do vas - nečemu što je veličine kućne grinje rupice najgušće tkanine izgledaju baš kao što čoveku izgledaju širom otvorena vrata. Izmet grinja je idealna podloga za razvoj bakterija koje su glavni krivci za neprijatan miris prilikom znojenja (posebno nogu), kao i za intenzivnu perut kose. Ispitivanjem je utvrđeno da ako je jastuk star šest godina, jednu desetinu njegove težine čine izguljena koža, žive grinje, mrtve grinje i izmet grinja. Ali, to su barem vaše grinje, još gore je kad ležite na hotelskom ili studentskom krevetu na kom je ko zna ko sve ležao i ostavljao svoje grinje.

Da li grinje izazivaju još neke zdravstvene probleme?
Iako su grinje s nama od pamtiveka, otkrivene su tek 1965. godine proučavanjem uzročnika nastanka alergija. Utvrđeno je da su grinje jedan od najvećih uzročnika alergijskih reakcija kože. Najbolji način da se zaštitite od alergija je da smanjite nivo prašine i mikroorganizama. To delimično možete postići redovnom higijenom (čišćenjem i usisavanjem). Ali, nije samo koža ta koja reaguje na grinje. Najčešći uzročnik reakcija kod osoba koje pate od astme, alergijskog rinitisa (upale sluzokože nosa), bronhitisa i koprivnjače jesu grinje (Dermatopxagoides pteronyssimus). Izmet grinja je najjači inhalatorni alergen na svetu, od kojeg pate stotine miliona ljudi.

Kako se uništavaju grinje?
Grinje se veoma teško uništavaju uobičajenim načinima održavanja kućne higijene. Mašina za pranje veša im skoro uopšte ne smeta a kesa za sakupljanje prašine u usisivaču za njih nije naročita prepreka – one zajedno sa vazduhom prolaze kroz kesu, raspršuju se i ponovo se skupljaju na krevetima i tepisima. Jedini efikasan uređaj je usisivač sa vodenim filterom, jer kod njega sva prašina i grinje ostaju u vodi. Ali, usisavanje nikada ne može biti 100% efikasno pa je potreban odgovarajući hemijski tretman. On treba ne samo da uništi sve postojeć, već i grinje koje dođu iz vazduha ili sa odeće po završetku čišćenja. Hemikalija ima raznih vrsta pa treba obratiti pažnju da budu prijatnog mirisa, neotrovne za ljude i da ne uništavaju prirodu. Savremene mašine za čišćenje kombinacijom ove dve metode postižu da kreveti i tepisi budu čistiji od novih, tek izašlih iz fabrike!

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

R A V E N
Član broj: 36142
Poruke: 1629
as54-tz2.dlp419.bih.net.ba.

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?01.04.2006. u 18:03 - pre 219 meseci
Citat:
pctel:...a one su te koje su zasluzne i za pojavu peruti kose izmedju ostalog. ...


Ovo je netačno.Znači žive ih i milioni u kosi?

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 01.04.2006. u 19:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?01.04.2006. u 18:39 - pre 219 meseci
Ja nisam ekspert, samo sam tako procitao i verujem da je tacno. To je prakticno jedan zatvoreni krug, koji je ilustrovan sledecom slikom:

Slika je reklama za neki proizvod, nadam se da ne zamerate posto mi ocigledno nije cilj reklamiranje tog proizvoda.

Znaci, perut, bakterije i grinje su nesto sto funkcionise zajedno i ukidanjem bilo cega od ovo troje, jednim udarcem unistavamo svo troje. Ja sam tako razumeo, ako gresim, ispravi me ponovo.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 01.04.2006. u 19:42 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

kumkat
Beograd

Član broj: 22180
Poruke: 522



+15 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?01.04.2006. u 19:50 - pre 219 meseci
Kupi garsonjeru. Imaces sigurno manje prasine nego u (recimo) trosobnom stanu. :)

Nadam se da sam pomogao :)

 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?01.04.2006. u 20:39 - pre 219 meseci
Komplet smo izbacili SVE tepihe i staze, kao i prekrivke sa patosa u stanu. Parket je čist tj. "go". Ako se nakupe "mace", štroka, mrvice, dlake, a nakupe se za dan-dva, uzmeš četku i počistiš. Jednom u 7 dana džogerom sa dezinficijensom... ili ćešće.

Da kucnem u drvo, svi smo zdraviji a i usisivač je izbačen iz kuće.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

indicator1
BGD

Član broj: 4248
Poruke: 533
195.252.90.*



+1 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?01.04.2006. u 21:41 - pre 219 meseci
Treba imati dobar usisivac, ili "centralni: (izbacuje prasinu napolje) ili super-filtrirajuci (sa vodom i sl). Dosta pomaze, znam iz licnog iskustva.
 
Odgovor na temu

Goran Stanimirovic
Nis

Član broj: 91064
Poruke: 8
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?17.04.2006. u 12:07 - pre 218 meseci
Postoje savremeni vodeni sistemi koji smanjuju kolicinu prasine, grinja i sve ostale necistoce u stanu.

[Ovu poruku je menjao bakara dana 01.01.2007. u 13:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

buljko
Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.200.139.*



+5 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?17.04.2006. u 12:29 - pre 218 meseci
Probaj sa biojonizatorom vazduha. Nece smanjiti kolicinu prasine u stanu ali je nece biti u vazduhu (vec na podu).
 
Odgovor na temu

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

R A V E N
Član broj: 36142
Poruke: 1629
as54-tz1.dlp381.bih.net.ba.

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?23.04.2006. u 03:13 - pre 218 meseci
Živim u blizini predajnika radio stanice.Ponekad razmišljam da je jako elektromagnetno polje uzrok povećanoj prašini u kući?!!

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 23.04.2006. u 04:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zozoua
PI

Član broj: 67832
Poruke: 1
213.137.102.*



Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?31.05.2006. u 21:46 - pre 217 meseci
Bili bi Vam zahvalni za informacije GORANE o kojim se proizvodima radi kad je u pitanju ciscenje kuce na principu vode ili vodenog filtra, jer i mi patimo od alergija na kucnu prasinu.A sve to jer smo namerni da ovih dana kupimo neki usisivac na vodu, pa nam treba sto vise informacija o tome.Neki katalog, cenovnik ili prezentacija bi dobro dosla u nasoj odluci.
kontakt - [email protected]
010335787
Pozdrav, Zoran i Ruzica
Citat:
Goran Stanimirovic: Postoje savremeni vodeni sistemi koji smanjuju kolicinu prasine, grinja i sve ostale necistoce u stanu.


[Ovu poruku je menjao bakara dana 01.01.2007. u 13:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sasadj
Sasa Djordjevic
OPERATER
Nis

Član broj: 58122
Poruke: 57
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?02.12.2006. u 09:27 - pre 210 meseci
Ono sto sam oduvek hteo da uradim, uradio sam pre izvesnog vremena.

Kupio sam usisivac na vodu, koji zaista nema zamenu, vrlo temeljno i dubinski cisti. Prao sam krevete i duseke i to je bilo strasno.
Letos sam prao sedista u kolima, ono sto je izaslo iz sedista je bilo kao rastopljena cokolada.
Druga stvar je jonizator vazduha.

Vredi
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?02.12.2006. u 20:40 - pre 210 meseci
Citat:
kako se unistavaju grinje?

jedan od najboljih nacina unistavanja grinja je stavljanje predmeta u zamrzivac 24h. Obicno mislim na odecu ili posteljinu.
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?31.12.2006. u 17:05 - pre 209 meseci
Citat:
jedan od najboljih nacina unistavanja grinja je stavljanje predmeta u zamrzivac 24h. Obicno mislim na odecu ili posteljinu.


Tacno. I nabaviti kvalitetan usisivac sa HEPA filterom. To sa vodom ostavite Rip Kirbyju, i Filipu Zepteru.





Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16342



+2920 Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?31.12.2006. u 17:18 - pre 209 meseci
Citat:
DusanSukovic: Tacno. I nabaviti kvalitetan usisivac sa HEPA filterom. To sa vodom ostavite Rip Kirbyju, i Filipu Zepteru.

Pa kirbi nema vodeni filter
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

RAMBRAKER
Beograd

RAMBRAKER
Član broj: 81496
Poruke: 108
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?31.12.2006. u 17:21 - pre 209 meseci
Ako ti je od pomoci , znam kako da se obranis od paucine !
Kupi nojevo jaje , kazu da ako to imas Pauci se plashe !
Stavi ga u neki coshak ....
(ovo deluje)
"Anyone can modify an American 5 - 6 liter engine. Only a true artist can get the maximum of a small engine,
and a small engine in a way remembers this." (Camillo Alquati, famous Italian tuner)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Kako smanjiti prašinu u domaćinstvu?

[ Pregleda: 16337 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.