Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Alternativni kljucevi???

[es] :: Access :: Alternativni kljucevi???

[ Pregleda: 4091 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tanjakg81
Tanja Radovic
Kragujevac

Član broj: 77560
Poruke: 37
*.verat.net.



Profil

icon Alternativni kljucevi???15.03.2006. u 09:26 - pre 220 meseci
Koliko je dobro menjati slozene kljuceve prostim?
Ustvari imam sledeci problem:
Kljuc tabele Fakture mi odredjuju Sifra partnera, Vrsta racuna i Broj racuna.
Da ne bih prenosila sva tri polja u druge tabele koje povezujem sa tabelom Fakture
(Otpremnice, Stavke fakture), ja sam taj kljuc zamenila sa IDfakture.
Medjutim kako imam i tabelu Stavke izvoda koja mi sadrzi ovaj slozeni kljuc ne znam kako da ih povezem!
Gde sam pogresila???
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Alternativni kljucevi???15.03.2006. u 16:52 - pre 220 meseci
To ti je problem s 'prostim' kjlucem, kad ga zamenis na jednom mestu, moras ga zameniti svuda. :-)

Sta ti je falilo da imas tri polja u kljucu? U tabeli Faktura ne mozes da izbegnes ona tri polja, jer ta tri polja zaista jedinstveno odredjuju fakturu. Vestacki kljuc ne odredjuje nista, samo ti pravi ovakve probleme. S druge strane, tesko je kucati kverije koji imaju veze izmedju tabela po vise polja. Svakako da je tesko, korisnici po ceo dan samo sastavljaju kverije :-)
 
Odgovor na temu

tanjakg81
Tanja Radovic
Kragujevac

Član broj: 77560
Poruke: 37
*.verat.net.



Profil

icon Re: Alternativni kljucevi???17.03.2006. u 18:28 - pre 220 meseci
Krenula sam sa ispravljanjem kjuceva, medjutim sad mi je problem da povezem tabelu Fakture (kljuc: Sifra partnera, Vrsta fakture, Broj fakture) sa tabelom Stavka izvoda koja sadrzi polja Broj izvoda, Broj stavke,Sifra partnera,Vrsta fakture, Broj fakture i Iznos (kljuc Broj izvoda, Broj stavke) 1-1 vezom, jer jedna faktura moze da se plati samo jednom ( tj. odjednom)? Access mi uvek nudi vezu One-Many! Zasto?
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Alternativni kljucevi???17.03.2006. u 18:38 - pre 220 meseci
Citat:
tanjakg81: jer jedna faktura moze da se plati samo jednom ( tj. odjednom)


Jesi ti sigurna u to sto ovde pricas? Bez uvrede, ali najvise programa sam pravio bas za problematiku o kojoj pricas i veruj mi da su sve situacije moguce: 1 faktura - vise uplata; vise faktura - vise uplata; vise faktura - 1 uplata. Problemu pristupas suvise skolski, uvek razmisljaj o resenju koje obuhvata sto siri broj slucajeva, a sto se tice slozenih kljuceva moj ti je savet da ih sto pre zaboravis, moderni DBM sistemi preporucuju upotrebu surogat kljuceva, a sto se tice fakture dovoljno je da ne dozvolis duplu vrednost broja fakture, a primarni kljuc IDFakture treba da koristis kao strani kljuc u tabelama koje su u vezi.
 
Odgovor na temu

tanjakg81
Tanja Radovic
Kragujevac

Član broj: 77560
Poruke: 37
*.verat.net.



Profil

icon Re: Alternativni kljucevi???17.03.2006. u 19:40 - pre 220 meseci
Sigurna sam za svoj problem, jer mi je tako rekao blagajnik jedne firme!
Kaze da se racuni svi sada moraju placati odjednom (mislim da ima neke veze zbog PDV-a, jer kako da dele iznos PDV-a ako se placa jedan racun iz vise delova...nesto sam tako razume!) (ali krediti mogu iz delova!!)
Sad nisam sigurna da to vazi u svim slucajevima,ali u mom da!
E,a sto se tice slozenih kljuceva,video si sta mi je Zidar rekao!A,danas sam dobila potvrdu i asistenta (bolje koristiti pravi kljuc, pa i ako je slozen,nego koristiti vestacki).
Inace, tek sto sam postevila prethodno pitanje videla sam i sam gde sam pogresila!!
Kljuc tabele Stavka izvoda mi je ustvari i kjuc tabele fakture,polje Broj stavke mi ne treba, a preko polja Broj izvoda povezujem tabelu sa tabelom Izvodi.I sad mogu da uspostavim vezu One-One!
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Alternativni kljucevi???17.03.2006. u 20:37 - pre 220 meseci
Pa to onda veruj blagajniku i asistentu, a Zidar je bio ironican. Ja sam samo zeleo da ti pomognem, a u sustini najbolje se uci na sopstvenim greskama, kako nas narod kaze: "bez muke nema nauke".
Zelim ti sve najbolje, bio sam dobronameran.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Alternativni kljucevi???17.03.2006. u 21:05 - pre 220 meseci
Zidar uopste nije bio ironican :-) Tanja je pokusala da se oslobodi slozenih kljuceva i onda se zapetljala.

Teorijski ispravno resenje su stvarni kljucevi, ma koliko imali kolona. U praksi, koriste se i surogat kljucevi i mnogi ljudi se kunu u njih. Razlog - na prvi pogled sve je jednostavnije sa surogat kljucevima. U sustini, nista nije jednostavnije i iz tog razloga SQL standard uopste ne pomonje surogat kljuceve. Medjutim, standard je standard, teorija je teorija a praksa je praksa. Ko je navikao na vestacke kljuceve, tesko ce ih se odreci. Ko nije, bolje je da se ne navikava na njih.

Sve dok radi, dobro je. A kada ne radi?
Citat:

Krenula sam sa ispravljanjem kjuceva, medjutim sad mi je problem da povezem tabelu Fakture (kljuc: Sifra partnera, Vrsta fakture, Broj fakture) sa tabelom Stavka izvoda koja sadrzi polja Broj izvoda, Broj stavke,Sifra partnera,Vrsta fakture, Broj fakture i Iznos (kljuc Broj izvoda, Broj stavke) 1-1 vezom, jer jedna faktura moze da se plati samo jednom ( tj. odjednom)? Access mi uvek nudi vezu One-Many! Zasto?


Problem je u tabeli Stavka izvoda. Ako hoces da bude 1:1, znaci da ono sto je PK u tabeli Fakture mora da bude barem Unique Key u tabeli Stavke Izvoda. Posto imas vec kolone Sifra partnera,Vrsta fakture, Broj fakture u tabeli Stavke Izvoda, to bi moralo da bude unique, a moze i PK. Samo tako je moguce imati 1:1. Posto ti imas u tabeli Stavke Fakture jednu potencijalno unique kombinaciju(Sifra partnera,Vrsta fakture, Broj fakture ) i imas PK (kljuc Broj izvoda, Broj stavke) , meni se cini da imas problema sa dizajnom te tabele ili cele sheme. Znaci, tvoj problem nije da li treba koristiti vestacki ili slozeni realni kljuc, nego nesto drugo. Nesto tu nije uredu izmedju fakture i StavkeIzvoda. kad to razresis, sve ce kockice da se sloze i bice ti svejedno koliko kolona ima kljuc.

OOPS, stoj. Choravi ZIdar ne cita post do kraja, a Tanja je sama resila problem:
Citat:
Inace, tek sto sam postevila prethodno pitanje videla sam i sam gde sam pogresila!!
Kljuc tabele Stavka izvoda mi je ustvari i kjuc tabele fakture,polje Broj stavke mi ne treba, a preko polja Broj izvoda povezujem tabelu sa tabelom Izvodi.I sad mogu da uspostavim vezu One-One!


:-)

[Ovu poruku je menjao Zidar dana 17.03.2006. u 22:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Zidar dana 17.03.2006. u 22:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Alternativni kljucevi???17.03.2006. u 21:52 - pre 220 meseci
Da ne bi ovo preraslo u raspravu "za ili protiv vestackih kljuceva" postoji na netu puno objektivne literature gde su objasnjene dobre i lose strane i jednog i drugog pristupa:

http://www.bcarter.com/intsurr1.htm
http://datawarehouse.ittoolbox...lar-q-and-a/surrogate-key-1501
http://en.wikipedia.org/wiki/Surrogate_key
http://asktom.oracle.com/pls/a...950_P8_DISPLAYID:6723299263475

Uostalom, moze i http://www.google.com/search?hl=en&q=surrogate+keys

Naravno, jedno pitanje na kraju:
Sta ako je blagajnik pogresio, da li ce i tada tvoje resenje odgovarati, ili ces morati da menjas strukturu baze? Blagajnik ce samo slegnuti ramenima, a ti ces se setiti ove diskusije.

[Ovu poruku je menjao goranvuc dana 17.03.2006. u 22:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tanjakg81
Tanja Radovic
Kragujevac

Član broj: 77560
Poruke: 37
*.verat.net.



Profil

icon Re: Alternativni kljucevi???18.03.2006. u 13:09 - pre 220 meseci
Ja sam pocetnik u Access-u, kao sto vidite!
Ovo sto radim je samo jedan seminarski rad koji se sigurno nece koristiti u praksi, ali imam zelju da to naucim i odradim sto je moguce bolje, pa primam sve kritike!
Gorane, sto se tice faktura, ja treba da ih obradjujem u finansijskom knjigovodstvu i to kao fakture pravnih lica, sad ne znam da li to ima neke veze sa nacinom placanja (za pravna i fizicka lica)...? Mislim da moj profesor nece praviti pitanja oko toga, mogu ja to i da izmenim, vazno je samo da mi sheme PMOV-a odgovaraju povezanim tabelama i da znam sta mi to predstavlja.
Tebi, u svakom slucaju hvala i ako imas jos neki savet za mene rado cu prihvatiti!
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Alternativni kljucevi???18.03.2006. u 14:54 - pre 220 meseci
Izvini, nisam znao da je za skolu, mislio sam da je za prakticnu upotrebu. Ako je za skolu, uradi ga skolski!
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Alternativni kljucevi???

[ Pregleda: 4091 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.