Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Privredne komore, kako se resiti nameta?

[es] :: E-Poslovanje :: Privredne komore, kako se resiti nameta?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7194 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

komoras

Član broj: 89015
Poruke: 14
212.62.51.*



Profil

icon Re: Privredne komore, kako se resiti nameta?23.03.2006. u 11:02 - pre 220 meseci
Citat:

Upravo tako, jer je vlasnik MSP-a naučio da se snalazi sam i već ima kontakte u regionu i šire. Barem ja jesam.


To je ono sto zelimo da promenimo. Najteze je i najskuplje snalaziti se sam, a morate da priznate da postoji veliki broj poteskoca koji je zajednicki za sve vlasnike MSP.
Opet konkretan primer, skoro 90% preduzetnika koji su kod nas dosli po informaciju oko fiskalnih kasa i GPRS terminala nije imalo pojma da postoji mogucnost subvencije za nabavku istih. Po definiciji, ljudi koji se bave razvojem softvera vole (moraju??) da sami budu upuceni u sto vise detalja vezano za celokupno poslovanje. Medjutim, bar po statistici kod nas, preko 60% vlasnika radnji nema fakultetsko obrazovanje i imaju dosta poteskoca upravo po principu "snalazi se sam".

Citat:

Hvala na lepim željama. Međutim, ja sam zadovoljan sa onim što sada radim. Naime, kada bi mi firma postala toliko velika kao što ste poželeli onda bih postao menadžer i ne bih imao vremena za ono što volim da radim, razvoj softvera, već bi to radio neko koga bih zaposlio. I ovako mi je papirologije preko glave, samo mi još fali da menadžerišem firmu više od ovog koliko za to sada odvajam vremena.


Naravno, to je nesto sto zavisi iskljucivo od Vas.
U svakom slucaju, ukoliko pozelite da razgranate posao ili promenite nacin poslovanja, ili imate bilo kakve nedoumice oko toga kako i sta dalje, postoje obuceni ljudi u komori upravo za consulting/counceling aktivnosti. Obuka je sprovodjena u vise navrata sa inostranim komorama i njihovim strucnjacima, i finansirana iskljucivo od sredstava koje je komora dobila iz EU fondova namenjenih pospesivanju poslovanja zemalja zapadnog Balkana a ne iz doprinosa koje komorama placaju clanice.

Mozda malo pojasnjenje za one manje upucene u problematiku rada komora, Komora nije budzetska ustanova, i nema nikakvih prihoda iz budzeta. Jedini izvor prihoda komore su clanarine koje placaju clanice, i u poslednje vreme EU projekti (koji uopste nije tako lako dobiti), koji zahtevaju nezavisnu reviziju sredstava utrosenih u implementaciju projekta.
Komore mogu imati i jos neke usluge koje naplacuju, ali je i to individualno (kao i EU projekti). Npr, organizacija i iznajmljivanje prostorija za sastanke (moze biti besplatno jednom do dva puta godisnje za clanice komore), strucna edukacija organizovana sa osobljem iz komore ili outsourcing-om strucnjaka itd..
 
Odgovor na temu

dundica
sam svoj gazda
Novi Beograd

Član broj: 61998
Poruke: 5
*.drenik.net.



Profil

icon Re: Privredne komore, kako se resiti nameta?24.03.2006. u 10:35 - pre 220 meseci
Ja sam ovu temu pokrenula I moram priznati da mi ovih dana pitanje Privrednih komora samo dodatno dize pritisak. Da navedem taksativno jos neke priloge diskusiji o “neophodnosti” raznih komora I njihove siroke palete usluga:
1. “Politikin” dodatak “Posao” od 16.03.,clanak “Koja su zanimanja na ceni”: Naravno, merilo za zanimanja na ceni su visina plate, pa u clanku analiziraju nase susede, prvo. U Makedoniji su prvi brokeri, agenti osiguranja i procenjivaci, u Hrvatskoj su to npr.direktori u sektoru IT,pa finansijski direktori i direktori zaduzeni za ljudske resurse, pa oni u proizvodnji itd. Kod nas, prvi su zaposleni u duvanskoj industriji, drugi su,po januarskim zaradama, citiram “ zaposleni u komorama(“organizacije na bazi uclanjenja”) sa 45.183,oo din neto zarade”! Mashala! A, da !Kazu da je republicki prosek neto zarade u januaru 2006. bio 18.191,00 din!
2. „Politika“ od 22.03.2006. „Palata nice od rente“-PKS planira izgradnju nove zgrade! Kazu, utrkuju se banke da im daju kredit za novu zagradu koju ce da izgrade na NB! Cirka 20.000 kvm! Kazu malo im :9.825kvm na Terazijama, 9.649 kvm u Resavskoj, 3.882 kvm u Knez Mihajlovoj, 1.123 kvm u Decanskoj i nekih 80 kvm u Hadzi Ruvimovoj. Toliko im je razgranat posao , da od ovih svih kvadrata, ne treba im nekih 5.208 kvm koje iznajmljuju (cetvrtinu otprilike) za sitnih 68.365,00 eura! Kazu , veliki im je problem sto su im zaposleni razdvojeni na toliko lokacija! To im usporava rad i dize troskove! Naravno, nisu ljudi culi za kompjutere, umrezenost i sl. stvari! Oni izgleda i dalje komuniciraju pozivanjem lokala interno telefonom i nose tone i tone papira od kancelarije do kancelarije i od zgrade do zgrade! A mora se priznati da su i Terazije strasno daleko od Knez Mihajlove , a Resavska je zapravo blizu Surcina, izgleda! Pa im modernizacija najbolje startuje od nove zgrade, kazu „pametne zgrade“ sa jedinstvenom inf.mrezom ,razvijenim softverom , azurnom bazom podataka itd. Naravno i podzemnom garazom! Bez svega ovoga se ne moze,normalno. Kazu u clanku i da mnogi sluzbenici dr.firmi misle da su uslovi u kojima i sad rade sluzbenici po raznim komorama, bolji od prosecnih u Bgdu, al ko njih pita! I na kraju kazu, da ne brinu oni od cijih se plata uzima za PKS,konkretno u ovom slucaju, oni ce se preseliti u novu zgradu,a kredit ce placati od iznajmljivanja prostora koji su napustili!
E, super! Ajd sad mi objasnite sto se oni uopste zovu PKS, kakva komora, oni ovim postaju bogati vlasnici nekretnina, ulaze ljudi u jedan sasvim ozbiljan biznis, a nasa clanarina ce da im sluzi za pokrivanje sitnih troskova i da obuce silne sluzbenike kako da koriste tu svoju pametnu zgradu kad se u nju usele.
Da se vratm na pocetak , mislim da se ovo sto se odnosi na PKS odnosi 90% i na PK Beograda i oni se baskare u Kneza Milosa 12, sto je jel da ,takodje neodgovarajuci objekat i pitanje je dana kada ce se i oni odluciti za novu lokaciju! Da ne polemishem sa Komorasem i Brokerom oko potrebnosti usluga i uopste postojanja Komora, znam da ce oni uvek naci argument da nam bas te usluge, te ponude i ti kontakti koji bi bili ostvareni preko njih, fale. Ja kazem da ne, znam i zasto ne, jer sam mnogo vise svaki dan u kontaktu sa «neposrednim malo-srednjoprivrednicima» i situacija na terenu je mnogo drugacija, jer privreda ove zemlje nisu samo Delta holding, MK , Hemofarm i raznorazna gigantska preduzeca Brace Karic. Za njih ne treba brinuti , samo nek za njih brine glavni lik u Komorama i nek im organizuje ambasadorske sastanke, malo im je ovo sto dosad «imaju».
Ovo sto sve Komore sada nude je ,nazalost, samo nadogradnja. Ta nadogradnja bi trebalo da bude nadogradnja u jednoj razvijenoj sredjenoj privredi, sto u vecini zemalja u svetu i jeste. Ovde se kao usvemu ide totalno naopako. Nemamo bazu, ma nema veze, nema veze sto nema proizvodnje, nema ogromnog broja novozaposlenih u novim fabrikama, preduzecima ,nebitno kako ce te zvati, nema rasciscenih vlasnickih odnosa, ne zna se cija je zemlja u raznim poljoprivrednim kombinatima, ma nema ni to veze, prodaj onom ko ima para da kupi, pa makar to bilo pola Vojvodine, feudalizam je pravi naziv za nasu privredu , ne kapitalizam u povoju! Izvoz nam takodje sjajno ide, nisu uspeli da uvedu red u proizvodnji junadi, pa nam posle godinu i vishe rada na «projektu» , rekose da nema nista od izvoza mesa na trziste EU! Mogu misliti sta bi bilo da su krenuli sa necim komplikovanijim od tova, oznacavanja zivotinja markicama i pracenja tog cuvenog baby beefa od pocetka do kraja! Pali bi na ambalazi il necem slicnom, npr mrljavoj etiketi! E, u vecinski takvoj privredi, u kojoj se prave razmere gubitaka i manjkova jos uvek i ne vide, Komore nude prave pravcate, po mom, sminkerske usluge i sto je jos bolje , predstavljaju nadogradnju nad praznim.
Otprilike, ko kad bi ste invalida bez obe noge ubedjivali da mu bas trebaju nove patike,al samo Reebok ,recimo! Il tapirali celavog ili ubedjivali nekog da samo zato sto je usao u radnju mora nesto da kupi, pa trebalo mu to ili ne!
Na kraju ostaje prvo i osnovno pitanje,koje potire sve dalje argumente: Pitanje DOBROVOLJNOSTI! Ta mogucnost nije data preduzecima, a u Odluci koju mi je PKB dostavila od 24.12.2004. u cl.1, zadnja stavka pise ko sve placa doprinos i zadnje su «organizacije dobrovoljno udruzene u Komoru». Znaci, neko mora, a neko kako mu dune! O glomaznosti celog aparata i sistema komora, u odnosu na privredu kakva nam jeste, mislim da ne treba ni govoriti! Ovih 7500 naravno da necemo dati PK Beograda . Dogovorili smo se interno da damo kao i svake godine do sad za hum.svrhe , videli smo apel u novinama neke devojke kojoj treba 4000 eura za operaciju u inostranstvu. Pozdrav svima koji su ucestvovali u diskusiji.


 
Odgovor na temu

komoras

Član broj: 89015
Poruke: 14
212.62.51.*



Profil

icon Re: Privredne komore, kako se resiti nameta?24.03.2006. u 12:20 - pre 220 meseci
Postovana Dundice,

Slazem se sa Vama da ne produbljujemo dalje temu o "potrebnosti" usluga komora, smatram da je u prethodnom delu posta vec dovoljno receno. Zelim samo da dodatno razjasnim par stvari..

Oko plata:
necu da pricam o platama u PKS i PK Beograda, ne radim tamo, reci cu o svojoj plati. Moja plata kao saradnika udruzenja za ICT u komori (VII stepen, elektrotehnicki fakultet) je daleko, daleko niza nego svom ekvivalentu po struci, obrazovanju, stazu i radnom mestu u duvanskoj industriji, a otprilike u rangu plata inzenjera u npr telekomu, elektrodistribuciji i ostalim JP (u mom regionu; pretpostavljam da su plate u Bg-u ipak vece za kojih 10-20%). Veci prosek plata koji ste vi naveli verovatno potice od toga sto u komorama uglavnom rade stariji ljudi, sa dosta godina staza, i po sistematizaciji poslova imaju sekretarske (recimo direktorske, menadzerske) poslove. Hocu da kazem da je veci procenat njih, nego administrativnog i tehnickog osoblja koji ima plate u nivou republickog proseka. Npr vozac kod nas ima platu istu kao moj poznanik koji radi sa srednjom skolom kao CL pri vojsci. Mozda je podatak koji ste vi naveli kao prosek zarada u komori frapantan na prvi pogled, ali kao i uvek, zavisi i da li neko zasluzuje toliku platu ili ne. Opet cu uzeti svoj primer: za poslednje dve godine koristio sam manje od 15 dana odmora (od 48 na koliko sam po zakonu imao pravo) i imao dvadeset dana zaradjenog od prekovremenog rada (koji nam se ne isplacuje) koje takodje nisam iskoristio. Tako je i sa onima koji imaju vece funkcije i vece plate. Za nekog ko se razbija od posla, cak i tolika plata je mala, ali za neko piskaralo je prevelika. To je vec drugi problem, pa necemo ovde o tome.

Oko informacione i komunikacione strukture:
Pored PKS, postoji i pokrajinska komora Vojvodine, kao i mislim 16,17 regionalnih komora. Pored prilicno nezavisnog rada PKS-a i ostalih komora (da objasnim prosto, postoje neke zajednicke akcije i zadaci koje komore rade u sinergiji, ali je poslovanje svake komore pojedinacno nezavisno), sve komore su VPN-om povezane sa PKS u okviru Jedinstvenog informacionog komorskog sistema, koji osim infrastrukture podrazumeva i poslovne servise zajednicke za sve komore. Sva neophodna sredstva za infrastrukturu su nabavljena od strane PKS i ne od sredstava uplacenih doprinosa clanica komore, a realizaciju su sproveli zaposleni u IT u PKS. Mozda nije najmodernije resenje, ali su odgovarajuca informaticka infrastruktura i pismenost itekako prisutni. Pored toga, vece komore vec dugo vremena ima svoje nezavisne linkove ka netu, i same hostuju i odrzavaju svoje web i mail servise. JIKS je formiran upravo iz razloga sto bolje komunikacije, kao i povezivanja manjih komora koje nisu imale sredstava i ljudstva da to same zavrse. Koliko i ko ih od zaposlenih u komorama koristi vec je pitanje, ali ipak mislim da ne bi trebalo da napadate ono sa cim niste dovoljno upoznati.

Oko nove zgrade PKS:
Moram da priznam da nisam nadlezan da o tome raspravljam, ali se slazem sa Vama da se mozda javlja konflikt interesa (obzirom da su komore organizacije na bazi clanstva, a iznajmljivanjem prostorija se sredstva dobijaju na 'trzisni' nacin). Medjutim, zamolicu Vas da se prisetite kako ste zapoceli ovaj post, i kakva je situacija danas uopste. Vasim postom otvarate temu izbegavanja placanja doprinosa, a onda kad komora zbog neuplacanja clanarina pokusa da pronadje sredstva za svoj rad na drugaciji nacin, vi to opet kritikujete.
Cinjenica je da se doprinosi komori iz godine u godinu sve manje placaju (iako se time ipak krsi zakon), cinjenica je da je sve izvesnije ukidanje obaveznih clanarina, cinjenica je da sve vise i vise clanica komore 'interesuje' kako njihovim clanarinama komora raspolaze. U tom svetlu, pronalazenje novih nacina poslovanja i trazenja dodatnih sredstava svake komore izgleda malo logicnije, zar ne?
Evo recimo primer iz susedstva, iz Hrvatske. Hrvatska gospodarska komora je prva u Hrvatskoj pre par godina pustila u pogon Internet payment gateway, jer u tom trenutku nije bilo takvog u Hrvatskoj. Kako je vreme proticalo, pojavili su se novi, a HGK se polako povlaci iz tog posla, da ne bi bila konkurentna svojim clanicama (sistem jos uvek radi, ali se ne unapredjuje i drze se prilicno niske cene za osnovne usluge). Znaci, povukla je posao, omogucila popunjavanje rupe koja je u tom trenutku postojala, kada su se javile firme clanice koje to rade, ona se polako povlaci.
Sa druge strane, npr komora Pariza. Ona ima svoj web butik preko koga vrsi prodaju. Zar nije i to konflikt interesa?
Dakle, mozda na prvi pogled postoji sukob interesa, ali cela prica ipak ima i svoju pozadinu.

Oko obaveznog i dobrovoljnog clanstva u komori:
Po slovu zakona, svaka firma svojom registracijom postaje clan komore. Od toga su izuzete npr, zdravstvo, prosveta, vojska itd. Ta poslednja stavka «organizacije dobrovoljno udruzene u Komoru» je dodata verovatno da bi se na najlaksi nacin popunile preostale praznine (rpr udruzenje gradjana ili nesto slicno, da se ne ukljucujem u domen u kojem nisam najstrucniji).

Na kraju, opet da kazem. Apsolutno razumem Vas stav po pitanju placanja doprinosa, po pitanju da zelite da sami odredite clanstvo u nekom udruzenju, da zelite vrednost za svoj novac, da ne zelite da placate nekog neradnika svojim novcem. Same komore danas imaju jako malo uticaja na Vladu (na zalost; ali ne u smislu da joj se dodvoravaju da bi opstali obavezni doprinosi, vec u smislu da bi jakim i organizovanim uticajem na odgovarajuce ministre prenele zahteve upravo svojih clanica) te u tom svetlu od komora najmanje zavisi obaveznost clanarina. Vas zahtev za ukidanjem clanarina treba da ode Vladi, a nacin na koji cete to uraditi ostaje na Vama.

Dakle vracamo se na poentu mog ucesca u ovom postu.
Da li ce clanarina biti obavezna ili dobrovoljna, zavisi od Vlade.
Da li cete Vi platiti clanarinu, zavisi od Vas.
Da li cete potraziti uslugu za Vas novac, zavisi od Vas.
Da li cu ja moci da Vam pruzim adekvatnu uslugu i pomoc, zavisi od mene.

Hajde da eliminisemo ono sto nije u Vasoj i mojoj moci.
Da batalimo Vladu.
Da batalimo plate, zgrade, ambasadore, gigantska preduzeca, nosenje papira i ostalo sto Vas (ne) zanima.

Hajde da vidimo da li Vi i ja mozemo da saradjujemo u obostranom interesu.

To je nesto sto zavisi samo od Vas i mene.
 
Odgovor na temu

dundica
sam svoj gazda
Novi Beograd

Član broj: 61998
Poruke: 5
*.drenik.net.



Profil

icon Re: Privredne komore, kako se resiti nameta?27.03.2006. u 14:01 - pre 220 meseci

Citat

Oko informacione i komunikacione strukture:
Pored PKS, postoji i pokrajinska komora Vojvodine, kao i mislim 16,17 regionalnih komora. Pored prilicno nezavisnog rada PKS-a i ostalih komora (da objasnim prosto, postoje neke zajednicke akcije i zadaci koje komore rade u sinergiji, ali je poslovanje svake komore pojedinacno nezavisno), sve komore su VPN-om povezane sa PKS u okviru Jedinstvenog informacionog komorskog sistema, koji osim infrastrukture podrazumeva i poslovne servise zajednicke za sve komore. Sva neophodna sredstva za infrastrukturu su nabavljena od strane PKS i ne od sredstava uplacenih doprinosa clanica komore, a realizaciju su sproveli zaposleni u IT u PKS. Mozda nije najmodernije resenje, ali su odgovarajuca informaticka infrastruktura i pismenost itekako prisutni. Pored toga, vece komore vec dugo vremena ima svoje nezavisne linkove ka netu, i same hostuju i odrzavaju svoje web i mail servise. JIKS je formiran upravo iz razloga sto bolje komunikacije, kao i povezivanja manjih komora koje nisu imale sredstava i ljudstva da to same zavrse. Koliko i ko ih od zaposlenih u komorama koristi vec je pitanje, ali ipak mislim da ne bi trebalo da napadate ono sa cim niste dovoljno upoznati.

1.Ono o nosenju papira i zvanju lokala je naravno, bilo ironicno jer sam i pretpostavila da su Komore ipak nekako povezane i umrezene i da prica o izgradnji "pametne" zgrade po tom pitanju opste ne pije vodu. Posle ovih informacija iz citata,jos sam sigurnija u to.
2. "Dobar " je i ovaj podatak o 16-17 regionalnih komora+PK Vojvodine... U prethodnoj poruci sam bas i pisala o osnovi-privredi i Komorama kao nadogradnji te privrede. E,apsolutno sam sigurna da ova nasa privreda nema potrebe, ne moze da izdrzi, ne podrzava sistem od 16-17 reg+PKB+PKV+PKS!
3.Ako vec PKS prelazi na trzisno poslovanje, ajmo onda ovako: Meni treba usluga neke Komore, odlazim na konsultacije sa strucnjakom u Komori ,npr, Beograda i on svoju uslugu koju mi pruza naplacuje odmah. Da li ce to uraditi po vremenu koje je potrosio (npr.sat kosultacija-1000 din) ili po nekom drugom merilu, svejedno je! Znaci,nista automatsko uclanjivanje, % od zarade. zakon taj i taj, odluka ta i ta... Cist trzisni princip:
TRAZENA JE USLUGA-USLUGA JE PRUZENA I NAPLACENA!
To bi naravno i smanjilo postojeci broj Komora na pravu meru, jer trziste to svojim principima funkcionisanja i cini,zar ne? Pa ko ne moze sam da se snadje u obavljanju delatnosti, nema informacije, hoce na sajmove, hoce ideje - nek izvoli! To bi bila korektna saradnja,po mom misljenju, ovako je sve, samo ne to!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Privredne komore, kako se resiti nameta?27.03.2006. u 16:55 - pre 220 meseci
Citat:
dundica:
3.Ako vec PKS prelazi na trzisno poslovanje, ajmo onda ovako: Meni treba usluga neke Komore, odlazim na konsultacije sa strucnjakom u Komori ,npr, Beograda i on svoju uslugu koju mi pruza naplacuje odmah. Da li ce to uraditi po vremenu koje je potrosio (npr.sat kosultacija-1000 din) ili po nekom drugom merilu, svejedno je! Znaci,nista automatsko uclanjivanje, % od zarade. zakon taj i taj, odluka ta i ta... Cist trzisni princip:
TRAZENA JE USLUGA-USLUGA JE PRUZENA I NAPLACENA!


Ne moze to tako da funkcionise jer komore rade posao koji je potreban svima i onda kada oni ne dodju u Komoru sa konkretnim zahtevom.

Sto se tice cena, komorskog biznisa i ostalog, pa.. slazem se da kada je u pitanju PKS ima dosta prostora da se postavi pitanje sta se radi sa parama. Komoras i ja pricamo sa stanovista regionalnoh komora koje u svom radu nemaju komercijalnu notu ili je ona simbolicna.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Privredne komore, kako se resiti nameta?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7194 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.