Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Radioamaterizam - Morzeov Kod

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Radioamaterizam - Morzeov Kod

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18486 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

escapeno1
Sabac

Član broj: 86466
Poruke: 13
*.dialup.sezampro.yu.

ICQ: 234679879


Profil

icon Radioamaterizam - Morzeov Kod28.02.2006. u 20:39 - pre 220 meseci
Ima li ovde radioamatera, pokrenuo bih ovu temu s jednim razlogom a to je sto je ovaj vid komunikacije (mislim na Morzeov Kod) jedan od zacetnika svih vidova radiotelekomunikacija danasnjice.
 
Odgovor na temu

ivanv100
Beograd

Član broj: 83745
Poruke: 120
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod01.03.2006. u 00:35 - pre 220 meseci
evo me..tu sam...
 
Odgovor na temu

escapeno1
Sabac

Član broj: 86466
Poruke: 13
*.dialup.sezampro.yu.

ICQ: 234679879


Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod01.03.2006. u 19:14 - pre 220 meseci
drago mi je, bar neko
od kada si radioamater, od kada poznajes morze kod?
 
Odgovor na temu

marioUMB

Član broj: 82241
Poruke: 41
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod24.04.2006. u 20:10 - pre 218 meseci
pozdrav, imam zelju nauciti telegrafiju al nemam mogucnosti(nema mi tko pokazati sta i kako)pa moze li netko pomoci objesniti kako da pocmem
73
A joooj sto ja ovo volim
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod25.04.2006. u 00:33 - pre 218 meseci
Otidji u najblizi radio klub i raspitaj se kada organizuju kurs. Prilicno je tesko da to sam naucis. Mozes da brojis tacke i crte ali tako nikada neces nauciti telegrafiju za ozbiljniju upotrebu. Kursevi u klubovima su obicno bespaltni.
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.ns.ac.yu.



+54 Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod25.04.2006. u 13:20 - pre 218 meseci
Kao što je Broker već rekao, informiši se u lokalnom radio klubu jer za učenje prijema i predaje morse koda na sluh postoje tehnike učenja. No ako nemaš u blizini neki klub, ili je neaktivan, možeš probati pomoću ovog programčića:

http://www.morsecat.de/index.html

Pošto u klubu upravo držimo kurs, isprobavali smo ga kao mogućnost da polaznici kod kuće mogu samostalno da vežbaju pređene znakove.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

lena
Zivko Kosteski
servis za dreambox
Kicevo

Član broj: 8751
Poruke: 4
62.162.193.*



Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod29.04.2006. u 14:26 - pre 218 meseci


Zdravo majstori!ja nikada do sad nisam pravio pll i resio sam da uradim jednu veroniku i nece?stavio sam 74hc74n i varicap bb105 radi rf ali dip prekidaca nista i ne mogu da nadjem 6,4MHz kristal stavio sam od 6MHz tu i makedonii nema takav kristal dali netko zna kade mogu da nabavim poludio sam,jednu nedjelu radim na nju i nece.Ranie sam radio rf pojacavca i odlicno su radili ali ovu moju veroniku nece zeza me.help


lena
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod29.04.2006. u 23:17 - pre 218 meseci
Programi su za vezbanje odlicni, ali program ne moze da te nauci. On ne moze da vidi kako ti ide, sta ti je problem i da prilagodi vezbe tako da svladas ono sto ti ne ide najbolje.
 
Odgovor na temu

mmkrstic
milos krstic
Munze Konze -Nis

Član broj: 23520
Poruke: 164
*.59.eunet.yu.



Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod03.06.2006. u 21:00 - pre 217 meseci
da si sluzi vojsku u rodu veze mogao si besplatno da naucis morzea. jos uvek se koristi ali se vise neizucava. moje iskustvo-smaracina teska
bond
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod04.06.2006. u 10:35 - pre 217 meseci
Kursevi u radio klubovima su po pravilu besplatni.
Za radio amatere Morzeov kod nije smaracina.
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.yu.



+13 Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod04.06.2006. u 11:33 - pre 217 meseci
Nadam se da si gledao film "Dan nezavisnosti"?
Kad su sve komunikacije zamrle, telegrafija odradjuje posao. Genijalno!
Mala digresija oko agresije na Morzea
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod04.06.2006. u 13:24 - pre 217 meseci
Da, ali kad bi jos oni znali da kucaju kako treba, a ne da lupaju po onim tasterima ("Dan Nezavisnosti")
YU2MP
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.yu.



+13 Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod04.06.2006. u 18:38 - pre 217 meseci
Ahaha, i ti si primetio, drze ruku na tasteru k'o da im je od kamena
Bitno je da je Morze odradio genijalan posao i da treba nauciti telegrafiju i to se ne zaboravlja. Vremenom malo zardjas, ali posle par sati vezbanja, vec je mnogo bolje.
 
Odgovor na temu

kan
Milenko Karapetrovic
Administrator
Gradiska

Član broj: 11267
Poruke: 51
*.wireless.rskoming.net.

Sajt: www.aiku.info


Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod04.06.2006. u 20:56 - pre 217 meseci
Podrzavam ideju da radioamateri dobiju svoju diskusiju ovdje. Mislim da je i ranije bilo pokusaja ali kao da nismo zainteresovani.
Kad je u pitanju Morzeov kod moram vam priznati da od kad sam je naucio (1994) ostala mi je najdraza vrsta rada. Mada je prije par godina izbacena iz svih sluzbenih kominikacija jedino su je radioamateri zadrzali i na bandovima ne osjecam manje stanica koje se oglasavaju na taj nacin mada i u svijetu radioamaterizam non stop se eksperimentise sa novim vrstama rada najcesce oslonjenim na racunare i digitalne komunikacije.
Kad je u pitanju ucenje Morzeovog koda ako neko ima volju za tim jako brzo moze da je nauci. Izveo sam vise klasa operatora za telegrafiji i u vojsci i u radio klubu i jedino sto vam je potrebno da je nucite jeste volja i malo sluha. Na Internetu se moze naci masa programa za ucenje koji su i besplatni i kvalitetni.

73 de YU4XW
_ _ _...
... _ _ _
_.. .
_._ _ _.. ...._ _.._ ._ _


 
Odgovor na temu

shale.skay
Mladen Antonic
Belgrade

Član broj: 18497
Poruke: 103
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

ICQ: 276866055


Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod04.06.2006. u 22:01 - pre 217 meseci

Bas mi je drago da se neko setio i telegrafije.

Secam se '96, '97, '98 godine cuvenih cura iz sevojna YU1AAX, Kraljeva i drugix AX veza. Eh, samo me lepa osecanja i QSL-ke vezu za to vreme.

Nisam skoro vezbao telegrafiju. Skinuo sam program pa cu malo da vezbam. Ko zna kad moze zatrebati.

Zna li ko ima li jos uvek ljubavnih sastanaka i lude zabave na 3737? Zbog obaveza i posla vec par godina nisam seo za radio stanicu...

Pozzz

 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
195.252.113.*



+267 Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod05.06.2006. u 07:21 - pre 217 meseci
Blago tebi, prestao si u pravom trenutku. Meni se svaka frekvencija vezuje za neki grad u ratnoj Bosni, Hrvatskoj ... >:-(


U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

escapeno1
Sabac

Član broj: 86466
Poruke: 13
*.dialup.sezampro.yu.

ICQ: 234679879


Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod05.06.2006. u 18:35 - pre 217 meseci
au bre pa najzad sam uspeo da udjem na forum. nesto me opasno zezalo. ali nema toga sto jedna preinstalacija sistema ne moze da resi. otvorih temu a nigde me nema. ja sam morzeov kod naucio u srednjoj skoli na kursu preko radio kluba nikola tesla iz sapca www.yu1hqr.org.yu a inace sam drzao obuku za vreme vojnog roka u batajnici.
odusevile su me veze na velikim daljinama. prisustvovao sam kada je kolega uspostavio vezu sa samim sobom. vezu nisam uspostavio od pocetka bombardovanja 99 jer je tada bilo zabranjeno a kasnije je i klub izgoreo. istekla mi je i dozvola 2003 i od tada bezuspesno pokusavam da je obnovim. nemam nikakav uredjaj kuci, jedini izvor morzeovog koda mi je jedan generator za racunar i to je to. sat vremene dnevno i tako odrzavam kondiciju. drago mi je sto postoji jos postovalaca semjuela morzea.

 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.ns.ac.yu.



+54 Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod05.06.2006. u 18:52 - pre 217 meseci
Društvo, koga zanima da povremeno oslušne band, na vojnim odpadima mogu da se kupe rashodovane radio stanice, potpuno ispravne. U Temerinu kod Novog sada sam kupio PD-8 (mislim da je od 2-12 MHz) za nekih 2000 din. Bude tu i tastera i drugih drangulija, samo treba kopati, a još bolje je kad se naleti posle neke isporuke.
Inače morse kod sam naučio 82 godine, ali počeo da radim na stanici tek 89, kad je konačno u klubu organizovano polaganje.
Postoji i neki film, ako se dobro sećam naziva "Kad bi svi momci sveta" o radioamaterima i nekom spašavanju posade nekog broda. Gledao davno kao klinac, posle nikad nisam više video taj film.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

ctpaba
Robert IVKOVIC
System admin, network admin, webmaster,
dziber, ...
Paris

Član broj: 597
Poruke: 318
*.206-83.static-ip.oleane.fr.

ICQ: 230666231
Sajt: www.ctpaba.org


+1 Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod05.09.2006. u 16:12 - pre 214 meseci
73 fm F4CZK (YZ1BOB) JN18FV(KN04IP)


pozdrav svima
Im jos amatera mada sve manje.

Poceo sam kao radio pirat, secate se svi sigurno onih radio divljaka na srednjim talasima koji su se mogli cuti samo na lampashu tamo negde iza 202jke, onda sam vise puta odlazio u radio klub Nikola Tesla u BG (YU1AHI) ali sam nailazio samo na odgovore tipa, ne znam ja dodji u sredu ili sad je ovaj na odmoru i niko nije bio raspolozen da izadje u susret nekome ko je imao volju. A volje je bilo i to previse cak ni prijave komsija i policija nisu mogli da me zaustave, jedino sto mi je krivo je to da nije tada bilo nikoga u mom okruzenju da me stavi na pravi put, ali sam zato upoznao kasnije magicni band i CB gde sam se zadrzao vise godina zahvaljujuci USBu i DXu. Padale su zemlje i lokacije ko kruske u letnjim vremenima za vreme propagacija, jos cuvam na hiljade QSLki iz tog doba pa imam cak iz diplome nekih jacih klubova.
Neki radio amateri su nas tada ismejavali i smatrali neozbiljnima ali ja mogu slobodno reci da neki ljudi mnogo ozbiljnije rade na 27Mhz nego veliki broj RA na ostalim bandovima. Da bi se postalo clan kluba Alfa-Tango trebalo je imati 100 razlicitih lokatora i tri godine rada na 27Mhz. Ja sam na tim frekvencijama radio i foniju i telegrafiju i SSTV i packet, sve dok nisam ozvanicio svo moje iskustvo prvo u Srbiji a posle i ovde u FR. Od tada radim dosta redje, uglavnom me jos mozete cuti ponekad iz pokreta na 20metara dok ne skrpim malo vremena i postavim antene na zgradu. U podrumu mi lezi jedna long yagi 17El za 2metra i multiband dipol za 3.5, 7, 14 i 28Mhz.
Sto se telegrafije tice nikad je nisam polagao iako sam malo radio na 11 i na 2 metra, a meni je ucenje bilo najbolje u kolima svaki dan sat vremena kad podjem i jedan sat kad se vracam sa posla. Prvo sam vrteo one kasete od Tehnickih novina a posle sam slusao veze na 80metara i mogu reci da je fantasticno kad polako pocinjes da razumes signale beeep bep beeep beeep......
mozda se jednog dana kada padne penzija opet vratim na CW i negde na Dunavu stavim splav sa dipolom ako ostane jos neko za koji dobar QSO.

Inace i ja cekam produzetak dozvole od 2003 i zgleda da nema nista od toga, pojeo vuk magarca

73 QRX
CTPABA uber alles
www.ctpaba.org
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.yu.



+13 Profil

icon Re: Radioamaterizam - Morzeov Kod05.09.2006. u 19:46 - pre 214 meseci
Lepo "francuz", radioamateri obicno ne vole CB-jase, ali bas grese, ja sam prvi kurs za C klasu polozio kao decko, 1977 godine, za rad na klupskim stanicama, B klasu 1982, a posto su tada radio stanice bile veoma skupe za moj dzep, radio sam vise godina na CB-u ovde u Bgd, sa puno dugackih veza na ssb i CW. Posle sam kupio UKT, pa i KT, ali jos uvek imam i jednu CB stanicu .
A sto se tice dozvola, nas drugar Dragan, YZ1DO, sekretar Saveza, kaze da je veliki zastoj u izdavanju dozvola, sa Ministarstva je sve preslo u nadleznost Ratela a oni nista zivo ne pipaju, tako da ces se jos dobrano nacekati.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Radioamaterizam - Morzeov Kod

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18486 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.