Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problemi u nastavi matematike

[es] :: Matematika :: Problemi u nastavi matematike
(TOP topic, by Bojan Basic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 70487 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

number42

Član broj: 313623
Poruke: 426



+52 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike20.10.2013. u 21:21 - pre 127 meseci
ne znam koliko je kolicina znanja koje se usvaja na ovaj nacin presudan faktor za kvalitetno obrazovanje.
mislim da postoji optimalna kolicina znanja karakteristicna za svakog pojedinca, i da ona varira zavisno od nacina ucenja tj usvajanja materije.

u odnosu na klasicno obrazovanje mislim da je mnogo kvalitetnije neformalno obrazovanje, makar je meni sve nauceno na taj nacin bilo neuporedivo jasnije, a cini mi se i dobrom delu ljudi koji u skoli jednostavno ne mogu da savladaju gradivo i dobijaju lose ocene. nevezano samo za matematiku, vec uopsteno.

recimo o limesima sam razmisljao vec negde sa 12 godina jer mi to bilo blisko sf-u koji sam gutao a tamo se to pominjalo ili bacalo asocijacije u obliku beskonacno veliko i malo, teznja ka nekom broju i slicno, mada mi je i razmisljanje o apstraktnim pojmovima prilicno blisko. a da sam recimo samo procitao u nekom udzbeniku nema sanse da bih ikada naucio. primer je recimo verovatnoca jer nikada nisam kontao zasto zakon velikih brojeva omogucava pravilnu verovatnocu, recimo kod kocke 3,5 ili 0,5 kod novcica; niti sam negde nasao odgovor zasto se to desava. onda mi je svako formalno objasnjenje u knjizi bilo nedovoljno, a ucenje toga, bez razumevanja, bi bilo napamet, a to ne umem tj jako je tesko.

cini mi se da je jako dobar primer ovakvog ucenja predmet filozofije, mada se sablon moze primeniti i na ostale predmete. mislim da ne postoji stvar koja je manje zanimljiva i nerazumljiva od filozofije bilo kome. i ne znam da je neko bio ravnodusan kada je procitao knjigu 'sofijin svet', gde ljudi vide da filozofija nije bauk i prilicno se zagreju za nju. to bi bio jako dobar primer neformalnog ucenja osnova filozofije, i otprilike tako nesto bi trebalo i za matematiku.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike20.10.2013. u 22:20 - pre 127 meseci
Citat:
Milosh Milosavljevic1: Reci cu samo da svrha obrazovanja ne treba da bude obrazovanje strucnog kadra koji sem isecanja mesa ili sivenja odece nece imati pojma o bilo cemu, koji filozofiju smatra hrpom nepotrebnih gluposti, religiju svodi na prejedanje po slavama, a zivot na zadovoljavanje zivotinjskih nagona, koji ce bespogovorno prihvatiti koji god sistem vrednosti da se dovoljno izreklamira, vec treba da nauci ljude da razmisljaju, da misle svojom glavom, da stvaraju nove vrednosti, da imaju kriticki pogled na okolinu i da mogu racionalno da rasudjuju.

Fah idiotima ćeš vrlo lako prodati program za LOTO kombinacije. Naravno, postoje i mnogo opasnije zloupotrebe manipulacije ljudima. No, tim trendom se na kraju postavlja pitanje ko će da bude čobanin koji će da vodi ovce. Tako će jednom ovan da postane čobanin. Ima jedan film (ne tako dubok) o sistematskoj degradaciji inteligencije. Zove se "idiokratija".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike06.04.2014. u 23:33 - pre 122 meseci
Nije u pitanju samo matematika već obrazovanje u opštem smislu. Reč je o udžbenicima.
Naime, čitajući šta pišu novine naišao sam na članak iz Novosti o tome kako se odobravaju udžbenici:

Citat:
Rukopis prvo prođe recenziju u izdavačkoj kući, posle ide u Ministarstvo. Odatle odlazi u Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, čija tročlana komisija daje mišljenje. Potom ide na glasanje na Nacionalni prosveti savet (NPS), pa ponovo u MPN.

- Potpuno je apsurdno da se na taj način nipodaštava stručnost naše komisije. Prostim dizanjem ruke odluku donose ljudi koji nisu ni pogledali rukopis - kaže Avramović (direktor Zavoda za unapređivanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja).

Citat:
Da bi nešto hitno trebalo menjati u proceduri odobravanja udžbenika slaže se i Olivera Krupež, nastavnica sa dugugodišnjom praksom i predsednica podružnice Društva za srpski jezik za Moravički okrug.

- Nastavnici mi se često žale na propuste koje otkrivaju u udžbenicima - kaže naša sagovornica. - Produkcija je ogromna i teško je obezbediti kvalitetnu proveru sadržaja.


Dakle, u prvom citatu direktor se žali na nipodoštavanje njihovog stručnog rada. Ali, u drugom citatu nastavnici se žale na greške u udžbenicima.

Pa sad, kako su se greške podkrale kada eto udžbenici prolaze tolike recenzije i kontrole da se i samim "kontrolorima" smučilo. Aj, razumem ove što samo podižu ruke i glasaju - takvi ne moraju ništa da znaju osim da se potpišu da su primili dnevnice, ali kako su greške promakle "nipodaštavnoj stručnosti njihove komisije"?

Ono što se čini to je da je društvo, kao društvo, potpuno omanulo i više ne vidi smisao ni u čemu pa ni učenju. Učenje je svedeno na puko otaljavanje kao loša i dosadna utakmica u kojoj igrači samo čekaju poslednji zvižduk sudije.
 
Odgovor na temu

Danco998
Nemanja Danicic
Gimnazija
Nemaa
Raska,Srbija

Član broj: 325695
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike19.10.2014. u 21:07 - pre 115 meseci
Možel neko da mi objasni šta to beše’konjugovano kompleksni broj’
 
Odgovor na temu

sib232
Bijeljina

Član broj: 325886
Poruke: 1
*.teol.net.



Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike30.10.2014. u 21:39 - pre 115 meseci
Citat:
Danco998: Možel neko da mi objasni šta to beše’konjugovano kompleksni broj’


ako nisam zakasnio jer sam nedavno saznao za ovaj forum.
OnTheme:zamisli da imas kompleksni broj 2+4i konjugovano je 2-4i

Dakle konjugovanje komp. brojeva mjenja predznak imaginarnog dijela
najprostije se vidi na primjeru da je z=x+yi a konjugovano je z=x-yi
Nadam se da sam u pravu i da si shvatio nisam neki genije matematicar :)
 
Odgovor na temu

berazorica

Član broj: 246954
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+127 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike15.07.2016. u 17:09 - pre 94 meseci
Može li neko da mi kaže gde da nađem podatak o tome u kom Službenom glasniku RS/Prosvetnom glasniku su aktuelni školski programi za srednje stručne škole? Da li je moguće da se koristi glasnik iz 1991? Jesu li ti programi dostupni negde na internetu? Pronašla sam samo programe za neke ogledne smerove, mehatroniku npr, ali oni se u nekoj meri razlikuju od ostalih iz odgovarajuće grupe zanimanja.

Dalje, ako ovde ima srednjoškolskih profesora matematike, htela bih da pitam da li je legitimna odluka profesora da zameni neke teme u drugom i trećem razredu trogodišnjih smerova (3+3+2)? Npr. primetila sam da je u programu (doduše, tom iz 1991.) za III stepen stručne spreme predviđeno da se poliedri i obrtna tela rade u drugom razredu, a trigonometrijske funkcije u trećem, dok u našoj školi rade obrnuto, kao što je to predviđeno za IV stepen. Interesuje me da li takva odluka mora da se donese na nivou aktiva ili je prepušteno nastavniku da sam planira i teme.
"We are mathematicians, we are happy when we have a problem!"
 
Odgovor na temu

berazorica

Član broj: 246954
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+127 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike14.09.2016. u 07:56 - pre 92 meseci
Vidim da ovo nikog ne zanima, ali da ne bi ostalo ovo pogrešno zapažanje o nastavnim temama, ipak se programi trogodišnjih smerova (3+3+2) razlikuju, a onaj, koji meni treba, nalazi se u glasniku iz 2005. Takođe, većina ostalih programa su u glasniku iz 2013.
"We are mathematicians, we are happy when we have a problem!"
 
Odgovor na temu

berazorica

Član broj: 246954
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+127 Profil

icon Re: Problemi u nastavi matematike05.02.2017. u 20:50 - pre 87 meseci
Ima li neko iskustva sa primenom IOP-a 3 u srednjoj školi?

Za učenika drugog razreda stručne škole, koji je prepoznat kao natprosečno inteligentan, nadaren za matematiku, karijerno se vodi u IT smeru, trebalo bi da formulišem koji su to koraci/aktivnosti koje ćemo preduzeti, koji su očekivani ishodi i kako će se oni proceniti.

Pronašla sam samo jedan primer, ali se on odnosi na društvene nauke, predviđa da se učenik samostalno bavi nekim problemima bez obaveze prisustva nastavi... U principu, ja planiram samo da u okviru svake teme izdvojim neke netipične i teže zadatke za tog učenika, ali od škole se očekuje da podrži talentovanog učenika i da se ta podrška
"papirološki obradi", mada još uvek ne shvatam zašto ne bi bilo dovoljno organizovati dodatnu nastavu. Ne znam kako bih u redovnoj nastavi realizovala neko učenje bržim tempom za jednog učenika. Realnije mi deluje da se sa njim radi "dublje".
"We are mathematicians, we are happy when we have a problem!"
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Problemi u nastavi matematike
(TOP topic, by Bojan Basic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 70487 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.