Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

sudoku, za koliko

elitemadzone.org :: MadZone :: sudoku, za koliko

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16338 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ad0lf
novi sad

Član broj: 71698
Poruke: 105
*.dialup.neobee.net.



+39 Profil

icon sudoku, za koliko13.02.2006. u 03:34 - pre 221 meseci
jel igra neko...ja se bas zesce navuko u poslednje vreme...
ako neko igra PURE sudoku, zanima me za koliko vremena obicno resi najtezi nivo...da uporedim koliki sam debil...
 
Odgovor na temu

k0ka_m0ka

Član broj: 21317
Poruke: 48
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: sudoku, za koliko13.02.2006. u 03:55 - pre 221 meseci
kakva je to igra,i gde ima da se skine??......aj pa uzdravlje :)
Enemy of my enemy is my friend !!!
 
Odgovor na temu

ad0lf
novi sad

Član broj: 71698
Poruke: 105
*.dialup.neobee.net.



+39 Profil

icon Re: sudoku, za koliko13.02.2006. u 05:17 - pre 221 meseci
skini i videces, ukrstenica sa brojevima, odlicno...
 
Odgovor na temu

kime1
Srbija

Član broj: 13275
Poruke: 939
*.239.EUnet.yu.



+2 Profil

icon Re: sudoku, za koliko13.02.2006. u 12:35 - pre 221 meseci
skinuo sam sa neta neki excel generator sudoku-a,ako nekom treba, neka javi; u besplatnoj verziji je potrebno ukucati sudoku određene težine i na osnovu nje generiše iste težine...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: sudoku, za koliko13.02.2006. u 15:08 - pre 221 meseci
Zavisi od nivoa, reicmo onaj iz politike resavam od 3 do 5 minuta, osim u subotu kada mi treba po 20 minuta :). Naravno bez pencil metode, sa pencilom resavam od minut do tri minuta.

E sada, ja obicno igram na palmu neke srednje nivoe, dakle uglavnom skeniranje + po nekada naked pair strategija i onda resavam bez pencila od 5 do 8 minuta, sa pencilom opet od minut do tri.

Trenutno mi je otvoren projekat valuacije tezine sudoku nivoa, ali ce malo pricekati dok realizujem jos neke teorijske osnove a i dok ne implementiram sve strategije resavanja.

Ajde lepo daj neki nivo i napisi koliko ti je trebalo za njega pa da probamo mi da ga resimo.

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

ad0lf
novi sad

Član broj: 71698
Poruke: 105
*.dialup.neobee.net.



+39 Profil

icon Re: sudoku, za koliko15.02.2006. u 00:17 - pre 221 meseci
e jeee... 3 do pet minuta u tezoj varijanti...treses onda ti to do jaja...
ma ovaj pure sudoku na najtezem nivou mi treba oko 20 min kada nisam umoran...poceo sam da ga igram pre jedno desetak dana...nismo mnogo par, puta...
ajde bas probaj taj molim te i javi za koliko resavas...
...i da, sta ti je pencil metoda...
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: sudoku, za koliko16.02.2006. u 08:44 - pre 221 meseci
Ne mogu nista sto je za windows :).

Za pencil metodu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sudoku

Imas tamo detaljno objasnjeno. Uglanvom je lako ako se opustis :), posle duzeg vremena samo pogledam kolonu i vidim sta mi fali. Doduse neke od slozenihih heuristika tipa remoute pairs moram da radim na papiru (nisu lake za nalazenje).

Uzmi neki nivo i prepisi ga ovde pa da vidimo koliko je tezak stvarno.

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

ad0lf
novi sad

Član broj: 71698
Poruke: 105
*.dialup.neobee.net.



+39 Profil

icon Re: sudoku, za koliko16.02.2006. u 15:11 - pre 221 meseci
evo jedan



[Ovu poruku je menjao ad0lf dana 17.02.2006. u 03:19 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: sudoku, za koliko17.02.2006. u 11:50 - pre 221 meseci
Ovaj je dobar i tezak :), pencilom mi trebalo 5:30 da resim, stim sto pencil mi je radio palm.
Probacu i bez pomoci da resim, bas me zanima koliko ce mi trebati ali bez sat vremena sumnjam da cu uspeti :). Dakle cim nadjem sat vremena ....
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: sudoku, za koliko17.02.2006. u 12:48 - pre 221 meseci
A normalnom metodom 26:13 bez ikakve pomoci, na papiru :)

Najteza heuristika je naked pair koju sam koristio, nisam morao nista jace, ja bi ovo oklavifikovao kao srednje tezak.
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Mitrović Srđan
Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.gromnet.net.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: sudoku, za koliko17.02.2006. u 12:55 - pre 221 meseci
ala vi imate viska vremena
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

ad0lf
novi sad

Član broj: 71698
Poruke: 105
*.dialup.neobee.net.



+39 Profil

icon Re: sudoku, za koliko17.02.2006. u 13:35 - pre 221 meseci
sta ti to naked pair
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: sudoku, za koliko18.02.2006. u 00:12 - pre 221 meseci
Pa ako znas sta je pencil metoda onda je lako. Ali ajde ukratko :)

Red, kolona, kvadrat cemo zvati oblik jednim imenom za nadalje, isto kada kazem broj se ne nalazi u obliku znaci ne nalazi se u nekom redu, koloni ili kvadratu i naglasicemo ako je potrebno (da ne zalazim dublje u formalizam).

Na svim nepopunjenim poljima napises mali broj od 1 do 9 i to samo one brojeve koji mogu da budu tu kao resenje. Mozda nije lose da za sva nepopunjena polja stavis da mogu svi od 1 do 9, pa onda ides redom po oblicima i skidas ono sto je pronadjeno. Na primer ako u nekom redu je vec pronadjena 1 onda prezvrsljas (obrises) tu malu 1-cu.

Naravno odmah mozes predpostaviti ako na nekom polju imas samo jedan mali broj, taj broj jedino moze da bude tu. To je pocetna heuristika.

Ajmo dalje, ako u nekom obliku imas samo jedan mali broj x onda bas na tom mestu mora da bude x. Hoce reci ako na primer u nekoj koloni koja je cela neotrkivena samo na jednom mestu pise mala cetvroka, na tom polju je 4.

Naravno kada pronadjes neki broj (to jest zakljucis da je tu), onda brises iz svih oblika koje sadrze to polje sve pojave tog pronadjenog broja. I ovo je valjda jasno.

To su vec dve osnovne heuristike, u ovom izlaganju cu navesti jos jednu koja je veoma laka za implementaciju. Ispricacu za slucaj kada posmatramo dva broja :).

Dakle ako u nekom obliku na dva mesta mogu da budu samo brojevi x i y, x i y se ne mogu nalaziti nigde vise. Primer: u nekoj koloni imamo sledece kombinacije:
na mestu 1: (2 3 5 6)
na mestu 4: (2 3)
na mestu 5: (3 7)
na mestu 6: (2 3)

Sta mozemo zakljuciti: da mestima 4 i 6 su brojevi 2 i 3 u nekoj od kombinacija (2 3 ili 3 2). To jest 2 i 3 u toj koloni ne mogu biti na ni jednom drugom mestu (jos malo ubedjivanja: ako je 2 na mesutu 4 onda je na mestu 6 3, i obrnuto ako je na mestu 4 3 onda je na mestu 6 2; 2 i 3 ne mogu biti nigde drugde.
Zakljucak posle ovoga (2 i 3 su taj spominjani naked pair):
na mestu 1: (5 6)
na mestu 4: (2 3)
na mestu 5: pronasli smo 7
na mestu 6: (2 3)

Slicno moze i za trojku brojeva, ali na tri mesta naravno :).

Za isprobavanje ovoga preprucujem neki program koji prikazuje pencile, recimo:
http://www.divingforbananas.com/sudoku/

Recimo onaj gornji novo moze da se resi koristeci samo ove 3 heuristike:
- jedinstven u polju
- jedinstven u obliku
- naked pair

Naravno naked pair je dosta tesko u glavi realizovati, ali svakako lici na igru memorije :).

Ima jos nekoliko heuristika, tipa preseci, krilo, leptiric, remote pairs. Ja za sada volim da izucavam samo one heuristike koje se ne svode na backtracing :).

Ajde ukratko:

-Presek: ako se u obliku A nalazi neki broj samo u onim poljima koji pripadaju i nekom drugom obliku B, onda iz ostalih polja oblika B mozemo taj broj eliminisati.
-krilo: ako se neki broj nalazi samo po dva puta u dva reda i to na istom mestu, onda mozemo u kolonama na tom istom mestu da eliminisemo taj broj.
-leptiric: slicno kao krilo, ali sa malo vise polja u igri
-remote pair, isto slicno, ali se prave lanci iskljucivanja.

Eto, ima dosta za izucavanje :)

Citat:
aleksandrin: ala vi imate viska vremena


Pa mozda ja to ipak smatram investiranjem u svoj mozak, nekako mora da se bilduje i mozak, zar ne ?
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

ad0lf
novi sad

Član broj: 71698
Poruke: 105
*.dialup.neobee.net.



+39 Profil

icon Re: sudoku, za koliko18.02.2006. u 01:19 - pre 221 meseci
OK, vidim zanimas se ti za to teoretski bas...
Ove metode o kojima si pricao, nekako su mi bile logicne od samog starta, i uglavnom radim u glavi (sto i nije neka matematika), a zapisujem samo naked pair...
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: sudoku, za koliko18.02.2006. u 17:30 - pre 221 meseci
Pa ja trenutno pravim program koji za uneti nivo stampa upustvo kako se moze resiti.
Evo na primer u atachmentu kako izgleda izlaz za sada. Mozda zato znam dosta o strategijama.

http://www.elitesecurity.org/poruka/fajluzporuku/1053692

[Ovu poruku je menjao chupcko dana 18.02.2006. u 18:32 GMT+1]
CHUPCKO
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.drenik.net.



+3 Profil

icon Re: sudoku, za koliko23.02.2006. u 00:06 - pre 220 meseci
Kada resavate sudoku problem da li u potpunosti primenjujete pencil metodu. Cini mi se da treba dosta vremena za pocetno oznacavanje svakog polja i azuriranje postojecih. Meni onaj rezultat od 5:30 deluje bas odlicno. Chupko da li si se bavio nekim analizama izbora optimalnog algoritma za primenu u zavisnosti od konkretnog problema. Ovo pitam zato sto mi striktna primena pencil metode uzima dosta vremena pogotovo kada se odredjena polja mogu resiti odokativnom metodom (sada pricam za rucno resavanje)? Nekad se do resenja dodje brze ako se primene druge navedene metode a onda kada se zaglavite sa njima krenete na brute-force resenje.
Owl
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: sudoku, za koliko23.02.2006. u 08:41 - pre 220 meseci
Pa ja kada radim bez pencila, koristim scan metodu koja obuhvata jedinstvene po obliku i preseke (kao da pratim neki broj naokolo, po svim oblicima dok ne dodjem do jedinstvenog).
Kada to presusi onda trazim usamljene parove, i jedinstvene po polju, e kada i to presusi onda kazem vreme je za pencil :). Doduse ja za pencil koristim program koji mi sam racuna.

Imam za palm pda neki mali program koji crta pencile. A zna i da resi, pa cesto radim na sledeci nacin: prvo ga pustim da resi, ali samo da vidim log, koje je metode koristio, ako ima puno naked parova ili neceg jaceg, onda znam da ce mi trebati oko 20 minuta bez pencila a do 5 minuta sa pencilom. A ako ima do 7-8 naked pairova za resavanje (on prvo iscrpi jednostavnije strategije pa onda krene na jace) to znaci da resavam bez pencila do 5 minuta, a sa pencilom do 2 minuta.

E sada ako recimo ima u resenju i remote pair, e tada mi i sa pencilom treba po 30 minuta :).

Uglavnom sto se tice brzine, primetio sam da posle mesec dana resavanja (uglanvom oko 3 nivoa dnevno, i jos barem 10 u analiziranju) ne moram da idem redom i glpedam sta nedostaje, bacim pogled na neki oblik koji ima jedno prazno polje i odmah znam sta je tu (nesto kao poboljsanje memorije ili sta ja znam) u pocetku sam isao ono : jedan tu je, dva tu je, tri eeeeee nijeeeeeeee, super, trojka je :). Sada bacim pogled i nekako znam da je tri :).

Sve u svemu cini mi se da i tu vezba cini svoje.

A da, inace sudoku nije moja prva ljubav, nurikabe jeste, samo sto je nurikabe mnogo tezi i jos nema resavaca za nurikabe :).

http://en.wikipedia.org/wiki/Nurikabe

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

past_love2001

Član broj: 68960
Poruke: 56
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: sudoku, za koliko20.01.2008. u 14:18 - pre 197 meseci
:)
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.132.*



+5251 Profil

icon Re: sudoku, za koliko20.01.2008. u 16:30 - pre 197 meseci
To je bas za "svez" mozak, kada ima 25 ili manje brojeva. Zatrovan sam sa sudokuom, ali ne volim na vreme da igram, volim da se opustam. Lagano i puno, bolje puno a dobro nego malo pa da ne valja
Za ovakve, ispod 25 br, moraju da se upisuju i "naked triple", malo si parovi, a obicno su i retki.

Poz.
 
Odgovor na temu

crnimilosradojevic
Milos Radojevic
Podgorica
Beograd

crnimilosradojevic
Član broj: 26583
Poruke: 44
89.188.39.*

Sajt: www.zivesvirke.com


+2 Profil

icon Re: sudoku, za koliko24.03.2008. u 15:42 - pre 195 meseci
Ne znam, ali ja sam radio sa 24 bez naked triple za 30min. Samo sam koristio metod iskljucivanja. ako ne moze da se upise vec samo u jedno slobodno polje hor. ili vert. ili pak u kvadratu onda sigurno mora tu da se zapise nema dje drugo...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: sudoku, za koliko

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16338 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.