Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija

[es] :: Elektronika :: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 33599 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija02.02.2006. u 10:47 - pre 220 meseci
Zelim napraviti Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija pa mi trebaju uputstva kako napraviti i sta mi je sve potrebno
 
Odgovor na temu

Blejd
Branko Zebic
Pozarevac

Član broj: 147
Poruke: 327
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija02.02.2006. u 16:35 - pre 220 meseci
Na http://www.richardsplace.net/tesladownload.htm nalazi se program za proracun Teslinih zavojnica, Tesla Coil CAD... Version 2.0.
Na http://users.triera.net/zupanbra/elektronika.html je jedan primer realizacije Teslinog generatora sa elek. cevi PL504 (nadje se u starim cevnim TV).
pozdrav,
blejd
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija02.02.2006. u 17:10 - pre 220 meseci
Znaci to je ova shema

nije mi sada jasno na shemi sta je ovo da li promenjivi kondezator

ne razumem Slovenacki govori o dva kondezatora od 350 pF a na shemi ih nema

Na plastično cev za elektroinstalacije premera 13 mm sem navil 1000 navojev lakirane žice debeline 0,3 mm za sekundarno navitje. Tako dobimo tuljavo ki ima s svojimi parazitnimi kapacitivnostmi rezonančno frekvenco okoli 2,8 MHz. Ker mora biti primarna tuljava na isti frekvenci sem na debelejšo plastično cev navil 20 navojev lakirane žice debeline 1,2 mm. Ta tuljava je sestavni del oscilatornega kroga s spremenljivim kondenzatorjem 2 x 350 pF obeh sekcij vezanih vzporedno Tako lahko primarni krog reguliramo na najvišjo napetost na sekundarni tuljavi. Kondenzator C1 je samo zanka iz debelejše žice okoli tuljave kar se vidi na eni izmed slik. Tudi ta "kondenzator" moramo nastaviti na najvišjo napetost na sekundarju.


Ok cevPL504 cu naci ali kako je spojiti na shemi bas nije jasno prikazano i da li moram praviti napojnik po shemi ili se moze prikaciti direktno

 
Odgovor na temu

Blejd
Branko Zebic
Pozarevac

Član broj: 147
Poruke: 327
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija02.02.2006. u 17:56 - pre 220 meseci
Tacno, to je promenjivi kond 2x350pF. C1 je zamka od deblje zice, vidi se na slici, bele je boje (verovatno izolacija) i nalazi se iznad zavojnice motane debljom zicom.

Najbolje je da napajanje napravis po prilozenoj shemi.
Primar trafoa je 24V, ff je grejanje cevi cca 27V, a ostali deo sklopa je udvostrucivac napona koji spojis + na anodu cevi (+Ua) a - na masu.
Ako ne nadjes "kapu", omotas par navoja oko metalnog vrha cevi koji je ustvari anodni prikljucak.
Ovim resenjem se izbegava rad sa anodnim naponom reda 250-300v i potreba za namenskim transformatorom koji bi morao imati dva sekundarna namotaja, jedan za grejanje od oko 27V i drugi za anodni napon (prema podacima za cev).

Ako ipak nesto zapne, slobodno se obrati autoru na e-mail na srpskom,sigurno ce ti odgovoriti.
Zelim ti uspesan rad.
blejd
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija02.02.2006. u 23:18 - pre 220 meseci
Bio je u nekom casopisu (mladi fizicar ili mladi elektrotehnicar), projekat izrade Teslinog trafoa. Ali pravog, naravno umanjenog. Cesta je pojava da svaki visokonaponski trafo, zakacen na oscilator, proglase za "Teslin", iako samo lici puno.
Poenta Teslinog trafoa je u varnicaru, LC kolu i REZONANTNOM generisanju i visokog napona i visoke frekvencije. I tada I SAMO TADA, mozete "propustati struju kroz sebe". Posto je RF pa ne prolazi kros masu nego "ide" po povrsini.
Trafoe sa prinudnim oscilatorima, na "fiksnim" frekvencijama, ko nazove "Teslinim" ja mu ponudim da pipne sekundar. :)
Model, uradjen, malo modifikovan, po tom projektu, nalazi se u skoli u Batajnici (mislim da je osnovna), pomagao sam kolegi, ne znam gde je odneo, i moze se cackati po elektrodama, ili drzati neonka koja svetli u ruci.
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija03.02.2006. u 00:37 - pre 220 meseci
Citat:
vladd: Trafoe sa prinudnim oscilatorima, na "fiksnim" frekvencijama, ko nazove "Teslinim" ja mu ponudim da pipne sekundar. :)


Vladd, bas si zlocko.

[Ovu poruku je menjao buljko dana 03.02.2006. u 01:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Branez
Branko Zupan
Slovenija Maribor

Član broj: 83484
Poruke: 30
*.cable.triera.net.

Sajt: users.triera.net/zupanbra


+1 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija03.02.2006. u 06:11 - pre 220 meseci
Citat:
Blejd:Ako ipak nesto zapne, slobodno se obrati autoru na e-mail na srpskom,sigurno ce ti odgovoriti.
Zelim ti uspesan rad.
blejd

Tačno! Sigurno ču ti odgovoriti.

[Ovu poruku je menjao Branez dana 03.02.2006. u 07:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija03.02.2006. u 11:06 - pre 220 meseci
Citat:
vladd:
Trafoe sa prinudnim oscilatorima, na "fiksnim" frekvencijama, ko nazove "Teslinim" ja mu ponudim da pipne sekundar. :)


A ova shema sto sam gore okacio je sa fiksnim frekvencijama ili prostije da li kada napravim ovo gore mogu pipnuti sekundar_?
 
Odgovor na temu

Branez
Branko Zupan
Slovenija Maribor

Član broj: 83484
Poruke: 30
*.cable.triera.net.

Sajt: users.triera.net/zupanbra


+1 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija03.02.2006. u 13:57 - pre 220 meseci
Citat:
Miladinovic: A ova shema sto sam gore okacio je sa fiksnim frekvencijama ili prostije da li kada napravim ovo gore mogu pipnuti sekundar_?
Pogledaj donje dve slike na tom linku!
 
Odgovor na temu

Branez
Branko Zupan
Slovenija Maribor

Član broj: 83484
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: users.triera.net/zupanbra


+1 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija04.02.2006. u 08:51 - pre 220 meseci
Prevod na srpski. Za eventuelne greške se izvinjavam.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija04.02.2006. u 09:49 - pre 220 meseci
Svaki sekundar visokonaponskog transformatora se moze dodirnuti golom rukom, razlika je u tome sto neke mozete dodirnuti samo jednom a neke vise puta.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
82.208.250.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija05.02.2006. u 22:19 - pre 220 meseci
Cekaj, nesto mi nije jasno.
Ako ja napravim oscilator koji radi na par MHz (2,8 MHz pise na gornjem linku) pomocu neke elektronike (npr NE555 ako moze ili slicno) i pomocu snaznih tranzistora iseckam napon na ulazu trafoa (sa feritnim jezgrom ili kao onaj na slici sa gornjeg sajta) i na sekundaru dobijem mnogo visok napon sa takodje visokom freq, tj. sve ovo ali krace i jasnije: napravim prekidacki izvor napajanja (PC napajanje) samo mnogo vecih freq i mnogo veceg izlaznog napona i pipnem taj izlazni napon ja cu kao riknuti???
Ako postavis teslin trafo i moju elektroniku u dve odvojene crne kutije (ne znas koja je koja) i napravis izvode pa meris specijalnim instrumentima, obe kutije ce imati iste karakteristike zar ne?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija06.02.2006. u 01:48 - pre 220 meseci
Osnova "Teslinog" trafoa je varnicar, koji proizvodi sirok spektar RF-a. Ovo sto se "preporucuje" je visokonaponski trafo, sa ovakvom ili onakvom pobudom. BTW, ne ubija napon, vec struja, nekoliko miliampera moze srce da zaustavi, a 30 je smrtonosno veoma.
 
Odgovor na temu

Blejd
Branko Zebic
Pozarevac

Član broj: 147
Poruke: 327
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija06.02.2006. u 07:52 - pre 220 meseci
Posto je vise puta pominjan varnicar (iskriste) evo slike jednog uradjenog od bakarnih cevi precnika 22mm, sa venilatorom za hladjenje, a sve je smesteno u plasticnu cev za kanalizaciju.


Verovatno svi znamo da ubija struja, a ne napon (to ne vazi za "Bibu struju").

Vladd, molim Te objasni nam kako to ljudski organizam raspoznaje visokofrekventne struje nastale pravim Teslinim transformatorom od drugih VF struja, jer se sve VF struje, Tesli u cast, zovu njegovim imenom.
Pozdrav,
Blejd
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija07.02.2006. u 16:03 - pre 220 meseci
Problem je sto u nasem jeziku "varnicar" ima vise znacenja. Ovo je jedan od promasaja teme.
Varnicar koji se koristi uz Teslin trafo, je elektromagnet koji prekida sopstveno kolo napajanja kada se ukljuci. Privuce kotvu, iskljuci sopstveno napajanje, pusti kotvu.......
Ta "prekidanja"strujnog kola uz varnicenje na kontaktima, preko LC (primar+kondenzator) generisu u sekundaru i VN i RF. Taj "varnicar" sluzi kao rf generator.

@Blejd: Sta ima "telo" da "prepoznaje"? :)
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija07.02.2006. u 16:04 - pre 220 meseci
Prisetih se sada, slican "varnicar" imate na starim kucnim zvoncima, mogao bi cak da se iskoristi...mozda.
 
Odgovor na temu

Blejd
Branko Zebic
Pozarevac

Član broj: 147
Poruke: 327
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija07.02.2006. u 19:16 - pre 220 meseci
Pitao sam kako telo "raspoznaje struju iz Teslonog" transformatora jer iz ranijih postova koje je dao Vladd, proizilazi da se slobodno moze dodirnuti sekundar Teslinog transformatora bez posledica od strujnog udara, a ostalih Vf trafoa ne.

Po meni, sustina je u indukovanju (u sekundarnom kalemu) izuzetno visokog napona i frekvencije cija struja je u stanju da proizvede skin efekat (napon od nekoliko destina do nekoliko stotina hiljada V i frekvencije i do nekoliko miliona Hz). U tom slucaju struja "tece" povrsinom koze a ne koroz organizam, a time i zivotno vitalne delove.

Zakljucak je, da nije bitno kako je generisan gore navedeni napon, vec da proizvede skin efekat.
Ako se uradi Teslin generator na nacin kako ga je on uradio, normalno neuporedivo manje snage, ponovice se Teslin eksperimenat i potvrditi valjanost njegovog pojekta. Ovakav pristup bi imao puno opravdanje u vreme neposredno posle njegove prezentacije. Tesla nije izveo ovaj eksperimenat da bi "zaprepastavao odrasle i uveseljevao decu na izlozbi", kako je neko napisao, vec je bio deo eksperimenata usmerenih na pokusaj da se elektricna energija prenosi bezicnim putem.
U realnom okruzenju, sve oscilacije u elektricnim kolima su prinudne. Kad nebi bilo tako, bio bi to perpetum mobile.
Ako se koristi varnicar, mora se koristiti i pobudni transformator. Danas samograditelji koriste kao pobudne, trafoe za neonske reklame (do 10kV/50-tak mA), trafoe iz mikrotalasnih peci, pa cak i indukcione kaleme sistema za paljenje benzinskih motora. Zbog toga je primarni deo takvih konstrukcija opasan po zivot jer se radi o visokim naponima male frekvencije.
Ako se primarni deo resi pomocu elektronike, to nikako ne znaci da se u sekundaru Teslinog trafoa indukuju neki drugaciji VF naponi i struje. Radi se samo o drugacijem tehnickom resenju koji ne menja sustinu projekta.
Tesla je morao koristiti tehnologiju svoga vremena, iako su njegove ideje bile daleko ispred njegovog vremena.
Bilo koja konstrukcija Teslinog transformatora nije nimalo bezopasna. Pri varnicenju dolazi do stvaranja stetnih gasova, buke, na primarnoj strani su naponi opasni po zivot, a sekundarna zavojnica ili samo varnicenje sa toroida ili kalema moze izazvati opekotine.
Mehanicki prekidaci nemogu postici dovoljnu brzinu (frekvenciju) preklapanja da bi bili upotrebljivi.
Pozdrav,
Blejd
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
82.208.250.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija08.02.2006. u 00:27 - pre 220 meseci
E to je taj rad covece!
Sve sto si napisao Blejd-u je bas ono sto i ja mislim i sto sam hteo ovde da napisem ali, eto, mrzelo me, moram priznati...
Rezime:
-VF+VN ne ubija jer se stvara skin efekat pa struja tece samo po povrsini provodnika, u jako uskoj povrsini.
-VF+VN se moze proizvesti na vise nacina, a Tesla je tada imao samo taj sa varnicarem
-VF+NN => BEZOPASNO
-NF+NN => BEZOPASNO
-VF+VN => BEZOPASNO
-NF+VN => OPASNO
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija08.02.2006. u 15:37 - pre 220 meseci
Ne znam kako si ti konstatovao da mehanicki prekidac "nema" brzinu "za obavljanje posla", ili neces da shvatis kako sprava "radi". Da li si ikada cuo soj prekidac od bojleras na radiju :), a cuje se. Ne cujes njega "sporog" nego cujes varnicu koja se razvila pri ukljucenju ili iskljucenju.
Ja ne sporim pravljenja VN trafoa, ali "diskutujem" pravljenje Teslinog trafoa, i sve ideje koje je Tesla imao i dobio gradeci "svoj" trafo. To je veca poenta, nego proizvesti VN sa pravljenom ili kupovnom komponentom.
Varnica mu je bila izvor sirokog spektra RF-a, sa teznjom ka "beskonacnoj" frekvenciji, limitirana okolnim parazitima. Filtriranje i uvodjenje u rezonancu LC kola je poseban "izvor" ideja i poseban nacin rada Teslinog trafoa.
Sa "ove tacke gledista" iako ima "slican output" Teslin trafo nema blage veze sa prinudnim oscilatorima fiksne frekvencije.
Nacin rada je i razlog zasto je kod Teslinog VN izrazeniji skin efekat nego kod ostalih VN izvora. A "pocetni" generator rf-a mu je obicna varnica. Pa zar nije genije.

Poz.
 
Odgovor na temu

Blejd
Branko Zebic
Pozarevac

Član broj: 147
Poruke: 327
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija08.02.2006. u 20:15 - pre 220 meseci
Niko ne spori genijalnost Tesle. Uostalom i danas mnoge ucene glave pokusavaju da shvate ideje iz njegove bogate zaostavstine.
Ali posto je uveravanje ubedjenih Sizifov posao ja odustajem.
Pozdrav,
Blejd
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Teslin oscilatorni transformator manjih dimenzija

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 33599 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.