Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera

[es] :: Web razvoj :: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera
(TOP topic, by Aleksandar Marković)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 135292 | Odgovora: 258 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.net.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera28.10.2002. u 23:20 - pre 261 meseci
Procitaj malo pazljivije sta sam napisao, pa ce ti biti jasno.
 
Odgovor na temu

seljak tasa
Zoran Tanasijevic
Farma Tanasijević
www.moravci.com

Član broj: 4223
Poruke: 97
*.verat.net

Sajt: www.seljaktasa.org


Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera29.10.2002. u 08:02 - pre 261 meseci
Naravno da pričamo o web dizajnu ali u širem smislu jer je on nerazdvojan od cele priče o nastupu firmi, organizacija, pojedinaca... na internetu.
Dragan je naveo nekoliko ozbiljnih primera gde je cena za dizajn izuzetno visoka. I u spisku agencija koje je naveo preovlađuju one koje rade za strano tržište.
Ja sam naveo i kontra primere gde jednostavno za dizajnere i nema posla. Ako neko želi da radi kvalitetan dizajn za 5 EURA po sajtu po malim opštinama ili u našoj turističkoj ponudi - dobio je posao!


Zoran Tanasijević-Tasa
SVETSKI HIT! Internet portal za seljake i gospodu www.selo.rs
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera29.10.2002. u 09:11 - pre 261 meseci
Priča o univerzalnom cenovniku, s tim imenom nema smisla. Ima smisla preporučeni cenovnik koji se kreira po cehovskim udruženjima, kao npr. za prevodioce, za advokate i sl. Veoma je bitno imati cehovno udruženje s preporučenim cenama, jer u slučaju tehdera (koji su sada aktuelni) ako se pojavi neko s damping cenama samo da bi dobio posao, a kasnije želi da nakarika sumu. Ako zahtev za ponudu nije dobar, cene u cehovnom udruženju služe kao dokaz za krivičnu prijavu protiv nelojalne konkurencije. ovakve stvari su se već dešavale za izradu sajta, ali nije moglo doći do tužbe, jer ne postoji cehovno udruženje s preporučenim cenama.

Možete vi naplaćivati za web dizajn od 0 do xxxxxxx EUR, ali se mora znati srednja cena usluge. Ona se može izračunati na osnovu prosečne plate, prosečne plate Web dizajnera, i pretočene cene za sat posla. Isto tako, project manageri motraju da znaju koliko bilo koji posao web dizajna (ali i ostalih segmenata izrade sajta) zahteva sati rada, i to je najbolja varijanta određivanja cena posla. To se uglavnom i koristi na zapadu, a otkada koristim taj sistem za merenje svojih usluga, više me ne boli glava.

Namerno sam naveo primere najjačih poslova s visokim cenama za Web dizajn, jer je inače prema mojim saznanjima srednja cena plaćanja dobrog dizajnera za prosečan projekat automatizovanog sajta negde oko 250 EUR.

Što se tiče unapređenja prodaje i Web dizajna, ali i grafičkog dizajna uopšte, to vam je i razlika između onoga ko može da uzme 200, 2.000 ili 20.000... EUR za neki dizajn. Naravno da se radi o prethodnim istraživanjima koje web dizajner mora da implementira u svoje rešenje. Verovali ili ne, i u ovoj državi se rade veoma ozbiljna istraživanja, samo su veoma skupa i rade se za velike i ozbiljne kuće. U konkretnom slučaju pre online kampanje za Sintelon Plus radiće se istraživanje, i nakon kampanje, da bi se napravila procena unapređenja prodaje. Fresh & Co. ima redovna mesečna istraživanja tržišta zbog konstantnih i velikih kampanja koje radi. Druga priča je što postoji hiljade prodavaca magle.

Što se tiče uopšteno garancija unapređenja prodaje, ja sada u velikom broju slučajeva mogu da garantujem to, kao što Tasa kaže, potrebno je znati tumačiti istraživanja i podatke koje imate o tržištima. Ozbiljni klijenti to traže. Prijavite se na moj sledeći seminar o unapređenju prodaje putem Interneta

Svrha cele ove diskusije je da manje iskusni web dizajneri shvate zašto neko zarađuje 10 puta više za nešto što je prividno na istom nivou kvaliteta kao što i dotični mogu da urade.

Ja sam inače na jugu ove teritorije (države) uspeo u nekim firmama veoma ozbiljne pare da uzmem, i nije to problem - radi se o postavci, ili kako ovde neko napisa - spici Bitni su i rezultati da bi mogao da radim duže, a ne jednokratno.

P.S. Inače, čuo sam da mene pokušavaju izbaciti izvarijante poslova tako što kažu da sam strašno skup, ali nije tako Samo zavisi ko posmatra

 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.net.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera29.10.2002. u 10:43 - pre 261 meseci
Nije mi jasno zasto g. Varagica pokusavaju izbaciti iz poslova.
Video sam cenovnik na sajtu g. Varagica i s obzirom na znanje i iskustvo
koje ima to nisu velike cene. Naprotiv, g. Varagic bi mogao slobodno za svoje usluge da trazi barem duplo vise.
Ali to su izgleda "srpska posla" idiotluk. G. Varagic jeste legenda, on je vise uradio za popularizaciju Interneta u Yu nego svi provajderi svi ministri i vladine agencije zajedno i od toga ocigledno svi koji se bave ovim poslom imaju koristi.
Kako bude skakala cena usluga g. Varagica tako ce skakati cena svima koji
se bave ovim poslom to je barem jednostavno shvatiti samo ako neko hoce malo da misli.
 
Odgovor na temu

ShojkE
Munze Konza

Član broj: 1169
Poruke: 272
217.26.76.*

Sajt: www.zooncreative.com


Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera29.10.2002. u 12:14 - pre 261 meseci
Nemogu se sloziti sa idejom o kreiranju jedinstvenog cenovnika za pruzanje usluga web dizajna ili e-marketinga... Ne zato sto je to losa ideja vec zato sto nam je zajednica poprilicno nedefinisana... Recimo samo da je Ministrarstvo Zdravlja nudili 150.000 dinara za izradu njihovog logotipa, kreiranje sajta i nastupa na Internetu... Malo li je za nase uslove i sa strane neke nase ustanove... Ovo govori samo jedno, a to je da postoji odredjena svest u nasem narodu o prednostima Internet nastupa na globalnom trzistu...

Ja sam imao prilike da jednostavne poslove naplacujem veoma lepo, ali garancije nikada nisam mogao da pruzim... Ne zato sto ih je nemoguce davati nego zato sto je veliki problem upravo u onome sto je Tasa naglasio, a to je neodgovornost domacih firmi prema prodaji i samom smislu e-trgovine...

Varagic ima pravo da svoj cenovnik podigne za koj procenat... Ako pocnem da nabrajam zbog cega covek ce se uobraziti :0), ali definitivno postoji potreba da se odvoje ljudi koji znaju posao od klinaca koji zaradjuju na web-u za uzinu u skoli, a to je najlakse uraditi cenom ili garancijama u nekom buducem vremenu...

Trunks ima pravo kada kaze da je ovde najveca koncentracija Hillmancurtisa i da je svako profi sa dve rasterne slike i jednim sajtom... To je veliki problem jer je ljudima koji se ne razumeju u web lako prodati bilo kakvu pricu i za nju uzeti novac, ali isto tako je malo ljudi koji mogu da naprave ozbiljan projektni zadatak i pravilno rasporede srestva i investicije... E na tom polju se pravi poslovi dobijaju, a oni bas zbog toga i kostaju...
 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.net.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera29.10.2002. u 14:05 - pre 261 meseci
Ma pusti "klince koji zaradjuju na web-u za uzinu u skoli" , meni su dva puta pokusali da ruse posao (a to je ono sto znam) ovi iz scnet-a sa njihovim "ready web" pristupom (ha, ha, ha). I to vrlo bezobrazno na najgori moguci nacin ubedjivali su ljude da mogu "slicnu" stvar da urade ali za mnogo manje para .
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.bankerinter.net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera29.10.2002. u 15:04 - pre 261 meseci
Ovde vlada totalni nesporazum.
Neki pricaju samo o dizajnu [sto je i naslov teme], a neki pricaju o kompletnom sajtu - sa sve dizajnom, sadrzajem, engine-om (php/asp)...

Ako je tema ovo drugo - onda se slazem sa onima koji pominju cifre sa 3-4 nula.
Ako se radi kompletan sajt - to je ogroman posao u vecini slucaja, pa je sasvim nehumano raditi [crnciti] za manje od 1000 eura [1000 eura jedino ako je u pitanju neki manje zahtevniji sajt].

Sto se tice samog dizajna - on nema sanse da se naplati vise od 300 eura, barem ne u Srbiji. Govorim samo o dizajnu - uradjenom recimo u Adobi, znaci samo slika, koja tek treba da se secka i povezuje sa HTML-om.
Ja sam onaj dizajn recimo platio 150 dem.

Moj zakljucak je da web dizajneri mogu da opstanu jedino ako se povezu sa ljudima koji rade ostale poslove, recimo php/asp.
Znaci samo kao 'grupa' mogu da zive od tog posla.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera29.10.2002. u 16:10 - pre 261 meseci
Sindikat webdizajnera Srbije - SWS

Članstvo, cenovnik, akcije... mislite o tome.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera30.10.2002. u 08:22 - pre 261 meseci
Peđa, nisi u pravu. Moja prva dva primera upravo govore o tome koliko može da se u Srbiji uzme samo od Web dizajna. Naravno, tu je još i prebacivanje dizajna u HTML, ali u nekim slučajevima za iste pare koje sam spomenuo neki dizajneri rade samo vizuelni identitet stranice. To ne znači da su ti primeri presek stanja.

Ja ne znam da li vi znate koliko se u ovoj državi u ozbiljnijim poslovima uzima za grafički dizajn? Cena za Web dizajn je sitan doživljaj za one dizajnere koji imaju dobar prolaz u jakim firmama.
 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.net.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera30.10.2002. u 13:40 - pre 261 meseci
Izrada ovog portala http://www.erc.org.yu je kostala $15.000 (za cenu sam saznao iz druge ruke - i ovo je informacija samo za ljude koji ovde dolaze). Dakle bio je tender, tenderska dokumentacija je kostala $50 i ovi ljudi su pobedili na tenderu - nije bilo namestanja .
Komentari?
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera31.10.2002. u 07:50 - pre 261 meseci
E, ovo je dobra priča Ako je tačno da je za ovaj projekat dato 15.000 $ US, nemam komentara

Kako je ovde tema Web dizajn prvo moram reći da je isti najblaže rečeno - ništa naročito. Postoje velike greške u kopiranju tekstova, verovatno iz Worda, sa pokupljenim đubretom koje obično baš Word stvara.

Što se tič upotrebe reč portal, opet nemam komentara

Pretraživanja koja postoje na sajtu urađena su tipično "tehnokratski", znaci bez smisla za nekoga ko realno hoće da nešto pretražuje u bazi - mora se ubaciti puno parametara, bespotrebno.

Kompletna organizacija sadržaja i koncept, odrada, dizajn onoga što se vidi sigurno nisu na nivou posla od 15.000 $, tj. ja nebih dao ovoj ekipi da radi bilo koji sajt koji ima veze samnom. Znate, lepo je tražiti puno para za izradu, ako ne znate te pare i da opravdate. Ovo što se vidi (a i što se ne vidi) ne vredi više od 2.500 EUR.

Ne znam da li vam se ovo cini suviše grubo, ali je to moje mišljenje.
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.23.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera01.11.2002. u 21:44 - pre 261 meseci
Svasta ljudi, ne mogu da verujem da je nekome pala ideja o univerzalnom cenovnika, a narocito da se neko navadio na to.

Pa to je kao da se pravi univerzalni cenovnik za sve slikare ili vajare ili cak fudbalere. Jedni su bolji od drugih, nema nista fiksno! Koliko para toliko i muzike.

A ako pricamo o cenama, ja bih voleo da vidim te koji domace ljude ubedjuju da im rade da 4-5000 EUR. Ja znam jednu agenciju cija je filozofija (sa kojom se ne slazem) "Mi ne radimo sajtove ispod 2000 EUR". Za sada su uradili jedan jedini sajt i to za stranu firmu (mada dobro rade).
Ne pricam o pojedinacnim projektima za 15000 ili slicno jer to u nasim uslovima vec spada u kategoriju zajeba.

Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera01.11.2002. u 22:35 - pre 261 meseci
pa pazi, univerzalni cenovnik nije nesto tipa "sajt od sada vredi 500EUR, i svi ga rade za toliko", ali u svakoj branši postoje neka udruženja koja štite interese članova udruženja. Tako ne bi bila loša ideja da uz neku članarinu i naravno proveru stručnosti, referenci... neko može da uđe u udruženje koje se bori za to da izbaci pricedump-ere iz posla. Znači cenovnik kao nekakva okvirna platforma za minimalne cene.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.dial.InfoSky.Net

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera02.11.2002. u 00:22 - pre 261 meseci
Go! X ti je sve rekao, a nešto slično sam i ja napisao u prošloj poruci.

Složiću se sa tobom što se tiče cena.
» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera02.11.2002. u 11:10 - pre 261 meseci
Interesantno koliko ima osoba što posećuju ove forume, čuo sam ih da traže posao i sl. Evo 28.10 sam dao oglas za izradu banera u delu IT Jobs i niko mi se do sada nije javio :) U čemu je problem? Ne može se na to uzeti dovoljno para?

A ovde pričamo o cenama web dizajn usluga...
 
Odgovor na temu

Batica

Član broj: 6014
Poruke: 108
*.net.yu



+1 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera02.11.2002. u 13:44 - pre 261 meseci
Ja ne vidim nista lose u tome, bio je tender ljudi su dali ponudu i svoju cenu. Slazem se sa Varagicem da ima puno gresaka i da nije nista posebno, ali da klijent nije zadovoljan ne bi platio etc...i to se jedino racuna.
Ne shvatam zasto je to za***, uzgred, oni placaju porez, poslovni prostor, koriste licencirani softver, ljudima treba dati plate od kojih se moze solidno ziveti mesec dana a to su nase kolege-prijatelji etc...Sta je tu lose?
Varagicu:
Varagic je strucnjak za pr i marketing a niko mu se nije javio na oglas:)
Probaj drugacije, pokazi se:), mozda ce se neko javiti, nemoj odmah da krivis druge mozda oglas nije kako treba.
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera02.11.2002. u 14:20 - pre 261 meseci
U potpunosti se slažem da uvek treba kretati od sebe.

Ipak, mislim da sam dao dovoljno informacija za dodatna pitanja, ako ništa drugo.
 
Odgovor na temu

MasterOfUndead
Novi Sad

Član broj: 2389
Poruke: 280
*.my-trion.net.



Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera03.11.2002. u 22:31 - pre 261 meseci
Citat:
Trunks :
Jedno pitanje usput, pošto se svi gađate sa četvorocifrenim brojevima, može li se negde videti Vaš portfolio?


Strava si im i reko, al ne vidim da bilo ko reaguje, ne razumem u cemu je problem, ako svi stvarno i uzimaju tolke sume, koje tvrde da uzimaju, gde vam je portfolio, da nije mozda tajna ???

"...and the earth becomes my throne
I adapt to the unknown
under wandering stars I've grown
but myself but not alone
I ask no one!"
 
Odgovor na temu

ShojkE
Munze Konza

Član broj: 1169
Poruke: 272
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: www.zooncreative.com


Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera04.11.2002. u 13:25 - pre 261 meseci
Citat:
MasterOfUndead:
Strava si im i reko, al ne vidim da bilo ko reaguje, ne razumem u cemu je problem, ako svi stvarno i uzimaju tolke sume, koje tvrde da uzimaju, gde vam je portfolio, da nije mozda tajna ???


Nije tajna... Svako o svakome na ovom forumu moze da se raspita, a cena je definitivno nesto sto varira od sajta do sajta... Recimo da smo Third-Ear UK radili sest meseci za budjet od 10.000 funti... Sajt ni dan danas nije pusten u rad... I na kolicinu posla koji smo imali i sam sajt (dizajn, funkcionalnost, sadrzaj) ovo je bila veoma niska cena...
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera04.11.2002. u 17:35 - pre 261 meseci
Što se tiče portfolia i onoga što sam ja dao primere, pogledajte sajtove koje sam spomenuo, imate tamo sve podatke. A takvih ima još.
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Koliko naplaćujete Web dizajn? - Dva primera
(TOP topic, by Aleksandar Marković)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 135292 | Odgovora: 258 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.