Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se sada otvara Agencija?

[es] :: Vodič za posao :: Kako se sada otvara Agencija?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 473146 | Odgovora: 756 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladimirt
puno ime
Beograd

Član broj: 68578
Poruke: 292
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?01.02.2006. u 20:06 - pre 220 meseci
Citat:
treba samo da proveris da li odredjene kategorije placaju umanjene doprinose (npr. penzioneri ili zaposleni u drugoj firmi, jer penzionerima vise ne treba penziono osiguranje a radnici ga vec jednom placaju tako da bi bilo realno da ih drzava barem delimicno oslobodi). Sto se ovoga tice, tesko da ce neko ovde moci da ti kaze, tako da ces verovatno morati da pozoves i pitas a zatim ne bi bilo lose i da objavis ovde.


Pouzdano znam, možeš da radiš i na 5 mesta i na svih 5 moraš da plaćaš doprinose.

Dakle, primer prvi: ja sam zaposlen za stalno, ali kada uradim nešto honorarno i naknadu mi uplate na račun koji je inače nezavisan od tekućeg računa (na koji mi inače poslodavac uplaćuje platu) automatski mi skidaju pare na ime doprinosa, odnosno naručilac posla uplaćuje negde oko 70% više od mog neto honorara.

Primer drugi: moja sestra je zaposlena u stranom predstavništvu, ali ima privatnu firmu koja se bavi prevođenjem. Poslodavac joj redovno uplaćuje doprinose (ne mali iznos za naše pojmove), ali je i ona kao osnivač preduzeća sa d.o.o. po zakonu takođe dužna da to isto plati iako nije zaposlena u svom preduzeću. (Probala je da ne plati pa su zaračunali i kamatu i dali rok od nekih 8 dana za izmirenje). Uz to, imala je muke da joj bar snize iznos koji mora da plati -- tako da sada plaća negde oko polovine prethodnog.

Dakle, verovao ili ne, samo u slučaju da pređeš neki veoma visok iznos (sad ću da lupim) npr. 5x prosečna bruto plata, oslobođen si daljeg plaćanja. U svakom drugom slučaju, možeš bukvalno da radiš na pet mesta i na svakom ćeš biti obavezan da plaćaš doprinose.
Mnogo je interesantnije ne znati nego znati. Kada znamo, svi znamo isto. Kada ne znamo, svako ne zna drugačije.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.12.eunet.yu.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?01.02.2006. u 20:48 - pre 220 meseci
Prvo bih želeo da čestitam Milošu i poželim mu puno sreće u poslovanju (trebaće, veruj mi)

Evidentiranje za PDV se obavlja putem obrasca EPPDV koji predaješ na šalteru Poreske uprave. Razmisli da li ti to zaista treba, ja sam svoj zahtev u međuvremenu stopirao.

Platni promet sa inostranstvom funkcioniše najnormalnije, postoji obrazac naloga za prenos sredstava inostranom pravnom licu koji izgleda ovako:

http://www.voban.co.yu/sr/NALOG%20ZA%20PLACANJE.xls

http://www.bancaintesabeograd....log%20za%20placanje%20NOVI.xls

Inače, predlog novog Zakona o preduzetnicima možete skinuti odavde.

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 01.02.2006. u 22:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

psu43npv

Član broj: 12309
Poruke: 165
212.62.46.*



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?01.02.2006. u 21:44 - pre 220 meseci
Hvala na odgovoru.

Sad jos da pitam za zastitu autorskih prava sta bi najvise odgovaralo da se otvori. Iskljucivo saradnja sa pravnim licima, i jedina delatnost zastita autorskog prava + rad sa inostranom kompanijom.



 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.133.eunet.yu.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?02.02.2006. u 03:34 - pre 220 meseci
Hmm... zaštita autorskih prava spada u domen 'advokatskih poslova' (74111). Mada, možda tvojim planiranim aktivnostima više odgovara definicija 'konsalting i menadžment poslovi' (74140)?

U principu, nema potrebe da se toliko cimate oko tačnog definisanja pretežne delatnosti - ako niste sigurni šta upisati posavetujte se sa službenicima APR, oni na kraju krajeva mogu da vam daju najtačniji odgovor.

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 02.02.2006. u 04:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

psu43npv

Član broj: 12309
Poruke: 165
212.62.46.*



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?02.02.2006. u 08:03 - pre 220 meseci
Hvala puno na informacijama dobro mi je dosla ova tema kako bi razmotrio sve solucije koje se pruzaju.

Jos jednom se zahvaljujem
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?02.02.2006. u 21:51 - pre 220 meseci
Samo da napomenem onima koji imaju nameru da posluju sa inostranstvom - prethodno se moraju evidentirati kod Savezne uprave carina.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

psu43npv

Član broj: 12309
Poruke: 165
212.62.46.*



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?02.02.2006. u 22:04 - pre 220 meseci
pctel hvala na ovoj informaciji.

Jos jedno pitanje Agencija sa jednim zaposlenim tj. osnivacem koliko treba da placa zdravstveno i penziono osiguranje?

Ako bi nesto okvirno mogli da napisete.

Hvala


[Ovu poruku je menjao psu43npv dana 02.02.2006. u 23:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?02.02.2006. u 22:44 - pre 220 meseci
Citat:
Jos jedno pitanje Agencija sa jednim zaposlenim tj. osnivacem koliko treba da placa zdravstveno i penziono osiguranje?


Ovo sam bas sada i ja hteo da pitam, sada samo da dodam - meni je vrlo malo toga jasno u vezi doprinosa (ja sam programer, jako slabo znam ove stvari) - moze li neko da napise u vezi doprinosa:

- kome se placaju?
- kako to uopste funkcionise, da li placam doprinose ako ne radim nista mesec dana recimo?

i sl u vezi doprinosa, tu mi nije nista jasno.

Veliki pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!!!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?03.02.2006. u 00:02 - pre 220 meseci
radio, ne radio, svira ti radio. Mislim, placas doprinose. Dosta zavisi od opstine do opstine, poreska uprava donosi resenje o visini doprinosa. Okvirno 80 EUR-a +/- 30.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

vladimirt
puno ime
Beograd

Član broj: 68578
Poruke: 292
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?03.02.2006. u 08:32 - pre 220 meseci
Citat:
Jos jedno pitanje Agencija sa jednim zaposlenim tj. osnivacem koliko treba da placa zdravstveno i penziono osiguranje?


Poreska uprava ti na kućnu adresu pošalje čestitku da si dobitnik u izvlačenju. Odredi iznos prema agencijama koje već godinama rade u tvojoj neposrednoj blizini. Iznos uključuje zdravstveno i penziono osiguranje, osiguranje od nezaposlenosti, porez na platu i vrlo često taksu za isticanje table. Ovo poslednje možda možeš i da izbegneš, ali moraš da se raspravljaš s njima.

Trenutno su minimalni doprinosi oko 5600 din (za osnovnu školu), ali vlasnik agencije mora za poslove koji te zanimaju da ima IV stepen na šta se plaćaju veći doprinosi. Porez na platu u iznosu od 14% + porez na fond zarada od 3,5% plaća se na osnovicu koji su oni odredili prema gorepomenutim agencijama u okruženju.

Veruj mi, nije preterivanje, svi troškovi državi će ti mesečno iznositi između 15000 i 20000, bliže drugoj cifri.
Mnogo je interesantnije ne znati nego znati. Kada znamo, svi znamo isto. Kada ne znamo, svako ne zna drugačije.
 
Odgovor na temu

vladimirt
puno ime
Beograd

Član broj: 68578
Poruke: 292
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?03.02.2006. u 08:36 - pre 220 meseci
E da, ako ne radiš neko vreme, moraš da privremeno da odjaviš agenciju -- na to vreme. Onda se porez ne plaća, ali za doprinos nisam siguran. Sva ta davanja se uplaćuju na račun koji ti Poreska uprava navede u rešenju, čini mi se u roku od 15 dana.
Mnogo je interesantnije ne znati nego znati. Kada znamo, svi znamo isto. Kada ne znamo, svako ne zna drugačije.
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?03.02.2006. u 13:33 - pre 220 meseci
Citat:
Zaposleni

NO­VI pro­pi­si ne uslo­vlja­va­ju ni mi­ni­mal­ni ni mak­si­mal­ni broj za­po­sle­nih u rad­nji kao što se ne uslo­vlja­va ni broj obje­ka­ta u ko­ji­ma pred­u­zet­nik po­slu­je pod ime­nom jed­ne rad­nje, bez ob­zi­ra ako je po­slov­ni pro­stor i u raz­li­či­tim gra­do­vi­ma u Sr­bi­ji - na­vo­di Ja­njić.

Ovo je iz novog zakona o Preduzetnicima koji je u skupstinskoj proceduri i veruje se da ce biti usvojen u prvom kvartalu ove (2006) godine.

Ovde pise:
Citat:
NO­VI pro­pi­si ne uslo­vlja­va­ju ni mi­ni­mal­ni ni mak­si­mal­ni broj za­po­sle­nih

Ovde je potreban pravnik da ovo rastumaci - sta znaci "ni mi­ni­mal­ni ni mak­si­mal­ni broj za­po­sle­nih" ?

Da li je minimalini broj zaposlenih 0?

Ili da pricekamo taj novi zakon pa da vidimo?

Veliki pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!!!

[Ovu poruku je menjao MilosBGRD1969 dana 03.02.2006. u 14:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?03.02.2006. u 16:46 - pre 220 meseci
Citat:
MilosBGRD1969: Da li je minimalini broj zaposlenih 0?

To si pitao na prethodnoj strani i odgovorio sam ti. Osnivac moze a ne mora biti zaposlen, ali ima ista prava i obaveze kao i zaposleni.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

JonhyO

Član broj: 83719
Poruke: 5
*.metrohive.net.



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?05.02.2006. u 10:37 - pre 220 meseci
Pozdrav za sve "elitovce" i hteo bih da mi pomognete oko otvaranja d.o.o.
Dosta stvari sa ovog foruma mi je jasno, kao i svi linkovi koji su mi skratili muke, samo mi je jos potreban odgovar na ova pitanja:
-zelim da otvorim firmu koja ce se baviti grafickim delatnostima (svim delatnostima iz grafickih usluga iz klasifikacije 22-izdavastvo,stampa,novine,knjige...) i racunarima (uglavnom izrada web-a, dizajn, internet reklama....sve iz klasifikacije 72) i naravno trgovina i posredovanje. Naravno necu sve to raditi ali su sifre dosta nezgodno opisane, pa je najbolje napisati sifre za celu oblast delatnosti.

Da li je moguce da stavim sebe kao vlasnika i jedinog radnika te firme (zbog obaveznog isplacivanja plata), a ako ne, koliki je minimum radnika za doo?

I drugo, posle registrovanja (kosto oko 500 eura + formulari, naknade...100 eura), koliko para mogu da stavim na ziro racun firme, da bih uopste krenuo sa poslom, nesto kao obrtna sredstva?

Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?05.02.2006. u 18:53 - pre 220 meseci
Broj radnika nije ogranicen. Kolicina novca takodje nije ogranicena. Tih 500 EUR-a koje pominjes je minimalni osnivacki kapital, ti slobodno uplati i vise ako ti tako odgovara, ako ne onda posle napisi ugovor kojim dajes na zajam svojoj firmi onoliko novca koliko ti treba.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

JonhyO

Član broj: 83719
Poruke: 5
*.NS-BCL81.WLAN.panline.net.



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?07.02.2006. u 15:21 - pre 220 meseci
Hvala pctel,

Posto planiram da se bavim izmedju ostalog i izdavastvom, nasao sam neke zanimljive delatnosti koje mogu znatno da mi pomognu sa poslovanjem (naravno ako je moguce):
-52470 trgovina na malo knjigama, novinama i pisacim materijalom
-52480 ostala trgovina na malo u spec. prodavnicama
-51610 trgovina na malo u prodavnicama koja posta dostavlja narucenu robu

Da li je moguce (ako se registrujem kao d.o.o. iz prethodnog pitanja) da knjige koje ce ta firma da stampa, izdaje itd... salje kupcima pouzecem preko poste?
I drugo, da li moram da imam fiskalnu kasu?

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?07.02.2006. u 15:28 - pre 220 meseci
Firme koje su registrovane samo za prodaju preko poste ne izdaju fiskalni isecak. Ako neko hoce da dodje licno i plati, onda mora fiskalna kasa.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

JonhyO

Član broj: 83719
Poruke: 5
*.NS-BCL81.WLAN.panline.net.



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?08.02.2006. u 12:48 - pre 220 meseci
Super, hvala pctel,

Ostala mi je jos problematika vozila; posto nemam registrovano vozilo na d.o.o., da li moze da se koristi vozilo od prijatelja (registrovano je na njega), i kako mogu gorivo, putarine i naknadu za prijatelja da pravdam preko d.o.o.
Da li postoji neko resenje?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?08.02.2006. u 14:30 - pre 220 meseci
Nisi naveo o kakvom se vozilu radi - putnickom ili teretnom. Ako je putnicko vozilo u pitanju preporucujem ti da napravis sa njim ugovor o koriscenju vozila, najbolje je da mu isplacujes neki iznos za koriscenje. Ako koristis besplatno, inspekcija ce biti veoma radoznala zasto ti on daje vozilo besplatno pa ce krenuti da proverava i sad bez obzira sto time ne krsis zakon moze se desiti da prilikom provere iskopaju nesto drugo sto nije bas 100% u skladu sa zakonom. Ako si vozilo kupio, onda je najbolje da izvrsis prenos, za prosecan auto na beogradskim ulicama prenos ne kosta vise od 50 EUR-a. Ako je u pitanju teretno vozilo, to je vec diskutabilno, zato sto se vozilo pri registraciji prijavljuje da li je za licnu ili profesionalnu upotrebu, a ako je za licnu onda ne bi smelo da se pozajmljuje preduzecu. PDV za gorivo i delove ne smes odbijati a odgovarajuci porez za prijatelja treba da platis.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

JonhyO

Član broj: 83719
Poruke: 5
*.NS-BCL81.WLAN.panline.net.



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?08.02.2006. u 15:05 - pre 220 meseci
Rec je o putnickom vozilu; ako napravim sa njim ugovor za koriscenje njegovog vozila za moje d.o.o., (neka simbolicna cifra), da li ja na osnovu tog ugovora, mogu preko d.o.o. da pravdam gorivo, putarine i naknade...s obzirom na to da je vlasnik auta prijatelj i registrovan je na njegovo licno ime?
Da li mozda postoji negde uredba ili zakon o koriscenju vozila?
Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Kako se sada otvara Agencija?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 473146 | Odgovora: 756 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.