Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se sada otvara Agencija?

[es] :: Vodič za posao :: Kako se sada otvara Agencija?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 473123 | Odgovora: 756 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?14.01.2006. u 21:36 - pre 221 meseci
Sto se knjigovodstva tice, treba da se raspitas da li tvoja agencija ima obavezu predavanja zavrsnog racuna. Zavrsni racun moze da napravi samo sertifikovana osoba a izradjuje se u toku prva dva meseca kalendarske godine za prethodnu godinu. Radi se o prilicno obimnom poslu tako da jedna prosecna sertifikovana osoba ako intenzivno radi obradi podataka i napravi 5-6 prosecnih zavrsnih racuna za ta 2 meseca. Redovna je pojava da se novopeceni preduzetnici sete zavrsnog racuna negde polovinom januara pa onda trce od knjigovodje do knjigovodje preklinjuci da im uzmu dokumentaciju i urade zavrsni racun. Medjutim, kako oni vec imaju problema da zavrse racune onima prema kojima vec imaju obavezu, 99% njih ce vas bez dvoumljenja odbiti. Ako i nadju nekog, ta usluga ce ih kostati minimum 500 EUR-a! To zvuci mnogo, ali kazna za nepredavanje zavrsnog racuna je nekoliko puta veca tako da su ljudi presrecni ako u poslednjem trenutku naprave tako dobar posao i visestruko ustede :-)
Sa druge strane, oni koji su na vreme nasli knjigovodju tada mirno spavaju i ne placaju nista jer knjigovodstvene agencije korisnicima svojih usluga po nekom nepisanom pravilu zavrsni racun izradjuju besplatno! Malo je cudno za nas obicne ljude da shvatimo kako ti neko cele godine naplacuje svaku sekundu rada a onda radi celu nedelju besplatno, ali tako je...
Ono sto mi se nikako ne slaze, vas dvoje radite u tudjoj firmi, zatim i u svojoj i ostaje vam dovoljno vremena i za vodjenje knjiga? Svaka cast! Osim vremena, trebace vam gomila literature, pretplata na "Sluzbeni glasnik" a ne bi bilo lose i neki od ovih kurseva za knjigovodju (makar i kod Zarka za 7 dana) za koje reklamu mozete naci u oglasima ili dobiti na izlasku iz podzemnog prolaza na terazijama.
Video sam jos nesto, to je "poreski kalendar", specijalna vrsta zidnog kalendara gde su crvenom bojom oznaceni dani kada treba da se javite u poresku upravu i predate neki izvestaj, uplatu, vec nesto sto ako ne uradite sledi visoka kazna. Kazne obicno imaju 5 nula pa ih treba izbegavati koliko god je moguce.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?14.01.2006. u 23:44 - pre 221 meseci
Citat:
Sto se knjigovodstva tice, treba da se raspitas da li tvoja agencija ima obavezu predavanja zavrsnog racuna.


Gde ovo mogu da pitam?

Citat:
a ne bi bilo lose i neki od ovih kurseva za knjigovodju (makar i kod Zarka za 7 dana) za koje reklamu mozete naci u oglasima ili dobiti na izlasku iz podzemnog prolaza na terazijama.


Malopre (pre pola sata) sam tuda prosao - ostavi ovde tu reklamu - verovatno neki broj telefona, ili mi posalji privatnu poruku.

Citat:

Ono sto mi se nikako ne slaze, vas dvoje radite u tudjoj firmi, zatim i u svojoj i ostaje vam dovoljno vremena i za vodjenje knjiga? Svaka cast!


Pitanje je licne prirode ali ce odgovor imati opsti karakter pa ce sve biti u redu :)

Supruga i ja (i jos neki prijatelji sa kojima cemo da saradjujemo) smo dugo razmatrali sta i kako i na kraju smo zakljucili da, za sada, idemo na agenciju. U igri je bila i offshore firma, firma u UK kao i LLC u USA. Za sada smo se opredelii za ovo resenje.

Imamo i dete, imamo mnogo obaveza a sada evo dodajemo jos jednu (odnosno dve, ako podelimo ovaj posao na "odradjivanje posla" u agenciji i vodjenje knjiga).

Da pokusam da napravim (moj, zena neka pravi za sebe :) spisak obaveza:

1. Rad u firmi u kojoj sam dobro placen, 8 sati dnevno
2. Obaveze oko deteta - prekosutra ga vozim na redovnu kontrolu
3. Briga o majci koja je vec u godinama
4. Obavezno je malo se i odmoriti (spavanje, nocni odmor) kao i da se poigram sa detetom - nije obaveza ali dete je dete

i sada na to dodajem

5. Agencija sa gomilom poslova
6. Vodjenje knjiga

i sada treba da kazem: "tacke 1 - 4 ostaju, tacke 5 i 6 izbacujem - to ne mogu da postignem"

Jesi li sluzio vojsku?

Secas li se pesadijskog poligona?

Prvi put sam mislio da nista od toga necu preci a na kraju sam isao na takmicenje bas iz pologona (i jos par oblasti, nije sada vazno).

Sta hocu da kazem - probacemo, pa ako krene neko ce da napusti stalan posao i da radi samo za agenciju, ili cemo angazovati jos ljudi... uvek se nadje neko resenje... ili se ne nadje ... ali najgore je ako se ne pokusa... onda covek ne zna na cemu je i sta je mogao, nego se napije pa prica "E da sam 2006 otvorio agenciju sada bih bio bogat covek i ne bih vozio ovog Opela iz 1987"

Ja cu da probam. Pa cu da javim kako je bilo.

Citat:

Video sam jos nesto, to je "poreski kalendar", specijalna vrsta zidnog kalendara gde su crvenom bojom oznaceni dani kada treba da se javite u poresku upravu i predate neki izvestaj, uplatu, vec nesto sto ako ne uradite sledi visoka kazna.


A gde si video, to deluje vrlo korisno?
Daj neki info.

Izvini ako sam bio malo preostar u odgovoru.

Veliki pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!!!

[Ovu poruku je menjao MilosBGRD1969 dana 15.01.2006. u 00:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?16.01.2006. u 20:50 - pre 221 meseci
Privredna komora Srbije redovno objavljuje mesečne poreske kalendare u okviru preduzetničkog info deska na www.pks.co.yu

Ovo je januarsko izdanje:
http://www.pks.co.yu/infodesk/...%5CporeskiKalendarJanuar06.doc
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?16.01.2006. u 22:57 - pre 221 meseci
Citat:
Gde ovo mogu da pitam?

Najbolje u poreskoj upravi. Ne znam tacno da li se jos uvek moze registrovati agencija bez obaveze predavanja zavrsnog racuna, mislim da je od ove godine zavrsni racun obavezan za sve.
Citat:
ostavi ovde tu reklamu - verovatno neki broj telefona, ili mi posalji privatnu poruku.

Reklama za knjigovodstvene kurseve ima nekoliko u halo oglasima. Ranije su delili i one listice gde nude obuku za koriscenje racunara, engleski jezik, knjigovodstvo i slicne discipline, ali izgleda da otkad je krenulo hladnije vreme to izbegavaju. Tako nema potrebe da ja nekog specijalno preporucujem, narocito kad se uzme u obzir da nemam nikakvih licnih iskustava sa tim kursevima. Zarka sam pomenuo samo iz razloga sto je najpoznatija licnost na ES-u, on moze coveka da nauci za 7 dana da bude hirurg, a kamo li knjigovodja. O tome se dosta moze saznati pretragom po kljucnim recima "zarko radosavljevic". Jos jednom da napomenem, bez obzira gde zavrsite kurs za knjigovodju necete biti sertifikovani za potpisivanje zavrsnog racuna, to ce vam samo biti pomoc u radu, sertifikovani knjigovodja ce vam i dalje trebati.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

psu43npv

Član broj: 12309
Poruke: 165
212.62.46.*



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?19.01.2006. u 02:35 - pre 221 meseci
Pozdrav

Da li znate kako je i da li je uopste regulisan internet. U planu su sms naplata, radio hosting, web hosting i jos dosta usluga pa me interesuje posto sa agencijom to ne mogu raditi da li to moze sa preduzecem?

 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?19.01.2006. u 11:38 - pre 221 meseci
Pozdrav,

u trenutno važećem Zakonu o klasifikaciji delatnosti (dostupan na sajtu APR) se nigde ne spominje termin internet. Hosting i ostale .com aktivnosti se najčešće formulišu kao pružanje saveta i izrada kompjuterskih programa, dok se oglašavanje podvodi pod ostale usluge reklame i propagande.

Uostalom, prilikom registracije preduzeća traži se definisanje pretežne delatnosti. Preduzeće može da se bavi svim delatnostima za koje nisu potrebne posebne dozvole, a o tome svakako nije reč u ovom slučaju.
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?19.01.2006. u 15:47 - pre 221 meseci
Izdvojio sam sa http://www.apr.sr.gov.yu/APRWeb/download/klasifikacija.pdf delatnosti koje smatram da su interesantne za nas ovde.

Prvo ide sifra, pa pun naziv delatnosti:

72100 - Pružanje saveta u vezi s kompjuterima

72200 - Saveti i izrada kompjuterskih programa

72300 - Obrada podataka

72400 - Izgradnja baza podataka

72500 - Održavanje, opravka biro i sl. mašina

72600 - Ostali poslovi u vezi s kompjuterima

I to je sve.

Sada se vidi prednost doo-a u odnosu na agenciju - registruje se doo za sve ove delatnosti i zavrsio si posao.

Ovako, preko agencije, recimo za Web Design, smatram da je najpogodnija

72200 - Saveti i izrada kompjuterskih programa

jer i HTML mu dodje neko programiranje, zar ne?

Davore, koju bi ti od ovih 6 delatnosti odabrao za Web Design?

Veliki pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!!!

[Ovu poruku je menjao MilosBGRD1969 dana 19.01.2006. u 16:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?19.01.2006. u 15:55 - pre 221 meseci
72200. Ta šifra i 74402 (ostale usluge reklame i propagande) pokrivaju sve moje .com aktivnosti u ovom trenutku (internet marketing, copywriting i sl.).

A nije na odmet imati i ovu: 51180 (posredovanje u specijalizovanoj prodaji) ;)

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 19.01.2006. u 16:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?19.01.2006. u 16:07 - pre 221 meseci
Citat:
Davor Vlajkovic: 72200. Ta šifra i 74402 (ostale usluge reklame i propagande) pokrivaju sve moje .com aktivnosti u ovom trenutku (internet marketing, copywriting i sl.).

A nije na odmet imati i ovu: 51180 (posredovanje u specijalizovanoj prodaji) ;)



Ali to su tri delatnosti - znaci mora doo a ne Agencija?

Ili tri Agencije ?

Pozdrav!!!!

[Ovu poruku je menjao MilosBGRD1969 dana 19.01.2006. u 17:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dialup.neobee.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?19.01.2006. u 16:31 - pre 221 meseci
Može i preduzetnik da obavlja više delatnosti. Ranije je moralo da se definiše o kojim delatnostima je reč, sada se i za preduzetnike i za preduzeća traži samo pretežna delatnost.

Ostao sam dužan odgovor korisniku psu43npv: sms naplatu legalno nećeš moći da radiš kao preduzetnik jer je reč o posredovanju u finansijskim transakcijama (payment providing).
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?19.01.2006. u 17:19 - pre 221 meseci

Citat:
Davor Vlajkovic: Može i preduzetnik da obavlja više delatnosti. Ranije je moralo da se definiše o kojim delatnostima je reč, sada se i za preduzetnike i za preduzeća traži samo pretežna delatnost.


Da, u pravu si - treba samo pazljivo procitati http://www.apr.sr.gov.yu/APRWe...oad/osnivanje_preduzetnici.pdf - lepo i pise "Pretezna delatnost: (uneti samo jednu delatnost iz resenja u skladu sa Zakonom o klasifikaciji delatnosti i o registru jedinica razvrstavanja)

Dakle, jednu delatnost, onu za koju smatram da mi je nabliza (recimo 72200 - Saveti i izrada kompjuterskih programa) stavim ovde.

A ostale delatnosti, koje nisu pretezne, gde se one unose (ako se uopste unose?)?

(na http://www.apr.sr.gov.yu/APRWe...oad/osnivanje_preduzetnici.pdf ima mesta samo za preteznu delatnost).

Kako je ovo reseno?

(odnosno, da li je uopste reseno, jer kazes
Citat:

Ranije je moralo da se definiše o kojim delatnostima je reč, sada se i za preduzetnike i za preduzeća traži samo pretežna delatnost.

?)

Ili se navede samo pretezna delatnost a ostale (koje nisu pretezne) biram sam?

Ako je tako, onda:

Pretpostavljam da ostale delatnosti (delatnosti koje biram sam, delatnosti koje nisu pretezna delatnost) moraju biti u istoj grupi gde je i pretezna delatnost?

Veliki pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!!!

[Ovu poruku je menjao MilosBGRD1969 dana 19.01.2006. u 18:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?19.01.2006. u 19:10 - pre 221 meseci
Definiše se samo jedna (tzv. pretežna) delatnost. Moći ćeš da obavljaš i druge delatnosti osim pretežne, naravno pod uslovom da ta definisana pretežna delatnost zaista i bude takva. APR je tek pre dvadesetak dana postao nadležan i za nas preduzetnike pa još uvek nemam proverene informacije već uglavnom mišljenja, nagoveštaje i slične neformalne izjave nadležnih. Kako je božićno-novogodišnji raspust iza nas verovatno će oni sami izaći u javnost i razjasniti neke nedoumice koje imamo po pitanju registracije preduzetnika.

Ono što me raduje je što je konačno potisnuta upotreba akronima poput SZR, STR, SUR... jer od toga praktično i nema nikakve koristi. Sada smo svi mi preduzetnici (PR) koji obavljaju posao ili pod svojim ličnim imenom (Pera Perić) ili pod nekim drugim nazivom ("firmom") za koji smatraju da bolje definiše njihovo poslovanje (E-media u mom slučaju). Zato verujem da će se i ovde ustaliti praksa da se više ne definišu striktno sve poslovne aktivnosti već samo o kakvom biznisu je reč (otud pretežna delatnost).

Citat:
Pretpostavljam da ostale delatnosti (delatnosti koje biram sam, delatnosti koje nisu pretezna delatnost) moraju biti u istoj grupi gde je i pretezna delatnost?


Ni do sada to nije bio slučaj (ja ih imam pet, tri koje sam pomenuo i još dve koje nemaju nikakve veze sa ovima gore), a tek sada niko neće da pravi pitanje oko toga jer i ne može da zna čime ćeš se sve baviti ;)
 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?19.01.2006. u 20:44 - pre 221 meseci
Citat:
Davor Vlajkovic: Ostao sam dužan odgovor korisniku psu43npv: sms naplatu legalno nećeš moći da radiš kao preduzetnik jer je reč o posredovanju u finansijskim transakcijama (payment providing).


Ispravi me ako gresim, mislio si na *posredovanje u vidu SMS naplate* izmedju:

a) krajnjeg korisnika koji salje SMS, i
b) onog dobija novac od SMS-a (minus provizije) za to, npr. neki m-commerce sajt

?

Ako se prica o m-commerce sajtu, njega moze raditi preduzetnik?

 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?19.01.2006. u 21:12 - pre 221 meseci
Mislio sam na onog preko čijeg tekućeg računa prolaze pare na putu od mobilnog operatora do ponuđača roba/usluga koje se prodaju putem premium sms poruka.

Onaj koji neku robu/uslugu prodaje na taj način nije u drugačijoj poziciji od onog koji tu istu robu/uslugu prodaje za gotov novac. Vlasnik takvog sajta ispostavlja fakturu payment provajderu, a ovaj to plaća novcem koji dobija od krajnjeg korisnika, preko telekomunikacione kompanije.
 
Odgovor na temu

psu43npv

Član broj: 12309
Poruke: 165
212.62.46.*



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?19.01.2006. u 22:15 - pre 221 meseci
Da li mi neko moze reci sad kad se prikupi sva dokumentacija koliko kosta osnivanje doo.

Neko je spominjao 500 eura, e sad me zanima zasta 500 eura se daje to da stoji na racunu ili zasta vec ide?

Hvala
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?19.01.2006. u 22:30 - pre 221 meseci
500 eur je minimalni osnivački ulog koji je propisan Zakonom o privrednim društvima. 50% uloga je moguće uplatiti u roku od 2 godine od osnivanja, dinamikom koja odgovara aktuelnim vlasnicima preduzeća. Tih 500 eur je odmah po početku rada preduzeća dostupno za korišćenje u bilo koje svrhe.

Taksa za registraciju osnivanja društva sa ograničenom odgovornošću iznosi 3600 din. po trenutno važećem cenovniku Agencije za privredne registre.

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 20.01.2006. u 00:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

psu43npv

Član broj: 12309
Poruke: 165
212.62.46.*



Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?20.01.2006. u 00:38 - pre 221 meseci
Koliko je potrebno minimalno zaposlenih u tom doo preduzecu?
Kad se radi sa pravnim licima nije potrebna fiskalna kasa, sve ide preko racuna, u slucaju da je rad i sa fizickim licima onda je potrebna (da li sam upravu)?

Sta je potrebno od dokumentacija za registraciju doo preduzeca? Popunjavanje formulara sa sajta, a da li je jos nesto potrebno osnivacki akt ili sta vec treba?

Unapred Hvala

[Ovu poruku je menjao psu43npv dana 20.01.2006. u 01:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?20.01.2006. u 02:39 - pre 221 meseci
Ne postoji minimalni broj zaposlenih za doo, znaci zaposlenih moze biti 0. Ipak, osnivac mora da placa doprinose, bez obzira sto nije zaposlen.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

cakalino
Ajwar City,Džinka Town

Član broj: 23336
Poruke: 426
*.dialup.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?22.01.2006. u 21:59 - pre 221 meseci
oko ovoga se izgubi dosta vremena umesto da se lepo kaze "ocu da radim, pustite me da radim, hvala lepo i dovidjenja". Moj problem: ocu da otvorim radnju, valjda je jeftinije nego DOO. Hocu da se bavim:
1. prodajom racunara
2. servisom
3. edukacijom (kursevi)
4. izrada software-a
5. pruzanje saveta, usluga, obrada podataka itd.

I sad sta da stavim kao preteznu delatnost? Da li je to 30020 (proizvodnja racunarskih masina) ili 52480 (spec.radnje) ili 72100, 72200, 72300, 72400, 72500 (saveti, programi, usluge, servis) ili 80103 (obuka)? I kako da obuhvatim sve ovo cime hocu da se bavim? Mozda je ipak neophodno otvorim firmu umesto radnje... Koliki je trosak (mesecni) u slucaju radnje sa 1 uposljenim (vlasnik), i u slucaju firme (isto 1 uposljen,tj. vlasnik) i da cujem sta mislite o svemu ovome...
najmanje razume onaj koji razume samo ono što mu se može objasniti
 
Odgovor na temu

cakalino
Ajwar City,Džinka Town

Član broj: 23336
Poruke: 426
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Kako se sada otvara Agencija?23.01.2006. u 12:17 - pre 220 meseci
i jos nesto...
Dajte mi neki predlog kako da "krstim" kompaniju
Najbolji predlog dobija nagradu sad kakvu dogovoricemo se...
najmanje razume onaj koji razume samo ono što mu se može objasniti
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Kako se sada otvara Agencija?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 473123 | Odgovora: 756 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.