Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izrada transformatora

[es] :: Elektronika :: Izrada transformatora
(TOP topic, by veselinovic)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 318583 | Odgovora: 377 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.bankerinter.net.



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora05.01.2006. u 23:22 - pre 221 meseci
Palomas nisam ja napisao ono sa namjerom da te naljutim ili omalovažim , - daleko od toga !

U prvom odgovoru si rekao sledeću stvar koja nije tačna a to je :
Citat:
" U principu, formule i načini proračuna ostaju isti, ali povečanjem snage transformatora u obzir dolaze i gubici, koji više nisu zanemarive vrijednosti."


- Nije tačno da se koriste klasične formule , koriste se profesionalne ! A gubici svakako treba da se uzmu u obzir kod većih snaga.

Polovično tačna stvar koju si napisao je :
Citat:
".. Sama veličina željezne jezgre određuje ti i druge osnovne parametre - snagu, a samim time i broja zavoja, presjeka žice transformatora. "

- Ne određuje samo veličina jezgre snagu trafoa ( ali je svakako bitna ) , broj namotaja će svakako biti manji jer će biti uzeta i vrijednost indukcije. Nadam se da se slažeš da sa povećanjem indukcije proporcionalno njoj raste i fluks odnosno i obrnuto. Ako pođeš od ( recimo od profesionalnije formule ) koju sam napisao u prethodnom izlaganju pod br. 25 i ako odatle izraziš površinu jezgra S kao:

26. S = U / ( 4.44 x f x B x N ) ; u ( m² )

Onda možeš da zaključiš odavde da je za površinu jezgra trafoa itekako bitna i indukcija i frekvencija.
Tačno je :
Citat:
" Na pr. bilo bi neracionalno jezgru većih dimenzija iskoristiti za trafo manje snage, jer bi gubici magnetiziranja bili preveliki."

I sve što si rekao u drugom napisanom odgovoru je tačno a posebno mi se svidjela formulacija rečenice :

" Ako imamo zadan napon primara, indukciju jezgre i presjek jezgre, te zahtjev za vrlo velikim stupnjem korisnosti, veličina jezgre bitno utječe na nominalnu snagu trafa. "


Posebno mi se sviđa dio koji si napisao posle zareza u poslednjoj rečenici iznad !

Dakle, ne kažem da si lupio glupost ali si nedovoljno dobro formulisao rečenice pa je ispalo tako. Svakako iz tvoje poslednje poruke mogu da zaključim da je ono bio lapsus, jer neko ko priča o krivoj magnećenja može da bude ne dovoljno informisan ali i ne mora ( svi su čuli za histerezis krivu ) ali kad kad si rekao u kom dijelu krive magnećenja se postavlja energetski trafo to mi onda govori da poznaješ stvari.
( I meni se to događa, pitaj guja011 ), pa te molim da daš svoj komentar o tome , ovdje smo da razmijenimo iskustvo i pomognemo mlađima da shvate !

Možda bi mogao ako imaš da daš tabelu standardnih dimenzija limova tako da mlađi posjetioci sajta mogu da vide tačne dimenzije koje se proizvode pa da odmah znaju koji tip jezgra im odgovara.
Ja kod mene trenutno nemam baš nikakve literature vezano za transformatore pa nisam u mogućnosti da to pokažem.


Pozdrav !

 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.adsl.net.t-com.hr.



+5 Profil

icon Re: Izrada transformatora06.01.2006. u 10:35 - pre 221 meseci
Kao prvo, u elektotehnici ne postoje profesionalne i "amaterske" formule, princip rada jednak je i kod malih i kod velikih trafoa. Postoje samo strogi standardi i zahtjevi, pa tako kod malih jednofaznih trafoa koriste se pojednostavljeni proračuni, ali fizikalno gledano, sasvim ispravni.

Ako imaš jezgru određenih dimenzija, na pr. za trofazni energetski trafo, primarnog napona 10 kV, čak postoji i formula po kojoj vrlo lako odmah izračunaš optimalnu snagu koju češ dobiti na sekundaru, ovisno o količini željeza, a koja je uvjetovana stupnjem korisnosti. Dakle, količina željeza direktno određuje količinu bakra (snagu), i to ti pokušavam objasniti od početka.

U pripremi serijske proizvodnje malih trafoa isto se polazi od zadanih vrijednosti: potrebna snaga (ili struja sekundara), naponi U1 i U2, frekvencija.. i na osnovu tih podataka određuje se potrebni presjek (veličina) jezre, broj zavoja, debljina žice...

Kod velikih trofaznih trafoa glavni problem ustvari predstavlja struja kratkog spoja, koju trafo određene snage može dati na sekundaru. Ta struja može uništiti razvodnu opremu i mrežu, ali to je već druga tema:)) Tako se na pr. u distribuciji el. energije (10(20)/0,4 kV) koriste se transformatori snage do 1000 kVA, jer je tako dimenzionirana i standardna oprema u TS. Ako su potrebne veće snage na nekom mjestu, koriste se dva trafa po 1000, ali u odvojenome režimu rada. Postoje i distributivni transformatori snage 1600 kVA, ali u tom slučaju umjesto klasičnih NN razvoda koriste se puno skuplji ormari, dimenzionirani za veće snage kratkog spoja.

Sada sam kod kuće, pa nemam potrebnu literaturu o standardnim veličinama jezgri (limova).

[Ovu poruku je menjao palomas dana 06.01.2006. u 11:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.bankerinter.net.



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora07.01.2006. u 00:21 - pre 221 meseci
Za Palomas :

U principu se slažem stobom ali kako bih ti nazvao nešto što je približno nečemu a nije baš tačno ili može da bude i drastično različito ?
Ja to zovem amaterskim pogledom na stvari ili stvarima prilagođenim amaterima.
Formule u prva dva moja odgovora za izračunavanje broja namotaja ne uključuju indukciju i frekvenciju, nego pretpostavke da su one za B = 1 T i f =50 Hz pa su na osnovu toga i izvedene što sam kasnije i pokazao u jednom od poslednjih javljanja. Pa s obzirom da to nije profesionalno gledanje na stvari onda bi se vjerovatno moglo svrstati u amatersko jer će ih amateri i koristiti. A što se tiče rezultata izračunavanja tih formula svakako je da će biti odgovarajući.

Ja i ti mislimo isto ali pišemo na različit način !

PS: Nadam se da ćeš objaviti standarde za veličine limova kada dođeš do literature !

Pozdrav !
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.beotel.net.



+128 Profil

icon Re: Izrada transformatora07.01.2006. u 02:08 - pre 221 meseci
http://www.elmatt.co.yu/srpski..._transformatori_monofazni.html


[Ovu poruku je menjao guja011 dana 07.01.2006. u 03:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.bankerinter.net.



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora07.01.2006. u 12:45 - pre 221 meseci
Bravo guja majstore !
To se tražilo !
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.adsl.net.t-com.hr.



+5 Profil

icon Re: Izrada transformatora07.01.2006. u 14:31 - pre 221 meseci
Formule - KAKO NAPRAVITI AUDIO IZLAZNI TRANSFORMATOR:

http://diyaudio.8m.com/Ot/ot_hr.html
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Izrada transformatora08.01.2006. u 02:17 - pre 221 meseci
Citat:
palomas: Formule - KAKO NAPRAVITI AUDIO IZLAZNI TRANSFORMATOR:


Ovo ti je stvarno dobra stranica za pravljenje transformatora u A klasi za cjevna(elektronske lampe)pojačala. Pa ko voli cjevni zvuk neka se lati posla je je ovo dio koji je najteže nabaviti i zbog tog presudnog elementa većina vrlo zagriženih samograditelja odustaje od gradnje upravo zbog neznanja u pravljenju transformatora o kome presudno ovisi kvaliteta zvuka koji iz iskustva vjerujte mi može bit "čaroban".

E malo sam ošo u of-topic al što ću kad je dobar site

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ggale

Član broj: 80576
Poruke: 1
*.stcable.co.yu.



Profil

icon Re: Izrada transformatora09.01.2006. u 22:31 - pre 221 meseci
Uclanim se, nadjem temu i dobijem odgovor.Neverovatno.
Ljudi puno vam hvala na trudu.
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Izrada transformatora15.01.2006. u 07:39 - pre 221 meseci
Samo da prokomentarisem onaj link za audio izlazne trafoe.

Ona prva formula f=2*sqrt(N) ne bi koristila nicemu. Mislim moze, ali samo ako vam ne trebaju freq ispo 70Hz.

Za kvalitetan SE izlazni trafo mora se koristit S=k*sqrt(P/fd) gde je P snaga, fd donja granicna freq, a k koeficijent izmedju 20 i 30 u zavisnosti od zeljenog kvaliteta (sto vise to bolje)

Najbolji sajt koji sam ja nasao je na http://geek.scorpiorising.ca/windingchokes.html

a postoji i jako dobar program za izracunavanje koji se moze naci na http://www.dissident-audio.com/OPT_da/Page.html

pozdrav
 
Odgovor na temu

kovach
Srdjan Kovacic
Beograd

Član broj: 17057
Poruke: 157
*.dialup.sezampro.yu.

Jabber: kovach@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Izrada transformatora19.01.2006. u 02:33 - pre 221 meseci

A sta je sa trafoima koji se koriste u na primer pretvaracima sa 12V--- na u 220V~...?

Mislim da li uopste ima razlike, ako je ima kakva je i koji je tu princip rada... nacin izrade itd...

To mi nikad nije bilo bas najjasnije... :)
Kovach
 
Odgovor na temu

BEZZE
sarajevo

Član broj: 69351
Poruke: 45
*.dlp418.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Izrada transformatora20.01.2006. u 15:25 - pre 221 meseci
Mene interesuje kakve sve korekcije treba napraviti u proracunu ili cemu vec, ako se koristi istosmjerna struja na primaru.Recimo da hocu sa akumulatora od 12V,da trafoom smanjim napon na zeljeni,je li to izvodljivo uopste!?
Hvala i pozdrav
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.adsl.net.t-com.hr.



+5 Profil

icon Re: Izrada transformatora21.01.2006. u 12:21 - pre 221 meseci
[quote]BEZZE: Mene interesuje kakve sve korekcije treba napraviti u proracunu ili cemu vec, ako se koristi istosmjerna struja na primaru.Recimo da hocu sa akumulatora od 12V,da trafoom smanjim napon na zeljeni,je li to izvodljivo uopste!? [quote]

Istosmjerna struja kao takva ne može uopće transformirati, jedino ako bi je pretvaračem prvo pretvorio u izmjeničnu, transformirao na niži ili viši napon, pa onda ponovno ispravljao u istosmjernu. To nema smisla, lakše je napraviti elektroničku regulaciju napona.

Citat:
kovach: A sta je sa trafoima koji se koriste u na primer pretvaracima sa 12V--- na u 220V~...?

Mislim da li uopste ima razlike, ako je ima kakva je i koji je tu princip rada... nacin izrade itd...

To mi nikad nije bilo bas najjasnije... :)


Kod tih pretvarača, glavni problem je generiranje sinusuidnog oblika krivulje napona, jer monostabilni multivibratori daju manje-više kockastjii oblik krivulje. Veličina napona od 220-230 V odnosi se na efektivnu vrijednost (sinusuidnog) napona, a ona se kod kod drugih oblika bitno razlikuje. Zato o tome treba voditi računa kod izrade, kao i o namjeni takvog pretvarača. Danas se relativno povoljno mogu nabaviti gotovi pretvarači raznih snaga, s hlađenjem, zaštitom, malih dimenzija..
 
Odgovor na temu

milanm83
Milan Markovic
Bijeljina

Član broj: 83242
Poruke: 24
*.teol.net.



Profil

icon Re: Izrada transformatora03.02.2006. u 10:55 - pre 220 meseci
Imam jedno pitanje u vezi izrade transformatora za simetricno napajanja za audio pojacivace.

Poznato mi je da se za to koristi transfrmator sa jednim primarom (220V) i dva sekundara (npr. 2 x 30V).
Ali mene zanim dali je to izvodljivo sa dva identicna transformatora od koih svaki ima primar 220V i sekundar 30V?
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Izrada transformatora08.02.2006. u 13:25 - pre 220 meseci
To ni meni nije jasno, ali ja ih izolujem jer ih u isto vreme tom izolacijom (lakom) slepim, pa ne moze da se dezi da zuje.

Ali bilo bi lepo da neko da strucno objasnjenje posto ne samo da ima zavarenih nego jos vise onih koji niti su zavareni niti izolovani, vec cist lim na lim.


 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
195.252.86.*



+128 Profil

icon Re: Izrada transformatora08.02.2006. u 22:38 - pre 220 meseci
Citat:
milanm83
Ali mene zanim dali je to izvodljivo sa dva identicna transformatora od koih svaki ima primar 220V i sekundar 30V?


može, naravno. primari u paralelu, sekundari u seriju. samo je retko isplativo.

Citat:
djsloba10
U školi sam učio da se svi limovi transformatora moraju međusobno izolovati pa čak i zavrtnji za stezanje paketa limova treba da imaju izolacione navlake i podloške a sve u cilju smanjenja Fukoovih struja i grejanja limova koje izazivaju.

Kusur godina unazad imam posla sa trafoima i kolektorskim motorima za bušilice i slične mašine kojima su limovi zavareni.?
Kako sada da spojim ono što sam učio u školi i ovo što vidim "uživo"?


limovi i jesu međusobno izolovani bojom, lakom, oksidom itd... navlake su poželjne, naravno a uverio si se da može i bez njih. izolacione podloške već spadaju u egzotiku i retko ko ih koristi. (bez njih spajaš krajnje limove paketa a između njih ima podosta izolovanih limova )
Citat:
Arnold Layne
Ali bilo bi lepo da neko da strucno objasnjenje posto ne samo da ima zavarenih nego jos vise onih koji niti su zavareni niti izolovani, vec cist lim na lim.

mesto vara je je jako malo u odnosu na ukupnu veličinu lima a time i paketa jezgra
tako da je tu efekat jako mali a što se tiče "čistog lima na lim"...uzmi pa izmeri mernjakom, videćeš da je dosta zanimljivo.
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
217.68.80.*



+5 Profil

icon Re: Izrada transformatora10.02.2006. u 12:33 - pre 220 meseci
U školi se uči opčenito o svim vrstama transformatorima. Kod večih snaga, gubici nastali zbog vrtložnih struja u jezgri moraju se spriječiti, dok su kod malih snaga ti gubici ZANEMARIVIH veličina..
Važnije je u nekom elektr. uređaju spriječiti zujanje jezgre, a onih par vata toplinskih gubitaka u jezgri mogu se zanemariti.. Uostalom, oni ionako idu na štetu korisnika, a ne proizvođača transformatora:))

[Ovu poruku je menjao palomas dana 10.02.2006. u 13:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

djsloba10
Slobodan Đorđević

Član broj: 58853
Poruke: 152
*.telekom.yu.



+14 Profil

icon Re: Izrada transformatora27.02.2006. u 11:29 - pre 220 meseci
Citat:
guja011: a šta mislite o predlogu da sa malo "izmena/brisanje" skinete ovaj gornji sport, biće još radoznalih da čitaju o trafoima?



ja prihvatio, a ti se pridruži-zajedno smo jači
PIO me hlebom hrani-sve drugo kako se snađem
 
Odgovor na temu

Solid_Snake

Član broj: 91749
Poruke: 32
81.93.72.*



+1 Profil

icon Re: Izrada transformatora23.04.2006. u 21:30 - pre 218 meseci
Poruka za Slavenka:
Imam jedno pitanje u vezi jednacine P=S*S, da je snaga srazmjerna kvadratu povrsine poprecno presjeka jezgra transformatora. Kao energeticar (ali i tek pocetnik elektronike) su mi sve tvoje jednacine poznate i vrlo prakticne, ali jedino ne mogu skontam kako se dobija da je P=S*S. Pokusava sam preko drugih formula da to skontam, ali nisam uspio. Ako ti nije neki problem da mi to ukrtko objasnis, posalji mi mail na [email protected]. Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Solid_Snake dana 23.04.2006. u 22:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
*.smin.sezampro.yu.



+20 Profil

icon Re: Izrada transformatora30.06.2006. u 21:16 - pre 216 meseci
Da li se neko profesionalno bavi proracunavanjem EI transformatora?

Ja imam EI limove za takav transformator i coveka(otac) koji ce da mi namota,jer se bavi viklovanjem elektromotora vec jedno 20godina i potreban mi je covek koji ce da mi odradi proracun za moj trafo.

Znaci mislim da ima dovoljno EI limova za snagu od 800-1000W,treba mi jos samo trafo pa da kompletiram audio pojacalo.

Pisite mi na mail [email protected]




http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.bankerinter.net.



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora01.07.2006. u 00:09 - pre 216 meseci
Viktore, ne mogu da verujem da pored svega što smo pisali o proračunu trafoa ti tražiš nekoga da ti ga izračuna.
Pa ako ti baš toliko ne ide matematika pošalji mi podatke tvoga jezgra i koji ti jednosmerni naponi trebaju ( na P.P. ) pa ću detaljno da ti pošaljem šta - kako i koliko !


Pored dimenzija daj mi i podatak sa čega je skinuto to jezgro ako ti je to poznato !

Zbunjeni - Slavenko ....
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izrada transformatora
(TOP topic, by veselinovic)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 318583 | Odgovora: 377 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.