Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)

[es] :: ISP :: ADSL :: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)
(TOP topic, by djricky)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 112108 | Odgovora: 169 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

night-shift
Vukašin Sadžak
• Student FTN, • Software developer
• Futog/Novi Sad

Član broj: 17930
Poruke: 1213
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.netolerancija.com


+8 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)12.12.2006. u 13:29 - pre 211 meseci
Citat:
Zivija: Upravo sam proverio, kod mene nije splitter. Kada donesem telefon kod mene u sobu, i nakacim ga na "phone" izlaz na splitteru, radi OK, bez sustanja. Interesuje me da li neko ima iskustva, da ima vise prikljucaka u kuci na kojima je zakacen telefon, i da mu ADSL, tj. telefon radi kako treba....

Hvala!!!


Čekaj, ti si kačio telefon na liniju bez splittera ranije??
La parole est d'argent, mais le silence est d'or.
www.netolerancija.com
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)12.12.2006. u 16:08 - pre 211 meseci
Citat:
night-shift: Čekaj, ti si kačio telefon na liniju bez splittera ranije??
A sto se cudis, na njegovoj slici http://static.elitesecurity.org/uploads/1/3/1380985/Sema.jpg nigde nema splitera.

Citat:
Zivija: Upravo sam proverio, kod mene nije splitter. Kada donesem telefon kod mene u sobu, i nakacim ga na "phone" izlaz na splitteru, radi OK, bez sustanja. Interesuje me da li neko ima iskustva, da ima vise prikljucaka u kuci na kojima je zakacen telefon, i da mu ADSL, tj. telefon radi kako treba....
Ovo nekako ispada da ti mislis da spliter stiti telefone na istoj liniji unazad, retroaktivno? Ne. Telefon mora biti IZA splitera. Ako imas jedan spliter a vise telefona, onda sve telefone moras da prikljucis iza tog splitera, fizicki ih razdelis obicnim telefonskim razdeljivacem ili prostim vezivanjem vise zica zajedno, pa prvu u spliter. Mozes nabaviti i vise splitera, pa ispred svakog telefona staviti spliter. Za takav slucaj postoje i filteri, koji imaju samo prikljucak za telefon, ali ne znam da li se kod nas mogu nabaviti. Sve receno vazi za obicnu tel.liniju, za ISDN ne znam.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Zivija
Futog

Član broj: 16277
Poruke: 259
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)12.12.2006. u 16:22 - pre 211 meseci
Ma, onu semu sam crtao, pre nego sto sam dobio ADSL. Jasno mi je ovo sto se tice splitera, da telefoni moraju biti iza njega, procitao sam jutros onaj clanak iz PC Press-a. Danas sam se verao po tavanu, i namestio sam sve kako treba.

Hvala u svakom slucaju.
 
Odgovor na temu

panorama011
Ljubljana

Član broj: 63014
Poruke: 60
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)18.12.2006. u 13:06 - pre 210 meseci
Pre neki dan sam uzela adsl kod euneta, dali su mi kutiju u kojoj je bio modem, spliter, usb kabl za povezivanje modema i racunara i jos jedan kabl koji na jednoj strani ima ethernet prikljucak a na drugoj telefonski prikljucak. Ja sam instalirala ovako prema prilozenoj semi i sve radi, ali nigde nisam upotrebila ovaj kabl koji ima ethernet. Jel moze neko da mi kaze gde treba da ide taj kabl? Na modemu ne postoji ethernet port.

Hvala unapred.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ststeva
Stevan Stevanovic
Arandjelovac

Član broj: 91371
Poruke: 280
91.150.100.*



+21 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)13.02.2007. u 16:33 - pre 209 meseci
Kod mene telefon radi lepo, ne prekida vezu, i nema sustanja, iako se nalazi pre splitera u drugoj sobi.
U jednoj sobi je telefon, u drugoj moj komp, i razvucen tel kabal, tu sam stavio spliter, jedan kraj u adsl mode, a drugi u obican modem na kompu,(ako neki put zatreba).
Probao sam i da zovem i i da mene zovu i nema smetnji, zna li neko o cemu se radi.
Dobro je sto nema smetnji, ali me interesuje zasto??

PoZ
DJ STEVASSY
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)13.02.2007. u 16:42 - pre 209 meseci
Izgleda da nekim telefonima ne smeta. Imam neku prastaru "bananu", donetu iz SAD pre 20-tak godina i taj telefon isto moze da se koristi bez splitera. Jedino sto bez splitera sad on smeta ruteru, pa doticni izgubi konekciju itd. Elektronika je cudna stvar
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

darc
Beograd

Član broj: 67851
Poruke: 35
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)30.03.2007. u 08:43 - pre 207 meseci
Ja imam ADSL modem i odlicno radi, ali poblem nastaje kad hocu da prikacim ruter jer imam dva racunara, pa mi treba, sve je prikaceno kako treba takodje je i konfiguracija rutera uadjena i nece nikako pet dana pokusavam da prikljucim ruter ali ne ide sad ocekujem servisera iz sezama da dodje da vidim da li ce nesto uraditi. Ako ni on ne uspe ne znam kako da prikljucim dva racunara
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)30.03.2007. u 10:37 - pre 207 meseci
Citat:
darc: Ja imam ADSL modem i odlicno radi, ali poblem nastaje kad hocu da prikacim ruter jer imam dva racunara, pa mi treba, sve je prikaceno kako treba takodje je i konfiguracija rutera uadjena i nece nikako pet dana pokusavam da prikljucim ruter ali ne ide sad ocekujem servisera iz sezama da dodje da vidim da li ce nesto uraditi. Ako ni on ne uspe ne znam kako da prikljucim dva racunara
Jeste da je naziv teme oko instalacije, ali mislim da se to odnosi prvenstveno na telefonske zice, spliter i slicne "spoljne" stvari. Tvoj problem moze izazvati 10-tak odgovora i tako se karakter teme menja.

Sad kad si vec tu, generalna primedba, koja vazi jos za neke koji se ovih dana javljaju: KOJI ruter imas - proizvodjac, model, tip i slicno, KAKO izgleda konfiguracija, bilo slikom, bilo opisno - sve to pomaze u trazenju resenja. Ovako ispada neprakticno i malo smesno - tvrdis da je sve prikaceno i konfigurisano kako treba - znaci: problema nema, a ne radi? Mozda ga nisi ukljucio u struju? Mozda nije za tvoju telefonsku liniju nego za onu drugu (klasicna prema ISDN), mozda jos nesto.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)30.03.2007. u 13:05 - pre 207 meseci
Citat:
darc: Ja imam ADSL modem i odlicno radi, ali poblem nastaje kad hocu da prikacim ruter jer imam dva racunara, pa mi treba, sve je prikaceno kako treba takodje je i konfiguracija rutera uadjena i nece nikako pet dana pokusavam da prikljucim ruter ali ne ide sad ocekujem servisera iz sezama da dodje da vidim da li ce nesto uraditi.
Koji modem imaš? Koliko znam, Sezam nema modeme sa UTP već samo sa USB pa nisam siguran kako si to povezao. Ili si nabavio poseban ADSL ruter i hoćeš da ga zakačiš umesto postojećeg modema?
 
Odgovor na temu

zorpetus

Član broj: 18625
Poruke: 640
212.102.135.*



+3 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)01.04.2007. u 14:25 - pre 207 meseci

Zna li neko gde se mogu dokupiti (detalji firme mogu i na private message, da ne bude reklama) dodatni mikrofilteri za dodatne telefone u stanu?
Instalacija mi je takva (paralelno razvedeni telefoni po sobama) da moram da dokupim po jedan mikrofilter za svaki telefon. Zvao sam svog provajdera i samo su mi rekli "jedan vam sleduje u kompletu, to ste i dobili, za ostalo se malo raspitajte, pa dokupite...".

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)01.04.2007. u 14:48 - pre 207 meseci
Citat:
zorpetus: Zna li neko gde se mogu dokupiti
Ne znam tacno da ti kazem, ali sam vidjao da neke firme imaju to u ponudi, cega ranije nije bilo ni za lek. Pokusaj na pcberza.co.yu da trazis. Promenili su izgled i nacin rada i ja sad tamo ne mogu da nadjem a tamo sam vidjao.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
91.150.115.*



+294 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)01.04.2007. u 23:55 - pre 207 meseci
Potraži, ima u jednoj top temi ovde na forumu ;)
 
Odgovor na temu

milosh76
Beograd

Član broj: 24952
Poruke: 163
*.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)08.04.2007. u 10:45 - pre 207 meseci
Telefon direktno ubacen u uticnicu, jedno vreme nece da susti, a onda ce bez najave poceti da krci i zuji. Zato i postoji pravilno povezivanje - nijedan telefon ne sme biti ubacen direktno na uticnicu, nego mora ici preko splitera u PHONE ili preko filtera. Da li imate 1 ili 101 telefon to je vas problem, tako mora biti povezano. Ako radi... super, a kad pocne da susti, provajder ce biti kriv, garant, a ustvari lose povezivanje.
 
Odgovor na temu

chuck78
Sombor

Član broj: 76164
Poruke: 4
77.46.178.*



+1 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)12.04.2007. u 20:14 - pre 207 meseci
I ja imam problema sa šumom. Naime Uzeo sam ADSL od Telekoma i kolko sam primetio oni isporučuju
2 tipa rutera, Huaway i Sagem 1201 koji sam ja dobio. Ljudi koji imaju Huaway nemaju problema sa
šumom i bez upotrebe splitera. A sa Sageom se čak ni ne dobija spliter sa filterom, već običan razdelnik,
pa sam ja pozajmio jedan taj kineski spliter, ali i dalje imam šum u mom bežičnom Panasonicu. Šum startuje
čim se moj router sinhronizuje sa Telekomom :-( Ruter sam konfigurisao da radi u bridge režimu (PPPoE),
jer su mi tako rekli iz Telekom support-a, ali mislim da to nema uticaja na pojavu šuma. Šta da činim?
 
Odgovor na temu

saleksand
Aleksandar S.
Beograd

Član broj: 147873
Poruke: 51
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)13.06.2007. u 18:59 - pre 205 meseci
spliter i mikrofilter= zabe i babe
Nisam neki strucnjak i mozda gresim, ali mislim da mnogi clanovi na ovom forumu mesaju ove dve vrlo razlicite stvari. Naime splitera (deliti/razdeliti) ima milion, ali pitanje je sta to oni tacno dele. Kada je u pitanju adsl od vaznosti su sledeca dva delitelja:
1. "Delitelj zice". ovo nije nista drugo do uredjaja koji od dve zice u zidu pravi 4 ili vise (paralelna veza). Dakle nezavisno od adsl modema ako hoces da imas vise telefona na jednoj liniji treba ti spliter.
2. "Delitelj frekvencije". E ovo je malo slozenija spravica koja deli ili bolje reci filtrira frekvenciju tako da se telefonu prosledjuje samo onaj opseg koji je njemu od interesa.
Dakle ako hoces adsl modem da prikljucis na liniju na kojoj nemas telefon, nikakav spliter/filter ti ne treba (jedan kraj zice u modem, drugi u zid), ako pak hoces na istoj liniji i telefon i modem: u zid ide spliter (1.) tako da dobijes dva izlaza jedan od ta dva izlaza direkno vezes za adsl modem, a drugi preko mikrofiltera(2.) za telefon.
Razlog zbog koga mnogi mesaju ova dva posve razlicita uredjaja osim sto oba nesto dele je i taj sto se oni cesto kombinuju u jedan uredjaj sa jednim ulazom (line) i dva izlaz (phone, modem) sitm sto se unutar samog uredjaja (unutar splitera) nalazi i mikrofilter.
Ako sam negde pogresio molim da me ispravite, u suprotnom bilo bi dobro da u daljem razmatranju ove teme, a da ne bi bilo zabune, pravite jasniju razliku izmedju splitera i mikrofiltera.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)13.06.2007. u 21:37 - pre 205 meseci
Citat:
saleksand: spliter i mikrofilter= zabe i babe

Spliter jeste generalno govoreci "delitelj". Ovde se misli na onaj spliter koji ima 3 prikljucka, od kojih je onaj za "u zid" obicno sa kablicem, ali recimo Telekom daje i na tom mestu rupu, pa moras sam da stavis kablic. Preostala 2 prikljucka, obicno "rupe" su oznacene jedna sa ADSL, druga sa telefon, bilo recima, bilo slikicama. To je to. E sad: unutra je onaj prikljucak za ADSL direktan a onaj za telefon ide kroz neku elektroniku, i to mi obicno zovemo filter, mikrofilter ili kako vec.

Problem se javio zato sto ljudi cesto imaju nezgodnu konfiguraciju telefonske mreze u stanovima, pa im 1 spliter, sto nasi vajni ISP najcesce daju, ne vrsi posao, nego im treba jos po 1 filter kod svakog telefona, a za filter opet skoro niko nije cuo. I tako se ljudi muce i snalaze, ali mislim da je svima jasno da obican spliter - "razdeljivac", malecka sprava, bez elektronike, ne resava ADSL probleme i mislim da retko ko to mesa. Mislim da ti je to jedina "greska", inace si u pravu. Znaju ljudi sta im treba, ali ne znaju "neljudi", oni koji bi to morali ili imati da ti prodadu koliko ti treba ili da ti kazu gde ima da se kupi.

Telekom ti recimo daje "komplet" - neki ruter + spliter, i to obavezno upisu u ugovor itd. SULUDO! Kao sto si rekao, mozda neces uopste da koristis telefon ili imas od ranije (moj slucaj, kupio sam ga ranije, jer sam bio kod ISP-a koji nije davao opremu). Kakav prisilni "komplet" bre, to kao da smo svi idioti pa nam oni dadu taj komplet i - gotovo. Kao u nekim prethodnim losim ekonomijama ili u losoj vojsci i slicno. Ako ti treba jos jedan filter - moze pojedinacno, moze ugradjen u spliter - oni ti kazu "Pa, kupite negde." To je problem, lako bi mi sa problemom mesanja pojmova - odes u radnju i kazes "Treba mi mikrofilter ili spliter za ADSL konekciju." a on kaze: "A?" i nema opasnosti da pomesas obican i frekventni spliter
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

saleksand
Aleksandar S.
Beograd

Član broj: 147873
Poruke: 51
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)14.06.2007. u 15:56 - pre 205 meseci
U principu problem je u tome sto razliciti provajderi daju razlicite komplete opreme. Meni je verat dao uz modem samo jedan filter bez splitera, ali taj "obican" spliter mozes da kupis u svakoj radnji el. opreme za sitne pare (mnogi ga vec imaju u vidu same uticnice u zidu koja uglavnom ima jedan klasicni ulaz i 2 zabice).
Ne znam da li je ovo ispravno ali mislim da se vise telefona moze vezati i na taj jedan filter i to na dva nacina (u zavisnosti od opreme koju si dobio):
1) ako si dobio filter bez splitera:
a) Ako u vidu gore pomenute uticnice vec nemas "obican" spliter onda, kupis takvu uticnicu i na jedan ulaz direktno vezes modem a na drugi filter (ulazi sa zabicama).
b) E sad na izlaz filtera vezes jos jedan "obican" spliter sa dva ili vise izlaza na koje vezujes telefone, tako su svi telefoni vezani preko tog jednog filtera.
2) Ako si dobio spliter koji u sebi ima ugradjen filter u daljem tekstu spliter+filter:
a) spliter+filter povezes sa uticnicom u zidu.
b) isto kao 1)b) samo sada dodatni "obican" spliter vezujes za phone izlaz spliter+filter-a.
Moram da priznam da ovo sam nisam isprobavao jer nemam dva telefona niti mi trebaju ali mislim da bi ovo trebalo da radi, u suprotnom neka me neko ko se bolje razume ispravi.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)14.06.2007. u 22:18 - pre 205 meseci
Citat:
saleksand:
Ne znam da li je ovo ispravno ali mislim da se vise telefona moze vezati i na taj jedan filter i to na dva nacina .
Radi to, ali mnogi ljudi imaju zice za telefone razvedene po kuci skriveno, kroz cevi / zid i onda im ovaj tvoj princip ne vrsi posao, jer bi taj filter morali ugraditi pre svih tih tel.uticnica, a to je negde na tavanu i slicno + sto bi onda morali sa tog mesta vuci dodatnu zicu za ADSL modem, nefiltiriranu. Zato je najlakse kod pojedinacnih telefona staviti fillter (ili spliter sa filterom, sta ima da se nabavi) i gotovo.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

boki78
Bojan Cvetković
Pančevo

Član broj: 30874
Poruke: 285
*.adsl-2.sezampro.yu.



+65 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)28.06.2007. u 09:48 - pre 204 meseci
Juce sam dobio opremu za ADSL i instalirao sve bez nekih vecih problema na moj kompjuter.Modem koji sam dobio od Telekoma je Huawei i on ima u sebi jedan ETH izlaz i jedan USB izlaz.Za svoj komp sam iskoristio ETH a za drugi (koji mi je trenutno u kvaru) planiram da koristim USB.Zanima me da li je ova moja ideja ostvarljiva i ako jeste kako funkcionise u praksi odnosno koje su mane u odnosu kada se sve to radi sa modemom koji ima ruter.Hvala unapred na odgovorima!
 
Odgovor na temu

White
Dušan Krivošija
Novi Sad

Član broj: 44499
Poruke: 47
*.dialup.neobee.net.

Jabber: white@elitesecurity.org
Sajt: www.bajt.rs


+1 Profil

icon Re: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)04.07.2007. u 13:49 - pre 204 meseci
Koliko sam ja skontao kada sam otvorio taj spliter sto se dobije u paketu, on je u sustini filter za prikljucak za telefon sa PROLAZOM za modem. Znaci, nema nikakve filtracije signala sa linije koji ide ka modemu (direktno se prebacuje parica sa jednog na drugi konektor, bez dodira sa stampanom plocicom). Tako da bi to trebalo da znaci da bi adsl modem radio i sa direktno vezom bez tog splitera. Ali problem prave telefoni kod kojih mogu da se jave smetnje. Tako da bi resenje za one koji imaju vise telefona moglo biti da sprovedu direktnu vezu samo do racunara, a da na pocetnu tacku pre razdvajanja telefona stave taj spliter (kod koga veza ka modemu moze biti i otvorena (neiskoriscena)).

linija
---------------------------------------------------- modem
|
|
spliter
|tel
|
svi telefoni


Jel dobro razmisljam?
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: ADSL :: Shema tacne ADSL instalacije (novi korisnici obavezno!)
(TOP topic, by djricky)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 112108 | Odgovora: 169 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.