Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko to sve pravi igrice u Srbiji!

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 32039 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!06.10.2006. u 18:45 - pre 212 meseci
Evo odmah par saveta. Nemojte ništa raditi odokativno, posebno što se tiče rasporeda poslova i milestoneova. Sve morate imati dokumentovano i precizno, jer je to jedna od važnih stavki kada pregovarate sa izdavačima. Imajte u vidu da oni ne znaju ko ste vi i da će vas gledati kroz mikroskop (ako tražite royalties advances)... Najbolje je sada tačno određene milestoneove do završetka igre i držati se toga. Za svaki milestone napravite dokument koji odražava ono što ste postigli u tom milestone-u, po čemu se razlikuje u odnosu na planirani milestone, da li postoje neke izmene u budućim milestone-ovima koji su nastali u međuvremenu (npr. odlučite da dodate novi efekat koji nije planiran od početka), itd. Na početku milestone-a svakog člana tima obavesti na čemu radi u toku tog milestone-a, dozvoli mu da sam proceni vreme potrebno za izvrešenje zadataka, unesti te podatke/procene u raspored za trenutni milestone i onda proveravajte-podešavajte te procene jednom nedeljno. Ako bilo ko ima poslove za čije izvrešenje je potrebno više od mesec dana, ti poslovi se moraju razdvojiti na meseče delove i moraju biti u stanju da budu predstavljeni interno na kraju svakog milestonea (ne trebaju ti ljudi koji će provesti 6 meseci radeći na nekom sistemu, a onda tražiti da ga opet pišu iz početka jer su nešto pogrešili, klasični n00b simptom ;). Na ovaj način ćete najbolje videti kako vam igra napreduje, takođe držaćete igru na kursu, tj. stremićete završetku, i biće manje svaštarenja. Tačno definišite šta radite i nemojte se previše obazirati na trenutne tokove što se tiče igara, jer to vodi u feature-creep. Iz ovakvog vođenja tima izdavač će videti da znate šta radite i da milestoneovi za budući razvoj koji predstavljate u predlogu imaju neku osnovu i određeni su na osnovu predhodnog iskustva. I budite maksimalno iskreni u tome što pišete, jer ne postoji tim koji je razvio igru bez ikakvih promašaja u milestone-ima ili grešaka tokom razvoja, tako da dokument koji ne priznaje nikakve greške je veoma sumnjiv.

Što se tiče PR, nemojte gubiti vreme praveći video-e igre koja ne predstavlja finalni proizvod. To vas samo skreće sa kursa...

I na kraju imajte u vidu da bez obzira na veličinu igre i kvalitet, završavanjem igre pravite veliki prvi korak.

 
Odgovor na temu

mirkot
Mirko Topalski
Novi Sad

Član broj: 94113
Poruke: 62
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.eipix.com


+3 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!07.10.2006. u 12:16 - pre 212 meseci
Many thanks na savetima. Sto se tice naseg submissiona trudimo se da ispostujemo sto IGDA submission guide, sto savete prijatelja koji su duze i ozbiljnije u game industriji, sto razlicite dokumente koje neki izdavaci sami nude u obliku obrazaca za popunjavanje. By the way ja i ti se znamo od davno. Kada si ti radio na svom Legus engine-u pre nego sto ces otici odavde, ja sam bio jedan od klinaca (jos uvek u srednjoj skoli tada) koji su radili nivo-e u quake II editoru (ako se ne seceas nema v. it was a long time ago, in a galaxy...).
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.hsd1.ca.comcast.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!07.10.2006. u 19:11 - pre 212 meseci
Citat:
mirkot: Many thanks na savetima. Sto se tice naseg submissiona trudimo se da ispostujemo sto IGDA submission guide, sto savete prijatelja koji su duze i ozbiljnije u game industriji, sto razlicite dokumente koje neki izdavaci sami nude u obliku obrazaca za popunjavanje.

Da IGDA dokument je dobar izvor informacija.

Mada moj savet se direktno odnosio na ovu sekciju:
Citat:
Company prospectus

What is it?

This is a short document that describes who you are, the management behind the
organization, and what your company and team members have done in the past.


Why should I bother with it?

You wouldn’t apply for a job without a resume. Publishers need to know your company’s
track record in order to judge whether your team has the necessary skills and
experience to pull off the title.


Company prospectus contents

A. Title Page
• With company logo
• Document name
• Date
• Contact name, address, and phone number

B. About Your Company
This section should be brief. Describe your location (pictures help), management
structure, company culture, company history and founding date.
Explain the abilities of your company
Following are some suggestions for topics; be sure to modify to accent your team’s strengths.
• Ability to design and create unique characters and games
• Extraordinary technical ability
• Experienced management
• Financially Stable

• Current development hardware onsite
• Past target platforms
• “In the last X years we have shipped X titles on time and on budget”

Kada budete popunjavali ovu sekciju očigledno ćete imati nedostataka... Zato umesto da se držite ovog dokumenta "kao pijan plota", predhodni savet skreće pažnju sa tih nedostataka na profesionalni pristup organizovanju posla. Znači iako nemate direktnog iskustva, treba da pokažete da imate dobru praksu kada se radi o milestone-ovima.

Takođe morate biti spremni da završite igru bez finansijske pomoći izdavača. Jer je veća verovatnoća da ćete biti odbijeni nego prihvaćeni (manje od 4% igara je prihvaćeno od izdavača). Ovo znači da bi možda trebali da smanjite ambicije sa 12 meseci do završene igre, na 4 do 6 meseci i da umesto sa demoom, idete sa završenom igrom kod izdavača.

Još jedan savet... Kao što u ovom dokumentu piše, većina izdavača više voli konzole od PC igara. Sada kako praviti igre za konzole, a nemati zvanični SDK i DevKit? :) Zapravo ovo je prilično lako i uopšte nije skupo. PSP ima veoma dobru podršku za homebrew, a zvanični SDK je i onako beskoristan (kao što je bio i kod PS2). Znači uz PSP je moguće razviti demo sa homebrew SDK za izdavača, demonstrirati to na PSP-u, pa kada napravite ugovor sa izdavačem onda portovati na zvanični SDK (par dana posla).

Pogledaj ovaj dokument:
http://ps2dev.org/psp/Tutorials

Takođe PS2 ima dobru homebrew podršku. I zapravo nije glupo razmišljati o pravljenju igara na PS2 jer ta platforma iako je "prev-gen" ;) ima oko 100M korisnika. Po nekim predviđanjima imaće životni vek do 2010 (bar EA će da ih podržava do tada). Većina većih proizvođača igara će odustati od PS2, pa će biti mesta za manje proizvođače (tj. zbog nedostatka velikih proizvođača, oni će biti zainteresovani da pričaju sa malim proizvođačima). Isto se desilo i sa PS1, kada je predstavljen PS2.
Citat:
mirkot: By the way ja i ti se znamo od davno. Kada si ti radio na svom Legus engine-u pre nego sto ces otici odavde, ja sam bio jedan od klinaca (jos uvek u srednjoj skoli tada) koji su radili nivo-e u quake II editoru (ako se ne seceas nema v. it was a long time ago, in a galaxy...).

Da saćam se. Drago mi je da nisi odustao od pravljenja igara.

 
Odgovor na temu

mirkot
Mirko Topalski
Novi Sad

Član broj: 94113
Poruke: 62
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.eipix.com


+3 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!09.10.2006. u 08:02 - pre 212 meseci
Hvala. Pogotovo za delove teksta koji se odnose na PS2 i PSP.
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.ubisoft.com.cn.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!09.10.2006. u 09:10 - pre 212 meseci
Još jedan savet za ljude koji se odluče da rade PSP homebrew.
Igra (executable, tj. code + data segment) + svi učitani podaci moraju biti ispod 23,xx MB, gde xx teži nuli.
U suprotnom se može očekivati par krupnih TRC problema prilikom prelaska na zvanični SDK.
Može sve da se uradi sa nezvaničnim SDK, mada je mnogo teže debagovati i optimizovati kod.
Isto tako, full TRC nije mačiji kašalj tako da ne znam kako bi se mali/neiskusni tim izborio sa time.
Takođe, sony (malo slovo u imenu je namerno :)) insistira na online mogućnostima, pa bi i to
trebalo uzeti u obzir prilikom rada; igra bez online moda verovatno ne bi prošla ni concept approval.

Ovo sve važi za PSP.
 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
213.253.84.*



+1 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!09.10.2006. u 10:12 - pre 212 meseci
Ja licno mislim da vam je najbolje da se skoncentrisete iskljucivo na PC verziju jer je to ono sto realno (mozda) mozete da odradite, i da je onda sami kompletirate, i da odatle idete dalje.

Ono cemu se nadate, a sto se sigurno nece desiti, jeste da posaljete demo izdavacu, i da vam on kaze 'uau, vas smo cekali ceo zivot' i da vam da brdo kesha. U najboljem slucaju ce vas naci neki polu-izdavac koji ce vam dati dovoljno da prezivite do kraja igre, i kad zavrsite prevariti vas za ostatak para (jer na primer u ugovoru stoji malim slovima da ne moraju da vam plate ako ne ispostujete neki milestone, a onda vas izmanipulisu tako da je nemoguce ispostovati ga).

Dobro proracunajte koliko dugo mozete sami da izdrzite, i gledajte da zavrsite kompletnu igru samostalno ako je to ikako moguce, i (to je moje misljenje) ne razmisljajte mnogo o drugim platformama i jurenju izdavaca dok to ne bude gotovo, jer je to tek sledeci korak.
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.adsl.static.sezampro.yu.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!09.10.2006. u 11:42 - pre 212 meseci
Citat:
Filip Strugar:  ne moraju da vam plate ako ne ispostujete neki milestone, a onda vas izmanipulisu tako da je nemoguce ispostovati ga

Ti si, izgleda, nabavio nekakav citac misli :). Ovo cu da odstampam i uramim i drzim iznad monitora.
Citat:
Znači uz PSP je moguće razviti demo sa homebrew SDK za izdavača, demonstrirati to na PSP-u, pa kada napravite ugovor sa izdavačem onda portovati na zvanični SDK

Citat:
sony (malo slovo u imenu je namerno :)) insistira na online mogućnostima, pa bi i to
trebalo uzeti u obzir prilikom rada; igra bez online moda verovatno ne bi prošla ni concept approval.

Veliki "keep away" warning ako ne mozete odvojiti vecu kolicinu novca/vremena i u startu se sa njom pozdraviti
jer su velike sanse da od toga nema nista. :(

Sve vise sticem utisak da je gamedev cista exploatacija mladih mozgica kojima je lepo da rade to sta rade. :(
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
213.253.84.*



+1 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!09.10.2006. u 13:13 - pre 212 meseci
Citat:
Citat:
Filip Strugar: ne moraju da vam plate ako ne ispostujete neki milestone, a onda vas izmanipulisu tako da je nemoguce ispostovati ga


Ti si, izgleda, nabavio nekakav citac misli :). Ovo cu da odstampam i uramim i drzim iznad monitora.


Sta, imas neko slicno iskustvo? :)


Citat:
Sve vise sticem utisak da je gamedev cista exploatacija mladih mozgica kojima je lepo da rade to sta rade. :(


Hahaha, eureka kolumbo ;)
 
Odgovor na temu

mirkot
Mirko Topalski
Novi Sad

Član broj: 94113
Poruke: 62
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.eipix.com


+3 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!10.10.2006. u 15:17 - pre 212 meseci
OK, hvala svima. Imam par konkretnih pitanja. Da li neko moze da mi pojasni ove tri stavke u okviru Technical design overview dokumenta (cisto da ne bude neke zabune :) ?

1. Development tools description, focusing on pipeline efficiencies.
2. History of code base.
3. Middleware used, if any.

Thanx unapred.
 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
213.253.84.*



+1 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!10.10.2006. u 16:10 - pre 212 meseci
Citat:
3. Middleware used, if any.


Middleware je u originalu 'Software that serves as an intermediary between systems software and an application.', a u kontekstu gamedev-a se odnosi na razne 3rd-party biblioteke (prakticno zapakovane delove engine-a) koje mozes koristiti za razvoj igre, na primer za fiziku (ageia, havoc, raznorazni drugi), character animaciju (granny i slicni), raznorazni rendering, itd...

Za 1 i 2 ce ti verovatno neko drugi bolje odgovoriti, ali do tad ukratko:
1.) koje alate koristite za kodiranje, razvoj modela, level editing, source versioning kontrolu, itd, itd
2.) kontam da je rec jednostavno o istoriji glavnih delova enginea, dakle 'kad, ko i sta'.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!10.10.2006. u 19:01 - pre 212 meseci
Citat:
1. Development tools description, focusing on pipeline efficiencies.

Koje alate koristite. Navedete sve što koristite (VC/GCC, Photoshop/GIMP, XSI/Maya/3DSMAX/Blender, P4/SVN/SS, itd.)... Takođe navedete deteljno koji su koraci potrebni da npr. izvezete model iz modeling programa u model u igri (isto za teksture, animacije, i nivo iz vašeg editora). Ovo bi i onako već trebali da imate negde zapisano.
Citat:
2. History of code base.

Ovde treba da napišete u kojim sve igrama je vaš kod bio korišćen. Izdavača zanima da li je sa postojećim kodom već pisana neka igra, ili je ovo svež kod.
Citat:
3. Middleware used, if any.

Recimo ako koristite ODE za fiziku, Lua za skripting, Ogre za renderovanje, ili planirate da koristite Havok kada potpišete ugovor sa izdavačem, itd. onda to navedete i licence pod kojim koristite, da bi izdavač mogao da oceni da li ima dodatnih troškova.

 
Odgovor na temu

RobertoNS
Roberto Koci
Novi Sad

Član broj: 119594
Poruke: 4
*.SMINpost.panline.net.



Profil

icon Roberto je stigao!01.11.2006. u 16:59 - pre 211 meseci
Ciao momci i devojke!

Jedan kratak prekid, sa izvinjenjem o kasnjenju - ko radi nema vremena da se mota po forumima... :)

A sada, u vezi clanka objavljenog u SK (Alien Dominion)!

Citat:
Odavno ne videh toliko arogancije i novinarskog kiss-assa, kao u ovom intervjuu gore.

...tuzno je kad tridesetogodisnjak ubedjuje sam sebe da nema zenu ni ribu zato sto... ... pazi sad... ...
Smetalo bi mu u poslu!!!

Odgovor:
Clanak objavljen u SK je imao cilj da privuce jos clanova u tim a ne da odradjuje "novinarski kiss ass". Clanak je pisan u Quzmanovichevom saljivom stilu, a ko to nije shvatio, zao mi je... a sto se zena i devojaka tiche, ima ih, i ne zelim nikoga da ubedjujem, to je moja privatna stvar koja nema veze sa gamedev-om i nije mu mesto na ovom forumu!

Sto se samog projekta tiche, engine koji sam sam poceo od "scratch"-a ima feature koji omogucava gameworld astronosmkih velicina (do 100AU = 144.000.000 Km x 100) i real time planete sa kontinualnim sletanjem. Zbog ovog ne postoji sajt, sav materjal je "eyes only", posto je tehnologija unikatna.
Informacije radi, postoji jos jedan tim koji je uspeo da "nakuca" ovakvu tehnologiju.
Iz gore navedenog razloga cu verovatno uskoro postaviti neki sajt sa kratkim trejlerima o projektu, ko zeli da vidi o cemu se radi, i to ce biti objavljeno na ovom forumu, posto nisam vise jedini sa ovakvom tehnologijom.
Komentari i ideje su dobrodosle.

Ujedno se zahvaljujem svim ljudima koji su mi se javili i pruzili podrsku.

Pozdrav,
Roberto, "novinarski kiss ass"
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!01.11.2006. u 23:04 - pre 211 meseci
Dobrodošao na forum! :)
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
58.35.121.*

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!02.11.2006. u 00:28 - pre 211 meseci
Pozdrav i za tebe i za metamorf (drugi sa unikatnom tehnologijom), a kuzmanovic je gori od Olje Bećković :)
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dialup.blic.net.



+6455 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!06.11.2006. u 12:28 - pre 211 meseci
Pa da se i ja zapljunem među "pravljače" igara u Srbiji...

Dakle, nakon gomile inhouse testiranja igre, testa matematike, optimizacije, bugfixova itd. danas konačno releasujemo final verziju igre ... Jeste da nije nešto što će neko igrati na kućnoj mašini, ali je to jedan sveukupno zaokružen proizvod...




Radi na custom platformi, WinXP Embedded, podržava gomilu hardware-a (ticket printere, bill & coin validatore, scanere itd.), ticket-in ticket-out, SAS, ccTalk, custom komunikacioni protokol, naši driveri za sav hardware, in-house kontrolerska platforma itd...

 
Odgovor na temu

dmn
Nebojša Milić
Minhen

Član broj: 17795
Poruke: 122
*.cam-comp.de.



+1 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!06.11.2006. u 13:53 - pre 211 meseci
samo mali kriticki osvrt na layout koji se vidi na shotu:

nekako mi ne ide zajedno:

-zlatni jackpot
-srebro jackpot
-bronza jackpot

dakle, po mom misljenju, neka bude ili :

-zlato jackpot
-srebro jackpot
-bronza jackpot

ili :

-zlatni jackpot
-srebrni jackpot
-bronzani jackpot


izvinjavam se ako cepidlacim.

Sve najbolje

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dialup.blic.net.



+6455 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!06.11.2006. u 17:15 - pre 211 meseci
Citat:
dmn: samo mali kriticki osvrt na layout koji se vidi na shotu:


Jbg, tako je kad lokalizujemo... U Engleskoj verziji je Mega, Maxi, Midi i Cash pot... A nekako je bolje na oko da stoji tako i da su fontovi jednaki, nego da sad šarenim sa veličinama fonta ...

Videćemo kako će tržište prihvatiti ovu igru, pa ako sve bude ok, u nekoj drugoj reviziji ćemo verovatno i grafiku malo više menjati...
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
62.108.116.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!08.11.2006. u 15:35 - pre 211 meseci
OO vidim vec stiglo kod lokalnog pirata jos pre 5-6 dana ;-0 a ja se pitam sta je to.
Moram dati 100din da vidim na sta lici. U svakom slucaju svaki trud je vredan paznje
i pohvale . Naravno pohvale tvom timu koji je igru radio ;-)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
213.253.84.*



+1 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!10.11.2006. u 12:28 - pre 211 meseci
Citat:
RobertoNS: Sto se samog projekta tiche, engine koji sam sam poceo od "scratch"-a ima feature koji omogucava gameworld astronosmkih velicina (do 100AU = 144.000.000 Km x 100) i real time planete sa kontinualnim sletanjem. Zbog ovog ne postoji sajt, sav materjal je "eyes only", posto je tehnologija unikatna.
Informacije radi, postoji jos jedan tim koji je uspeo da "nakuca" ovakvu tehnologiju.
Iz gore navedenog razloga cu verovatno uskoro postaviti neki sajt sa kratkim trejlerima o projektu, ko zeli da vidi o cemu se radi, i to ce biti objavljeno na ovom forumu, posto nisam vise jedini sa ovakvom tehnologijom.
Komentari i ideje su dobrodosle.


remember Battlecruiser 3000? http://archive.gamespy.com/art...stmoments/readers/index2.shtml
 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
213.253.84.*



+1 Profil

icon Re: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!16.11.2006. u 15:50 - pre 211 meseci
Hej, Roberto, ovaj sshot sa GamedevNet foruma izgleda sjajno!

http://www.gamedev.net/community/forums/topic.asp?topic_id=422162
 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Ko to sve pravi igrice u Srbiji!

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 32039 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.