Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pocetnik Linux - Win

[es] :: Linux :: Pocetnik Linux - Win

[ Pregleda: 5158 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Radovan__III
Radovan__III
Beograd

Član broj: 15669
Poruke: 1245
*.vdial.verat.net.



+26 Profil

icon Pocetnik Linux - Win29.11.2005. u 21:38 - pre 223 meseci
Odlucio sam se da predjem a linux, medjutim imam mali problem jer hocu da zadrzim i win zbog nekih vaznih poslovnih programa. Odluco sam se sa Suse sada me intertesuje:

1. na koji nain cu ja moci da izaberem izmedju win-a i linuxa pri startovanju
2. na c je instaliran win a na d: bi linux ? da li pri instalaciji imam opciju da se linux instalira na d particiju ?
3. da li particija mora biti fat ?
Aj sad svi u biblioteku da nesto pojedemo i popijemo ...
--------------------------------
Knjigovodstvo

 
Odgovor na temu

Chency G.
NS

Član broj: 27867
Poruke: 155
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Pocetnik Linux - Win29.11.2005. u 22:08 - pre 223 meseci
Dobrodošao

1.Kada te pri instalaciji SuSe-a pita gde da stavi bootloader odgovori u MBR.
SuSe-ov bootloader će ti pri startovanju kompjutera ponuditi da izabereš koji operativni sistem da startuje.

2.Imaš ali moraš prilično pažljivo da pratiš šta te pita u kojoj fazi instalacije SuSe-a
da ne bi izbrisao Win.

3.Linux ne koristi ni FAT ni NTFS fajl sistem nego EXT3 ili slično (ima ih više).Ukoliko na Win-u imaš instaliran PartitionMagic možeš s njim preparticionisati D particiju u neki od Linux fajl sistema.

Obavezno prvo napravi backup važnih podataka.
Možda bi ipak bilo bolje da za prvi put pozoveš nekog od prijatelja da ti objasni i/ili instalira Linux, posebno jer kažeš da moraš ostaviti Win zbog nekih važnih poslovnih programa.Uglavnom sve novije Linux distribucije je lako instalirati ako će biti same na PC-u ali za dual boot treba malo više obratiti pažnju.

Na ovom forumu je dosta pisano o temi koja te interesuje.Probaj prvo u pretragu upisati neke od ključnih reči: boot , dualboot , grub , lilo ,windows+linux ...
i prelistaj prvih nekoliko staranica na ovom forumu(Linux).

Pozdrav
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pocetnik Linux - Win29.11.2005. u 22:15 - pre 223 meseci
Polako. Nemoj odmah da predjes. Uzmi neki Live CD pa malo vezbaj, Knoppix, Mepis, sta bilo, da se upoznas. Malo citaj, ima dosta dobre dokumentacije kojekuda, recimo http://www.knoppix.net/forum/ - tu pogledas, pa ne samo da je forum, nego imas i razne druge korisne stvari naborjane - http://www.knoppix.net/wiki/Main_Page i slicno.

1. Lako. Prilikom instalacije se podesi da ti se u pocetnom meniju prikazu oba pa biras, a mozes podesiti i da se jedan od njih pokrece po difoltu

2. Uobicajeno se Linux instalira na prazan prostor: podesis Windows da zauzme koliko ti odgovara, a ostalo ostavis prazno, pa priliko instalacije koristis Linux program da mu pripremis prostor. Najcesce mu treba jedna root particija, oznaka /, velicina recimo 3GB, moze i manje i vise, i jedna swap particija, velicina oko 400MB, koja pomaze memoriji. Ako imas bas mnogo memorije cak ni ne moras to da pravis.

3. Particija nije fat nego neka Linuxova, ima ih nekoliko pa ces vec videti koja bi ti odgovarala.

Samo strpljivo!
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

homoludens
marko djordjevic
bgd

Član broj: 7020
Poruke: 307
195.252.90.*

Sajt: www.linux-beograd.org.yu


Profil

icon Re: Pocetnik Linux - Win01.12.2005. u 03:42 - pre 223 meseci
da i ja kažem svoje mišljenje.

najjednostavnija varijanta za nekog ko se nije susreo sa linuxom jeste da iz partition magica odaberes opciju "Install new operating sistem" (možda se ne zove baš ovako, ali prepoznaćeš) i odaberes linux. I tu napraviš dve particije,
1. npr. ext3; (veličina koliko želiš da odvojiš za linux)
2. swap (nekig 512MB je sasvim dovoljno)

nakon toga kada pokreneš instalaciju kojeg god Linuxa (ja bih preporučio Debian, ali ako je izbor suse, ok) , on će videti da si napravio mesto za njega i smestiće se bez problema upravo tu.

Backup svih podataka je svakako obavezan (čak i kada ne instaliraš novi OS).

 
Odgovor na temu

skajfes
Saša Kajfeš
Valpovo, Hrvatska

Član broj: 9499
Poruke: 58
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 150589689


Profil

icon Re: Pocetnik Linux - Win13.12.2005. u 19:41 - pre 222 meseci
Prije svega, pozdrav.

Ovako, SUSE je dobar izbor distribucije, dobar je za početnike u kombinaciji sa KDEom koji je prema meni dosta intuitivan i lak za korištenje. A kasnije kad se nešto i naučiš, SUSE je opet dobar. Ne znam za novije verzije Debiana, ali prije nekog vremena sam pokušao i sam instalirati Debian na svoj komp i nisam se baš proveselio, nije bilo lijepog grafičkog sučelja pri instalaciji, malo je težak općenito za početnike. Ali za nekoga ko zna šta radi, mislim da je Debian više nego odličan.

No, dosta o tome.

Ovako: Ubaciš SUSE dvd ili cd u komp, restart, i na ekranu ti se pojavi izbornik. Odabereš install i dalje pratiš upustva. Za formatiranje particija se nemoj brinut. Poprilično sam siguran da možeš promjenit veličinu već postojećih particija pomoću alata dostupnih iz grafičkog sučelja. Dalje ti komp sam predloži tip i veličine particija(3-5 gigabajta za root i barem 512mb swap, inače za swap ide dvostruko koliko je veličina RAMa), odredi root i swap particiju itd. za software odabereš standardnu instalaciju sa KDE (ili GNOME) grafičkim sučeljem. I to je manje-više to. Pričekaš da se instalira sve. Odgovoriš na par pitanja vezana uz podešenja mreže i hardwarea, sve je odrađeno sa wizardima, bez brige.

Windows ti ostaje netaknut i pri startanju računala dobiješ izbor da biraš između windowsa i linuxa. i to je to.

Još jedino preporučam da imaš jednu vfat particiju na kojoj bi držao sve dokumente, glazbu, filmove........

To je iz razloga što je podrška za pisanje po ntfs particijama iz linuxa još uvijek u eksperimentalnoj fazi.
kung-fu
 
Odgovor na temu

Mister.X
Student
Vranje

Član broj: 224324
Poruke: 10
95.180.16.*



+3 Profil

icon Re: Pocetnik Linux - Win02.06.2009. u 16:47 - pre 180 meseci
Pozdrav svima... imam jedno pitanje. Hteo bih da predjem na linux ali zbog nedostatka bilo kakvog iskustva u istom prvo sam instalirao ubuntu u okviru windowsa (kao aplikaciju)... i sad malo isprobavam sta i kako. Elem,kad startujem ubuntu ne rade mi mnoge stvari poput audija, videa, ne prepoznaje mi monitor pa je max rezolucija 800x600 itd. itd. pa me zanima kako da instaliram te drajvere i da li je to uopste moguce posto nisam izabrao klasicnu instalaciju linuxa vec sam ga instalirao ovako u okviru wina... tj. plasi me da ako recimo pokusam da instaliram neke drajvere u njemu oni ne "pokarabase" windowsove drajvere pa napravim neki ozbiljan damage ... pliz some help ... hvala unapred
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Pocetnik Linux - Win02.06.2009. u 17:25 - pre 180 meseci
Nećeš ništa da se "pokarabasi" u okviru Windowsa
Pretpostavljam da si instalirao Ubuntu preko wubi-ja. Slobodno postavi vlasničke drajvere: System -> Administration -> Hardware Drivers.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Mister.X
Student
Vranje

Član broj: 224324
Poruke: 10
95.180.16.*



+3 Profil

icon Re: Pocetnik Linux - Win04.06.2009. u 21:14 - pre 180 meseci
Imam komplikacije sa tastaturom :) ... koristim genius wireless tastaturu i misa model Luxe mate 3000, kad sam instalirao ubuntu , pre podizanja sistema (kod izbora win ili ubuntu) tastatura je normalno radila i mogao sam da se krecem strelicama gore dole da izaberem koji cu os da podignem pa enter i sve radi kako valja ... a onda odjednom sama od sebe prestane da radi ... kad se sistem podigne wireless tastatura radi normalno , ali pre butovanja kad treba da izaberem koji cu sistem ne radi ... tako da sam morao da se vratim na klasicnu tastaturu (povezanu kablom) ... mislim i nije neki ''strasan'' problem ali me nervira ... jel zna neko u cemu bi mogao da bude problem

P.S. Sumnjam i na neki malwer, jer mi se povremeno desi da tastatura malo pobrljavi kad sam online i recimo chatujem sa nekim... ja kucam nesto a ona preskace slova i baguje ... ja pomislim oslabele baterije al kad se diskonektujem, za par minuta opet radi normalno :(
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Pocetnik Linux - Win05.06.2009. u 06:33 - pre 180 meseci
Ja sam i presao sa ubuntu-a na arch zbog slicnog problema, samo je moj mnogo gori, touchpad i tastatura na laptopu mi ne rade pri svakom cold boot-u... Ne znam sta su to radili ali mnoooogo korisnika se zali na kb+ms problem na 9.04...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Mister.X
Student
Vranje

Član broj: 224324
Poruke: 10
95.180.10.*



+3 Profil

icon Re: Pocetnik Linux - Win05.06.2009. u 10:08 - pre 180 meseci
Pa izgleda da cu i ja morati da predjem na neku drugu distribuciju, aj tastatura manje vise... nego mi opet posandrcao monitor, opet isti problem sa gasenjem... radio kako treba i odjednom opet nece ... dodje do log in screena i ugasi se!
Kako da uklonim loader-fajl(ili kako se vec zove) da mi ne nudi butovanje ubuntua i nakon sto ga deinstaliram, gde se taj fajl nalaxi?
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Pocetnik Linux - Win

[ Pregleda: 5158 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.