Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

da li da podijelim hard disk na dvije particije

[es] :: Windows desktop :: da li da podijelim hard disk na dvije particije

[ Pregleda: 3365 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dipi
slaven lučić

Član broj: 21822
Poruke: 55
*.tel.net.ba.



Profil

icon da li da podijelim hard disk na dvije particije 24.10.2005. u 21:17 - pre 224 meseci
Imam win xp sp2 na hardu od 80 gb da li imam potrebe praviti dodatnu logičku particiju,hoću li dobiti na brzini?da li je najbolje da to uradim iz win xp uz pomoć partition magic-a,nemam namjeru instalirati neki drugi OS. HVALA
slaven lučić
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: da li da podijelim hard disk na dvije particije 24.10.2005. u 21:29 - pre 224 meseci
Zavisi kako zelis da se organizujes. Ja recimo imam obicaj da napravim tri particije - sistemsku, onu na koju instaliram programe (na njoj se nalazi Program Files) i jednu za podatke.
Naravno, desava se da se ova sa podacima prepuni pa prebacujem i na ove dve al' to je druga prica :).

Mozes Partition Magic-om. Smanjis postojecu i napravis novu u slobodnom (unalocated) prostoru.
 
Odgovor na temu

old
Tomislav Vujević
freelance
SR

Član broj: 16670
Poruke: 1143
*.dialup.neobee.net.



+17 Profil

icon Re: da li da podijelim hard disk na dvije particije 24.10.2005. u 23:07 - pre 224 meseci
Ne znam kada može da škodi više particija, a znam da često koristi.

Dovoljan razlog da napraviš minimum dve je backup operativnog sistema.
Da posle kvara (a jako je kvarljiv) možeš povratiti sve u stanje posle instaliranja windowsa, drajvera, konekcija itd...
Lakše se defragmentira, lakše skenira, lakše pretražuje.

Ja ih imam 4, na 40G hardu. 2G za win98, 8G za xp i softver, i dve za dokuments od 20G i 10G.

.........
Partition magic fino pravi particije, a Acronis fino radi backup.


 
Odgovor na temu

zerocool_amx
Vladimir Mladenovic
Obrenovac

Član broj: 60801
Poruke: 304
*.networks.co.yu.

Sajt: www.benchmark.co.yu


Profil

icon Re: da li da podijelim hard disk na dvije particije 24.10.2005. u 23:08 - pre 224 meseci
Uvek je bolje imati dve particije, jednu kao sto kaze shadowed sistemsku - znaci win i instalirane programe, a na drugoj muzika,programi i ostalo. Primera radi ja sam moj hard podeli na dve particije - jedna 20GB, i druga 60GB koja mi je sasvim dovoljna.

Pozdrav.
vladimir mladenovic
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.72.200.212.in-addr.arpa.



+294 Profil

icon Re: da li da podijelim hard disk na dvije particije 24.10.2005. u 23:21 - pre 224 meseci
Da li je Program Files moguće "preseliti" u smislu da i npr. wmplayer, msn, winupdate po defaultu ne budu na sistemskoj particiji, i da default folder za instalaciju aplikacija (uz sistem na C-u) bude d:\Program Files, ili je reč o samoinicijativnom instaliranju programa na drugu particiju?

Mislim, generalno mi nije problem da saam instaliram programe na nesistemsku particiju, ali bi bilo Ok da PF može da se preseli, kao MyDocs, na primer
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: da li da podijelim hard disk na dvije particije 25.10.2005. u 02:44 - pre 224 meseci
Koliko ja znam, tako nešto ne bi trebalo da je moguće, neka me neko ispravi ako grešim.

A nije mi jasno koja je svrha tog pitanja,bolje je da sve ide po defaultu na C: zbog više stvari, a i jednostavnije defragmentacije.

Zamisli ovu situaciju: Ceo Windows sa svim mogućim drajverima i hot-fixevima ti je na C: kao i neki programi koji odbijaju da se instaliraju na drugo slovo, sem na C:
Dakle,ti odradiš lepo defragmentaciju takve C particije i misliš da si miran, kad ne lezi vraže. Primetićeš značajno ubrzanje podizanja sistema zbog defragmentacije, ali će i startovanje onih programa koji su ostali na C biti gotovo trenutno. Dok,npr na disku D imaš gomilu muzike, filmova, igara i programa za tazne instalacije i to jednostavno NIJE moguće brzo defragmentirati, trajalo bi mnoooogo dugooooo.

Elem,kad pokreneš neki program koji si instalirao na D, tu nema brzog startovanja kao na defragmentisanoj particiji C, već ćeš morati dosta duže da čekaš na pokretanje tih programa.

Naravno, ti lako možeš da izvršiš defragmentaciju svih particija, ali, veruj mi, to je Sizifov posao, pogotovo ako na D i E particiji imaš mnogo audio i video fajlova.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: da li da podijelim hard disk na dvije particije 25.10.2005. u 06:19 - pre 224 meseci
Moguce je premestiti Program Files na drugu particiju (i rekao sam da mi se nalazi na d: particiji :)).
Kazes da je bolje instalirati po default-u na c:\Program Files. Kad premestis PF na d: onda ce d:\Program Files biti default. I kada instaliras neki program on ti ponudi da se instalira u taj PF na d:.
Rekoh da podatke drzim na trecoj particiji tako da ne postoji onaj problem da mi podaci guse programe. Zapravo, sto se brzine tice ne dobija se mnogo, nekad se ne dobija nista a nekad se gubi na brzini. Zavisi od slucaja. Ali to nema veze sa defragmentacijom vec sa tim koliko cesto glava HDD-a mora da seta sa jedne particije na drugu (one su i fizicki odvojene na disku). Glavni razlog zbog kojeg drzim programe na d: particiji je sto posle reinstalacije sistema mnogi programi i dalje rade a mnogi zadrzavaju podesavanja nakon njihove reinstalacije.
Ako redovno vrsis defragmentaciju diskova, svaka nova dfragmentacija nije neki problem.
Idealno rasenje je da imas 3 diska ali...
 
Odgovor na temu

Mardz Simpson
Moja kuca Vrsac-Beograd

Član broj: 44460
Poruke: 415
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: da li da podijelim hard disk na dvije particije 25.10.2005. u 07:35 - pre 224 meseci
Pozdrav! Ne vezano za temu ja imam 2 particije jednu od 10 a drugu od 30 i sasvim je ok! A shadowed u zadnjem postu kaze da su one i fizicki odvojene jedna od druge! Elem sad se pitam dali ako dodje do virusa "prelazi" tu fizicku barijeru taj virus, i bude zarazena i ta druga particija?
Nasmesi se, to je druga najlepsa stvar koju mozes da uradis sa svojim usnama!!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: da li da podijelim hard disk na dvije particije 25.10.2005. u 07:40 - pre 224 meseci
Naravno. Sa stanovista programa (a i virusi su programi) ta fizicka "barijera" je neprimetna.
Pod fizickom odvojenoscu sam podrazumevao da se nalaze na odvojenim delovima diska a ne izmesano. Recimo tih tvojih 10GB prve particije je prvih 10GB na disku. Nikako 2GB za c: pa 10 za d: pa 8 za c: pa jos 20 d:.
Zbog toga ako pristupas nekom fajlu koji se nalazi na c: a zatim na d: glava hdd-a mora da ide do tog dela gde je d: particija. Mada, to je slozenije jer postoji vise ploca unutar diska...
 
Odgovor na temu

sasadj
Sasa Djordjevic
OPERATER
Nis

Član broj: 58122
Poruke: 57
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: da li da podijelim hard disk na dvije particije 25.10.2005. u 15:14 - pre 224 meseci
Necu reci nista novo.
Podela diskova na particije se pokazala kao veoma efikasna. Korisnicima na poslu oformim racunar. Instaliram sve neophodne programe. Takvu "C" particiju "gostiram", a sve ostale radne datoteke pomocu programa za "bekapovanje" cuvam na nekom direktorijumu. Kasnije te (proslomesecne) bekapove rezem na dvd-e.
U slucaju da poremete racunar, "vratim" racunar u prethodno stanje iz "gostovanog" fajla, a podaci su uvek tu.

Zakljucak: obavezno oformiti makar jos jednu particiju.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: da li da podijelim hard disk na dvije particije

[ Pregleda: 3365 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.