Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomracenje Sunca

[es] :: Nauka :: Pomracenje Sunca

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12783 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Pomracenje Sunca03.10.2005. u 00:03 - pre 225 meseci
Pretpostavljam da ovde ima mnogo upucenijih u ovu problematiku od mene.
Naime interesuje me kada na teritoriji Srbije,Beograda mozemo ocekivati sledece potpuno ili bar delimicno pomracenje Sunca.
Pred poslednje pomracenje avgusta 1999 secam se da sam u nekom casopisu imao tabelu svih buducih pomracenja u narednih 20-tak godina tako nesto nad evropom,a dobro se secam da je bilo makar jedno i nad podrucijem nase zemlje....steta tu tabelu nisam sacuvao.

Ima li neko podatak kad mozemo ocekivati sledece potpuno pomracenje Sunca?
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca03.10.2005. u 00:19 - pre 225 meseci
http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/solar.html
 
Odgovor na temu

Lorens
Od Arabije
Bg

Član broj: 67852
Poruke: 23
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: Pomracenje Sunca03.10.2005. u 01:49 - pre 225 meseci

Na zalost, izgleda da ce stanovnici Srbije sledece potpuno pomracenje Sunca videti tek za 77 godina - 2082. godine... Ipak, po raznim krajevima Planete pomracenja ce se desiti mnogo puta do tada, tako da oni sa vazecim pasoshem i sa dosta novca u dzepu nece biti uskraceni za jos po neki takav nebeski spektakl...

Inace, procitao sam negde da cemo do te 2082. godine imati priliku da na ovim prostorima vidimo jos 32 delimicna pomracenja Sunca...
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca03.10.2005. u 02:55 - pre 225 meseci
Citat:
Lorens:Inace, procitao sam negde da cemo do te 2082. godine imati priliku da na ovim prostorima vidimo jos 32 delimicna pomracenja Sunca...


2082-2005=77
znaci jos 77 sto delimicnih, sto potpunih pomracenja. broj potpunih pomracenja je obrnuto proporcionalan debljini pomenutog novcanika

[Ovu poruku je menjao aleksandaraleksandar dana 03.10.2005. u 03:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

petarsegrtp

Član broj: 207094
Poruke: 4
*.eunet.rs.



Profil

icon Pomracenje Sunca06.01.2009. u 05:50 - pre 185 meseci
Kada je sledece pomracenje sunca?
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca06.01.2009. u 11:44 - pre 185 meseci
http://eclipse.gsfc.nasa.gov/OH/OH2009.html
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca09.01.2009. u 11:39 - pre 185 meseci
Citat:
Lorens: Na zalost, izgleda da ce stanovnici Srbije sledece potpuno pomracenje Sunca videti tek za 77 godina - 2082. godine...


Mogu ga viđati mnogo češće ako putuju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca30.01.2009. u 19:43 - pre 184 meseci
Citat:
Lorens: Na zalost, izgleda da ce stanovnici Srbije sledece potpuno pomracenje Sunca videti tek za 77 godina - 2082. godine...


Ne bih bas rekao na zalost, nego na njihovu srecu, jer poznato je kako su stanovnici balkana podnijeli poslednje potpuno pomracenje sunca, panicno se skrivajuci po kucama iza spustenih roletni!
SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
Odgovor na temu

jonathan
Aleksandar Ilic
Aleksinac

Član broj: 2113
Poruke: 456
*.nat.medianis.net.

Jabber: yu1is@elitesecurity.org
ICQ: 62419462


+45 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca31.01.2009. u 01:01 - pre 184 meseci
Uzgred, da li je neko uspeo da sazna nekakvo razumno objašnjenje za pomenuto izazivanje panike ?
-=- 73 de YU1IS -=-
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1242



+442 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca31.01.2009. u 17:05 - pre 184 meseci
Citat:
dava: Ne bih bas rekao na zalost, nego na njihovu srecu, jer poznato je kako su stanovnici balkana podnijeli poslednje potpuno pomracenje sunca, panicno se skrivajuci po kucama iza spustenih roletni!

Odakle ti to? Meni to nije poznato. Poslednje pomračenje na balkanu je bilo spektakl propraćen je medijima. Nije bilo toliko davno da se ne sećam...
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca31.01.2009. u 17:40 - pre 184 meseci
Oo, da, po selima su cak zatvarali i zivotinje. Otprilike kao pred nuklearni napad.
 
Odgovor na temu

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca31.01.2009. u 18:15 - pre 184 meseci
Ziva istina @component, nikoga nisi mogao vidjeti na ulici u BL, ma tuga jedna sto se tice obrazovanosti! Garant kontaju kad je "to nesto" pomracilo onoliko sunce sta ce meni uraditi!!! :)
Da bi stvar bila smjesnija tih dana je u nekoj emisiji gostovao neki mr. dr. sa pricom o stetnosti tog dogadjaja na zdravlje ljudi, haha eto otkud panika. Ja sam pomracenje posmatrao kroz dvoje obicnih suncanih naocala (jeste da sad otresam malo glavom u lijevo, ali valjda nije od toga :) ). Ljudima u nedostatku znanja mozes svasta podturiti.
SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
Odgovor na temu

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca01.02.2009. u 14:22 - pre 184 meseci
Auuu, izgleda da je mnogo vise ljudi tada bilo u strahu, pa zar vam je frka i pricati o tome.
SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
*.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca01.02.2009. u 15:46 - pre 184 meseci
1962 ili tu negdje desilo se u Banjaluci totalno pomračenje sunca.Pripreme
začađenih stakala počelo je mjesec dana ranije.Srećom dan je bio potpuno
vedar pa je sve živo izašlo na ulice buljiti u nebo.Škole su prekinule sa nastavom
da bi đaci izašli osmatrati.Glavna priča je bila kako je nauka zadivljuće moćna
kad može predviđati ovakve stvari toliko unaprijed.

Tada je prosječna obrazovanost bila osjetno niža, a nije se niko isprepadao.
Možda baš zato što nisu bili dovoljno obrazovani, nisu znali da se treba prepasti.
Izgleda da je nedostajalo i stručnjaka koji bi objasnili narodu da se skloni u
kuće i zaključa dok to sve ne protutnja, a sad na svu sreću bar takvih ima dovoljno.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca01.02.2009. u 16:17 - pre 184 meseci
Prepasti cega? Mjeseceve sjenke?
Usput, ne bih se bas smio kladiti da je '62 prosjecna obrazovanost u gradu bila manja nego sada!!!
SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
Odgovor na temu

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca02.02.2009. u 10:25 - pre 184 meseci
Pomračenje 1999. godine i priprema stanovništva je tipičan primer da je hiljadu puta izgovorena laž istina. Lep način za ispitivanje javnog mišljenja i povodljivosti. I ljudi su poverovali u gluposti kakve se mogu čuti samo još u predizbornim kampanjama. Ma, ubeđen sam da je to bila konačna provera "poverenja" naroda u ono što mu se servira kao "istina". Jedina istina koja je tada izrečena je ta da ne treba gledati direkno u sunce bez zaštite zbog povećane osetljivosti oka na svetlosne nadražaje.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
*.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca02.02.2009. u 23:22 - pre 184 meseci
Ne bih rekao da je zaluđivanje naroda rađeno planski.To je bio biznis varalica
i prodavača magle kojima nije prijetila zakonska kazna zbog takvog djelovanja.
A mediji radije prezentiraju narodu senzacionalne laži jer se bolje gleda i prati od
dosadne istine.Bilo je i korektnih objašnjavanja samo to je malo ko primjetio.
Nisu to gledali čak ni oni koju dobro znaju šta je to pomračenje.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca04.02.2009. u 11:11 - pre 184 meseci
Sve je to samo dokaz katastrofalnog stanja u obrazovanju.

Cuo sam price kako "Since najvise zraci kada je pomraceno", kao da je pomravcenje svojstvo Sunca, a ne slika koja dopire do posmatraca na Zemlji. Do nas dopire manje Suncevog zracenja za vreme pomracenja iz prostog razloga sto je Sunce zaklonjeno.

Medjutim, tu ipak vreba jedna opasnost. Prilikom posmatranja delimicno pomracenog Sunca bez zastitnih naocara moze doci do ostecenja vida usled jakog UV zracenja. Mi ne registrujemo UV zrake, pa nasi prirodni odbrambeni mehanizmi (skupljanje zenica i skretanje pogleda sa takvog izvora) ne rade. Kada nema pomracenja, onda sa Sunca dopire sasvim dovoljno vidljive svetlosti da nam se ne da da gledamo u njega. Zato pomracenje Sunca ne treba posmatrati bez ispravnih zastitnih naocara, a sve ostalo je OK.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
80.93.235.*



+4 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca18.03.2009. u 12:07 - pre 182 meseci
Nekako sam prevideo ovu temu.

Palim u Indiju u julu specijalno zbog pomračenja. Prema nekim izvorima, u Suratu će biti moguće posmatrati Sunce koje iznad Arapskog mora izlazi delimično zaklonjeno Mesecom!

Sunce 22.7. u Suratu izlazi oko 05:45 a pomračenje je u 06:22. Ako je malopre navedeno istina to znači podosta vremena u uživanciji! Od mnogih ljudi sam čuo da je totalno pomračenje Sunca, kada se vidi samo korona, jedan od najlepših prizora koji se može videti.

Čak i ako se govori samo o totalnom pomračenju ono će trajati preko 3 minuta a to je najviše što će se moći gledati u XXI veku (sa Zemlje, barem). E, to je prilika koja se ne propušta!

Inače, sad čitam ovu temu i sećanja ljudi na ono pomračenje u avgustu '99... užas. Ja sam se tada zatekao u Nikšiću, bio sam jedan jedini čovek u celom gradu, išao sam okolo kao u Vinsent Prajs u "Poslednji čovek na zemlji". Drugar koji je bio u Beogradu mi je pričao da se popeo na krov i da dokle god mu je pogled sezao nije mogao da vidi ni jednog jedinog čoveka izuzev nekog mučenog cige, koji je sa dve vekne hleba ispod miški trčao ulicom... znači strašno...

Tada nisam smeo da podignem pogled jer je u Nikšiću pomračenje bilo delimično a nisam imao zaštitu ali i ono što sam video oko sebe bilo je nestvarno lepo, jedna neopisiva plavo-siva jednobojna slika... Mogu misliti kako li će tek izgledati totalno pomračenje! :-D
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
Odgovor na temu

Dennis
Chicago, IL

Član broj: 17804
Poruke: 356
*.adsl.eunet.rs.



+11 Profil

icon Re: Pomracenje Sunca22.07.2009. u 10:58 - pre 178 meseci
Ćao,


Evo da upadnem sa konkretnim pitanjem. Hoće li se danas videti deimično pomračenje iz Srbije i u koje vreme?


Hvala!
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Pomracenje Sunca

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12783 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.