Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

FID sklopka - Funkcija?

elitemadzone.org :: MadZone :: FID sklopka - Funkcija?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 105246 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
*.yu1.net.

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon FID sklopka - Funkcija?21.09.2005. u 10:24 - pre 225 meseci
Posto sam cuo od elektricara sve i svasta o fid sklopci, zanima me dal ima kakvu funkciju kod naglih skokova napona
"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
Odgovor na temu

Stanic Dragisa
Bor

Član broj: 25972
Poruke: 18
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?21.09.2005. u 12:34 - pre 225 meseci
Kod skokova napona FID sklopka nema nikakvu funkciju.
Njena osnovna funkcija je da zaštiti potrošače od napona dodira.
Drugim rečima ako bilo koji uređaj (bojler, el.šporet, zamrzivač...)
koji ima uzemljenje probije na masu FID sklopka isključuje.
Gile champion
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?21.09.2005. u 16:44 - pre 225 meseci
Citat:
Stanic Dragisa: Kod skokova napona FID sklopka nema nikakvu funkciju.
Njena osnovna funkcija je da zaštiti potrošače od napona dodira.
Drugim rečima ako bilo koji uređaj (bojler, el.šporet, zamrzivač...)
koji ima uzemljenje probije na masu FID sklopka isključuje.
U principu, to isto radi i osigurac, ali... Recimo imas savremenu busilicu, BEZ UZEMLJENJA, i hoces nesto da busis u kupatilu ili napolju, na terenu. Na nesrecu, kabl je malo ostecen, moze da se dodirne zica pod naponom.

Ako NEMAS FID i dodirnes tu zicu, a na nogama imas koznu obucu ili si bos, onda si u velikoj opasnosti, jer se osigurac ne sekira sve dok struja koja protice kroz njega ne predje odredjenu vrednost, najcesce 16 ampera, sto je za coveka strasno mnogo.

Ako IMAS FID, pa dodirnes onu istu zicu, u zavisnosti od njegove osetljivosti, on ce iskljuciti pri daleko manjoj struji koja pocne da prolazi kroz coveka. To pocinje od 5mA pa ide negde do 500ma. 500ma (pola ampera) nikako nije bezazlena struja, ali je ipak daleko manje od 16 ampera, koliko bi podneo osigurac.

Osnovni princip rada FID-a je da meri ravnotezu izmedju struje koja udje i izadje kroz njega. Ako negde dodje do gubitka struje - dodir na masu, na potrosaca, bilo sta, dolazi do neravnoteze, do ralike u navedenim strujama (diferencije, "delta I") i on izbacuje. Jedini nacin da covek "prevari" FID je da istovremeno uhvati obe zice, struja je u ravnotezi, FID miruje, covek "otputuje"...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

UnderLander
software developer
Berlin

Član broj: 64033
Poruke: 166
*.vdial.verat.net.



+20 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?22.09.2005. u 14:23 - pre 225 meseci
a da nema neko mozda shemu toga? nekako mi je neprakticno sto ona iskopcava celu kucu ako nesto nije u redu, a ja nemam pojma gde je kvar. Zato bih hteo na vise "kriticnih" uredjaja da stavim
U pocetku bese Haos. A onda sam stvorio nebo i zemlju.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?22.09.2005. u 16:20 - pre 225 meseci
Postoje fabricki napravljeni uredjaji kakve bi ti zeleo, za pojedinacna mesta po kuci, evo jednog sajta sa time http://www.kopp-ag.de/intro/start_fr.asp?nav_lang=US . Proizvode se kao pojedinacni utikaci, produzni kablovi, razvodnici i adapteri pa stavis gde hoces kakav ti odgovara (i kakav nadjes u trgovini da kupis). Ti pojedinacni su vece osetljivosti od onih za glavnu razvodnu tablu i tako postizes bas to - da se ne iskljuci cela kuca i da vidis koji aparat iskljucuje. A evo jos jedne http://www.busch-jaeger.de/int/index_dyn_flashEK.html , ovde je prikazana zidna uticnica sa integrisanim FID-om, tako da si zasticen bilo koji aparat u nju da ukljucis.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

alyen

Član broj: 41246
Poruke: 52
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?23.09.2005. u 06:45 - pre 225 meseci
Pozdrav !
Najjednostavnije je isključiti sve osigurače i uključiti FID pa jedan po jedan osigurač uključivati . Tako češ ustanoviti na kojem strujnom krugu je kvar. Onda isključiš sve potrošače na tom strujnom krugu i uključiš taj osigurač ,onda ponovo uključuješ potrošače jedan po jedan i tako ustanoviš koji je potrošač probio na masu , najčešče su to mali i veliki bojler, vešmašina i hladnjak .
pozdrav!
 
Odgovor na temu

UnderLander
software developer
Berlin

Član broj: 64033
Poruke: 166
*.vdial.verat.net.



+20 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?23.09.2005. u 11:50 - pre 225 meseci
pa tako sad i radim :-)
i to obicno jesu ti potrosaci, ponekad i mesalica za beton. Ovo bi mi bilo elegantnije resenje. E,da, tdjokic: kvala na linkovima, ali ja bih hteo da pokusam to da napravim, ako je moguce. Doduse, jedini problem bi mi bio cale, koji mi ne daje preveliku slobodu pri 220V ("imas 17 godina i cudis se sto stalno hocu da te nadgledam?")
U pocetku bese Haos. A onda sam stvorio nebo i zemlju.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?23.09.2005. u 16:45 - pre 225 meseci
Citat:
UnderLander: ali ja bih hteo da pokusam to da napravim, ako je moguce. Doduse, jedini problem bi mi bio cale, koji mi ne daje preveliku slobodu pri 220V ("imas 17 godina i cudis se sto stalno hocu da te nadgledam?")
Tesko da ces to moci da napravis. Da li se nekad imao prilike da vidis otvoreni FID? Pokusacu ja da ti pokazem, imam jedan utikac - FID slobodan, mislim i da je otvoren, to je elektro-mehanicka sprava, sa nesto elektronike (doduse, imam vrlo stari model, ali i novi se aktiviraju rukom, mehanicki), nije mi poznato da li postoje cisto elektro-elektronski.

Sto se nadgledanja tice, cale je u pravu. Nazalost, sa strujom nikada nije dovoljno nadgledanja, opaka je to stvar. Ne bih sada da kvarim atmosferu, ali, svasta se dogadja, i dugogodisnjim profesionalcima.

Idem da trazim onaj FID po ormanima.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?23.09.2005. u 18:42 - pre 225 meseci
Evo, nasao sam ga i slikao. Nazalost, nije otvoren a zao mi je da kidam nalepnicu i da ga otvaram a znam tacno sta je unutra. Cela stvar je prilicno mala i u toj tako maloj stvari imas dve "prostorije" - u jednoj su kontakti, koje spajas silom, rukom, mehanicki i onda ostanu tako spojeni zahvaljujuci mehanickoj zaskochci (kao kad se recimo puska napuni), a u drugoj "prostoriji" je jedno okruglo jezgro, oko koga ima vise namotaja, pa sa nekih od njih zice idu na sicusan rele, koji u slucaju neispravnosti "okida" one zaskocene kontakte i tako prekida kontakt = iskljucuje struju. Veruj mi na rec, to se tesko pravi i kad bi ga napravio bilo bi verovatno mnogo vece i neprakticnije.

Verujem da bi se cale pre odlucio za kupovinu neceg ovakvog, kad bi mu objasnio cemu sluzi i kako radi. Osetljivost ovog na slici je 5mA, za gresku preko uzemljenja (mase) i 30mA, za gresku direktnog kontakta sa fazom.



[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 23.09.2005. u 19:56 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

UnderLander
software developer
Berlin

Član broj: 64033
Poruke: 166
*.vdial.verat.net.



+20 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?23.09.2005. u 21:07 - pre 225 meseci
i kolika je cena takvih stvari kad dodju ovde? prilicno korisne stvari..
U pocetku bese Haos. A onda sam stvorio nebo i zemlju.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?23.09.2005. u 21:52 - pre 225 meseci
Nazalost, nije mi poznato. Ovaj na slici sam kupio pre mnogo godina, zato mu je i dizajn tako "moderan", a sada uopste ne idem po gradu i ne znam. Na Google je oko 30 - 50 eura.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

UnderLander
software developer
Berlin

Član broj: 64033
Poruke: 166
*.vdial.verat.net.



+20 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?24.09.2005. u 13:40 - pre 225 meseci
ok, hvala na informacijama. Uh, dobro je da nisam poceo da smaram komsiju pitanjima u vezi pravljenja toga...
prvom prilikom idem na otc da trazim
tnx
U pocetku bese Haos. A onda sam stvorio nebo i zemlju.
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?20.10.2005. u 00:19 - pre 224 meseci
FID prekidači služe I KAO LIMITATORI!Postoje u rznim amperažama.25 A sam najviše vidjao.Moj je od 32 Ampera.Condor.15 Eura je koštalo i savršeno funkcioniše.Naravno,potrebno je dobro uzemljenje.Zna da zeza kada čovek vari...
Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
 
Odgovor na temu

indicator1
BGD

Član broj: 4248
Poruke: 533
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?20.10.2005. u 07:45 - pre 224 meseci
Fid sklopku bi trebao da nadjes u bilo kojoj bolje opremljenoj radnji sa elektro materijalom. Doduse najcesce se prodaju u "ugradnoj" verziji, izgledaju kao 2 ili 3 spojena automatska osiguraca. NIKAKO ne kupuj od nepoznatog proizvodjaca, FID je stvar koja treba da je savrseno pouzdana jer spasava zivot. U Beogradu ima npr da se kupi Merlin Gerin - Schneider za oko 30-tak evra, sigurno bolje nego oni sa buvljaka od 20e. Ja licno imam 2 FID-a, dIn= 30mA za kupatilo i dIn=300mA za ceo stan i mislim da je resenje sa 2 FID-a nabolje za stan ili kucu. Naravno, FID sklopke ujedno rade i kao osiguraci ali bih ja ipak ostavi nezavisne osigurace, opreznosti nikad dosta.
 
Odgovor na temu

perica10586
perica paunovic
nezaposlen
majdanpek

Član broj: 238248
Poruke: 5
*.beobug.com.



Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?08.05.2010. u 18:02 - pre 169 meseci
imam problem sa FID sklopkom. pomislio sam da je neki potrosac probio na masu pa sam povadio sve osigurace i ukljucio FID medjutim desila se cudna situacija FID izbacuje i sa povadjenim osiguracima. takodje su ljudi iz distribucije zamenili FID ali situacija je ista. da li neko moze da mi pomogne i kaze mi u cemu je problem? unapred hvala
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3860
91.191.34.69



+333 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?08.05.2010. u 19:36 - pre 169 meseci
Ako je FID sklopka ispravna ( a vjerovatno jeste jer se i nova/druga ponasa isto) onda imas negdje iza FID-a spojenu nulu sa uzemljenjem.
To se desava ili kad neki uredjaj probije na masu ( ako probije faza iskace osigurac, ako probije nula iskace FID) ili je nesto pogresno pokopcano ili se prilikom ukucavanja eksercica pogodi kabal u zidu.
E ovo je malko teze naci od probijanja faze, sam postupak je sledeci.
Na sabirnicu nula se otkace sve nule, naravno prethodno se pogase svi potrosaci, i vracaju se nule sa upaljenom FID-om. Pri pronalasku prave nule FIOD ce pasti. Sada slijedi pracenje tog strujnog kruga, prvo na uticnicama pa onda po kutijama.

Poz
 
Odgovor na temu

perica10586
perica paunovic
nezaposlen
majdanpek

Član broj: 238248
Poruke: 5
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?09.05.2010. u 20:49 - pre 169 meseci
>
 
Odgovor na temu

zoran.k.
mehaničar

Član broj: 253037
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?07.07.2010. u 20:23 - pre 167 meseci
Interesuje me da li je na fid sklopci bitno sa koje je strane ulaz povezan odnosno izlaz?
 
Odgovor na temu

aca13

Član broj: 84168
Poruke: 85
*.cybercity.kladovonet.com.



Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?07.07.2010. u 21:52 - pre 167 meseci
Citat:
veselinovic: Ako je FID sklopka ispravna ( a vjerovatno jeste jer se i nova/druga ponasa isto) onda imas negdje iza FID-a spojenu nulu sa uzemljenjem.
To se desava ili kad neki uredjaj probije na masu ( ako probije faza iskace osigurac, ako probije nula iskace FID) ili je nesto pogresno pokopcano ili se prilikom ukucavanja eksercica pogodi kabal u zidu.
E ovo je malko teze naci od probijanja faze, sam postupak je sledeci.
Na sabirnicu nula se otkace sve nule, naravno prethodno se pogase svi potrosaci, i vracaju se nule sa upaljenom FID-om. Pri pronalasku prave nule FIOD ce pasti. Sada slijedi pracenje tog strujnog kruga, prvo na uticnicama pa onda po kutijama.

Poz


Ja ni u kom slucaju ne bih otkacinjao nule posto je poznato sta moze da se desi kad kuca ostane bez nule.
Ja uvek otkacim uzemljenja pa onda vracam jedno po jedno.Pozzzzzzzzzzz
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: FID sklopka - Funkcija?08.07.2010. u 01:00 - pre 167 meseci
Citat:
zoran.k.: Interesuje me da li je na fid sklopci bitno sa koje je strane ulaz povezan odnosno izlaz?
Koliko se secam, u jejdnom zvanicnom uputstvu je pisalo da nije vazno. Mislim da sam to uputstvo bacio, tako da ne mogu ovo da dokumentujem. A i bez uputstva, cinjenica je, da je princip rada FID sklopke "simetrican" tako da ne bi trebalo da bude problema.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: FID sklopka - Funkcija?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 105246 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.