Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux i podrška za srpski!

[es] :: Linux :: Linux i podrška za srpski!

[ Pregleda: 3725 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ducakg

Član broj: 794
Poruke: 19
*.verat.net



Profil

icon Linux i podrška za srpski!24.08.2002. u 04:52 - pre 263 meseci
Primetio sam da mnogi nisu prilagodili linux srpskom jeziku, što se naravno osim drugih nevidljivih "simptoma" odražava prvenstveno na to da u njihovim porukama nema srpskih slova. To je svakako nedopustivo, pogotovo za moderatore linuks foruma, koji svojim primerom treba da utiču na druge članove. Oni upravo rade suprotno i tako negativno deluju i na ostale, kojio logikom kad može moderator što ne mogu i ja. Mislim da srpski jezik nije zaslužio takvu degradaciju. Dok se ostali trude da očuvaju svoj jezik mi ga činimo nakaznim.
Stoga bih zamolio da se svi koji imaju takav problem, potrude i da ga otklone. Ukoliko ima onih koji mogu da ostalim članovima, koji sami ne mogu da reše taj problem, korisnim savetima pomognu, molim da to učine ovde. Mislim neki FAQ ili sl.
Sve za srpski
Tu ima svih potrebnih stavari, mada na mnogim distribucijama to sve nije ni potrebno, nego samo treba izvršiti neke sitnije izmene.
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nspoint.net



Profil

icon Re: Linux i podrška za srpski!24.08.2002. u 11:35 - pre 263 meseci
A ko tebi brani da pišeš sa našim slovima?
Nek svako piše kako hoće.

huh, još malo pa će tražiti standardne Unix/Linux komande na ćirilici....svašta.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.beograd-3.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Linux i podrška za srpski!24.08.2002. u 16:36 - pre 263 meseci
Nije problem u tome da li su ljudi namestili naša slova ili nisu. Meni lično je problem da kucam sa našim slovima jer dosta programiram i koristim američku tastauru i američki kodni raspored. Pa kada pišem nešto ovako koristeci naš kodni rasapored 50 puta se ispravljam oko slova z i y, mesta gde mi je ; i ostali sprecifićni znaci, opet nekako lakse mi je da ; pritisnem malim desnim prstom nego da jurim kombinacije tastera. Verujem da su i ostali korisnici u slilćnim problemima kao i ja.

Potpuno se slažem sa tobom da bi srpski trebalo da se koristi sa našim slovima.
Ali opet ja nikoga nemogu u top zbog toga da stavim.
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.etf.bg.ac.yu

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: Linux i podrška za srpski!26.08.2002. u 10:21 - pre 263 meseci
Citat:
ducakg:
Primetio sam da mnogi nisu prilagodili linux srpskom jeziku, što se naravno osim drugih nevidljivih "simptoma" odražava prvenstveno na to da u njihovim porukama nema srpskih slova. To je svakako nedopustivo, pogotovo za moderatore linuks foruma, koji svojim primerom treba da utiču na druge članove. Oni upravo rade suprotno i tako negativno deluju i na ostale, kojio logikom kad može moderator što ne mogu i ja. Mislim da srpski jezik nije zaslužio takvu degradaciju. Dok se ostali trude da očuvaju svoj jezik mi ga činimo nakaznim.
Stoga bih zamolio da se svi koji imaju takav problem, potrude i da ga otklone. Ukoliko ima onih koji mogu da ostalim članovima, koji sami ne mogu da reše taj problem, korisnim savetima pomognu, molim da to učine ovde. Mislim neki FAQ ili sl.
Sve za srpski
Tu ima svih potrebnih stavari, mada na mnogim distribucijama to sve nije ni potrebno, nego samo treba izvršiti neke sitnije izmene.


Podrska za srpski jezik postoji kako za Latinicu tako i za Cerilicu .... cak je moguce koristiti i TTf fontove ....
Jedini problem koji moze da bude je da korisnici neznaju da ukljuce podrsku za srpski jezik ...
Npr. SuSE distribucija 8.0 u potpunosti podrzava sve ovo gore navedeno .... potrebno je da se u toku instalacije ili post instalacije instaliraju potrebni fontovi i normalno podrska za unicode ....
Takodje podrska za srpski jezik moze se naci i u Mandrake linuxu 8.2, Red Hat 7.3 i Slackware-u 8.1 ... (podrska postoji i u ranijim verzijama ovih distribucija, ali je najbolje odradjena pod KDE-om 3.0 .... )

Videcu da okacim ovde upustvo za "ukljucivanje" podrske za srpski jezik pod SuSE-om 8.0 .... :)

--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.yubc.net



Profil

icon Re: Linux i podrška za srpski!27.08.2002. u 05:43 - pre 263 meseci
Citat:
ducakg:
Primetio sam da mnogi nisu prilagodili linux srpskom jeziku, što se naravno osim drugih nevidljivih "simptoma" odražava prvenstveno na to da u njihovim porukama nema srpskih slova. To je svakako nedopustivo, pogotovo za moderatore linuks foruma, koji svojim primerom treba da utiču na druge članove. Oni upravo rade suprotno i tako negativno deluju i na ostale, kojio logikom kad može moderator što ne mogu i ja. Mislim da srpski jezik nije zaslužio takvu degradaciju. Dok se ostali trude da očuvaju svoj jezik mi ga činimo nakaznim.
Stoga bih zamolio da se svi koji imaju takav problem, potrude i da ga otklone. Ukoliko ima onih koji mogu da ostalim članovima, koji sami ne mogu da reše taj problem, korisnim savetima pomognu, molim da to učine ovde. Mislim neki FAQ ili sl.
Sve za srpski
Tu ima svih potrebnih stavari, mada na mnogim distribucijama to sve nije ni potrebno, nego samo treba izvršiti neke sitnije izmene.


Ajde idi odspavaj partiju pa onda dodji !

Kao prvo niko mene nece da natera da koristim nasa slova posto to mrzim da radim na kompu iz razloga koje je Dejan Lozanovic gore naveo. Jednostavno ne zelim da ucim ponovo celu tastaturu i da onda kad dodjem za neku tudju tastaturu nemam blage gde je sta!

To sam i sa randomom raspravljao, on tvrdi da je to osnovna kompjuterska pismenost a ja mislim da je to glupost uradjena da sluzi u poslovne svrhe i to meni kao systemasu i programeru uopste ne treba. Meni mena niceg goreg nego kad @ / \ | ; itd itd nisu tamo gde treba da budu na us101 tastaturi sa us_EN keymapom, posto kao sto rekoh ja ne pisem/prevodim lektiru za osnovnu skolu vec korisim komande i jezike koji nemaju nj dz ch sh dj lj ovako napisane.
Napisao bih cirilicom ovo ali forum ne podrzava kad smo vec kod toga (Nazalost, nas forum trenutno podrzava iskljucivo latinicno pismo! Molimo, pritisnite taster back i koristite latinicu. Hvala na razumevanju!). Mada meni uopste ne smeta jedini razlog zasto i imam cirilicu je zbog keve i njenog posla.

I eto moje je misljenje da moderatori nijednog ozbijlnog forume na es-u ne treba da koriste nasa slova osim ako to eto oni zaista to ne zele iz nekih patriotskih pobuda il chega vec.




i sad ce me proglasiti nato placenikom al dobro such is life.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Linux i podrška za srpski!27.08.2002. u 14:03 - pre 263 meseci
Citat:

I eto moje je misljenje da moderatori nijednog ozbijlnog forume na es-u ne treba da koriste nasa slova osim ako to eto oni zaista to ne zele iz nekih patriotskih pobuda il chega vec.


e ovo ne mogu nikako da razumem. Tebi je lakše, ok. Ali evo ja uglavnom gledam tastaturu pre nego što je kupim, jurim isti tip, učitavam isti keymap i navikao sam da kucam "naša" slova. Šta je kome lakše, neka tako piše, zašto bilo šta uslovljavati?
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Linux i podrška za srpski!27.08.2002. u 16:08 - pre 263 meseci
MoHicAn, to ti je kao što imaš muzičare koji znaju da sviraju samo jedan instrument, a imaš i one koji ih sviraju više (znam neke saksofoniste koji odlično sviraju i tenor i alt i sopran, pa čak i klarinet). US-101 je jedan raspored i jedna navika. Yu raspored je drugi raspored i druga navika. I nikakav problem nije navići se na drugi raspored, ako već slepo kucaš, a verujem da većina ozbiljnijih na ovom forumu kuca slepo. Dakle jedan switch je promena mape tastature u računaru, drugi switch je promena mape u glavi. I svaki čovek može da se navikne da kuca dva ili tri ili više različitih rasporeda (kao što se navikne da radi na više operativnih sistema) bez ikakvih problema, samo treba početi koristiti ih.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux i podrška za srpski!

[ Pregleda: 3725 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.