Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje vezano za GNU licencu

[es] :: Linux :: Pitanje vezano za GNU licencu

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7157 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Pitanje vezano za GNU licencu09.07.2005. u 21:55 - pre 228 meseci

Zamislimo sledecu situaciju:

Konkurentska firma za izradu software-a koristi Linux platformu i GNU alate za izradu svog softvera. Kod koji oni napisu se naravno koristi interno, i/ili se preprodaje klijentima kao closed source (bolje reci kao closed system, klijent dobije samo username i password za login).

Pitanje br. 1:
Da li ja mogu da zatrazim od doticne firme da mi preda na uvid njihov source kod jer su u izradi koristili GNU alate?

Pitanje br. 2:
Da li ja mogu njihov source kod da iskoristim i da ga unapredim napravivsi jos bolji softver, i da ga koristim onda za svoje potrebe?

Pitanje br. 3:
Sta se desava ako kompanija odbije da da svoj source na uvid, tj. ne zeli da otvori svoj source iako je koristila GNU alate? (sto je sasvim sigurno da ce uraditi)

Da li u tom slucaju ja imam pravo sudskim postupkom, da ja u ime GNU zajednice tuzim tu kompaniju, i nateram je da otvori svoj source jer se na to obavezala koriscenjem GNU alata?

 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.dyn.optonline.net.



+6 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu09.07.2005. u 22:05 - pre 228 meseci
1. Ne. Možeš da zahtevaš kod samo ako si im mušterija i oni koriste GPL kod (ne alate)
2. Ne
3. Ne


[Ovu poruku je menjao Dragi Tata dana 09.07.2005. u 23:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Dragi Tata dana 09.07.2005. u 23:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu09.07.2005. u 22:12 - pre 228 meseci
Hmm... A zar nije kompletna poenta GNU/Linux alata da se softver proizveden sa njima objavi pod istom free (GNU) licencom, i da se taj kod otvori za javnost?

 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.dyn.optonline.net.



+6 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu09.07.2005. u 22:17 - pre 228 meseci
Pročitaj licencu. Jeste zamuljena (namerno) ali se kaže:

if you distribute copies of such a program, whether gratis or for a fee, you must give the recipients all the rights that you have. You must make sure that they, too, receive or can get the source code

Znači ako mušteriji daješ program koji sadrži GPL kod, moraš da im daš i izvorni kod ili da im ga učiniš dostupnim.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.dyn.optonline.net.



+6 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu09.07.2005. u 22:18 - pre 228 meseci
Uh ***ote, ja tek sad primetih da sam na Linux forumu. Palim odavde...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu09.07.2005. u 22:23 - pre 228 meseci
Recimo neki citati sa gnu.org sajta:

Citat:
The word ``free'' has two legitimate general meanings; it can refer either to freedom or to price. When we speak of ``free software'', we're talking about freedom, not price. (Think of ``free speech'', not ``free beer''.) Specifically, it means that a user is free to run the program, change the program, and redistribute the program with or without changes.


Citat:
The one exception is in the case where binaries are distributed without the corresponding complete source code. Those who do this are required by the GNU GPL to provide source code on subsequent request. Without a limit on the fee for the source code, they would be able set a fee too large for anyone to pay--such as a billion dollars--and thus pretend to release source code while in truth concealing it. So in this case we have to limit the fee for source, to ensure the user's freedom. In ordinary situations, however, there is no such justification for limiting distribution fees, so we do not limit them.


Citat:
Why should I use the GNU GPL rather than other free software licenses?

Using the GNU GPL will require that all the released improved versions be free software. This means you can avoid the risk of having to compete with a proprietary modified version of your own work. However, in some special situations it can be better to use a more permissive license.


Citat:
Why does the GPL permit users to publish their modified versions?

A crucial aspect of free software is that users are free to cooperate. It is absolutely essential to permit users who wish to help each other to share their bug fixes and improvements with other users.


Citat:
Does the GPL require that source code of modified versions be posted to the public?
The GPL does not require you to release your modified version. You are free to make modifications and use them privately, without ever releasing them. This applies to organizations (including companies), too; an organization can make a modified version and use it internally without ever releasing it outside the organization.
But if you release the modified version to the public in some way, the GPL requires you to make the modified source code available to the program's users, under the GPL.

Thus, the GPL gives permission to release the modified program in certain ways, and not in other ways; but the decision of whether to release it is up to you.


Ovo su samo neki od citata na koje sam naleteo odmah, verujem da ih ima jos gomila koji podrzavaju moju pretpostavku...
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.62.53.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu09.07.2005. u 22:58 - pre 228 meseci
gle licenca se ne brine nista o licencama za software koji si napravio pomocu GPL programa, negko samo software koji je linkovan sa programima pod GPL-om ili koji ukljucuje GPL kod. Ostalo nije bitno. Cisto uzmi kao primer Apache ili cak ceo BSD. Oni su svi napravljeno koristeci GPL kompajler i alate. Ali i dalje imaju drugaciju licencu (apache i BSD licence)
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu09.07.2005. u 23:03 - pre 228 meseci
Sad ne kapiram ovo...

Dakle, da li ja imam pravo da trazim source programa na uvid ako je program pisan pod GNU ili GPL licencom?
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu09.07.2005. u 23:04 - pre 228 meseci
amm.. dali moze closed source program.. (neka komercialna licenca) .. da se ekterno veze na neki library koji je pod GPL? tj, da nije GPL linkan v program, neko se eksterno zove (kao dependancy)?

nadam se da ste razumeli sta me zanima?

kao baalan primer.. closed source gui za tar / gzip.. koji nema tar i gzip u sebi, nego treba posebno to da se instalira, i posebno closed source gui?

mislim da to moze (zato sto ima puno closed-source programa za video enkodiranje koji koriste gpl kodeke(ogg...)) ali nisam 100% siguran
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.62.53.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu09.07.2005. u 23:31 - pre 228 meseci
Ventura, ako je pisan pod GPL licencom, imas prava i da trazi kod, ne samo na uvid, nego i da ga dobijes uz binarnu distribuciju

mulaz: zavisi, ako koristi neki lib (linkovanje biblioteka) koje je pod GPL onda mora da program ostane pod GPL-om. Medjutim, zbog te problematike, je napravljena jos jedna licenca LGPL, koja omogucava da linkujes LGPL program iz nekog closed sourse programa. Tj, ne moras da zadrzis licencu. Ako bi lib bio pod GPL licencom, cak i program koji ga samo linkuje u sebe, bi morao da zadrzi tu licencu.

Medjutim, ako ti pozivas neki program (koji je GPL), preko process execute F-ja, ne moras da program koji ga poziva, licenciras pod GPL-om
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu09.07.2005. u 23:38 - pre 228 meseci
Citat:
flylord: Ventura, ako je pisan pod GPL licencom, imas prava i da trazi kod, ne samo na uvid, nego i da ga dobijes uz binarnu distribuciju


Sta se desava ako izradjivac programa odbije da preda source kod? Da li se kod moze dobiti sudskim postupkom?

 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.62.53.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu09.07.2005. u 23:47 - pre 228 meseci
Nisam pravnik, tako da to ne bih znao reci. Verovatno zavisi u kojoj si drzavi. U USA i drzavama sa jakim zakonima vezanim za licence, verujem da mozes, ako dokazes da taj program sadrzi ili linkuje GPL kod/lib
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.219.EUnet.yu.



+73 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu10.07.2005. u 08:37 - pre 228 meseci
Moram priznati da ni meni bas nije jasno to oko licenci, ali za pocetak: kakva je formulacija u ugovoru?

I kad s nekim pricam o linuxu, lunux je besplatan, ali se postavi pitanje dokle? Znam da se moze deliti besplatno ili malo naplatiti, ali sta sa komercijalnim varijantama, zar je Novell kupio SuSe da bi to delio?

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
213.244.222.*



+6455 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu10.07.2005. u 08:44 - pre 228 meseci
Ja nemam nikakav ugovor sa tom kompanijom, u pitanju je konkurentna kompanija, koja razvija konkurentan software na linuxu.

Znam da koriste linux, i znam da ne koriste komercijalna resenja za razvijanje softvera, i na osnovu toga ja zelim da oni ispune i svoju stranu ugovora koju imaju sa linuxom i free softverom i da publikuju svoj source.
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.pat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu10.07.2005. u 09:46 - pre 228 meseci
Citat:
ventura: Ja nemam nikakav ugovor sa tom kompanijom, u pitanju je konkurentna kompanija, koja razvija konkurentan software na linuxu.

Znam da koriste linux, i znam da ne koriste komercijalna resenja za razvijanje softvera, i na osnovu toga ja zelim da oni ispune i svoju stranu ugovora koju imaju sa linuxom i free softverom i da publikuju svoj source.



To sto oni koriste gpl alate nema nikakve veze sa time da moraju da publikuju kod od proizvoda koji razvijaju.
Ako njihov softver koji oni razvijaju sadrzi GPL kod onda moraju i njega da otvore ali ako samo koriste GPL alate da razvijaju svoj softver from scratch onda ne moraju nista da daju na uvid...plain and simple.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu10.07.2005. u 11:22 - pre 228 meseci
Citat:
ventura: Znam da koriste linux, i znam da ne koriste komercijalna resenja za razvijanje softvera, i na osnovu toga ja zelim da oni ispune i svoju stranu ugovora koju imaju sa linuxom i free softverom i da publikuju svoj source.

Ukoliko koriste GPL kod u svojim aplikacijama, onda i njihova aplikacjia mora da bude GPL, ali ti ne moraju dati source na uvid samo na tvoj zahtjev. Ukoliko ti daju/prodaju svoju aplikaciju, onda su dužni da ti daju i source, inače nisu to dužni da urade.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Sir_Oliver
Milan Jovanovic
Beograd RS / Aurora IL

Član broj: 2557
Poruke: 353

Sajt: www.novarepublika.com


+17 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu10.07.2005. u 12:38 - pre 228 meseci
Poenta je da prave bolji softver od vase firme i da vi pizdite zbog toga. Ovo nema veze sa vracanjem duga Open Source zajednici kako tvrdis Ventura. A ta glupost koju si izvalio o ispunjavanju ugovora sa linux-om i free software-om, mislim da je to najjadniji izgovor nekoga ko zeli da gurne nos u tudji kod, koji sam u zivotu cuo.
Usput, vidim da si i ti vrlo privrzen Linux-u i Open Source-u, pa koristis WinXP. Pateticno!
Citat:
ventura: Ja nemam nikakav ugovor sa tom kompanijom, u pitanju je konkurentna kompanija, koja razvija konkurentan software na linuxu.

Znam da koriste linux, i znam da ne koriste komercijalna resenja za razvijanje softvera, i na osnovu toga ja zelim da oni ispune i svoju stranu ugovora koju imaju sa linuxom i free softverom i da publikuju svoj source.
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.62.53.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu10.07.2005. u 12:41 - pre 228 meseci
Sir_Olivere, nemoj da flejmujes! Idi na predlozi i pitanja i reci da ti se ne svidja kao Ventura radi sa svojom konkurencijom.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.lstm.uni-erlangen.de.



+27 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu10.07.2005. u 13:17 - pre 228 meseci
De, de, čemu gužva?

Na advokatisanju smo utvrdili da su razvojni alati za Linuks očajni, da je upotrebljivost Linuksa kao platforme nikakva, te da se ozbiljni programeri i korisnici uopšte ne bakću Linuksom. Dakako, zna to i Ventura i ne brine se on stvarno zbog takve konkurencije, nego kao savestan gazda prosto želi da ipita sve opcije za ne-daj-bože.

Već je rečeno da to što se koriste GPL alati ne povlači ama baš ništa za softver (ili bilo koji drugi sadržaj) koji se njima pravi. Da se ne bi Ventura umarao daljim razmišljanjem u tom pravcu, može da uzme kao primer da su bar dve komponente Eplovog razvojnog okruženja za OS X (XCode), GCC i GDB, pokriveni GPLom.

Nego može da uradi sledeće: domogne se jedne kopije ili radnog mesta na kome je taj konkurentski softver instaliran, i pogleda sa kojim bibliotekama je vezan pomoću naredbe ldd (lista zavisnosti izvršnih datoteka i biblioteka od drugih biblioteka). Zatim proveri licence tih biblioteka, i ako nađe bar jednu pod GPLom (ali ne LGPLom, to je u redu), može da razmišlja da konsultuje advokata.
 
Odgovor na temu

Sir_Oliver
Milan Jovanovic
Beograd RS / Aurora IL

Član broj: 2557
Poruke: 353

Sajt: www.novarepublika.com


+17 Profil

icon Re: Pitanje vezano za GNU licencu10.07.2005. u 15:07 - pre 228 meseci
Citat:
Časlav Ilić: De, de, čemu gužva?

Na advokatisanju smo utvrdili da su razvojni alati za Linuks očajni, da je upotrebljivost Linuksa kao platforme nikakva, te da se ozbiljni programeri i korisnici uopšte ne bakću Linuksom. Dakako, zna to i Ventura i ne brine se on stvarno zbog takve konkurencije, nego kao savestan gazda prosto želi da ipita sve opcije za ne-daj-bože.

Već je rečeno da to što se koriste GPL alati ne povlači ama baš ništa za softver (ili bilo koji drugi sadržaj) koji se njima pravi. Da se ne bi Ventura umarao daljim razmišljanjem u tom pravcu, može da uzme kao primer da su bar dve komponente Eplovog razvojnog okruženja za OS X (XCode), GCC i GDB, pokriveni GPLom.

Nego može da uradi sledeće: domogne se jedne kopije ili radnog mesta na kome je taj konkurentski softver instaliran, i pogleda sa kojim bibliotekama je vezan pomoću naredbe ldd (lista zavisnosti izvršnih datoteka i biblioteka od drugih biblioteka). Zatim proveri licence tih biblioteka, i ako nađe bar jednu pod GPLom (ali ne LGPLom, to je u redu), može da razmišlja da konsultuje advokata.

A sta ako su biblioteke staticki linkovane? Ovo je eklatantan primer stare srpske "da i komsiji crkne krava". I ne "flejmujem" (kakva odvratna rec), nego pokusavam da ukazem da to sto misli da uradi nije dobro (zapravo je ekstremno nedosledno i jadno). Ako eventualno pokusava da razradi scenario koji bi njemu/njegovoj firmi mogao da se desi, krenuo je to prilicno trapavo da radi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Pitanje vezano za GNU licencu

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7157 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.