Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prava i kriva (terminologija)

[es] :: Matematika :: Prava i kriva (terminologija)

[ Pregleda: 4093 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.mobtel.co.yu.



+112 Profil

icon Prava i kriva (terminologija)06.07.2005. u 18:22 - pre 228 meseci
Nesto sam razmisljao i palo mi je na pamet kako se kod nas u literaturi koriste izrazi "prava" i "kriva" na pomalo chudan nachin. Naime te dve rechi same po sebi u nasem jeziku oznacavaju nesto suprotno (nesto moze biti ili pravo ili krivo), dok u matematici prava predstavlja specijalan slucaj krive, pa je rechenica "Prava je kriva." sasvim ispravna u matematickom smislu, dok je po svojoj prirodi pomalo nebulozna :) Zar ne bi bilo bolje umesto rechi "prava" koristiti neku drugu rech (mozda linija?) kako bi se ovo izbeglo?
Eto sad sam vas smorio, ali posto mi je trenutno dosadno nadam se da mi oprastate :)

p.s. nemojte da me flejmujete ako sam nesto lupio ;)

Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Prava i kriva (terminologija)06.07.2005. u 18:40 - pre 228 meseci
Nisi ništa lupio.
Linija je širi pojam od krive u matematici. Linija može biti i izlomljena prava ;)

A što se tiče rečenice "prava je kriva"... i prava kao matematički pojam može biti kriva u zavisnosti od toga u odnosu na šta je posmatraš.

Edit: što više razmišljam o tome sve sam zbunjenija. Možda sam i ja nešto lupila.

[Ovu poruku je menjala cicika dana 06.07.2005. u 19:43 GMT+1]
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

Gn0m3
Zivkovic Venijamin
Product Manager
Beograd

Član broj: 39815
Poruke: 62
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Prava i kriva (terminologija)06.07.2005. u 19:12 - pre 228 meseci
Po mome niko nije nishta lupio :)
Sve ( bash sve, ukljuchujuci i ono shto mi smatramo bogomdano - prirodne brojeve ) u matematici su nashe misaone naprave. Stoga nije uopshte chudno sho je prava specijalan sluchaj krive jer nam je je u nekom sluchaju lakshe da je posmatramo kao takvu.
Na kraju krajeva, po Lobachevskom je ceo prostor zakrivljen :)
 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
*.mobtel.co.yu.



+112 Profil

icon Re: Prava i kriva (terminologija)07.07.2005. u 15:14 - pre 228 meseci
Iskreno, meni je ovo zapalo za oko tek dok sam chitao neki tekst na engleskom, koji nema direktno veze sa matematikom, kada sam video rechenicu "Line is a curve". Tada sam zapravo pomislio kako to glupo zvuchi kada se prevede na nash jezik. Naime u engleskom su odvojeni pojmovi za oznacavanje kada je nesto pravo (straight) i onoga sto se kod nas u matematici zove "prava" (kod Engleza line).
Tako da gore pomenuta rechenica na engleskom sasvim ok zvuchi, iz razloga sto rech "line" u svom korenu nema nichega sto bi je vezivalo za nesto sto je u stvari pravo (iako to jeste :) ), dok kod nas rech prava direktno asocira na pravac sto je u jednu ruku ok s obzirom da ukazuje na prirodu "prave linije" ali predstavlja problem kada pokusamo da napravimo sledecu sistematizaciju: "prava je kriva, a kriva i prava su linije". Po meni je problem sto se u nasem svakodnevnom jeziku rechi "pravo" i "krivo" medjusobno iskljuchuju.
E sad da ne bude da se samo kod nas javljaju ovakve nedoumice, Englezi imaju mozda i veci problem. Kod njih je, ako se ne varam, moguca sledeca konstrukcija: "Line is a curve, and curve is a line" jer koriste istu rech za ono sto kod nas postoje dve rechi: "prava" i "linija", pa se konkretno znachenje moze utvrditi samo iz konteksta. Po meni bi bilo dobro kada bi se u matematici oslobodili ovakvih situacija koliko je to moguce.
Hehe kako sam se sad iskenjao :) Nadam se samo da je neko razumeo sta sam hteo da kazem.
Ali u pravu ste vas dvoje, sto o tome vise razmisljam stvari postaju sve komplikovanije, tako da je bolje ove misaone naprave ostaviti po strani i baviti se nechim korisnim :)

Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Prava i kriva (terminologija)

[ Pregleda: 4093 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.