Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

OOP način pisanja većeg programa

[es] :: Art of Programming :: OOP način pisanja većeg programa

[ Pregleda: 6163 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

karas

Član broj: 5574
Poruke: 482
*.111.EUnet.yu.



+1 Profil

icon OOP način pisanja većeg programa25.06.2005. u 13:26 - pre 228 meseci
Kada se piše veći program (ili mali koji ima nameru da raste dodavanjem raznih funkcija) GUI deo programa treba da koristi ono što predstavlja srž programa (npr. baza podataka + obrade nad njom + uspostavljanje veze sa serverom itd.), koji su opet napravljeni kao zasebne klase. Zanima me kako organizovati kod? Da li unutar GUI klasa konstruisati objekte ne-GUI klasa? Ili napraviti neki medjusloj (veliku klasu) koja ce konstruisati sve ne-GUI objekte i pre samog GUI-a, a zatim svaki meni/dijalog/štaveć koristi ono što mu je potrebno iz tog medjusloja?

Sveti Avgustin: "Dobar hrišćanin treba da se kloni matematičara i svih onih koji daju lažna proročanstva. Postoji opasnost da su matematičari već sklopili pakt sa Đavolom, da pomrače čovekov um i da ga okuju okovima pakla."
 
Odgovor na temu

Damjan S. Vujnovic
London, UK

Član broj: 30444
Poruke: 81
*.ceetel.co.yu.

Jabber: damjan@elitesecurity.org
ICQ: 68189289
Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa26.06.2005. u 12:15 - pre 228 meseci
http://en.wikipedia.org/wiki/Observer_pattern

Hev fan,
DSV
I love the smell of copyright violations in the morning. Smells like... freedom!
 
Odgovor na temu

MikeLDN
Marko Ivanovic
Beograd

Član broj: 61347
Poruke: 46
195.252.89.*



Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa26.06.2005. u 16:12 - pre 228 meseci
Zasto bas Observer?
 
Odgovor na temu

Damjan S. Vujnovic
London, UK

Član broj: 30444
Poruke: 81
*.ceetel.co.yu.

Jabber: damjan@elitesecurity.org
ICQ: 68189289
Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa26.06.2005. u 16:26 - pre 228 meseci
Citat:
MikeLDN: Zasto bas Observer?


Pa, na primer, zato sto na jednostavan nacin omogucava da se odvoji prezentacija od biznis-logike.

DSV
I love the smell of copyright violations in the morning. Smells like... freedom!
 
Odgovor na temu

MikeLDN
Marko Ivanovic
Beograd

Član broj: 61347
Poruke: 46
195.252.89.*



Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa26.06.2005. u 21:32 - pre 228 meseci
Zar nije preduslov za Observer da mu treba multiple views ili ga ja nisam shvatio?
 
Odgovor na temu

Damjan S. Vujnovic
London, UK

Član broj: 30444
Poruke: 81
*.ceetel.co.yu.

Jabber: damjan@elitesecurity.org
ICQ: 68189289
Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa26.06.2005. u 22:36 - pre 228 meseci
Observer sasvim lepo radi i kada nemas multiple-views (dakle, kada imas samo jedan pogled), znaci to sto omogucava multiple-views je samo jedan "feature" observer patterna.

DSV
I love the smell of copyright violations in the morning. Smells like... freedom!
 
Odgovor na temu

sspasic
Sasa Spasic

Član broj: 3261
Poruke: 175
212.200.96.*

Jabber: sspasic@elitesecurity.org
ICQ: 35454521


Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa27.06.2005. u 11:10 - pre 228 meseci
Nisam siguran, ali mislim da ti treba MVC Pattern: http://ootips.org/mvc-pattern.html
 
Odgovor na temu

karas

Član broj: 5574
Poruke: 482
*.121.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa30.06.2005. u 10:46 - pre 228 meseci
Gledao sam u tri knjige o patternima (šablonima?), uključujući i knjigu Brusa Ekela, ali MVC pattern se samo uzgred pominje. U jednoj se počinje sa objašnjavanjem Singletona a u drugoj od Factory. Da li to znači da ih je moguće učiti proizvoljnim redosledom ili se preporučuje učenje od prostih ka složenijim? Dakle, metodološki, koji je najbolji (i najbrži) način učenja?

Sveti Avgustin: "Dobar hrišćanin treba da se kloni matematičara i svih onih koji daju lažna proročanstva. Postoji opasnost da su matematičari već sklopili pakt sa Đavolom, da pomrače čovekov um i da ga okuju okovima pakla."
 
Odgovor na temu

Alter Ego
null
Pančevo

Član broj: 1880
Poruke: 453
*.panet.co.yu.

Sajt: www.tridenet.com


Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa07.07.2005. u 00:49 - pre 228 meseci
Paterna ima mali milion. Za početak je najbolje da proučiš GRASP paterne, oni su lagani i logični i vrlo, vrlo korisni. Za ostale, nisam pametan šta da ti kažem. Znam koji su meni zanimljivi/korisni - Singleton (koji uključuju i drugi paterni), Observer (my favorite!), DatabaseBroker, Adapter, Command, Pure Fabrication, MVC i naravno svi GRASP paterni. Potencijalno su mi zanimljivi i Proxy i Object Identifier Ovo je navedeno pomalo zbrda-zdola, pošto postoji više podela paterna, ali su mi ovi najkorisniji a da budem iskren, neke baš i nisam uspeo da uklavirim mada se nisam mnogo ni trudio.
Preporučujem knjigu Krega Larmana "Applying UML and patterns", drugo izdanje, tamo imaš sve lepo objašnjeno, kao i mnoge druge korisne i lepe stvari. Nema je na srpskom koliko mi je poznato, ali može da se nabavi, khm, povoljno :). Ja sam sa paternima počeo čitajući knjigu "OO modelovanje na jeziku UML" od Dragana Milićeva. Tamo ima samo nekoliko GoF paterna ali lepo objašnjenih i sa primerima. I skripta Siniše Vlajića sa FON-a za predmet projektovanje programa sadrži lepo kategorizovane paterne.
 
Odgovor na temu

Alter Ego
null
Pančevo

Član broj: 1880
Poruke: 453
*.panet.co.yu.

Sajt: www.tridenet.com


Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa07.07.2005. u 01:07 - pre 228 meseci
Što se tiče pitanja koje je postavio autor teme, veoma je preporučljivo razdvajanje interfejsa od aplikativne logike, upravo iz razloga lakšeg održavanja. MVC patern upravo to i naglašava ali ta praksa je preporučena i pre nego što se isti pojavio. Tzv. troslojna arhitektura zahteva da aplikativna logika ne zna ništa o korisničkom interfejsu. Takođe se razdvaja i aplikativna odn. poslovna logika od skladištenja podataka (baze), mada je na ovo stavljen manji naglasak, tako da postoje i dvoslojne arhitekture. Objektne metodologije preporučuju da se formiraju kontroler koji će da prihvata zahteve od interfejsa i šalje ih logici koja ih izvršava, i database broker (postoji istoimeni patern) koji obezbeđuje komunikaciju između logike i skladišta podataka.
Na primer, kao kontroler možeš da napraviš jednu klasu čije će metode da implementiraju pozive sistemskih operacija. I kao Database broker klasu čije će metode da implementiraju operacije za rad sa bazom. A sve domenske klase proglasiš za specijalizacije opšte domenske klase naprimer. Ovako se dobija veoma uopšteno rešenje, koje se lako proširuje.
 
Odgovor na temu

karas

Član broj: 5574
Poruke: 482
*.7.EUnet.yu.



+1 Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa07.07.2005. u 13:54 - pre 227 meseci
Hvala na savetima. Evo skinuo sam Design Patterns od GoF. Koliko sam na brzinu video mnogo je bolja od Ekelove knjige. Neki primeri su u Smalltalk-u, baš me zanima kako uopšte izgleda taj jezik.
Sveti Avgustin: "Dobar hrišćanin treba da se kloni matematičara i svih onih koji daju lažna proročanstva. Postoji opasnost da su matematičari već sklopili pakt sa Đavolom, da pomrače čovekov um i da ga okuju okovima pakla."
 
Odgovor na temu

Alter Ego
null
Pančevo

Član broj: 1880
Poruke: 453
*.bisinter.net.

Sajt: www.tridenet.com


Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa07.07.2005. u 15:01 - pre 227 meseci
Nema na čemu, i drugi put. To je dobra knjiga, ali ti ipak preporučujem da pogledaš i Larmana. Ta knjiga je "zakon" za te stvari. A na koju Ekelovu knjigu misliš, onu o paternima?
 
Odgovor na temu

karas

Član broj: 5574
Poruke: 482
*.11.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa07.07.2005. u 19:36 - pre 227 meseci
Našao sam Larmanovu knjigu u PDF-u. Nadam se da objašnjava i UML jer znam samo par stvari iz UML-a. Valjda će mi ona jedna biti dovoljna i za UML i pattern-e. :)
Da, mislio sam na Ekelovu knjigu o pattern-ima, nije mi se svideo početak.

Sveti Avgustin: "Dobar hrišćanin treba da se kloni matematičara i svih onih koji daju lažna proročanstva. Postoji opasnost da su matematičari već sklopili pakt sa Đavolom, da pomrače čovekov um i da ga okuju okovima pakla."
 
Odgovor na temu

Alter Ego
null
Pančevo

Član broj: 1880
Poruke: 453
*.bisinter.net.

Sajt: www.tridenet.com


Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa08.07.2005. u 13:16 - pre 227 meseci
Može da se nađe i papirna kopija, ako te zanima. Drugo izdanje knjige se bazira na Unified Process-u, dakle pokriva kompletan metodološki pristup dizajna aplikacije. UML se koristi ali knjiga nije orijentisana isključivo na njega. Isto važi i za paterne. Prvo izdanje nema toliko UP-a.
Eckel je naporan, barem meni, ipak je on fizičar :)
 
Odgovor na temu

Zeromicin

Član broj: 31930
Poruke: 152
*.panet.co.yu.



Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa16.07.2005. u 21:02 - pre 227 meseci
 Design Patterns od GoF - Koja je adresa ako bi mogao...?
Citat:
karas wrote in message news:[email protected]...Hvala na savetima. Evo skinuo sam Design Patterns od GoF. Koliko sam na brzinu video mnogo je bolja od Ekelove knjige. Neki primeri su u Smalltalk-u, baš me zanima kako uopšte izgleda taj jezik.
--
http://www.elitesecurity.org/poruka/817739
 
Odgovor na temu

karas

Član broj: 5574
Poruke: 482
*.4.EUnet.yu.



+1 Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa21.07.2005. u 11:32 - pre 227 meseci
Na http://anatolix.naumen.ru se mogu naći jako lepe knjige, i pomenuta između ostalih.

[Ovu poruku je menjao karas dana 21.07.2005. u 12:34 GMT+1]
Sveti Avgustin: "Dobar hrišćanin treba da se kloni matematičara i svih onih koji daju lažna proročanstva. Postoji opasnost da su matematičari već sklopili pakt sa Đavolom, da pomrače čovekov um i da ga okuju okovima pakla."
 
Odgovor na temu

Zeromicin

Član broj: 31930
Poruke: 152
*.panet.co.yu.



Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa21.07.2005. u 13:10 - pre 227 meseci
 Tnx na adresi... cu
Citat:
karas wrote in message news:[email protected]...Na http://anatolix.naumen.ru se mogu naći jako lepe knjige, i pomenuta između ostalih. [Ovu poruku je menjao karas dana 21.07.2005. u 12:34 GMT+1]
--
http://www.elitesecurity.org/poruka/831582
 
Odgovor na temu

karas

Član broj: 5574
Poruke: 482
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: OOP način pisanja većeg programa21.07.2005. u 21:36 - pre 227 meseci
Nema na čemu, možda i ja tamo okačim nešto.
Sveti Avgustin: "Dobar hrišćanin treba da se kloni matematičara i svih onih koji daju lažna proročanstva. Postoji opasnost da su matematičari već sklopili pakt sa Đavolom, da pomrače čovekov um i da ga okuju okovima pakla."
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: OOP način pisanja većeg programa

[ Pregleda: 6163 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.