Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Autorska prava za vrlo stare pesme...?

[es] :: Muzička produkcija :: Autorska prava za vrlo stare pesme...?

[ Pregleda: 7876 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

downer

Član broj: 29779
Poruke: 351
195.252.85.*



+5 Profil

icon Autorska prava za vrlo stare pesme...?21.06.2005. u 14:00 - pre 228 meseci
Pozdrav!

Zanima me da li su kompozicije tipa Betovenove, Mocartove itd. zasticene autorskim pravima? Da li mogu u nekoj video prezentaciji slobodno da ih koristim, ili treba da prijavim to nekome i da trazim dozvolu?

poz
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Autorska prava za vrlo stare pesme...?21.06.2005. u 14:04 - pre 228 meseci
Mislim da sve preko 50 godina... može bez straha... osim u specijalnim slučajevima.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

downer

Član broj: 29779
Poruke: 351
*.yubc.net.



+5 Profil

icon Re: Autorska prava za vrlo stare pesme...?21.06.2005. u 16:57 - pre 228 meseci
Još malo pa ćemo moći i prve albume Beatlesa...:)
 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Autorska prava za vrlo stare pesme...?21.06.2005. u 17:52 - pre 228 meseci
nećemo moći, na žalost. 50 godina je ako se kopirajt ne prebaci, što se u slučaju velikih svetskih (odnosno izdatih) bendova radi u okviru produkcijskih kompanija.


FBzP
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.sajam.co.yu.



+30 Profil

icon Re: Autorska prava za vrlo stare pesme...?22.06.2005. u 14:21 - pre 228 meseci
E, kad smo vec naceli ovu temu, imam jedno pitanje: kakva je situacija sa tekstovima, tj. stihovima ? Ja imam nekoliko kompletno uradjenih pesama u kojima sam koristio poeziju starih engleskih pesnika (19. vek uglavnom)...ako ikada to objavim (sumnjam), da li bi bilo problema oko copyright-a ? Naravno, potpisao bih pesnika, ne sebe....
 
Odgovor na temu

dadom

Član broj: 160730
Poruke: 12
85.94.120.*



Profil

icon Re: Autorska prava za vrlo stare pesme...?30.10.2007. u 00:33 - pre 199 meseci
Jako interesantno pitanje.

Shvatio sam da se nece moci bez copyright-a koristiti prvi album Rolling Stonesa recimo :) ali, moze li neko da mi kaze sta je eto konkretno sa operskim djelima? Mozart, Bach, Schubert, Puccini, Wagner... itd???

 
Odgovor na temu

Rocket Roll
Beograd

Član broj: 99091
Poruke: 348
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Autorska prava za vrlo stare pesme...?30.10.2007. u 10:49 - pre 199 meseci
Valjda postoji neka Mocartova fondacija? Barem je Beč mogao - ako već nije - da nekim dekretom proglasi Mocartova dela za neotuđivo kulturno dobro grada Beča?

"Veliki" su se na vreme setili. Joko Ono - Džon Lenon Fondacija, porodica Džonson - Robert Džonson Fondacija, Džimijeva sestra - Džimi Hendriks Fondacija... Jedini izuzetak od tog pravila je Bob Dilan Fondacija, koja dozvoljava da se snimaju Dilanovi coveri bez nadoknade.
"Goin' down where Southern cross' the Dog"
 
Odgovor na temu

dzi25

Član broj: 162049
Poruke: 1
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Autorska prava za vrlo stare pesme...?06.11.2007. u 11:25 - pre 199 meseci
Koliko ja znam, dela Mozarta, Baha i ostilaih iz tog vremena su zasticena posebnim autorskim pravima. Cuo sam na jednom predavanju da za ostale autorska prava zastarevaju 100 godina posle smrti autora, mozda i nije tacno, samo sam tako cuo.
 
Odgovor na temu

euripyd

Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.swipnet.se.



+7 Profil

icon Re: Autorska prava za vrlo stare pesme...?20.11.2007. u 19:06 - pre 199 meseci
Za klasicnu muziku vredi pravilo: 70 godina nakon autorove smrti placaju se autorska prava.

MEDJUTIM! nemoj da ti se dogodi kao jednom tipu iz Svedske koji je imao neku art-instalaciju u kojoj je pustena jedna Bahova kompozicija - IZVODJACI su mu trazili odstetu, iako sama kompozicija nema zastitu. Tip se pravdao time da nije imao pojma o tome i da je skinuo mp3 sa interneta, sto je svakako bilo jos gore opravdanje.
Dakle, nisi pod udaru zakona pod uslovom da TI (tvoja grupa) ili tvoj kompjuter izvodi to delo koje je napisano od kompozitora koji je umro pre vise od 71 godine (pre 1937).

Dakle da ne bude zabune, autorska prava na izvodjenje mogu da budu beskonacna, obicno u vlasnistvu neke produkcijske kuce.
Autorska prava na kompoziciju prestaju da vaze nakon 70 godina od smrti autora.
Prava na stampanje su vezana za izdavacku kucu 70 godina (kao gore), mogu da se podele ili prodaju, a posle toga su slobodna, ali iskljucivo u smislu da bilo ko drugi moze da izvrsi vlastito stapmanje iste kompozicije ali ne i prestampavanje izdavaca. To znaci da ti smes da napravis vlastitu verziju Eine Kleine Nachtmusik, ali ne smes da prestampas izdanje od recimo "Edition Peters".
Sunca li ti žarevog!!
 
Odgovor na temu

urbazon
Dejan Pejčić
Niš

Član broj: 130510
Poruke: 13
*.adsl.beotel.net.

Sajt: http:/trag-mog-pera.blogs..


Profil

icon Re: Autorska prava za vrlo stare pesme...?24.11.2007. u 20:56 - pre 198 meseci
zanimljivi odgovori!

Koliko se secam, procitao sam negde nekad nas zakon o autorskim pravima, i mislim da se pominje period od 50 godina nakon smrti AUTORA... to je, konkretno, slucaj za knjizevna dela... a, jos nesto - koliko se secam tih stavki u zakonu - nakon smrti autora prava se zadrzavaju jos 50 godina, nakon cega ih je NEMOGUCE PRODUZITI! mozda i gresim, bilo je davno...
 
Odgovor na temu

euripyd

Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.swipnet.se.



+7 Profil

icon Re: Autorska prava za vrlo stare pesme...?24.11.2007. u 22:35 - pre 198 meseci
Za muzicka dela vazi 70 godina, ne znam za knjizevna. Mozda je drugacije....
Sunca li ti žarevog!!
 
Odgovor na temu

sinabl
Siniša Stjepanović
Akademija Umjetnosti
Banja Luka

Član broj: 153678
Poruke: 338
92.241.141.*



Profil

icon Re: Autorska prava za vrlo stare pesme...?11.07.2009. u 17:59 - pre 179 meseci
Pozdrav

Radio sam neki promo spot za jedan festival i koristio pjesmu James Browna kao pozadinu. Sad me zanimaju neke stvari oko autorskih prava jer nisam upućen...
Da li se može neko kontaktirati u cilju dobijanja dozvole za korištenje muzike?

Kratkofil Promo 2009
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.rs.



+30 Profil

icon Re: Autorska prava za vrlo stare pesme...?11.07.2009. u 18:52 - pre 179 meseci
Ovo sigurno podleze zastiti autorskih prava jer je objavljeno 1970. i jos ce mu trebati dosta godina a bi postalo "javno dobro".
Ne znam kakvo je stanje po pitanju muzickih autorskih prava u BiH, znam da je do pre neku godinu bilo katastrofalno. Moguce je cak da se mozes provuci bez bilo kakvog prijavljivanja (ako ce se to emitovati jednom ili dva puta), ali bi ipak bilo dobro da za pocetak pitas onoga ko ce emitovati taj tvoj klip (televizija, organizator festivala tj. javnog skupa) kako su oni do sada regulisali emitovanje spotova sa muzikom koja podleze zastiti autorskih prava.

U svakom slucaju, pogledaj sajt Udruzenja estradnih umjetnika BiH, oni su zaduzeni za pitanja muzickih autorskih prava u BiH (tako bar pise na njihovom sajtu).
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Autorska prava za vrlo stare pesme...?

[ Pregleda: 7876 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.