Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

RPM baza?

[es] :: Linux :: RPM baza?

[ Pregleda: 3703 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon RPM baza?30.07.2002. u 23:11 - pre 264 meseci
Elem, do sada sam obično koristio rpm manager za (de)instaliranje programa na Mandrake 7.2. Međutim, nedavno sam primetio da nemam gdb na mašini i startovao rpm manager da ga instaliram, kad ne lezi vraže - ne može da nađe neki fajl (nešto kao /root %u ili tako nešto) po čemu sam zaključio (neispravno?) da je rpm baza upropašćena. Ima li leka ovoj muci, ili da (opet) reinstaliram Mandrake? Uzgred, imam 56k modem i nikakvo download-ovanje velikih fajlova ne dolazi u obzir.

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: RPM baza?31.07.2002. u 11:21 - pre 264 meseci
probaj
rpm --rebuilddb a ako to ne uspe uradi rpm --initdb pa onda bi trebalo da mozes da instaliras sve, jedino sto ce se Mandrake pogubiti pa nece znati sta ima instalirano a sta ne :(, ali instalacija novih paketa ne bi trebala da bude problem :)
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: RPM baza?31.07.2002. u 13:40 - pre 264 meseci
Tata, probaj prvo da instaliras isti paket iz komandne linije (rpm -ihv gdb-x.x.rpm, ili kako već beše, ne znam ja mnogo te RedHetove i Andrake), pa onda vidi tačno kakve probleme prijavljuje rpm komanda. Vrlo je moguće da je sa bazom zapravo sve u redu, ali da te "luser friendly" rpm manager zeza.

P.S. Unix gurui tvrde da se OS nikada ne reinstalira. Slažem se sa tom konstatacijom.

P.P.S. Kakve ovo veze ima sa Unix desktopom? Premestiću.


int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: RPM baza?31.07.2002. u 16:58 - pre 264 meseci
Hvala na odgovorima. Probaću.

Uzgred, ja nisam nikakav Unix guru (daleko od toga), a postavio sam pitanje u Desktop sekciji zbog rpm managera. Izvinjavam se ako sam se zeznuo.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: RPM baza?31.07.2002. u 20:00 - pre 264 meseci
Nisam mislio da "Unix gurui nikad ne reinstaliraju OS", već da oni kažu da niko to ne bi trebalo da radi. Obično je to više posla, a manje se nauči.

Inače, ta Desktop sekcija nam se više ne zove Linux desktop, nego Unix desktop, tako da sva Linux-specifična pitanja (pa čak i ako dodiruju desktop), treba trpati u GNU/Linux general (i taj forum je promenio ime).
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: RPM baza?31.07.2002. u 20:13 - pre 264 meseci
OK. Ima smisla. Samo, meni nije cilj da učim Linux administraciju, već se nešto igram sa ubistvenom kombinacijom xemacs i g++, pa mi treba i debuger.

I ne znam zašto su mi dali samo rpm verzije aplikacija. Da su dali tar.gz ili tako nešto, pa da lepo kompajliram...
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: RPM baza?31.07.2002. u 20:22 - pre 264 meseci
Pa rpm -ihv nije baš Linux admistracija, ništa više nego što je Start -> Run... -> e:setup.exe Windows administracija. Ne znam, ja na to gledam ovako: grafički alati za "administraciju" su u suštini samo front-endovi za CLI alate, što znači da u većini slučajeva imaš veću kontrolu i više opcija koristeći originalni CLI alat.

Sve opensource aplikacije se mogu naći na mreži u izvornom obliku, a mislim da čak i na nekom 4-tom disku RedHata ili tako nešto, dobijaš neke sorsove. Ako hoćeš sve da kompajliraš, uzmi Gentoo Linux, ili još bolje batali Linux i uzmi FreeBSD, pa da vidiš miline. Mada lično mislim da je kompajliranje velikih aplikacija kao što su Emacs, TeTeX, GCC, traćenje vremena (i procesorskog i ljudskog).
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: RPM baza?31.07.2002. u 20:37 - pre 264 meseci
Zanimljivo. A ako ne voliš rpm i izbegavaš kompajliranje, kako onda instaliraš programe na Linux ili npr FreeBSD? Iskopiraš gotov exe fajl u bin direktorijum i ručno promeniš config fajlove? Ili dobiješ i neku shell scriptu koja to odradi za tebe?
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: RPM baza?31.07.2002. u 22:13 - pre 264 meseci
e sada kada bi mi neko rekao gde da nadjem gcc3.1.1 RPM (ukljucujuci c++, objc,...) za RedHat7.3 i i686 bio bi mu zahvalan.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: RPM baza?31.07.2002. u 23:42 - pre 264 meseci
Ćale, pre će biti ovo drugo ... Ljudi nekad zaboravljaju da računar treba da služi čoveku, a ne obrnuto ... Uz *BSD distribucije se postiže baš to. Skoro kao kvalitetni higijenski ulošci --carefree L;)

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: RPM baza?01.08.2002. u 12:02 - pre 264 meseci
Vi'te deco, prvo nisam ja rekao da ne volim RPM, mislim da je sasvim ok, samo mi se ne sviđaju distribucije kao što je recimo Mandrake. RedHat 7.2 sam video pre neki dan (pre toga sam video 6.2 pre jedno dve godine) i svideo mi se jako, ali za neko poslovno okruženje, ne bih ga stavio na kućnu mašinu, uglavnom zato što volim da se igram sa najnovijim verzijama softvera. RPM, kao i svaki drugi PMS (package management system :o)) i ne predstavlja nista drugo nego arhivu sa binaries-ima i skriptom za instalaciju.

Inače, izbegavam kompajliranje stvarno velikih sorsova (osim Mozille, za koju nikad ne može da se nađe paket sa opcijama koje mi trebaju dovoljno brzo), tipa OpenOffice, a sve "sitnije" kompajliram. Na FreeBSD-u postoji jedan lep sistem koji se zove "ports kolekcija", i koji predstavlja kolekciju skripti za automatsko dovlačenje sorsova, kompajliranje i instalaciju programa (i programa/biblioteka koji su im potrebni) koji rade pod FreeBSD-om. Pritom je moguće globalno specificirati sopstvene switcheve za kompajler i linker (nivo optimizacije i korišćenje instrukcija određene arhitekture, recimo i686) i tako dobiti optimizovane binary-je koji su sigurno brži od onih koji koriste samo i386 instrukcije. Ports kolekcija se preko CVS-a ažurira svakodnevno sa novim verzijama paketa, tako da je moguće (ako imaš debeo link i brzu mašinu) uraditi apgrejd celog sistema, takođe jednom komandom.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: RPM baza?01.08.2002. u 17:07 - pre 264 meseci
Citat:
B o j a n:
Ćale, pre će biti ovo drugo ... Ljudi nekad zaboravljaju da računar treba da služi čoveku, a ne obrnuto ... Uz *BSD distribucije se postiže baš to. Skoro kao kvalitetni higijenski ulošci --carefree L;)


Ne zameri, ali se u higijenske uloške razumem još manje nego u Unix-e :)

U svakom slučaju, hvala svima na odgovorima.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: RPM baza?

[ Pregleda: 3703 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.