Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!

[es] :: ISP :: ADSL :: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 112895 | Odgovora: 210 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mivanovic
Milos Ivanovic
Beograd

Član broj: 22353
Poruke: 72
*.adsl.vline.verat.net.

ICQ: 325627163


Profil

icon Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!19.04.2005. u 09:37 - pre 231 meseci
Imam 512/128 ADSL liniju, ali nije ni priblizno toliko...

Naime, kada merim bandwidth preko nekih od sajtova koji to rade kaze mi da je oko 300kbs! Sto se uploada tice, on ne prelazi 10kBs (treba da bude 16kBs).
Inace, imam neki BeWAN USB modem koji je dobijen uz ADSL u Francuskoj i tamo je radio bez problema.

U cemu je stvar? Da li je moguce da nisam dobro setovao modem? Koliko varira protok kod vas?

Ljudi... pomagajte!

... jos nesto. Nisam siguran da li to ima veze, ali koristim eMule i BitTorrent, pa mi je palo na pamet da ne smetaju oni (ne znam kako). Inace, kad sam merio protok oni su bili iskljuceni i u firewallu.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.vdial.verat.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!19.04.2005. u 14:39 - pre 231 meseci
Telekom ima agregatore za ADSL, to znaci da 8 ili 16 korisnika idu na 1mbit/s link. Pa ako neko od tvojih komsija ima recimo 256k link, mozda je zagusio vezu, pa da zato ide sporije. Sta da ti kazem telekom.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!20.04.2005. u 06:57 - pre 231 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic: Telekom ima agregatore za ADSL,

A kako izgledaju ti 'agregatori'? :)
Vreme je da počnem da zapisujem, šteta da tek tako završi u Gojkovoj bazi...
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

kronos

Član broj: 22590
Poruke: 230
*.telekom.yu.



+1 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!22.04.2005. u 08:37 - pre 231 meseci
agregatori su ti "specijalni uređaji" koji rade tamo nesto i skinu ti brzinu, ili ti spečavaju razvoj interneta u Srbiji.

cheers,
"Od svih manifestacija moći, suzdržanost najviše impresionira".
Tukidid
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.vdial.verat.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!22.04.2005. u 09:56 - pre 231 meseci
Ama ljudi bre, ja kolko znam, veci broj korisnika jedne tel centrale ide na 1mbit link, i tako podatci idu do telekoma. Tako da ako neko ima 512k link, to nije njemu garantovana brzina, vec najveca, u slucaju da nema opterecenja na toj centrali.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.213.158.87.in.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!22.04.2005. u 10:09 - pre 231 meseci
Vas dvojica Telekomaša, umnesto što zajebavate ljude, mogli biste za promenu da im objasnite u čemu je problem.

Marko.
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!22.04.2005. u 11:21 - pre 231 meseci
Citat:
markom: Vas dvojica Telekomaša, umnesto što zajebavate ljude, mogli biste za promenu da im objasnite u čemu je problem.

Ajde objasni im ti da ne ispadne kao napad na ISP-ove
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!22.04.2005. u 20:38 - pre 231 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic: veci broj korisnika jedne tel centrale ide na 1mbit link... Tako da ako neko ima 512k link, to nije njemu garantovana brzina, vec najveca, u slucaju da nema opterecenja na toj centrali.

Ne, ne moze tako. Prvo, bilo je receno da ce se protoci pratiti i ako dodje do zagusenja, kapaciteti ce se povecavati, u skladu sa potrebama. Drugo, ovako kako ti kazes, ispada da je svejedno koji "paket" kupis kod provajdera - ako je puno ljudi na liniji, onda svi dobiju isti MALI protok, bez obzira sto su platili veci.

Naravno, jasno je da niko ne moze da garantuje protok za 100% vremena koje provedes na konekciji, ali jedno je ako 10 - 15% vremena imas mali protok, a ostalo blizu onoga koji si platio, a sasvim nesto drugo ako ti je protok mali 80% vremena. To vise nije "nema garantovane brzine" nego "ima prevare"! Moram da kazem, da ja na Veratu imam uglavnom ovako kako sam rekao - brzina je normalna, a tu i tamo se malo smanji, sto mislim da je sasvim normalno i prihvatljivo.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!23.04.2005. u 16:40 - pre 231 meseci
Kao prvo i osnovno, ne treba zaboraviti da ADSL ka korisniku koristi ATM tehnologiju (celije fiksne velicine: 48+5 B). U situacijama normalnog IP sobracaja, sa AAL5 overheadom (koji je dosta tesko izracunati tacno, zbog promenljive velicine IP paketa), smatra se da je na ATM linkovima, overhead za saobracaj nekih 15% (moze da bude i do 20%). Dakle, ako imas ATM (ADSL) link od 256 Kb/s, efektivno od toga mozes da iskoristis tek oko 200 Kb/s. To je sve gubitak na "last mile" konekciji, tj. od ADSL "modema" do DSLAM-a. Tu treba dodati PPPoE+L2TP overhead (<5%), smanjen MTU, dakle, sama tehnologija smanjuje realni, tj. percipirani, protok za oko 20-25%.

Onda tu imamo "nivo agregacije", koji ja smatram za jedan izuzetno idiotski parametar koji nisam cuo da se bilo gde u svetu koristi van interprovajderske komunikacije. (Ako mi neko ukaze na suprotan primer, u profil cu da okacim sliku sa tablom na kojoj pise "magarac".). No, bez obzira sto se realno nikad ne prikazuje, nivo agregacije je parametar koji ukazuje koliki je "oversubscription" u pitanju. Posto IP saobracaj nije konstantan, vec je "bursty", preprodaja u stotinama (ili pak hiljadama) procenata je redovna i normalna pojava. Posto IP funkcionise na principu statistickog multipleksiranja, a postoje i napredne metode koje omogucavaju visoka iskoriscenja linkova, bez nezeljenih posledica, ovo je, kao sto rekoh, jedan stupidan parametar koji vidjamo u marketingu izvesnih provajdera (istih onih koji prodaju CIR, PIR i MIR na iznajmljenim linijama).

Takodje, treba imati na umu jos jednu stvar. DSLAM-ovi su uglavnom nezavisni od same telefonske centrale (ovo zavisi od samog tehnickog resenja na strani Telekoma, ali je uglavnom tako), koriste uglavnom razlicite uplinkove, itd. Ovde postoji jedna zanimljiva stvar. Ozbiljni DSLAM-ovi mogu da terminiraju stotine korisnika (400, 800 i vise). Sa novim tehnologijama, ovo mogu da budu konekcije i do 20 Mb/s (ADSL2+). Bitan parametar ovde je: koliki je uplink samo DSLAM-a (za ATM DSLAM-ove, ovo je uglavnom STM-1 ili STM-4), kako su DSLAM-ovi agregiranu u POP-ovima Telekoma (centralama), tj. koliko DSLAM-ova dele zajednicki uplink ili vezu u prstenu, ako je takva arhitektura. I poslednji parametar, koliki su uplinkovi cele te price sa Telekomovom FrameRelay mreze na koju se vezuju provajderi. Onda backbone kapaciteti, itd.

Sve je ovo vrlo kompleksna jedna prica, ali verujem da Telekomovci vec znaju za to :-). Poenta svega ovoga je da postoji mnogo parametara zasto neko ne dobija ono sto (misli) da je platio.

Inace, ADSL saobracaj nije deljen, kao sto mnogi ovde pricaju. Svaka konekcija ka DSLAM-u je posvecena i teorijski moze do DSLAM-a da ima punu brzinu. Od DSLAM-a na dalje zavisi od SLA (service level agreement) sa Telekomom i provajderom. Garantovani bw je sigurno moguc, ali je to vec biznis usluga. Bez sumnje cemo uskoro videti biznis ponudu Telekoma, kako za Internet veze, tako i za prosirenje FrameRelay ponude koju vec imaju. To je logican korak.

Marko.
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
217.171.49.*

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!24.04.2005. u 21:03 - pre 231 meseci
Ja imam 128/384 konekciju i download je maksimum 41Kb/s .Srednja vrednost je 30Kb/s a ima slucajeva kad pada i na nivo dial-up-a.To sto tebe ubija je OVERBOOKING, sto ce reci da je bar 20% vise korisnika spojeno na jednu liniju nego sto je inace dozvoljeno.Provideri to rade kad nemaju dovoljan broj slobodnih konekcija.A to sve opet zavisi od toga koliko zahteva za ADSL ima u tvom komsiluku.E sad, za to je u PRVOM REDU zasluzan Telekom, prilikom planiranja infrastrukture ADSL mreze.Ja to znam iz iskustva.KAd sam se preselio u novi stan, prilikom prebacivanja starog broja na novu adresu bilo im je lakse da me spoje na PCM nego da traze slobodnu paricu.....tako da sam imao dial up od 33.6Kbps.....onda sam im izvadio mast, pa su me odspojili i pronasli jednu paricu na koju sam spojen.Tada sam ujedno i uzeo ISDN liniju, pa se sve popravilo.Sad imam konstantne probleme sa ADSL-om, i kad god pozovem provajdera da se pozalim oni mi odgovaraju da je problem u nasem Telekomu.A kad pozovem Telekom, oni kazu da je sve u redu kod njih i da je problem u provajderu....Sta da ti kazem osim da ne klones duhom, i da ih maltretiras sve dok ne dobijes PLACENU brzinu, bar 80%od nje.Nemoj puno da verujes sajtovima za merenje brzine, i meni pokazuje brzinu od 275-312 Kbps, ali download ipak ide onako kako treba.Pokusaj da se igras malo sa MTU vrednoscu na modemu, meni je pomoglo kad sam promenio sa default 1500, na 1412.
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

Član broj: 426
Poruke: 2706
*.76.eunet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!24.04.2005. u 21:24 - pre 231 meseci
Da bismo se lakše sporazumeli , bilo bi lepo da korisnici prilikom iskazivanja nekih vrednosti koriste pravilne oznake , velika i mala slova , da ne bi dolazilo do zabune.

Na primer: B = bajt
b = bit
razlika je velika !
fanzo.org
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!29.04.2005. u 12:27 - pre 230 meseci
Citat:
markom:... Dakle, ako imas ATM (ADSL) link od 256 Kb/s, efektivno od toga mozes da iskoristis tek oko 200 Kb/s. To je sve gubitak na "last mile" konekciji, tj. od ADSL "modema" do DSLAM-a.

Onih 5 bajtova ATM hedera je (sa rezervom) uračunato, te su profili za ADSL pakete od 256, 512 i 768 kreirani sa 288, 576 i 864 respektivno.
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!29.04.2005. u 12:31 - pre 230 meseci
Lepo si rekao sa rezervom... Veoma zavisi od profila saobraćaja. To, na čalost, nije egzaktna nauka.

U svakom slučaju, fer s vaše strane... :-). Baš ću sad da proverim kakvi su kod nas profili.

Marko.

// EDIT: Kaže mi naš DSLAM guru da mi koristimo iste vrednosti za te brzine, uz komentar da sam ga dobro podsetio da pobriše te profile pošto se više ne koriste :-).
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!23.05.2005. u 19:41 - pre 230 meseci
naznam kako su mogli tako da 'pokvare' adsl sistem.

ja zivim u sloveniji i imam liniju 1024/256 kbit/s (D/U) sta je max 125kbit downloada.. i kad skidam sa ftpja nesto.. stalno je download brzina 121~122kbit/s. Ponekad i vise, al ne znam zasto, oko 130 konstantno (ceo 700mb .iso mogu da skinem).. neznm dal provider nesto pogresio, al necu da se zalim. :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!23.05.2005. u 23:53 - pre 230 meseci
pa ti si tamo "negde malo gore" tako da je to normalno

Ali ovo je Srbija™
 
Odgovor na temu

munge
Croatia

Član broj: 88251
Poruke: 3
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!16.03.2006. u 23:58 - pre 220 meseci
512 bita , bit se oznacava sa malo b a bajt sa veliko B , 1xB=8xb , proveri kalkulaciju , mozda nesto krivo tumacis
 
Odgovor na temu

ulise

Član broj: 100578
Poruke: 6
*.ictp.trieste.it.



+5 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!27.07.2006. u 11:03 - pre 215 meseci
Najprostije receno.

kada neko uzme aDSL liniju od recimo 640kb/s za downlink to znaci da je njegova veza prema Telekomu 640kb/s. Medjutim od Telekoma dalje prema internetu vi ne znate performanse niti trenutno stanje veze.

- pozdrav
 
Odgovor na temu

sotir0106
Vladimir Pesic
nis

Član broj: 101734
Poruke: 25
..AT.HighSpeedADSL.beotel.net.



Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!18.10.2006. u 15:35 - pre 213 meseci
ljudi kada torentujem neke filmove, nikako da predjem 5-6kb/s, iako ima dosta seed_ova, da li je tako i kod vas. Ja bi jedan film po BitComet-u morao da skodam 2-3 dana. Ja sam na Beotelu sa flat tarifnim paketom od 256kb/s. Da li je moguce neko lokalno povezivanje preko Beotela, kao sto je to na kablovskom. Blago njima.........
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*.ricky.verat.net.

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!18.10.2006. u 19:08 - pre 213 meseci
imas li javnu ili privatnu adresu?
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.042210150.net.

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!02.11.2006. u 02:28 - pre 212 meseci
Agregacija se ne radi u telekomu vec na ruteru provajdera naime po defaultu ISP ovi na 1000 portova 256/64 kbs kupe 34 Mbits saobracaja sto u teoriji znaci ako su svi korisnici istovremeno i da zele puni kapacitet da fali puno interneta, recimo da bi trebalo oko 250 Mbitsa. Jel tako? :)
Agregacija je otprilike odnos izmedju prodatog i idealno potrebnog interneta. U ovom slucaju recimo osam puta. odnosno to je nada ISP da nece bas svi u isto vreme lichovati :)

ISP placa 1000 portova zakup svaki mesec po 600 dinara sto je 600.000 din
34 Mbits kosta 659.000
dakle oko 1.260.000 din

a naplata od korisnika recimo po 1000 dinara 1.000.000

sto znaci da je provajder u minusu minimum 260.000 din

e onda mora da nakaci na taj link bar jos 260 portova da bi bio na nuli.

ps. imao sam priliku da vidim popunjenost zakupljenog linka kod vecine provajdera. i zamislite kod "jeftinih" adsl i kablovskih distributera je "zakucan"

a sto se tice ovih 26.000 ADSL-ova
95% su 256kbs portovi
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: ADSL :: Brzina ADSL-a je duplo manja nego sto treba da bude ?!
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 112895 | Odgovora: 210 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.