Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko kosta zidanje kuce

elitemadzone.org :: MadZone :: Koliko kosta zidanje kuce

Strane: 1 2

[ Pregleda: 35026 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Koliko kosta zidanje kuce28.03.2005. u 14:14 - pre 232 meseci
Da odmah kazem citao sam sve teme o kucama i stanovima ovde na elitu
Vec duze vreme(17 godina) zivimo u dvo-ipo sobnom stanu,nas troje(Mama,brat i ja),koji nam je kako rastemo sve manji i manji.Sada vec treba svako od nas da ima odvojene sobe i tako to(ja imam 22 burazer 18 godina).
Majka ima ideju da uzmemo veliki stan,znaci od 90m2 pa navise (dakle 3 spavace+dnevna soba+2 kupatila),po mogucstvu "duplex" tj,u 2 nivoa.na 4-5. spratu zbog panorame,i svetlosti(da napomenem sada zivim u visokom prizemlju,jos orijentisan ka istoku tako da samo ujutru imam dosta svetla u stanu i to dok ne olista drvece ispred zgrade,tako da cu sa mesec-dva biti u "letnjem sumraku")
Stan bi uzeli u istom kraju gde smo i sada,navikli smo se.Planiramo da nov stan uzmemo do kraja ove godine.Vec smo gledali nesto informativno,otprilike za 70-90K moze se naci lep stan izmedju 90-110 m2 u zgradama iz kraja 80-tih(obicni stanovi dakle ne duplexi),novogradnju jos nismo gledali,ali meni bi vise odgovarala novogradnja i to u sivoj fazi(kako bi ja stavljao izolaciju i pregradne zidove a tad postoji mogucnost i dogovra sa izvodjacem radova oko duuplexa).Novogradnje ovde u kraju ima sve vise.

Druga varijanta je izgradnja lepe porodicne kuce(dakle ne one klasicnog "sumadijskog" dizajna,vec lepu gradsku porodicnu kucu).
Ja sam cuo 2 price,jedan drugar kaze da je svoju kucu od 300m2 na Banjici izgradio za oko 50K eur sa sve placem,koji je velicine skoro kao osnova kuce(mali plac,dvoriste skoro i da nema),sivu fazu,samo je deo prvog sprata uredjen tu zivi,a tokom narednih godina ce uredjivati i ostale kako mu vec kinta bude dolazila.
S'druge strane drugi poznanik mi kaze da kucu od 300m2 nemogu da izgradim sa manje od 150000eur(za sada mi je to mnogo).

Dakle ako bi uzeli stan onda bi to bilo od 90m2 pa navise(3-iposoban ili 4-soban),a ako bi izgradili kucu onda ne bi isli na ispod 200m2,po meni je glupo graditi kucu o d 100m2,u jednom nivou.Dakle ako bi isli na 200m2 onda bi isli na 2 nivoa,ali tako da bude moguca eventualna nadogradnja,mada mislim da bi nam 300m2 bilo idealno,tj,da svako ima svoj nivo(kuca u 3.nivoa) a tada postoji mogucnost i izgradnje panoramne kule u poslednjem nivou,kao sto je uradio jedan lik u mom kraju,koji ima prelepu kucu,evo uslikao sam je mobilnim telefonom:

http://img.photobucket.com/alb...fanoD/Zima%202005/ee58195c.jpg

ovakava kuca bi mi bila idealna posto ima komoditet i panoramu(vidite panoramsku terasu i kulu na vrhu),mada je ova kuca ogromna cini mi se oko 500-600 m2,ali recimo da ako bi gradili kucu imala bi ovakvu arhitekturu.

1.Dakle moze li neko da bi da krajnje orijentacionu procenu koliko bi me kostala igradnja kuce arhitektura kao ova na slici sa 200m2 ili 300m2.Cenu placa su sam proracunati.Znam da za ovo pitanje suvise uopsteno,ali me interesuje bar neki rang cena za ovu velicinu kuce(ako je neko gradio skoro znace bar orijentaciono).

2.Koje su po vama mane i prednosti kuce
3.Koje su po vama mane i prednosti velikog stana na 5. spratu
4.Znam da troskovi oko odrzavanja kuce nisu mali(za razliku od tih troskova kad imas stan),koliko to otprilike iznosi godisnje za kucu od 200-300 m2
5.Da li bi ste vi na mom mestu pre kupili veliki stan od oko 100m2 ili izgradili kucu 200-300m2
6.koliko traje izgradnja kuce u proseku

Nadam se da ce imati ljudi koji mogu da mi odogovore na ova uosptena pitanja.
U svakom slucaju pomocicete mi da donesemo neku prvu odluku(znam da ce se posle postavljati jos pitanja oko toga,ali bar da znam u kom pravcu da gledam).

[Ovu poruku je menjao Stefano dana 28.03.2005. u 16:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce28.03.2005. u 14:28 - pre 232 meseci
Ja ti mogu samo odgovoriti na 5. pitanje. Trenutno mi ne pada nijedna situacija u kojoj bih prije uzeo stan nego kucu.
Dakle, meni je velika zelja da si napravim kucu jednom.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce28.03.2005. u 15:02 - pre 232 meseci
pazi ja i burazer smo i vise za kucu ali keva bi nekako vise volela stan.Ona misli da je i burazer necemo odrazvati kucu,a ustvari hocemo...ali sta da kazem ona to finansira njena ce biti zadnja,doduse ona misli i da je izgradnja kuce u startu skuplja,ali moje je da joj navedem sve moguce prednsti kuce.

Zato sam sva ova pitanja i postavio.

Nadam se da ce mi neko odgovoriti i kolika je oijentaciona cena izgradnje kuce od 200-300m2 (lepe kuce,recimo slicne kao na onoj slici sto sam postavio u link)
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce28.03.2005. u 15:30 - pre 232 meseci
Kazu da izgradnje standardnih stambenih zgrada izadje u proseku oko 400 EUR-a po kvadratu stambene povrsine. Sad, u zavisnosti od cene/kvaliteta materijala/rada, to verovatno moze da varira i do +/- 50%. Ja radije biram stan - jeftinije za odrzavanje, blize gradu/poslu, pogodnije za eventualnu prodaju jednog dana, i zbog svega navedenog prihvatam da zivim u manjem prostoru. To sto ja mislim tako ne znaci nista, sasvim je normalno ako se drugim ljudima svidja drugacije.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

maji
Beograd

maji
Član broj: 21850
Poruke: 174
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce28.03.2005. u 15:47 - pre 232 meseci
S obzirom da sam ja odrasla u prilicno velikoj porodicnoj kuci, a zadnjih godina koliko sam u Beogradu zivim u manjem stanu, mogu da ti navedem prednosti i mane i za jednu i za drugu opciju.

Ulaganje u kuci se uglavnom svodi na sipanje u rupu bez dna, osim ako nemas jako puno novca.

Kada imas "ledinu", koja uz sve ostalo jos i jako puno kosta dosta novca treba da bi se doslo do komfornog objekta za stanovanje. Cene placeva su visoke, u nekim slucajevima, zavisno od atraktivnosti lokacije, su cak i nenormalne. Nisam bas sigurna u kom delu grada zivis, ali recimo da za neku normalniju lokaciju treba da izdvojis minimum 2000EUR po aru, a za kucu kakvu bi ti zeleo treba ti min. 6 i vise ari. Pa onda troskovi svih dozvola, prikljucaka za vodu, struju, kanalizaciju, telefon....

Cene gradjevinskog materijala ne znam, ali idi na sajt TMKI, ili Kanjize pa vidi. Spoljna izolacija za kucu od oko 100m2 kosta oko 4000EUR. Stolarija, pogotovu aluminijumski i PVC prozori i vrata su takodje jako skupi. Dnevnica nekvalifikovanog radnika - "fizikalca" je oko 25EUR, a cene "majstora" idu i do duplo od ovog iznosa.

A nakon svih ovih ulaganja, nemas nista...tek treba da sredjujes objekat.

Ja bih se licno pre opredelila za stan, sva ulaganja koja imas su finese, a ako imate dovoljno love za veliki stan ostace vam puno da napravite super komoditet za sve u njemu, bez da vas boli glava oko zezanja sa drzavnim institucijama, majstorima i ostalim.



[Ovu poruku je menjao maji dana 28.03.2005. u 16:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce28.03.2005. u 15:48 - pre 232 meseci
i ja sam isto za stan.

kuca je vrlo tricky business kod nas. samo za izgradnju ce ti trebati milion dozvola, i samo to (pre nego sto pocnes da gradis) ce trajati beskonacno. a posle ces morati da se pomiris s tim da kod nas u zemlji nemas normalne majstore u bilo kojoj kategoriji a trebace ti GOMILA raznih majstora (zidari, moleri, elektricari, vodoinstalateri etc etc), znaci majstori ce te maltretirati, izmisljati probleme, traziti da im dodatno platis na vec tesko dogovorenu (i u startu preteranu) sumu. i na kraju ces opet dobiti neke lose odradjene poslove. inace, racunaj da ces morati (posto si ti najstarije musko u porodici) da ih nadgledas bukvalno 12-14h na dan i da ih teras da ne zabusavaju i sl. ima tu jos dosta smaranja... papirologija iz a bitch, moram da naglasim..


ne zelim da te obeshrabrim od pravljenja kuce, to je vrlo lepa ideja i verovatno racunas na veliki osecaj postignuca kad je zavrsis, samo te upozoravam kakva realnost te ocekuje ako se upustis u to. ja sam pre 2 godine renovirao svoj stan (+dogradjivao iznad, posto sam u potkrovlju) i svo ovo pacenje prosao. a ovo sto sam ja uradio je bas sitno u poredjenju s tim sto bi ti hteo. trebalo je da traje 2 nedelje, trajalo je 8 meseci, zbog svih debilnosti.

stan je vec izgradjen, ako su mu dobre instalacije, ako je funkcionalan i kvalitetno odradjen + u dobrom komsiluku, onda je to ipak mnogo jednostavnije i sigurnije resenje. da ne pricam koliko je brze (necete morati da iznajmljujete gajbu dok cekate da se uselite npr).

koji je to kraj grada, majke ti, gde "za 70-90K moze se naci lep stan izmedju 90-110 m2" ?!?!


 
Odgovor na temu

DrJekyll

Član broj: 26330
Poruke: 852



+152 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce28.03.2005. u 17:02 - pre 232 meseci
Stvarno, koji je to dobar kraj gde je m2 1000eur pa cak i jeftinije..

Kucu je OK graditi u unutrasnjosti, dok je za Beograd ipak stan mnogo bolje resenje + nisi svestan sta sve moze da te snadje i ne snadje prilikom gradnje kuce, vecinu stvari je vec neko pomenuo iznad.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
*.pool8248.interbusiness.it.



+11 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce28.03.2005. u 17:17 - pre 232 meseci
kod nas je dugo vazilo pravilo, ajmo svi u grad. Sad, posto su u gradu uglavnom stanovi, uvrezilo se misljenje da gospoda zivi po stanovima, a seljaci (citaj: prost svet po kucama). Stavise, gradski drugovi (citaj: gospoda) su gradili kuce iz cistog luksuza - vikendice.

Nekako dogadjanjem naroda i uplivom Zapadne kulture, fenomen Beverli Hilsa, Bulonjske Sume, Dedinjskih vila, poceo je da kod nas ozivljava pa je fenomen da zapravo i najbogatiji zive po kucama dobio na aktuelnosti.

U Italiji npr. centri gradova se polako prepustaju strancima, novopridoslim, niskoobrazovanim, domacim munkashima itd. Razlog je brojan: buka, zagadjenje, trosnost zgrada. Maknite se 1km van centra i tu vec pocinju superluksuzne zgrade (crveni tepih, 24/7 nadgledanje kamerom, cistoca), a jos vise na perifieriji imate razna "Dedinja". Npr. ja sam reskirao 100 evra vise da se pomerim iz centra. I verujte nisam zazalio. Prvo sam mislio da sam jedini u zgradi kakva je tisina. Takvih zgrada nema u Beogradu ili Novom Sadu.

Kuca je skupa ali moze biti jedino resenje za coveka koji moze da sastavi mobu, zna dosta da majstorise, a o kreditu moze samo da sanja.

Moj ideal: stan u luksuznoj zgradi i plac sa vinogradom.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce28.03.2005. u 18:59 - pre 232 meseci
Postavio si pitanje na koje se nikako ne može univerzalno odgovoriti, ali vidim da si i sam toga svestan, pa ću pokušati da ti odgovorim što uopštenije ono što znam iz sopstvenog iskustva.
Citat:
1.Dakle moze li neko da bi da krajnje orijentacionu procenu koliko bi me kostala igradnja kuce arhitektura kao ova na slici sa 200m2 ili 300m2.Cenu placa su sam proracunati.Znam da za ovo pitanje suvise uopsteno,ali me interesuje bar neki rang cena za ovu velicinu kuce(ako je neko gradio skoro znace bar orijentaciono).

Ovo zavisi od jako mnogo faktora.Recimo, sam kažeš da ti je jedan ortak rekao 50K evra, a drufi 150K evra.Otprilike su i jedan i drugi u pravu, jer cena zidanja takve kuće zavisi od toga koji ćeš materijal koristiti pri izgradnji, šta ćeš koristiti za termoizolaciju, šta za hidroizolaciju, šta za krov, koja će biti debljina zidova, kako ćeš rešiti vodovod, odvod, dovod, tj. kakve ćeš cevi koristiti, koliko ćeš pregradnih zidova imati i od čega će oni biti pravljeni, šta ćeš koristiti za krov, zatim kakvu ćeš armaturu koristiti, pa onda kako ćeš rešiti grejanje (ovo se isto mora uzeti u obzir na samom početku, da ne bi kasnije imao problema i da ne bi morao da praviš neke budž varijante odžaka ili ako ćeš klima uređaje, da ti se ne bi desilo da ne možeš da nađeš gde da montiraš odvod, a da ne "štrči", ili ako ćeš centralno i to moraš da isplaniraš u startu), zatim ne znam da li u "sivu" fazu spada i stolarija (vrata, prozori...) ali računaj da dobra vrata ne možeš naći ispod 100 eura, a za kuću od 300 kvadrata verovatno treba dosta istih, zavisno od konstrukcije same kuće.Zatim, moraš u obzir da uzmeš i majstore koje treba da plaćaš, koji obično rade na dnevnicu (obično je to 7-8 sati dnevno, a može da bude i duže, zavisi kako se pogodiš) i koštaju od 20-80 evra, a nikad ne možeš biti siguran ko je od njih "pravi" majstor, bez obzira na cenu (Srbija je to, imaš primera da ljudi koji pojma nemaju o zidanju, nude svoje usluge preko oglasa, pa valja biti izuzetno obazriv pri biranju), pa onda moraš te majstore i da nahraniš, mislim, ne moraš, ali oni moraju da jedu, pa će otići na ručak i tu ubiti sat-dva koje će ti naravno naplatiti, a i zidanje će trajati koji mesec duže.U principu, moraš uvek da budeš pored njih i da pratiš šta rade, ne samo zato što mogu da zabušavaju, to je još i najmanji problem, već zato što ima i onih koji hoće da "fušare" i otaljavaju posao, što ti kasnije može biti veliki trošak, jer treba imati u vidu da je i zidanje nauka i treba dosta znanja da bi se kuća sazidala kako treba, odnsono velika je razlika između fizikalca i majstora, što se u Srbiji inače često meša, pa se dešavaju situacije, koje sam već pomenuo, da neki fizikalac koji od zidarskog zanata ume samo da meša malter, odnosno, samo je to radio, a da oglas da nudi "majstorske" radove na kući.No, da krenemo redom, ukratko koliko je to moguće.
Citat:
2.Koje su po vama mane i prednosti kuce

Predpostavljam da misliš na završenu kuću sa dvorištem.Pa vidi, mane su troškovi održavanja, kao i vreme koje ćeš potrošiti na to, pogotovo u dvorištu (tj. ako hoćeš da lepo izgleda).E sad, ti troškovi mogu biti minimalni, a mogu biti i ogromni, što ponajviše zavisi od toga kako je kuća urađena.Na primer, ukoliko nisi štedeo na materijalu i ukoliko si imao dobre majstore koji su je kvalitetno odradili, bez fušeraja (ovde mislim na kompletan posao, znači i električne instalacije, vodovod, odvod, izolaciju...) kuća i neće praviti tolike troškove, možda čak ni godinama nećeš morati ništa da pipneš osim kad praviš razmeštaj ili brišeš prašinu.Ali, ukoliko se kuća loše odradi u startu, možeš imati velikiih problema i troškova.Na primer, ako ti vodoinstalater uradi loše vodovod, pa recimo popucaju cevi, eto belaja, onda moraš da razlupaš i pločice, pa da dovedeš majstora da to zakrpi, pa onda pošto u barem 70% slučajeva nećeš moći da nađeš pločice koje si stavio, moraćeš da ih skidaš sve i kupuješ novu garnituru.Ovo je samo jedan primer, mogu da se dese i mnogo gore stvari.A što se tiče prednosti, one su brojne, recimo možeš da pozoveš društvo i praviš roštilj u dvorištu (ovo ne bi mogao u stanu :D), nema drugih stanara da ti seru za svaku sitnicu koja im zasmeta, nemaš kućni savet, obično možeš da slušaš glasnije muziku (mada ovo više zavisi od komšiluka), šta znam nekako si slobodniji u kući nego u stanu.
Citat:
3.Koje su po vama mane i prednosti velikog stana na 5. spratu

Sve to zavisi od mnogih faktora.Recimo da je prednost lakše i jeftinije održavanje.E sad, mane se verovatno razlikuju od stana do stana i od lokacije do lokacije.Lično nisam živeo u stanu, ali mogu da nabrojim šta mi je smetalo u stanovima u kojima sam provodio neko vreme (recimo kod sestre koja živi u stanu, nekad sam ostajao i po par dana, i kod nekih ortaka).Prva stvar, obično je u stanovima loša zvučna izolacija, pa se dešava da čuješ svaku reč komšija koji su iznad ili ispod tebe (još ako su malo glasniji, uh), što znači da mogu da čuju i oni tebe, kad neko ode da piša i povuče vodu za trenutak pomisliš da se nalaziš pored Nijagarinih vodopada, kad neko pravi kakvo slavlje i malko odvrne muziku (još ako je narodna, a ti je ne podnosiš, ijaooo), što znači da i ti svojom muzikom smetaš njima (u kući je ipak malo drugačije), zatim obično postoji kućni savet koji čine viđeniji penzioneri u zgradi, pa onda stalno imaš neke prepirke sa njima, kod jednog ortaka (na Vidikovcu), umalo mi glavu nije odsekao kada sam samo malo pojačao TV posle 22h, da čujem vesti, kad je skočio "Neeeeee, smanjiiiii, kućni savet će mi je8ati sve po spisku", to mi se baš nije svidelo, mada verovatno nije tako u svakom stanu, ali ja brate mili u kući nikad nisam imao problema kada pojačam TV u bilo koje doba dana ili noći, tako da...šta znam.
Citat:
4.Znam da troskovi oko odrzavanja kuce nisu mali(za razliku od tih troskova kad imas stan),koliko to otprilike iznosi godisnje za kucu od 200-300 m2

Na ovo sam već delimično odgovorio.Dakle, nema tu otprilike godišnje.Ako je kuća dobro odrađena, nećeš ni primetiti da te održavanje nešto košta (recimo okrečiš je jednom godišnje ili jednom u 2-3 godine, u principu ako ne ložiš, nema potrebe češće da krečiš, zatim ako staviš parket ili brodski pod recimo, valjalo bi da se izlakira s vremena na vreme i tako neke sitnice), ali sa druge strane, ako je kuća loše odrađena , održavanje može više da te košta nego njena izgradnja.
Citat:
5.Da li bi ste vi na mom mestu pre kupili veliki stan od oko 100m2 ili izgradili kucu 200-300m2

Ja bih svakako izabrao kuću, ali to ne treba ništa da znači, jer ne odgovara savkome isto.U principu da sam na tvom mestu, stavio bih sve na papir i onda izvagao šta mi se više isplati na neki duži period.
Citat:
6.koliko traje izgradnja kuce u proseku

I na ovo sam već delimično odgovorio.To ponajviše zavisi od toga koliko i kakvih majstora uzmeš da ti rade, kako se postaviš prema njima, a i od toga kakve vremenske prilike budu, od arhitekture kuće i sl.Sa dobrim majstorima (dakle onim koji najveći deo vremena provedu zaista radeći i uz povoljne vremenske prilike i uz dovoljno radnika), može da se završi za 6 meseci, pa i manje. (računam dakle vreme od početka izgradnje, kad rešiš svu papirologiju, jer računaj da i za to treba dosta vremena, još ako nemaš nikakvu vezu, može baš da se oduži),
Citat:
Nadam se da ce imati ljudi koji mogu da mi odogovore na ova uosptena pitanja.
U svakom slucaju pomocicete mi da donesemo neku prvu odluku(znam da ce se posle postavljati jos pitanja oko toga,ali bar da znam u kom pravcu da gledam).

Sve u svemu, ti najbolje znaš šta ti odgovara, a šta ti se više isplati, to moraš da izračunaš tako što ćeš da malo prošpartaš po stovarištima, pogledaš cene materijala i građevine uopšte, sve to staviš na papir i vidiš koliko bi te koštala ova varijanta, koliko ona, šta time dobijaš i to uporediš sa cenom stana i šta time dobijaš, i znaćeš kako dalje.Zidanje kuće je veoma ozbiljan posao i tako mu i treba prići, dakle ništa ne počinjati dok se prethodno ne napravi kompletan plan, počevši od toga kakvi će biti temelji, pa do toga kakve ćeš prekidače staviti.
Znam da sam se raspisao, a da u principu nisam mnogo toga rekao, ali to je zato što je pitanje dosta uopšteno, pa ako postaviš neko direktno potrudiću se da pomognem ako mogu.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

P l a c e b O
Novi Sad

Član broj: 11586
Poruke: 98
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce28.03.2005. u 22:17 - pre 232 meseci
Kao sto su ti vec rekli na ovo pitanje tesko da neko moze da ti da zadovoljavajuci odgovor, pri cemu mislim na cenu kuce, posto se ne raspolaze ni jednom drugom informacijom sem kvadrature, sto ipak nije dovoljno za preciznu procenu, previše tu stvari mora da se uračuna, sto opet zavisi od tvojih ideja i zahteva. Po meni, najbolje ti je da odes u neku gradjevinsku firmu koja se bavi projektovanjem i ujedno izgradnjom i da im postavis to pitanje, jer oni su tako nesto sigurno vec radili i na osnovu njihove istorijske baze podataka kojom raspolazu moci ce prilicno precizno da ti kazu cenu toga sto budes trazio, da se ne bi sada bavili licitacijom bezveze.

Vidim dosta ljudi je spominjalo majstore i probleme sa njima, cene materijala na stovaristima i sl. Ako vec gradis kucu od 200-300 m2, na dve-3 etaze sigurno ces imati projekat za tu kucu, tj. neces raditi napamet i prema tome istrazices svakako mogucnost da tu kucu gradi firma koja je i projektovala (ako se pored projektovanja bavi i izvodjenjem radova) po sistemu kljuc u ruke. Tako neces imati nista sa nabavkom materijala, majstorima, njihovom strucnoscu i sl. jer ti svakako ne mozes njega da iskontrolises da li je na primer u nosecu gredu stavio odgovarajuci broj i profile armature, da li je ugradio dobru marku betona u tavanicu i sl. rizikujuci da ti sve to lepo padne na glavu :) Platis lepo ljude koji ce se pobrinuti da se sve izvede po projektu i ne boli te glava.

E sad, kuca ili stan? Meni je licno mnogo udobnije i bolje ziveti u kuci nego u stanu, iako ja zivim u stanu, ali jednog dana cu u svojoj kuci nadam se :) Prednosti su ocigledne, pisali su ljudi dosta opsirno o tome, ne bih ponavljao, ali sve u svemu i stan ima nekih svojih prednosti. Nego, ima tu i jos nesto o cemu bih ja razmisljao. Da li ti i tvoj burazer planirate i da kada se ozenite zivite zajedno sa porodicama, u toj kuci? Glupo je uloziti dosta novaca, a posle i vremena u sredjivanje te kuce ako cete je na primer prodati (po sigurno manjoj ceni nego sto vas je kostala) za 5 godina, ako resite da posle zenidbe krene svako svojim putem nezavisno....samo tema za razmisljanje :)

ne slusam grupu placebo, bre!
 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
*.83.beocity.net.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce29.03.2005. u 10:03 - pre 232 meseci
ja sam licno za kucu.

kao sto neko rece, dobro odradjena kuca nema razloga da bude mnogo skuplja za odrzavanje nego stan. prednost je sto mozes da je nadogradjujes, suzavas, siris, farbas u narandzasto-zeleno i sve sto ti padne na pamet u sledecih nekoliko decenija. imas dvoriste, sto je zlata vredno i nemas komsije iza zida od kartona.

a graditi svoju kucu? to je najbolja kombinacija. ipak, ja se ne slazem da sve prepustis nekom arhitekti, koliko sam ih ja upoznao, to su sve same budaline, uz par retkih izuzetaka, nego prvo smislis sta i kako hoces, ma svaku sitnicu, pa onda neka arhitekta pravi po tome projekat. i ako je cena u pitanju, sigurno je stavljanje pod krov jeftinije nego stan, e sad ne moras odmah prve godine da napravis vilu u dinastija fazonu, vazno je da imas gde da zivis, a posle sredjuj dvoriste, dekorisi, stavljaj ovo ili ono.

naravno, treba ti mnogo truda i zivaca da izguras celu tu nocnu moru. ja mislim da ste i ti i brat jos premali da bi ste imali dovoljno iskustva i cvrstine da se poduhvatite tako jednog projekta, pa ostaje pitanje da li je majka voljna da se bakce sa tim. dakle prakticnosti radi, mnogo manje nevolja te ocekuje ako se opredelite za stan, ali po mom misljenju samogradnja kuce je stvar koju svaki covek mora jednom da uradi u zivotu.

ps: sad sam pogledao sliku, kuca je ocajna. ako ces da gradis takvo nesto, bolje uzmi stan :)
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce29.03.2005. u 14:46 - pre 232 meseci
ljudi znate sta mi se deslio...crklo mi napajanje juce !!!
srecom preko wap.elitesecurity sam pratio ovu dikusiju evo dok nisam sada stavio novog chiefetca,pa nisam mogao da ucestvujem u diskusiji.
Hvala vam svima na odgovorima.
Dakle ovako,arhitekta bi bio angazovan sigurno,ali naravno insisitrao bih da kuce bude projektovana onako kako smo mi zamislili.I sto se tice enterijera i eksterijera.
Sto se tice novih komsija,kucnog saveta i zidovao od "kartona" toga se ja najvise i plasim.Ovde sam navikao na komsije i kucni savet a i oni su navikli na nas pa nemamo nikakve probleme pa cak i kad se slusa jako glasna muzika.Znam da bi drugacije bilo u novom okruzenju(zato sam i postavio pitanje pre mesec dana oko izolacije prostorije ako se secate u techzone).
Jedan od problema za kucu bi bio i nalazak placa sa adekvatnom panoramom,koja je jako bitna po meni.Za stan je vec druga prica,posto ima dosta stanova na 4-5 spratu sa panoramom,evo i u mojoj zgradi gde sam sada stanovi koji su od 3 sprata pa navise imaju super panoramu,ali u mojoj zgradi nema velikih stanova,to je problem.

Inace neko je na pocetku pitao gde ima stan od 90m2 za 70K eur,ima u Mirijevu,vec sam ga gledao,zgrada iz '85 godine,5.sprat(iznad je potkrovlje),2.strano orijentisan,nema bas neku panoramu,zato bi otpao u startu,ali da kazem,takav stan a sa panoramom bi dosao u obzir.Posto ioanko mi ne trazimo extra sredjen stan,posto bi mi voleli sami da sredimo stan kako nama odgovara,a tako kupiti losije sredjen stan je i jeftinije...zelimo da prodjemo sto jeftinije i da stan koji eventualno uzmemo ima mogucnost nadgradnje.

Mada ipak kuca od 200m2 bi nam bila idealna,ali jedino i keva da se saglasi po tom pitanju.

Ima li neko predlog u koju gradjevinsku firmu da se obratim kako bi mi oni izracunali kolika bi cena bila izgradnje.Ja znam za Gemax ali oni su pretpostavljam skupi,s'obzirom da im je glavna klijentela na Dedinju i Senjaku.

Neko je isto rekao sta bi radili ako se za 5 godina neko od nas dvojice ozeni,super pitanje,posto o tome nisam razmisljao,bar ne u kontekstu da zivim sa kevom,burazerom i zenom u 200m2 tj.kuci sa ne-odvojenim stambenim jedinicama.Kuca od 400m2 sa 3 odvojene stambene jedinice bi bilo svakako bolje resenje,ali i mnogo skuplje.Ako bi isli na kucu,onda bi gledali da kuca bude pogodna za nadgradnju eventualnu jednog dana.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce29.03.2005. u 15:13 - pre 232 meseci
Posto i ja razmisljam o gradjenju kuce samo sto je to kod mene u malo daljoj buducnosti, zanima me sto mislite o angazovanju neke gradjevinske firme koja bi sve odradila umjesto mene. Od pocetka do kraja, angazovanje radnika, nabavka materijala (naravno sve bi ja to prethodno 'odobrio')... koliko bi me to otprilike vise kostalo, tj. koliki bi oni procenat uzeli?
I da li mislite da je to bolja opcija (ako ne kosta previse naravno) od toga da sam sve nadgledam i organizujem?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce29.03.2005. u 15:28 - pre 232 meseci
Citat:
Ja znam za Gemax ali oni su pretpostavljam skupi,s'obzirom da im je glavna klijentela na Dedinju i Senjaku.

Pa sta da ti kazem, ovi u Kumodrazu sami prave kuce kako znaju i umeju, tako da Gemax radi tamo gde ih zovu...

Citat:
Od pocetka do kraja, angazovanje radnika, nabavka materijala (naravno sve bi ja to prethodno 'odobrio')... koliko bi me to otprilike vise kostalo, tj. koliki bi oni procenat uzeli?

Jedan moj prijatelj se bavi time, sad nisam siguran da li je registrovao firmu, ali to i nije mnogo vazno za ovo sto si hteo da pitas. On proceni koliko ce radnih dana provesti na gradilistu, preracuna to u dnevnice po 50 EUR-a i uz sve ostale troskove unapred ti kaze cenu. Za tih 50 EUR-a dnevno, on nalazi radnike u koje ima poverenja (ustvari ne nalazi, to su vec njegovi provereni ljudi, ali te oslobadja obaveze da ti trazis), njega nema sanse da isfoliraju da su majstori ako nisu, njemu ne mogu da pricaju da nesto treba drugacije samo zato sto je njima tako lakse, on im donosi hranu i pice, on ih tera da rade, tako da ti nemas nikakvih obaveza - jednostavno mu kazes sta hoces i za par meseci (lupam, on ce ti reci koliko tacno) dodjes i nadjes to gotovo. Sad, ako ti zaradjujes >30 EUR-a dnevno, isplati ti se da angazujes tako nekog, jer ce sigurno posao obaviti efikasnije od tebe, ali ako zaradjujes ~10 EUR-a ili ne radis bas nista, onda ti se vise isplati se malo informises, malo procunjas po gradilistima, malo pitas ljude za savete i kad skupis neki minimum iskustva zavrsis to sam.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce29.03.2005. u 18:07 - pre 232 meseci
.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

P l a c e b O
Novi Sad

Član broj: 11586
Poruke: 98
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce29.03.2005. u 21:13 - pre 232 meseci
Citat:
Posto i ja razmisljam o gradjenju kuce samo sto je to kod mene u malo daljoj buducnosti, zanima me sto mislite o angazovanju neke gradjevinske firme koja bi sve odradila umjesto mene. Od pocetka do kraja, angazovanje radnika, nabavka materijala (naravno sve bi ja to prethodno 'odobrio')... koliko bi me to otprilike vise kostalo, tj. koliki bi oni procenat uzeli?
I da li mislite da je to bolja opcija (ako ne kosta previse naravno) od toga da sam sve nadgledam i organizujem?


Ja smatram da je to uvek najbolja opcija, mada se ljudi cesto odlucuju i da sami budze nesto...sve zavisi kolika je i kakva ta kuca, ako se radi o nekoj "kucici" od 70-ak kvadrata pretpostavljam da ce se ljudi pre odluciti da se sami malo vise angazuju i urade to sami uz pomoc rodjaka, prijatelja i kako to vec ide narocito ako su i sami majstori. Kada je rec o kuci od 200-300 kvadrata, raditi to na svoju ruku uz pomoc majstora i nazovi majstora, na o-ruk je najblaze receno glupost. Ako ne zelis probleme posle par godina sa neravnomernim sleganjem, pucanjem zidova, vlazenjem zidova usled lose izvedene hidroizolacije, otpadanjem plocica, maltera i sl. opredelices se da ti taj posao u potpunosti urade profesionalci, sto kosta novaca, ali bolje i to nego posle zivaca + mnogo vise novaca. E sad, ti bi sve to mogao da uzmes u svoje ruke ako si dovoljno kvalifikovan da citas planove i prema tome kontrolises sta ti majstori rade, znaci moras da znas vise nego oni, jer ce te u protivnom skoro sigurno zajebati i uraditi kako oni misle da treba, odnosno kako im je lakse.

U principu kada je izvodjenje u pitanju, postoje dve varijante (pretpostavicu da u ovoj fazi vec imas kompletan projekat kuce). Jedna je da kao sto je pctel rekao, nadjes nekog preduzimaca koji ima svoju ekipu radnika i koji vise ili manje dobro rade posao. Uvek je dobro naci sto vise informacija pre nego sto im poveris posao, u smislu, gde su i sta su gradili, da li su oni kojima su gradili zadovoljni, imaju li nekih primedbi na njihov rad i sl. Oni ti u principu rade na dnevnice, koje mogu dosta da variraju, a mozes da dogovoris i vrednost citavog posla unapred, mada su retki koji pristaju na ovu drugu varijantu, jer postoji mogucnost da se malko zeznu i potcene obim posla posto procenu rade empirijski, a sa druge strane svakako zele da budu konkurentni. Kod firme ta mogucnost da se zeznu ne postoji, posto postoji predmer i predracun radova, i onda po jednoj formulici:

C = M + I * ( K + 1 )
C - cena
M - gradj. materijal
I - izrada
K - koeficient rezije na bruto zarade radnika

izracunaju koliko to tacno njih kosta u paru i ugrade se sa K sto je u stvari njihova zarada (ali ne cisto :)

Druga mogucnost je da angazujes izvodjacko preduzece koje ima svoje radnike stalno zaposlene, koji rade ceo mesec za 7-16k dinara (retko je to vise, a i ovo su plate majstora, ne fizikalaca), sve potrebne alate i mehanizaciju za gradnju. Firma, dakle njima ne isplacuje dnevnice, vec oni rade mesecno za tu platu, pa se moze desiti da ponudjena cena firme bude zbog toga manja od preduzimaca, a na ovo dodatno moze da utice i ako firma u jednom trenutku nema mnogo posla, pa joj je bolje da prihvati posao i po cenu minimalne zarade nego da joj radnici sede besposleni, a opet i ti radnici koji sede besposleni kostaju firmu. Jedan lep primer ovoga je da nas komsija pre 2 godine na selu izgradio novu kucu cirka 100-ak kvadrata za 20k evra (i to sve sa njihovim materijalom i radom) bas iz razloga koji sam malo pre pomenuo :)

Stefano, ako se vec odlucis za pravljenje kuce, dobro se raspitaj ko sta nudi i po kojoj ceni. Osim toga, zgodno je proveriti i reference koje imaju, obicno i to dosta govori. Gemax svakako nije jedini, uzmi ako imas ili nabavi ako nemas neki poslovni adresar, tamo bi trebao na jednom mestu da nadjes brdo informacija o gradj. firmama. Okreni par brojeva telefona, raspitaj se malo, otidi negde i licno itd....Bitno je da znas kakvu kucu hoces, ispostavis im zahteve, a ostalo je na njima, tj. da daju konkurentnu ponudu i ako dobiju posao to posle i realizuju :)

ne slusam grupu placebo, bre!
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce30.03.2005. u 00:33 - pre 232 meseci
Meni je varijanta da kupujem stanove oko mog (ko lego kocke) i da se tako shirim :)
Samo kako ih naterati da prodaju ?
Gore, dole, levo, desno, nebitno...
 
Odgovor na temu

mgajic
Miodrag GAJIC
Beograd

Član broj: 15817
Poruke: 39
*.my-trion.net.



Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce03.05.2005. u 11:19 - pre 231 meseci
Da li si mozda gledao montazne kuce. Moj drugar je uradio jednu od 77 kvm, za 20000 Eur kljuc u ruke. Ali posto hoces vecu kvadraturu, onda ti mozes da uradis prizmelje, a da montazna kuca ide na to. I ja razmisljam o tome i trenutno jurim plac, a gledao sam Spik Ivanjica kuce, i nasao sam najbolju ponudu od firme MyHome iz Novog Sada, Pogledaj na www.infobiznis.co.yu.
i ja citav zivot zivim u stanu, sada sam podstanar, ali kuca je kuca. Daleko je vise prednosti nego mana. Videces, za jedno 5 - 10 godina kada svi budu trcali van grada, buke, zagadjenosti, huligana ...
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.132.eunet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce04.05.2005. u 03:06 - pre 231 meseci
Moj predlog - kuća
Svoj životni prostor uređuješ kako ti hoćeš
Auto uvek možeš sam oprati u svom dvorištu i nije na ulici na parkingu.

Praviti kuću izgleda na prvi pogled strašno , ali uopšte nije tako kad se malo uputiš u to. To je kao i kad prohodaš , nogu pred nogu ....... i nije tako teško.
Svakako se moraš malo podučiti u tom smislu. Moraš znati šta hoćeš. Kad krećeš od početka , bar možeš prilagoditi prostorije po svom ukusu i po nameštaju koji već imaš.
Što se tiče majstora , najbolje je uzeti ekipu koja već ima nekih rezultata iza sebe i koji se mogu i pogledati. Cena usluge se dogovara u startu i nikad se ne dogovara cena na sat. Ne tražiš majstore iz malih oglasa.
Neko je gore pomenuo da majstori mogu nešto loše izgraditi , da pukne vodovodna cev i slično , pa ti isti majstori rade i na izgradnji stambenih zgrada i to se i tamo isto može desiti. Normalna je stvar da u ugovoru postoji garancija od dve godine , ko je ikad pravio bilo koju građevinu u planovima za izgradnju mogao je da pročita da stoji "Garancija dve godine".
Predlažem ti da pogledaš montažne kuće , opet još bolji predlog , američki sistem drvene gradnje , pogledaj neke faze : http://www.elitesecurity.org/tema/111207

Što se tiče 200-300 kvadrata , to ti i nije baš pametno . 3 porodice u jednoj kući , to baš nekako i ne ide , uvek će se neko sa nekim posvađati , ti sa bratom možda i ne , ALI snajke će doći , može svašta da se desi. Najbolje je odvojeno , ma koliko to sada loše zvuči. Možda je pametnije 3 placa jedan pored drugog i manja kuća u sredini za sada. Jer na kraju može da se desi da roditelji ostanu sami u 300 kvadrata , što nije ništa novo.
Montažne-drvene gradnje se lako preuređuju , naročito unutrašnji pregradni zidovi , a čak i grublji radovi. Kuće su udobne i prijatne za stanovanje.
Pogledaj malo naokolo pa ćeš i sam videti koliko se izolacioni materijali sve više i više koriste u izgradnji stambenih objekata , sigurno ne iz nekog hira. Ko je pravio klasičnu kuću : beton , cigla ,razmišlja o nekoj dodatnoj izolaciji.
Za centralno grejanje predlažem kanalsko vazdušno , sve instalacije se ugrađuju u zid i ne vide se , ne zauzimaju nikakav prostor i nema bojazni od "pucanja instalacija" , smrzavanja i slično.
Pametniji beže iz gradske gužve na periferiju , ipak je tamo čistiji vazduh
A i volem kad mogu moju omiljenu pesmu da cepnem malo jače , jedino se moja supruga malo mršti .


vozdra________

fanzo.org
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Koliko kosta zidanje kuce17.05.2005. u 00:05 - pre 230 meseci
Odogovor na ovo pitanje leži u samom coveku. Sto ljudi - sto ćudi.

Ja bih radije zivio u kuci od 70 kvadrata, sa malim dvoristem, 15 km od grada, nego u stanu od 500 kvadrata u sred grada. Jedan je zivot, ja ne bih puno godina provodio u nekom stanu samo zato što se on može "kasnije" lakše prodati i sl. Što bi ga i kupovao ako ga misliš prodavati.

Najbolje je kucu graditi od pocetka.
Iz mog licnog iskustva ne treba imati poverenja u "majstore". Nikad ih ne treba pitati "kako bi ovo moglo, kako bi ti ovo uradio, sta ti mislis o ovome" i sl. Nikad ih ne treba pitati za mišljenje. Majstori treba da rade po projektu, a ne da projektuju. Nikad im ne treba dozvoliti da bilo sta imporovizuju. Nikad im ne treba verovati. Ja sam lično pomagao jednom prijatelju prilokom izlivanja temelja u Batajnici, i izvesni "renomirani" majstor mu je naopako okrenuo armaturu u temeljima.
Pismene garancije koje ti daju građevinske firme, pojedinci preduzimači, neke ekipe i sl. ti po mom mišljenju i iskustvu nekih mojih poznanika malo šta vrede jer dok po našim sudovima izguraš odštetu možeš napraviti još dve kuće, a u tom stiže i penzija....
Iz svega navedenog, trebalo bi malo sam da se angažuješ i pročitaš ponešto o građevinarstvu. Ja sam našao par udžbenika za neke srednje građevinske škole, cimnuo malo jednog prijatelja apsolventa na arhitektonskom fakultetu i našao i odatle neku literaturu, on malo popričao sa svojim tetkom - starim arhitektom, i za nekih 15-tak dana otprilike znam skoro sve što mi je potrebno da bih doveo kuću do prve ploče.
Još ću da pozovem i bivšeg cimera sa građevinskog fakulteta. Upravo sad crtam temelje i skice za naručivanje armature.
Sve u svemu, ništa to nije problematično niti naročito teško, samo, ponavljam, neveruj majstorima - nije to što oni hoće da te zajebu (izvinjavam se na izrazu) nego često ni sami ne znaju šta pričaju.
Nezelim da neko pomisli da sam ja za 15 dana naucio ono sto ostali uce godinama - daleko od toga. Samo sam se upoznao sa materijom onoliko koliko mi je potrebno da bih mogao otprilike da posumnjam kad neko "lupa" ili zna sta prica.
Dok ti se kuca gradi moraš stalno biti na gradilištu i gledati koliko cementa ubacuju u mešalicu, da li stavljaju dovoljno armature, da li je precizno ugrađuju, da li kvalitetno stavljaju hidro-izolaciju i sl. Bez obzira koliko renomirana bila građevinska firma - sve se to svodi na to da li se onaj konkretan fizikalac na terenu prethodno veče dobro naspavao, ili je nervozan što mu nisu dali da popije pivo pre doručka, ili ga kod kuće nešto iznerviralo itd.

Mislim da za tu sumu novca kojom planiras da kupis stan mozes napraviti 5 puta bolju kucu.

Pozdrav.


 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Koliko kosta zidanje kuce

Strane: 1 2

[ Pregleda: 35026 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.