Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Investicije - podeljena javnost

elitemadzone.org :: MadZone :: Investicije - podeljena javnost

Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76405 | Odgovora: 566 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost07.09.2018. u 11:46 - pre 68 meseci
Da dodam jos par linkova:
Kinezi u Bor ulažu svojih 350 miliona dolara i 1,1 milijardu RTB-a
Ćulibrk: Dobre vesti za Bor, ali đavo se krije u detaljima
 
Odgovor na temu

CandyMan

Član broj: 3420
Poruke: 147



+49 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost07.09.2018. u 12:27 - pre 68 meseci
Kako to Ameri ne žele deficit? Deficit plaćaju parama koje štancuju bez ograničenja, tako da je to za njih vrlo dobar posao.
Što se radnih mesta tiče, to je priča za raju i sigurno ima nečeg drugog u pozadini.
Nisam ni znao da znam dok nisam prob'o!
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost07.09.2018. u 12:44 - pre 68 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ako jakna moze da se proizvede tako da moze da se proda za $25 a ne $200, onda i treba da se proizvodi tako.

Da, ali kako ćeš da rešiš trgovinski deficit?

Nekada je plata u Nemačkoj bila 4000DEM, platiš jaknu 200DEM, ali je nosiš 5 ili vše godina. Sad je plata ispod 2000€, jakna ima i za 20€, ali traje jedno godišnje doba. Međutim, i Nemačka i SAD su zemlje koje imaju visoke tehnologije na kojima ostvaruju velike profite (Nemačka ima autoindutriju, a SAD IT gigante), pa još i nekako mogu da priušte da se jakne i patike proizvode u Kini ili Vijetnamu.
Ali, šta kad zaduženja tih zemalja dostignu nivo da se dalje ne mogu zaduživati bez prodaje svojih nacionalnih kompanija, teritorije, prirodnih resursa? U pojedinim državama SAD već su privatizovali autoputeve i drugu infrastrukturu da namakli novca u budžet. Šta će da prodaju za 10 ili 20 godina?


Jakne ilustrativan primer, ali ostavimo po strani SAD i druge zemlje.
Šta ćemo sa Srbijom, koja izvozi voće u rinfuzi i polufabrikate na kojima je zarada mizerna, plus što radimo doradne poslove na kojima je neto izvoz zanemariv (čak i kod Fiata u Kragujevcu se fingiraju cene uvoznih delova, koje se kupuju od naših kooperanata i fiktivno izvoze, tako da smo jedino "dobri" za one plate koje prime radnici)?
Problem tako postavljene ekonomije je što je nemoguće ostvariti značajniji rast koji će da bude veći bar od inflacije. A ako rast ne može da prati inflaciju, onda smo u čabru.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost07.09.2018. u 14:49 - pre 68 meseci
Prodaje se sad i luka Novo Sad
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost16.09.2018. u 12:51 - pre 68 meseci
Plan za sledecu nedelju je potpisivanje 10 ugovora sa Kinom.
Dva se odnose na Zrenjanin, jedna za fabriku guma, a drugi za fabriku cink oksida. Izmena od najavljenog je da se vise ne pominje 1500 i 500 zaposlenih, vec 1200 i 280. Pocetak radova je pomeren za februar, umesto aprila, kako je ranije najavljeno. Ovaj put je receno i da ce druga investicija biti nekih 85 miliona dolara. Kod ove dve investicije je dosta jasnije sta se investira i cijim parama se radi. Ono sto jos nije jasno su subvencije koje ce biti date.
Najavljena je i prodaja Ikarbusa, gde ce se proizvoditi elektricni autobusi. Sta zaista imaju u vidu, da li da se samo na njihove autobuse lupi pecat "Made in SER", ili da se zaista pokrene proizvodnja vecih serija, nikom nije jasno, mada je nerealno ocekivati da krenu veoma ambiciozno, bez servisne i prodajne mreze, bez marketinga i osvajanja trzista. moje misljenje je da je bolje dati fabriku oja ne radi ili pravi gubitke nekome ko ce znati kako da je zaista uposli, nego je ostaviti beskorisnu na spisku.
Naravno, ti je i RTB Bor, za koji znamo da ce uliziti nekih 350 niliona, a ostalo ce biti za sad ulaganja iz nejasnih izvora.
Naravno, pominju se i novi krediti za obilaznicu oko BG i industrijska zona u Smederevu.
Meni je zanimljiva i najava sa kineske strane da ce oktobra doci jos jedna delegacija u Srbiju da pregovara o novim investicijama. Moze se razumeti da ih ovaj put mnogo vise zanima investiranje u industriju, ne vise toliko u infrastrukturu i u vidu zajmova. Ocigledno se njima zuri i oni forsiraju tempo.

Ovonedeljni utisak je bila najava nastavka rada FCS u Kragujevcu i najava novog modela. Takodje je znacajna i informacija da se neke subvencije ukidajum sa napomenom da do sada ugovor sa Fiatom nije objavljen, pa ni ne znamo koje su sve subvencije imali.

Drugi utisak nedelje je i prodaja PKB.

Takodje, primetno je i da EU ima odredjeni nivo nelagode i nije bas najsrecnija sto se neko mesa "u njihovo dvoriste". Za sad nista javno ili direktno, ali ne bas stidljivo i izokola.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost16.09.2018. u 13:53 - pre 68 meseci
Evropi ako je nelagodno, neka njihove firme kupe nešto u Srbiji i počnu nešto da rade, u redu je kad njihova SMS Group kupuje po svetu, ali nije u redu kad neka kineska firma isto tako radi?

Tako su bili "politički korektni" pa su izgubili i oni i SAD mnoge zemlje u Africi, jer kinezi nisu postavljali pitanje da li je režim demokratski ili nije po njihovim merilima, već ih je interesovao samo biznis. Putevi koje su kineske firme uradile u Africi su mnogo bolji nego oni koje su radili sami afrikanci.

A valjda će tako biti i u Srbiji, jer su oni ipak mnogo ozbiljniji od ovih naših diletanata koje jedino zanima koliko da strpaju u svoj džep, odnosno, i ako ima korupcije, ona je samo na visokom nivou i ne možete podmititi nekoga da stavi par centimetara asfalta manje ili da čak isfušerite autoput kao deonicu Ub-Lajkovac, a kako bi vam ostalo za nečije džepove, kao i put u nekom selu koji ćete uraditi baš pred same izbore.
Kako drugačije objasniti da se u mnogim gradovima po Srbiji svake godine krpe iste ulice, i opet posle pola godine asfalt ispuca? Zar nije bolje svake godine uraditi drugu ulicu tako da služi bar 5 godina, neka cena bude i duplo veća i neka svi stave u džep koliko im treba, ali neka urade ulicu da bar 5 godina asfalt ne puca i nema ulegnuća!
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.09.2018. u 11:06 - pre 68 meseci
Upravo je u toku poseta Kini sa sve potpisivanjem raznih ugovora, za koje niko ovde ne zna sta se nalazi u njima. Pomiju se razliciti ugovori. Koliko je meni jasno, za sad je potpisano sledece:
- Preuzimanje RTB Bor od firme Zijing, placaju 350 miliona i jos 200 miliona duga preuzimaju na sebe. Pominju se jos ulaganja u visini od nekih 900 miliona...
- Izgradnja Linglong fabrike guma u Zrenjaninu, 950 miliona, pocetak gradnje mart 2019, pocetak proizvodnje 2020, zaposljavanje oko 1200 radnika.
- Izgradnja fabrike neimenovane firme dobavljaca Linglonga, takodje u Zrenjaninu, bez dodatnih informacija
- Izgradnja fabrike cink-oksida, 85 miliona, u Zrenjaninu, 85 milina
- Izgradnja tehnoloskog parka u Borci, 220 miliona
- Krediti za obilaznicu oko BG
- Ugovor sa Huavei o sistemu nadzora saobracaja

Pominju se jos neki ugovori, ali je sve konfuzno i nejasno. Ni o jednom ugovoru nema detalja.
Pominju se ugovori o izgradnji tehnoloskog parka u Smederevu, kupovini bespilotnih letelica, jos nekim kreditima, ulasku u Ikarbus,... Zlatno doma "konspiracije" se vratilo.

 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.09.2018. u 16:55 - pre 68 meseci
Najgore je ako je pola tih papira neki "Ugovor o razumevanju" koji podrazumeva razmatranje dalje saradnje i eventualno potpisivanje nekih konkretnih ugovora...
Sećam se kao juče kad je Lilić imao turneju po Africi, pa je u svakoj državi potpisivao neki "Memorandum o razumevanju", gde se pominjalo sve i svašta, od izvoza IMT traktora u Afriku do saradnje namenske industrije, pa na kraju nije bilo ništa od svega toga. Koliko znam, namenska industrija ima ozbiljniju saradnju samo sa Alžirom, gde neke naše firme tamo grade pogone za njih, a njihovi inženjeri su u Srbiji na obuci (od 3 meseca do godinu dana), angažovani prevodioci koji im drže kurs srpskog jezika, itd.

Dakle, OK je ako stvarno te firme dođu i stvarno ulože realan novac kupujući bar nešto od domaćih firmi... ali pričati o "ulaganju od 900 miliona evra" samo u jednoj firmi je smešno, jer to je kao kad Intergraph pokloni nekom fakultetu u Srbiji softver u vrednosti od 1.000.000$, a realno njih to ne košta ništa.
Tako i ovo ulaganje kineza - radi se o mašinama koje su njihove i mogu posle godinu dana da ih odnesu, tehnologiji, softveru i sl., sve su oni to lepo obračunali, a za nas je realno ulaganje samo ako plate priključke za vodu i struju i građevinsko zemljište, ili ako hale bude gradila neka naša firma. Međutim, ne samo da će svi ti troškovi uređenja zemljišta i priključaka za vodu/kanalizaciju/struju/put biti subvencija, već verovatno i određena suma po zaposlenom i oslobađanje plaćanja poreza, a možda i doprinosa na zarade. U tom svetlu, pitanje je koliko je za nas uopšte korisna takva "investicija", jer će sve da se uvozi (repromaterijal), porezi i doprinosi se ne plaćaju Srbiji, ako se i ostvari neki profit, porez neće biti plaćen u Srbiji...

Realno, jedini "priliv" novca će biti u vidu plata zaposlenih, ali kad se od toga odbiju subvencije države, pitanje je da li smo u plusu.
Ali, ako na duge staze te firme postanu zavisne od naše radne snage pa da i drugi krenu da dolaze ovde bez ikakvih subvencija, da počnu da se otvaraju razvojni i istraživački centri, IT podrška i sl., pa da i oni sa većim znanjem imaju dobre plate i ostanu u Srbiji umesto da beže odavde, onda će cela naša ekonomija i imati neku korist.
Međutim, kako se uništava obrazovanje, ovde će biti problem naći 50 ili 100 radnika za bilo šta ozbiljno, osim najprostije manipulativne poslove (motanje kablova, premesti automobilsku gumu sa jedne trake na paletu i sl.).
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.09.2018. u 19:30 - pre 68 meseci
Pa ako pogledamo jednu po jednu stavku, videcemo da postoji par modaliteta "investiranja".

Prvi modalitet, za nas mozda najbolji je izgradnja ovih fabrika. Prvo, to je nesto sto nas ne zaduzuje (nismo podigli kredit za to, pa da ga posle vracamo sa kamatom). Drugo, ako propadne investicija, glavni gubitnik je investitor. Imamo dosta ljudi koji imaju plate, socijalno, zdravstveno, nesto uce. Bolje nego da idu u Cesku, Madjarsku ili Slovacku na po nekoliko meseci da rade, pa se vrate.
Postoji jedna zabluda u vezi PDV. Ni jedna firma koja izvozi ne placa PDV. U stvari, plati kad uveze ili kupi robu kod nas, pod uslovom da nije u slobodnoj zoni. Kada izvezu robu, novac koji su platili na ime PDV im se vraca. Ako je u slobodnoj zoni, onda ne placa PDV na ulaznu robu, ali joj se onda ni ne vraca kad je izveze. Na robu koju plasira placa pun iznos. Cak plati i carinu, kao da je roba uvezena, zato sto se ta proizvodnja smatra eksteritorijalnom. Ostaje pitanje subvencijam da li su dobro odmerene da budemo u plusu. Isto tako, bolje je i nemati nista ako treba i 10 godina, a onda da fabrika pocne da ga placa. Zemlja koja im se daje je relativno mali iznos za velicinu investicije kaoja je u pitanju. Putevi koji ce biti radjeni u ovom slucaju (NS-ZR i BG-ZR) nece koristiti samo ovoj firmi, vec i svim gradjanima i firmama u ovom podrucju. Lepo bi bilo da se odradi i veza sa Kikindom i Temisvarim, mozda i sa Vrscem. To ce biti velika investicija, mozda najveci iznos ce biti most preko Tise.
Nisam naivan da verujem da ce Kinezi ove fabrike raditi zbog nas, ili zato sto je Vucic lepo zamolio. Ne, rade iz svojih interesa, da svoju robu planiraju i da profit rada gradjana drugih zemalja odnesu u Kinu. A mi cemo imati mrvice, bolje reci, zivecemo od nadnica koje nam daju. Sve sto mogu ce doneti iz Kine. Fabriku ce graditi Kineske firme, snabdevace je druge kineske irme, a nasi ce se pojaviti kao podizvodjaci treceg reda. Cak ce i radna snaga delom biti iz Kine. Zato se, po recima gradonacelnika, u gradu trazi lokacija za kineski kvart od 300-350 stanova. Naravno, gradice ga Kinezi. Naravno da planiraju da im se svaki ulozeni dinar vrati sa kamatom, i to dobrom. Transport ce raditi koneska firma u kineskim vozilima.


Druga grupa investicija ce biti industrjski i tehnoloski parkovi. U osnovi, to ce biti njihove baze za dalji prodor, ispostave. Ovde je macka u dzaku. Sta mi dajemo sta oni, ko finansira infrastrukturu, ko zida objekte, naplacuje najmninu ili samo zemljiste. Sta ce biti u njima, da li ce biti samo za kineske firme,... Opet, bar ne uzimamo kredit.

Treca grupa je ugovori za kredite, koji ce jednog dana doci na naplatu. Da li cemo biti sposobni da tada da ih i vracamo, ili cemo poklanjati ispod cene imovinu kada dodju da nas fenduju, videcemo. Lako je biti domacin i siriti se dok uzimas kredite, budi ti domacin kada krediti presuse, a stigne naplata. A ovi kineski krediti su takvi da sve stize iz Kine, cak i radnici, profit od izgradnje ide u Kinu, razvijaju se njihove firme i sticu reference. Uz to, oni finansiraju one pueve koji njima trebaju.

Ono sto me brine u celoj prici sa stranim investicijama je sto na kraju necemo imati nista nase, nista od cega profit ostaje u zemlji, vec cemo sve prodati drugima i onda ce oni nama iznajmljivati ili prodavati proizvode. pocevsi od hrane (Toennis, Al Dahra), trgovina (Delez, Idea, Lidl), rudnici (RTBBor), auto industrija (Zastava/FIAT), gumarska industrija (cetiri fabrike guma), brodogradnja, duvanska industrija (BAT), farmacija, pivarska industrija, tekstilna industrija, energetika, transport,... Sve je vec u rukama stranaca ili je na dobrom putu. mi smo tu samo najamna radna snaga.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.09.2018. u 20:18 - pre 68 meseci
To je nama naša borba dala.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost25.09.2018. u 20:58 - pre 67 meseci
http://balkans.aljazeera.net/v...olje-izgledaju-nego-sto-donose
Jedna mala analiza na pitanje "Sta nam donose Kineske investicije?"
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost07.10.2018. u 16:22 - pre 67 meseci
Toliko najavljivano otvaranje Lidla u Srbiji se blizi danu D. Ranije je investicija najavljivana kao nesto sto ce podici standard gradjana, spustiti cene u prodavnicama, otvoriti nova radna mesta, cak i pokrenuti deo privrede.
Sto se pocetak rada vise priblizava, sve manje se prica o tim aspektima, a sve vise o necem drugom. Ocekuje se samo preraspodela trzista, mozda neko snizenje cena, kao i zatvaranje mnogih manjih trgovaca - prodavaca lokalnih brendova. Jednostavno, trziste nece rasti, toliko je koliko je.
Jos jedan aspekt ce biti prisutan, o njemu se manje govori. Lidl ce prodavati veci deo robe kao svoje robne marke. Kupci ce imati izbor: Lidl, Lidl ili Kokakola. Znaci, nestace sa rafova mnoi proizvodi. Lokalni proizvodjaci ce nestati sa trzista, ostace samo oni koji rade za Lidl i oni koji su veoma jaki, toliko da jedan Lidl ne moze da ih izostavi sa polica. Oni koji budu radili za njih radice za mali profit i ostati u anonimnosti.
Osim toga, verujem da ce Lidl i ovo trziste pokriti najvise robom proizvodjaca sa kojima odavno posluje, znaci stranom robom. Broj novozaposlenih trgovaca ce biti neuporedivo manji od broja onih koji koji ce ostati bez posla. Mozda ce naizgled za kupca biti povoljnije zbog pada cena, ali na kraju kolika ce biti korist.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.181.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost07.10.2018. u 16:48 - pre 67 meseci
@SunnyBoy

Mislis da ce drugi prodavci gledati kako im Lidl uzima kupce i unistava ih? Itekako ce odgovoriti, pe svega konkurentnim cenama i uslugom, tako da kupac svakako nece biti na gubitku.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10254 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost07.10.2018. u 17:28 - pre 67 meseci
Sumnjam da je Lidlu jeftnije da prodaje mleko iz Nemačke, nego mleko iz Mlekare Sombor, Mlekare Niš ili koje god druge iz Srbije.

Naravno, mleko je samo primer, ali upravo sam na mleku malo više obratio pažnju, i koliko sam video, svako mleko brendirano kao robna marka u Srbiji ("Dobro", "Premia", "Baš Baš" "K" ...) je mleko iz Niške mlekare. I neka je, nemam ništa protiv. Sirevi pod robnom markom su najčešće Zrenjaninski.

Mislim da je isto, ili veoma slično, kad su u pitanju i drugi osnovni proizvodi: brašno, ulje, šećer, so ... Takođe, ako nema Tuzlanske Soli, džaba su krečili, ja onu Poljsku so ne kupujem. Ako nema mlevene Plazme, Thomy majoneza, zaječarskog piva, Knjaz Miloša i Prolom vode, onda jbg. Možda uđem da kupim nešto drugo, ako je baš jeftinije.

Ali, realno, verujem da u Srbiji ima prostora za bar 50% nižim cenama u supermarketima. Recept je jasan: plati dobavljaču odmah nakon isporuke (ili unapred), dobićeš od dobavljača bar 30% nižu cenu, stabilnu isporuku. Zaračunaj poštenu maržu, bez "akcija od 50%" i eto tebi lojalnih i zadovoljnih kupaca, redovan priliv novca i pristojna zarada.

Bilo kako bilo, dobro je da pored Merkatora/Agrokora, pored Deleza, i pored par domaćih većih lanaca na tržište dolazi novi igrač. Lošije od postojećeg sigurno neće biti, može da bude samo bolje.

Na kraju krajeva, bar će kasirke moći da se nadaju pristojnijim primanjima.


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 07.10.2018. u 18:41 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost16.10.2018. u 23:21 - pre 67 meseci
SunnyBoy

To za čim ti žališ je davno prošlo vreme. Srbija odavno nema ekonomske, ali ni političke ili bilo koje druge performanse da bude ekonomski suverena. Problem Kosova ili odlazak desetina hiljada ljudi iz zemlje su previše veliki zaostatak za savremenim svetom koji je skoro nenadoknadiv. Zbog toga, žaliti za malim radnjama koje gube u konkurenciji velikih lanaca ili zbog toga što nemamo autentični proizvod na svetskom tržištu koji nešto znači je bzvz.

Zato je mnogo bolje da se ovde otvaraju i fabrike ili trgovinski lanci u kojima ćemo mi učestvovati radnom snagom do nivoa srednjeg menadžmenta(nikako kapitalom), nego da nemamo ni to. Hoću reći da sam i sam razmišljao kao ti, ali sam na kraju shvatio da je to kontraproduktivno.

Evo ti dva primera.

Veliki tržni centri. Nekoliko radnji velikih lanaca kao što su H&M, C&A, OVS, LCW itd. Ogromne radnje, relativno pristupačne cene čak i za naš standard, veliki izbor robe, čisto i uredno, korporativna kultura koja te tera da trošiš. U prevodu, mogu sat vremena da se vrtim po radnji, tražim i isprobavam šta mi se dopada, niko me neće smarati sa "izvolite" i sličnim glupostima. Kada mi se nešto dopadne, na kasi provučem karticu i doviđenja prijatno. Šta ja kao kupac gubim zbog toga što garderoba koju kupujem nije proizvedena u Srbiji? Ništa, ama baš ništa.

Trgovinski lanci, opet isto. Čisto, uredno, našminkano sa velikim izborom svih roba, opet po relativno pristupačnim cenama. Kada mi se povremeno desi da moram da pazarim po malobrojnim lokalnim radnjama doživljavam stres. Radnici se dovikuju, vode neke privatne razgovore, rafovi su neuredni, osoblje često neljubazno. Nedavno mi se dogodila u jednoj od takvih radnji mala(ili ne tako mala) neprijatnost. Završavam kupovinu na kasi, ljubazno zamolim kasirku za račun, a ona mi odgovara: "evo gospodine račun, da vas neko ne pokrade". Došlo mi je da joj onu kesu bacim u lice. Naravno, više ne idem u tu radnju ni pod razno.

To da li će u lidlu prodavati srpsko mleko, nema potrebe da brineš. Prodavaće sve ono što im se isplati. Ako im se više isplati srpsko mleko, prodavaće srpsko. Uostalom, da ne postoji šansa da zarade i ostvare profit ne bi ni dolazili, a to onda znači i da potrošači imaju novca da kupuju. Daklem, nema razloga za brigu.
 
Odgovor na temu

CandyMan

Član broj: 3420
Poruke: 147



+49 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost17.10.2018. u 07:53 - pre 67 meseci
@Java - "Dobro" sir Edamer valjda u DIS-u je iz Nemačke (odličan) i Imlekovim sirevima je jedno vreme zemlja porekla bila Nemačka (Edamer i Trapist). Ne bi me čudilo da imamo i mleko iz Nemačke.

Što se tiče kasirki i plate, imam u komšiluku jako dobar primer da privatnik može da zarađuje, a da cene nisu visoke i da su radnici adekvatno plaćeni. Godinama kod tog čoveka isti ljudi rade (poneko ode i neko novi dođe, to je valjda normalno). Radi na praznike, ali ko neće da radi ne mora, a oni koji rade dobiju 5000 za taj dan, ispomaže i gazdarica gde treba. Svi su uvek super-ljubazni. Kod takvih ljudi ću uvek kupovati iako su malo skuplji nego veliki marketi.
Nisam ni znao da znam dok nisam prob'o!
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8083



+1753 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost17.10.2018. u 14:31 - pre 67 meseci
Mleko iz Lidla nije iz Nemacke ! Ne znam odakle je , nije domace, ali nije iz Nemacke . Jogurt , kisela pavlaka itd . su Domace proizvodnje ali trajno mleko nije .

Kackavalj jeste iz Nemacke .

Inace to nije nista cudno , jer sam pre neki dan kupio u Maxiju , trajno mleko pod brendom "premia " znaci Maxijev brend iz BiH , iz Gradačca , Federalni deo . Ja sa tim nemam nikakvih problema , jer valjda i oni u Federalnom delu kupuju nesto od nas , pa je red i da mi kupujemo ono sto , oni imaju da ponude . Mleko , ko mleko .
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost17.10.2018. u 14:39 - pre 67 meseci
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost17.10.2018. u 19:23 - pre 67 meseci
Ovaj Zec generalno prica ok, ali je pomalo izlapitis...
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 11:42 - pre 67 meseci
@Bradzorf012

Ne tugujem ja za nekim proslim vremenima, vreme prolazi i ne vraca se.

Nije mi ni problem sto nestaju male radnje, ako nisu uspele da se nadju i porastu.

Problem je sto se govori samo poluistina, onaj deo koji odgovara.

Kaze se da ce otvaranje Lidla otvoriti 1200 radnih mesta. Precutkuje se da ce zatvori mozda i dva puta toliko. Uz to, zatvorice se ne samo trgovinem vec i male proizvodnje.
Na primer, lokalni mlinovi su prodava svoju robu preko malih radnji. Cesto su se borili kvalitetom. Oni ne mogu svojim kvantitetom da udju u velike trgovinske radnje, pogotovo ne u Lidl. Zatvorice se i male pekare, njihovi kupci. Nestace mnogi, poput obucara, TV mehanicara,...

Postoji jedno jednostavno resenje koje drzava moze da sprovede, ali ne zeli. Moze da uredi da 10% robe mora da bude od regionalnih malih proizvodjaca (50km od objekta), jos 20 obavezno iz Srbije, ostalo kako zele. Znam da administratirvne mere nikada nisu dobre, ali mozda nesto i mora tako.

A ovaj g Zec je rekao isto sto i ja ovde navodim, samo drugim recima.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Investicije - podeljena javnost

Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76405 | Odgovora: 566 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.