Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Control (pin 5) NE555 i granice primene kao monostabila

[es] :: Elektronika :: Control (pin 5) NE555 i granice primene kao monostabila

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6463 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mbm

Član broj: 66632
Poruke: 93



+10 Profil

icon Re: Control (pin 5) NE555 i granice primene kao monostabila01.09.2017. u 22:56 - pre 80 meseci
Citat:
macolakg:
mbm,

Za početak je vrlo bitno da li je u pitanju NE555 ili možda TS555 i slične CMOS replike poznatog 555 sklopa.

Razlike su velike i da bi ih primetio valja da pročitaš datasheets od biplarne verzije 555 i od CMOS verzije istog.

Kada pogledaš unutrašnju građu sa fotke koju je emiSar postavio, zapazićeš da donji komparator (triger) ima PNP tranzistore na svojim ulazima.

Takva konfiguracija komparatora ima common mode ulaza do ispod mase, tj. taj će komparator biti operativan sa čak možda -0.3V na ulazima.

Dakle, sa aspekta "triger" komparatora može se pin 5 (control) spustiti i do nule.

Međutim, gornji (treshold) komparator je građen sa NPN tranzistorima i prestaće da radi ukoliko mu se ulazi spuste ispod granice 2 x U_be ulaznih tranzistora + napon koji je dovoljan da na R1 iz dotične šeme može razviti dovoljnu struju koja će preko strujnih ogledala dalje u sklopu, moći još uvek da aktivira flip-flop.

Koristio sam control pin za razne tipove modulacija nečeg, ali nisam nikada silazio ispod 1/3Vcc za svaki slučaj.

Dakle, problem je u common mode mogućnosti gornjeg komparatora i u dovoljnoj struji njegovih emitera (Q2 i Q3) koja će se "preslikati" na Q5 i Q6, da bi mogla dalje delovati.

Control pin i treshold pin možeš slobodno "vući" skroz do +Vcc, ali na dole, to već treba eksperimentom utvrditi i posle toga se zadržati na bar 20-tak% višem naponu od nađenog, da bi ostao taj komparatror operativan u punom temperaturnom opsegu.

Naravno, ono što "pronađeš" za bipolarni 555 sigurno neće važiti za CMOS verzije (LMC555 ili TS555).
Savim je moguće da te CMOS verzije imaju širi common mode treshold i control ulaza.
To bi valjalo ispitati.
Tebi treba pa ti ispitaj, a ja sam ti objasnio koliko mogu.
Nije teško to proveriti.
Control pin možeš "šetati" od 0V do +Vcc bez ikakvih posledica, jedino će kada "ispadne" iz common mode opsega 555 prestati da obavlja svoju funkciju. Naravno, po dovođenju tog napona u operativne granice, proradiće ponovo.

Inače, za taj moćni 555 se ne bi smelo reći da je raritetan, takođe ni za njegove komparatore.
Taj čip je stvorio veliki analogni "guru" Hans Camenzind, a ni današnji komparatori se ne razlikuju previše bitno na najsavremenijim sklopvima. U suštini i dalje svi počivaju na primeni diferencijalnih parova na ulazima.

Koliko je 555 raritetan, to možeš videti iz toga što se i danas prave mnogi čipovi koji su replike njega ili sadrže njegovu funkciju, kao na primer (prvi koga se setih) IR2153(5) high-low side Moset samooscilujući driver, itd...

555 je osim operacionog pojačavača jedan od retkih svetskih IC sa kojim je napravljeno nebrojeno mnogo različitih aplikacija.
Odnosno, vanserijski moćan i veoma primenljiv sklop, a pri tom tako jednostavan, koji puno govori o njegovom počivšem autoru.
Kraljevski rad među analognim aplikacijama.

Pozz



Posle tačno 1095 dana i 23h imam želju da se vratim na temu samo da bih predložio članak vezan za primenu i inherentne teškoće sa NE555.
http://www.electronicdesign.co...t-s-all-555-timer-stuff-anyway

MB

 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Control (pin 5) NE555 i granice primene kao monostabila02.09.2017. u 00:47 - pre 80 meseci
Zato lepo uzmes SOIC-8 isto malo čipče, u čemu je razlika, ovde mozes da imas 100 programskih tajmera kao taj NE555, i upravo njegova logika ne on kao IC je bitna da se razume, a TAJMER (vremenac) kao sklop za odredjene potrebe moze da se napravi na 1001 način, programski je najlakse i ima daleko daleko veće mogućnosti za upotrebu u raznim sklopovima PWM, I2C, GPIO, A/D ...

NE555 je sjajan mali integralac, ali to je samo JEDAN konfigurabilni vremenac kome se spoljnim R/C komponentama i konfiguracijom odreduje kako da radi.
Isto tako u ovom MCU u tri komande se setuje tacno kako da radi JEDAN od mnogoobrojnih vremenaca koje ima jos u sebi, i na sve to gomila dodatnih stvari i modula kojii mogu da pokriju neverovatan broj razlicitih aplikacija samo sa tim 8 pinskim IC!
Pogledajte cenu, za to nije vredan elektrolitičkog kondenzatora koji ide uz NE555, a kamoli ceo mikrokontroler u istom kućištu, on je interno kalibrisan na 16MHz kada se pokrene pa se posle sa tim deli/množi i proizvodi željena logika rada, kako god mi to osmislili a mogucnosti su ogromne.

http://eu.mouser.com/ProductDe...kIwKYpsHTaDx2jDjKb9%252baqg%3d

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

mbm

Član broj: 66632
Poruke: 93



+10 Profil

icon Re: Control (pin 5) NE555 i granice primene kao monostabila02.09.2017. u 01:14 - pre 80 meseci
Pozdrav

Lepo je što si iskomentarisao. Ipak nisam mislio na rešenja za zamenu naročito ne PIC mikrokontrolerom, ne koristim ih a ARM je fini ali dok je na papiru ne znam šta da kažem. Dobar je verovatno ali ne za zamenu 555 sasvim sam uveren u to. Ovo je više za našu tehničku diskusiju. Ja lično volim da pročitam članke koje je pisao pokojni Bob Pease, ipak je bio veliki mag analognih čipova u National Semiconductor. U ovom članku je samo izneto njegovo odlučno mišljenje da ga nije i ne bi nikad koristio 555, a drugi autor je dao svoje detaljno viđenje zašto 555 nije dovoljno dobar.

MB
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Control (pin 5) NE555 i granice primene kao monostabila

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6463 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.