Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17857 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 16:41 - pre 89 meseci
@student_apsolvent - opet pricas o intelektualnoj eliti - koja je povezana sa elitnim fakultetima koji su po definiciji jako skupi i dostupni samo bogatim ljudima.

Ja te ponovo vracam na EU, gde su vrhunski public fakluteti, uglavnom jako jeftini za lokalni standard, ili dzabe i studiranje nije ekonomska kategorija - odnosno dostupno je i najsiromasnijim slojevima ljudi.

Kako se to uklapa u tvoju pricu?

Ili u EU nema dobrih fakulteta ili jednostavno nisi u pravu po ovom pitanju, odnosno posmatras samo situaciju u Americi...

 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 17:58 - pre 89 meseci
Citat:
bananaphone: @student_apsolvent - opet pricas o intelektualnoj eliti - koja je povezana sa elitnim fakultetima koji su po definiciji jako skupi i dostupni samo bogatim ljudima.

Ja te ponovo vracam na EU, gde su vrhunski public fakluteti, uglavnom jako jeftini za lokalni standard, ili dzabe i studiranje nije ekonomska kategorija - odnosno dostupno je i najsiromasnijim slojevima ljudi.

Kako se to uklapa u tvoju pricu?

Ili u EU nema dobrih fakulteta ili jednostavno nisi u pravu po ovom pitanju, odnosno posmatras samo situaciju u Americi...



Za upis na bili koji elitni fakultet pored cijene školarine postoje i drugi kriterijumi. Sisitem obrazovanja u većini evropskih država je tako postavljen da je selekcija učenika takva da se na elitni fakultet ne može upisati svako. Iako selekcija nije naglašena cijenom školarine, opet je socijalno porijeklo učenika, budučeg studenta, od primarnog značaja samo je upakovano u drugačiju ambalažu.

Sve počinje od osnovne škole. Učenici iz nižih društvenih slojeva stanuju/žive u lošijim djelovima grada, u lošijim djelovima grada kvalitet osnovnih škola je na daleko nižem nivou, iz loših osnovnih škola veoma je teško, skoro nemoguće upisati se na elitne srednje škole, a kad se učenik upiše u lošiju srednju školu nema šanse da postigne nivo znanja potreban za upis na neki od elitnih fakulteta. U suštini, opet se sve svodi na materijalno stanje učenika.

Što se tiće Evrope već sam napisao i ostajem pri tome da je Bolonjski proces / sistem obrazovanja poguban za kvalitet obrazovanja.



 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 18:12 - pre 89 meseci
Citat:
pisac: Ti hoćeš reći da je zadovoljavajući nivo taj u kome se kvalitetno znanje skupo plaća, a ukoliko to nije slučaj u društvu to onda ništa ne valja i to treba menjati.



Ne, ja nijesam rekao da nešto treba menjati.

Ja samo kažem da kvalitetno znanje ima i mora imati svoju cijenu i dodajem da nije realno očekivati da kvalitetno obrazovanje (znanje) bude dostupno svakome. Onda se vraćam na poćetak priče i ponavljam da bez kvalitetnog obrazovanja nema ni kvalitetnog kritičkog razmišljanja.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 18:32 - pre 89 meseci
@banana, @pisac

Da, upravo o tome i govorim, ali to je na drugom kraju štapa. Pošto ipak mislim da student_apsolvent ima šta da kaže, tražio sam da mi malo razvije tu tezu o povezanosti obrazovanja i elite. On je do određene mere u pravu, Srbija na primer ima mali broj visoko obrazovanih, a to koči napredak celokupnog društva, jer je mala baza iz koje je moguće regrutovati tu elitu. S druge strane, ako govorimo o pojedincu, nema te škole koja od nekog može napraviti državnika, jer se harizma, sposobnost da se upravlja društvom/državom ili osvoji naklonost istog ne uči nigde. To je ono što imaš ili nemaš, a obrazovanje mu tu dođe kao glazura.

Imam i kontraprimer, Josif Brodski. Čovek je dobitnik Nobelove nagrade za književnost, predavao je baš na tim elitnim univerzitetima u SAD, a od škole ima,... pa ima samo osnovnu školu. Ovo je opet primer da se pesnik rađa, a obrazovanje mu dođe kao neka usputna stanica, nešto što nije baš toliko neophodno.

Da se vratim na početak. Obrazovanje bi trebalo da bude svima jednako dostupno, bez obzira na socijalno poreklo ili materijalno stanje.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 18:35 - pre 89 meseci
Ja ne bih neke stvari uopstavao, pogotovo kriticne.

Kvalitetno znanje zahteva veliku cenu, ali ne samo u novcanim jedinicama, vec i u trudu, radu i razmisljanju.
S tim, sto kvalitetno znanje, objektivno, nikada nije bilo pristupacnije, od ovog u 21-om veku.

Pride, ni lokcija ni visoka cena skolarine, ne garantuju kvalitetno znanje, ono se kanalise i nekim drugim preduslovima, ili strateskim ili nekim slicnim odlukama.
Ali i pored nizeg nivoa pedagogije ili nekog drugog zamlacivanja, moguce je formirati neke osnove za dalje usavrsavanje.

Mnogo je bitnije da drzava ima interesa da prosiri nivo obrazovanja, na recimo sirotinju, da ne forsira samo neke neosnovane elite, sto kod nas nije zastupljeno u potrebnoj meri, meri srazmernoj trenutku..i potrebama pozicioniranja.
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 18:41 - pre 89 meseci
Citat:
Bradzorf012:
@banana, @pisac

Srbija na primer ima mali broj visoko obrazovanih, a to koči napredak celokupnog društva, jer je mala baza iz koje je moguće regrutovati tu elitu.


U zadnjih 15 i više godina broj visoko obrazovanih se drastično povećao, kako po broju tako i po procentnom učešću u društvu, zbog ćega nema napretka?


Citat:
Da se vratim na početak. Obrazovanje bi trebalo da bude svima jednako dostupno, bez obzira na socijalno poreklo ili materijalno stanje.


Baš suprotno. Obrazovanje bi trebalo biti dostupno onima koji imaju intelektualni kapacitet / potencijal da se školuju na nekom višem nivou, ostalima treba omogućiti osnovno ili neku vrstu stručnog obrazovanja koje bi im omogućilo društvenu koristnost (upotrebljivost).
Hiperprodukcija visoko obrazovanih pogubna ja za sistem.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 20:11 - pre 89 meseci
@student - vidi ti sad pricas o nepravednostima sistema na zapadnoj EU. Sve 100% stoji, segregacija, rasizam, diskriminacija itd itd, su nasledje tog sistema.

Niti ja tvrdim da smo se svi rodili jednaki niti da je svima sve podjednako dostupno. Svakako ce belo dete rodjeno u dobrom kraju, od visoko obrazovanih roditelja - srednje klase, imati statisticki bolju sansu za kvalitetno obrazovanje, od nekog deteta rodjenog u getou africkog porekla.

Poenta price je da je sistem napravljen tako da ipak to dete iz getoa ima sansu, i ako se pokaze kao kapacitet u intelektualnom smislu i ima zelju i volju da studira - moze, jer je ceo sistem dizajniran tako - da zaista moze. I ne radi se o izuzetcima, radi se o objektivno realnoj sansi i svi koji prevazidju probleme svog porekla (koji nisu tako mali) mogu da studiraju i steknu vrhunsko obrazovanju u Europi.

Tako da tvoja prica o dostupnosti vrhunskog skolstva samo nekoj ekonomskoj eliti - jednostavno ne pije vodu.
Da ne pominjem da su ti "dobri krajevi" na zapadu - uglavnom naseljeni nekim srednjim slojem, koji daleko od toga, da bi mogao da placa neku veliku sumu za univerzitet. Prosecna plata u NL je 2000e, nek mama zaradjuje prosek, a tata duplo od proseka - to je finih 6000e. Ako hoces da studiras EE na MIT-u skolarina ti je ±40k, sto je van pameti za visi srednji sloj u NL, ako hoces Swiss Federal Institute of Technology Lausanne (14 na sangajskoj listi za EE) cena je 1k eura, ako si neka teska beda iz NL i ne mozes da priustis zivot u domu u Svici, pa studiraces u NL, Eindhoven University (49-ti na sangajskoj listi za EE) - 2k eura skolarina ili mozda ti je Eindhoven daleko, pa dobro vidi listu http://www.shanghairanking.com...Rankings-2016/Netherlands.html - imas 8 univerziteta u prvih 150 u svetu rasporedjenih po celoj zemlji koja je kao pola Srbije, pa biraj koji je najblizi tvom selu, ako si sirotinja, troskove putovanja, knjige i tu skolarinu od 2k eura, ti pokriva drzava. Tvoje je bajo samo da zagrejes stolicu...
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 20:51 - pre 89 meseci
Pogledaj sangajsku listu i pogledaj prvih 100, pa mi reci odakle dolazi vecina fakulteta. Koliko je privatnih, a koliko jevtinih. Od javnih šta misliš koji je procenat diplomiranih studenata koji dolaze (potiču) iz siromašnih porodica ili iz nižeg srednjeg sloja?

Objasnio sam ti već proces selekcije, tvoje je samo da pročitaš što sam napisao i da to razumiješ.

Da ti ponovim jer ne kapiraš kao i većina, nemoj izvlačiti pojedine primjere i objašnjavati mi kako je moguće da neka jedinka iz sirotinjskih djelova diplomira na elitnom fakultetu, moguće je, ne poričem, ali ajde reci ti meni od ukupnog broja upisane djece u prvi razred osnovne škole u "lošijim" kvartovima , koliko njih (koliki procenat) će uspjeti da diplomira na nekom elitnom fakultetu, a kakav je odnos kod umučne djece.
Kao što sam već rekao, nije poenta priče samo u cijeni školarine, poenta priće je u postupku školovanja, u selekciji. "Trijaža" je takva da se tačno zna ko može doći do elitnog obrazovanja.

DOPUNA:

Ne pričam ja o nepravednostima sistema u EU, već prićam o sistemu generalno. Ja sam više puta ponovio da sam protivnik "Bolonje" i mogućnosti da se svako školuje, pogotovo sam protiv mogućnosti da se svako školuje na fakultetima koji bi trebalo da budu elitni.

[Ovu poruku je menjao student_apsolvent dana 30.11.2016. u 22:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 21:30 - pre 89 meseci
Evo mrzi me stvarno, ali samo za tebe, pogledam Sangajsku listu, Beneluks+Skandinavija+Svica - u prvih 100 imas:

Belgija - 2 univerziteta na 11M stanovnika.
Danska - 2 univerziteta na 5.5M stanovnika.
Finska - 1 na 5.5M stanovnika.
Holandija - 3 na 17M stanovnika.
Norveska - 1 na 5M stanovnika.
Svedska - 3 na 9.5M stanovnika.
Svica - 4 na 8M stanovnika.
---
Total 16 na 61.5M stanovnika. - 1 univerzitet u top 100 na 3.85M - ne bih smeo da se kladim, ali siguran sam da ces tesko naci jedan kome je skolarina preko 2000e za lokalnog studenta.


USA - 50 na 320M stanovnika. - 1 univerzitet u top 100 na 6.4M.


Trijaza je takva da znam dve familije iz bivse Juge, koji su ovde dosli kao azilanti, deca su im seljakana sirom NL, i iz obe familije su deca zavrsila osnovne studije i mastere na univerzitetima koji su u top 100 na ovoj listi.
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 22:05 - pre 89 meseci
Citat:
bananaphone: Evo mrzi me stvarno, ali samo za tebe, pogledam Sangajsku listu, Beneluks+Skandinavija+Svica - u prvih 100 imas:

Belgija - 2 univerziteta na 11M stanovnika.
Danska - 2 univerziteta na 5.5M stanovnika.
Finska - 1 na 5.5M stanovnika.
Holandija - 3 na 17M stanovnika.
Norveska - 1 na 5M stanovnika.
Svedska - 3 na 9.5M stanovnika.
Svica - 4 na 8M stanovnika.
---
Total 16 na 61.5M stanovnika. - 1 univerzitet u top 100 na 3.85M - ne bih smeo da se kladim, ali siguran sam da ces tesko naci jedan kome je skolarina preko 2000e za lokalnog studenta.


USA - 50 na 320M stanovnika. - 1 univerzitet u top 100 na 6.4M.


Trijaza je takva da znam dve familije iz bivse Juge, koji su ovde dosli kao azilanti, deca su im seljakana sirom NL, i iz obe familije su deca zavrsila osnovne studije i mastere na univerzitetima koji su u top 100 na ovoj listi.



Sad bi ja trebao da ti izvadim države u USA koje nemaju fakultet među prvih sto, da bih umanjio broj stanovnika. Medjutim, možemo i ovako EU minus UK približno 660 miliona stanovnika, duplo od USA, broj elitnih fakulteta 1/3 od USA.

Poznaješ čitave dvije familije iz kojih su djeca uspijela da diplomiraju na nekom elitnom fakultetu? Ovo je čak i bolje od poznavanje Bjelorusije na osnovu poznanstva sa jednim čovjekom.

Koliko je porodica iz bivše Jugoslavije u Holandiji, da možemo vidjeti koliki su procenat ove dvije familije.
Dalje, nije realno uzimati porodice iz Jugoslavije jer su oni "nasilnim" ili "veštačkim" putem došle u Holandiju, u njihov obrazovni sistem. Realno je moguće da su njihovi roditelji (roditelji djece) visoko obrazovani, netprosječno inteligentni ili "sa odličnim potencijalom", tako da je realno očekivati uspjeh iz tih porodica.
Nije dobar primjer, porodice su u jednom momentu iz jedne sredine, grupe, sistema prebačeni u drugu grupu.
Kao što rekoh, njih jedino možemo da posmatramo kad budemo posmatrali ukupnu populaciju porodica iz bivše Jugoslavije, jer je jedino ta grupa odgovarajuča za analizu po svojim karakteristikama.

Nijesi mi odgovorio na druga pitanja koje sam ti postavio.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 22:19 - pre 89 meseci
Da te vratim na sustinu onog o cemu raspravljamo:

Citat:
student_apsolvent:
Kako je najveći dio stanovništva upućen na jevtine javne ili jevtine i manje kvalitetne privatne škole, onda je logično da će najveći dio stanovništva biti "uskraćen" sposobnosti ili vještine kritičkog mišljenja.



Svi ovi fakulteti koje sam ti nabrojao u Beneluksu, Skandinaviji i Svici su jeftini i javni.
Odgovore i daljnja nadjebavanja sa tobom nemaju smisla, jer postavljas pitanja za cije odgovaranje bi mi trebalo par dana istrazivanja i analize a ni ti podaci ne bi bili dovoljni da promene bilo sta u tvom stavu niti da doprinesu kvalitetu rasprave...

Upravo se radi o tome da su deca koju licno poznajem iz porodica bivse Juge, predstavnici najnizeg staleze (ustvari dno-dna u ekonomskom smislu) - ali kao sto si rekao "netprosječno inteligentni ili sa odličnim potencijalom" - sto je bilo dovoljno da zavrse top univerzitete. Top univerzitete uglavnom upisuju deca koja su "netprosječno inteligentni ili sa odličnim potencijalom" - ali sustina je to da ekonomsko-drustveni polozaj dece koji ti potenciras nije bio faktor...
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 22:44 - pre 89 meseci
Citat:
student_apsolvent:
U zadnjih 15 i više godina broj visoko obrazovanih se drastično povećao, kako po broju tako i po procentnom učešću u društvu, zbog ćega nema napretka?


Hajde da malo razvodnim diskusiju. U neko vreme, do pre tridesetak godina pojave o kojima govoriš su bile izuzetno retke, niko nije imao interes da snižava kriterijume ili na ispitu pušta studente koji ne pokažu da zaslužuju prelaznu ocenu. Sa pojavom privatnih univerziteta, ta stvar se menja iz korena, jer kapitalizam ne trpi neprofitabilna ulaganja, a pošto nam kažu da je znanje roba(sa čim se inače duboko ne slažem), univerzitet će ostati bez studenata, a samim tim i bez novca za finansiranje. U pomenuto vreme profesor/predavač nije mogao biti "korumpiran" na taj način i zato je mogao da brine samo o tome da li će napraviti stručnjaka ili ne. S druge strane, slažem se da su i tada postojali i još uvek postoje filteri i brane za one koji su slabog imovnog stanja, ali tada je ipak postojala šansa za sve, pa je svako ko se potrudi mogao da sebi priušti sasvim pristojno i kvalitetno obrazovanje. Drugo, ne samo da mi ide na nerve, nego smatram i da je duboko nehuman taj elitizam koji se propagira kod nas kao nekakvo dostignuće. Ljudi uglavnom nisu svesni da time rade u korist svoje štete, ne lične, već društvene, ali stvari pre ili kasnije dolaze na naplatu. Da li je bolje da imamo jednog stručnjaka svetskog glasa na milion stanovnika, a onda milion mesta prazno tj. ljude koji imaju samo osnovnu školu ili bi trebalo raditi na tome da veći broj ljudi dobije pristup dobroj školi? Po meni, rešenje je ovo drugo, ali najlakše je diviti se uspesima pojedinaca u zemlji koja je po svim pitanjima devastirana, nego napraviti ozbiljnu državu koja bi brinula o svojim građanima. Dakle, ovo što kažeš, nije se povećao broj visokoobrazovanih, a tek ne nekakve intelektualne elite, povećao se broj vlasnika diploma. Neko jednom u šali reče da nam uskoro neće ni trebati univerziteti, biće dovoljna jedna štamparija diploma.

Citat:
student_apsolvent:
Baš suprotno. Obrazovanje bi trebalo biti dostupno onima koji imaju intelektualni kapacitet / potencijal da se školuju na nekom višem nivou, ostalima treba omogućiti osnovno ili neku vrstu stručnog obrazovanja koje bi im omogućilo društvenu koristnost (upotrebljivost).
Hiperprodukcija visoko obrazovanih pogubna ja za sistem.


Sad ja malo da peckam tebe. Pogrešno tumačiš termin dostupnost ili zagovaraš ono što sam već rekao, socijalni darvinizam. Da li to znači da smatraš, kako su siromašniji ljudi, ljudi smanjenih kognitivnih sposobnosti? Ovo bi bila opasna teza. To što je nešto dostupno svakom ne znači da će svako umeti/moći da iskoristi tu dostupnost, ali kriterijum nikako ne bi trebalo da bude imovno stanje.

Za kraj. Ne verovao ili da, ja smatram da je Milo Đukanović(i pored mnogih stvari koje mi se kod njega ne dopadaju) državnik. Uspeo je da kroz devedesete provuče Crnu Goru takoreći bez opaljenog metka, da je u dvehiljaditim ekonomski osnaži toliko da sada za nas iz Srbije bude nedostižna, a čovek studirao na podgoričkom univerzitetu, možeš misliti. Kako li je on to uspeo, a nema "elitističko" obrazovanje?
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 22:52 - pre 89 meseci
Citat:
bananaphone: Da te vratim na sustinu onog o cemu raspravljamo:




Svi ovi fakulteti koje sam ti nabrojao u Beneluksu, Skandinaviji i Svici su jeftini i javni.
Odgovore i daljnja nadjebavanja sa tobom nemaju smisla, jer postavljas pitanja za cije odgovaranje bi mi trebalo par dana istrazivanja i analize a ni ti podaci ne bi bili dovoljni da promene bilo sta u tvom stavu niti da doprinesu kvalitetu rasprave...

Upravo se radi o tome da su deca koju licno poznajem iz porodica bivse Juge, predstavnici najnizeg staleze (ustvari dno-dna u ekonomskom smislu) - ali kao sto si rekao "netprosječno inteligentni ili sa odličnim potencijalom" - sto je bilo dovoljno da zavrse top univerzitete. Top univerzitete uglavnom upisuju deca koja su "netprosječno inteligentni ili sa odličnim potencijalom" - ali sustina je to da ekonomsko-drustveni polozaj dece koji ti potenciras nije bio faktor...


Uprovo podaci koje bi dobio potrošivši par dana dokazali bi moju tezu da većina studenata na elitnim fakultetima dolazi iz viših ekonomsko-društvenih slojeva.

Kod sredjenih sistema / država selekcija stanovništva, pa tako i budućih studenata vrši se od samog početka obrazovanja, trijaža je takva da naprijed idu najbolji, a ostali zauzimaju svoja mjesta u društvu. Tako da je skoro nemoguče da neko ko je dobar i "sa potencijalom" završi na lošem poslu ili u lošem dijelu grada.
Medjutim, kad neko završi u lošem dijelu ili se "izbori za svoju lošu poziciju", dobije lošije obrzovanje za svoju djecu, lošiju zdravstvenu uslugu u još mnogo toga lošijeg. To je normalno, toliko mu pripada. Kao što sam već objasnio posledicu toga snosiće i njegova djieca, te će i njima kasnije pripasti mjesto koje je imao njihov otac.
Povremeno se dogodi, da neko nadljudskim naporima svom detetu uspije da obezbedi prelazak u bolju ligu, medjutim to su veoma retki slučajevi.

Kako je kvalitetno obrazovanje nije jevtino, sistem čini optimizaciju i racionalizaciju i takvo skupo obrazovanje omogućava samo najboljima ili eliti. Kad ono, vidi čuda, nova elita će uglavnom ponovo doći od potomaka elite. Zalutaće neko iz niže lige, ali je broj veoma mali.

Razumiješ li sad što ti govorim?
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?30.11.2016. u 23:05 - pre 89 meseci
Citat:
Bradzorf012:


Sad ja malo da peckam tebe. Pogrešno tumačiš termin dostupnost ili zagovaraš ono što sam već rekao, socijalni darvinizam. Da li to znači da smatraš, kako su siromašniji ljudi, ljudi smanjenih kognitivnih sposobnosti? Ovo bi bila opasna teza. To što je nešto dostupno svakom ne znači da će svako umeti/moći da iskoristi tu dostupnost, ali kriterijum nikako ne bi trebalo da bude imovno stanje.



U sređenim sistemima da, u ozbiljnim državama sistem ja tako pojektovan da ne možeš biti siromašan ako si sposoban (dobrih kognitivnih sposobnosti), moraš imati neku manu, "falinku" pa da završiš u siromaštvu.

Na ostli dio domentara odgovoriću kasnije ili ujutro.


 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?01.12.2016. u 06:49 - pre 89 meseci
Citat:
student_apsolvent:
Uprovo podaci koje bi dobio potrošivši par dana dokazali bi moju tezu da većina studenata na elitnim fakultetima dolazi iz viših ekonomsko-društvenih slojeva.


Tvoja teorija je "Kako je najveći dio stanovništva upućen na jevtine javne ili jevtine i manje kvalitetne privatne škole...", ja sam ti za sad pokazao da postoje javne i jeftine - ali elitne skole u ovom delu Europe. Broj tih skola je veoma velik - u poredjenju sa brojem stanovnika.

Cilj svih drzava jos od WW1 je da pravi takav sistem obrazovanja je upravo suprotno od tog sto ti propagiras - oni zele da vrhunsko skolstvo bude dostupno svima, razlog nije altruistican ili socijalisticki - kako ga dozivljava vecina nasih ljudi, radi se o "trci u znanju", odnosno nacije koje drze najbolju tehnologiju i znanje, imace bolje izglede za prosperitet u miru i pobedu u ratu. Slicno se desilo za vreme hladnog rata u Americi, univerziteti su posle WW2 postali dostupniji sposobnoj i pametnoj deci - bez obzira na ekonomsko poreklo roditelja, da bi oni najpametniji i najsposobniji sticali znanje i gradili zemlju i atomsko naoruzanje.

Citat:
student_apsolvent:
Kod sredjenih sistema / država selekcija stanovništva, pa tako i budućih studenata vrši se od samog početka obrazovanja, trijaža je takva da naprijed idu najbolji, a ostali zauzimaju svoja mjesta u društvu. Tako da je skoro nemoguče da neko ko je dobar i "sa potencijalom" završi na lošem poslu ili u lošem dijelu grada.


Ovo je upravo u suprotnosti sa onim sto si do sad pricao - a slaze se sa onim sto ti ja govorim. Oni sa "potencijalom" mogu da zavrse vrhunske skole bez obzira na svoje poreklo - i da kad steknu potrebno obrazovanje, budu adekvatno uposleni i placeni - sto donosi ostale beneficije zivota u takvom drustvu. Opet ponavljam svakako je procenat studenata iz siromasnih porodica manji, ali ulazu se veliki napori bar ovde u NL jos od 1920, da se ta razlika smanji - da bi zaista svi koji imaju potencijal da zavrse fakultet to mogli i da urade. Imas nebrojene studije, strategije skolstva, programe finansiranja, koji su napravljeni u poslednjih 100g da bi se razlika u dostupnosti za siromasne smanjila.


Citat:
student_apsolvent:
Medjutim, kad neko završi u lošem dijelu ili se "izbori za svoju lošu poziciju", dobije lošije obrzovanje za svoju djecu, lošiju zdravstvenu uslugu u još mnogo toga lošijeg. To je normalno, toliko mu pripada. Kao što sam već objasnio posledicu toga snosiće i njegova djieca, te će i njima kasnije pripasti mjesto koje je imao njihov otac.
Povremeno se dogodi, da neko nadljudskim naporima svom detetu uspije da obezbedi prelazak u bolju ligu, medjutim to su veoma retki slučajevi.


Za zdravstvo - apsolutno nisi u pravu, svi mogu da biraju gde ce da idu kod lekara, bez obzira gde zive i sta rade u zemljama koje sam nabrojao.
Stvar je u tome sto imas 28% visoko obrazovanih u NL, tako da se ta tvoja elita svela na skoro trecinu stanovnistva, a broj siromasnih je 8%, sta mislis koji su odnosi bili pre 100g i kako se doslo do ovih brojki danas?

Citat:
student_apsolvent:
Kako je kvalitetno obrazovanje nije jevtino, sistem čini optimizaciju i racionalizaciju i takvo skupo obrazovanje omogućava samo najboljima ili eliti. Kad ono, vidi čuda, nova elita će uglavnom ponovo doći od potomaka elite. Zalutaće neko iz niže lige, ali je broj veoma mali.

Razumiješ li sad što ti govorim?


Ovo nema veze sa dostupnoscu skolovanja, nego vec malo ulazi u rasno-socijalne teorije. Ako jedna grupa generise veci procenat dece "sa potencijalom" - pa bice vise te dece na univerzitetima. Bitno je da je kriterijum na univerzitetima napravljen oko "potencijala" a ne oko socijalno-ekonomsko-rasnih faktora, a to je u nabrojanim zemljama 100% slucaj a u suprotnosti je sa tvojom inicijalnom izjavom.
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?01.12.2016. u 20:21 - pre 89 meseci
Citat:
bananaphone: Tvoja teorija je "Kako je najveći dio stanovništva upućen na jevtine javne ili jevtine i manje kvalitetne privatne škole...", ja sam ti za sad pokazao da postoje javne i jeftine - ali elitne skole u ovom delu Europe. Broj tih skola je veoma velik - u poredjenju sa brojem stanovnika.


Vjeruješ li ti u čuda?

Ja ne vjerujem, ali zamislimo da je čudo moguće i ti uspiješ da shvatiš razliku izveđu značenja riječi "najveći dio" i "pokazao da postoje".

Ne mogu ni da pretpostavim kako bi nazvali čudo kad bi uspio da naučiš kako se dokazuje ili pobiva hipoteza, što je potrebno izmjeriti, izbrojati ili izračunati.

Da tragedija bude veća došao si da diskutuješ na temu o kritičkom razmišljanju, a osnovne stvari ne razumiješ.

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?01.12.2016. u 20:36 - pre 89 meseci
student_apsolvent - vidi druze da se ne natezemo dalje, nisi piglu, razumes jako dobro sta ti pisem, ali ti je tesko da priznas kad nisi u pravu...

Cene prestiznih univerziteta - koje su astronomske, diktiraju da samo bogati ljudi mogu da ih pohadjaju, dok boranija ide na univerzitete koji su mnogo losiji sto dalje bla bla. To je tvoja polazna tacka, odnosno parametar iz kog crpis neke zakljucke.

Ja ti ukazujem na to da ti je polazna tacka - netacna, revidiraj je, pa koriguj zakljucke koje si izveo iz nje.

To sto ti opisujes, je stanje u Americi - i to trenutno (nije bilo pre, zasto je tako postalo - drugom prilikom), u Skandinaviji, Beneluksu i Svici - upravo je sve suprotno...
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?01.12.2016. u 20:46 - pre 89 meseci
https://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_the_Netherlands
Citat:
The Dutch educational system divides children in educational levels around the age of 12.[15] In the last year of primary school, a test called the “Cito Eindtoets Basisonderwijs” is taken to help choose the appropriate level of secondary education/school type. Although the ensuing recommendation is not binding, it does have great influence on the decision making process. Unless caretakers identify the need,[16] in most cases an IQ test is not given to a child, which may result in some children who for various secondary reasons do not function well at school, but who do have the academic ability to learn at the higher levels, mistakenly being sent to the lower levels of education.[17] Within a few years these children can fall far behind in development compared to their peers who were sent to the higher levels.


Malo mi je glupo da citiram wiki, a posebno oko Holandije, ali "Djur...cu mlad majore" pravo veli.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?01.12.2016. u 20:59 - pre 89 meseci
Citat:
dejanethttps://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_the_Netherlands


Malo mi je glupo da citiram wiki, a posebno oko Holandije, ali "Djur...cu mlad majore" pravo veli.



Ajmo razumevanje procitanog teksta - sta kaze wiki, gde je problem?
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?01.12.2016. u 21:09 - pre 89 meseci
Boldovao sam proxy-ije, gde je secha.

Sekirce je oko 12 godine zivota i to je attachment do penzije.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kad samostalno spoznaš KARTEZIJANSKI SKEPTICIZAM, da li si pukao ili si se prosvetlio?

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17857 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.