Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Praćenje ptica na izložbi

[es] :: Access :: Praćenje ptica na izložbi

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8743 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Praćenje ptica na izložbi21.11.2014. u 15:11 - pre 113 meseci
Dobrodosao nazad :-)

Ovo sto smo ti ispricali je cista matematika - relaciona torija. Relaciona terija je grana matematike, zasnovana na matematickoj logici i teoriji skupova.

Deo koji dolazi iz matematicke logike je ono kad napisemo recenicu sa parametrima - na primer - "'Ptica, identifikovana prstenom [PticaID] je pola [Pol] rase [Rasa] i ime joj je [Ime] i ima broj prstena [BrojPrstena], i ima sliku [Slika]' ". U matematickoj logici, parametraske recenice zovu se logicki predikati. Dodeljivanje stvarnih vrednosti parametrima dobijaju se iskazi (propositions). Iskazi dobijeni iz predikata su ili tacni ili netacni, zavisno od vrednosti koje smo dodelili parametrima.

Teorija skupova nam pomaze da manipulisemo pojmovima iz matematicke logike. Tako kazemo da logicki predikat ima skup parametara. Posto je u pitanju skup, sledi da su elementi skupa (parametri) jedinstveni - ne moze biti dva parametra sa istim imenom. Dalje, od jednog predikata mozemo izvesti mnogo iskaza (propozicija), ceo jedan skup propozicija. Posto je opet u pitanju skup, znaci da ti iskazi (propozicijae) moraju biti razlicti - duplikati nisu dozvoljeni.

Relaciona teorija bavi se samo tacnim iskazima. Matematicka struktura koja opisuje predikate i njihove iskaze, naziva se relacija. Relacija se moze prikazati na papiru u dvodimenzionom tabelom, gde zaglavlje tabele sadrzi skup parametara, a redovi u tabeli sadrze tacne iskaze koji su izvedeni iz zadatog predikata, pri cemu su svi iskazi razliciti. ZNaci, zaglavlje je skup parametara, svaki iskaz je skup vrednosti koje odgovaraju parametrima, i relacija je skup koji se sastoji od zaglavlja i tela = skup iskaza.

Pazi, tabela nije isto sto i relacija. Table predstavlja sliku relacije. Isto kao sto tacka u geometriji nema dimenzije, a ipak je na papiru predstavljamo nekako, i to sto zovemo tackom na pairu te kako ima dimenzije. Prava je skup tacaka, i predstavljamo je na papiru linijom koju nacrtamo lenjirom - ima debljinu.

Da bi neku tabelu nazvali relacijom, moramo da iskazemo njen predikat, da u zaglavlju nema parametara sa istim imenom i da naglasimo da su iskazi jedinstveni. Tek tada mozemo reci da neka tabela predstavlja relaciju. Sta ovo znaci u praksi:
1) CREATE TABLE nij isto sto i "napravi relaciju"
2) Uocavanje skupa parametara koji se razlikuje za svaki iskaz - deklarisanje kljuca - na tabeli koju smo kreirali dovodi do toga da mozemo reci "ova tabela predstavlja relaciju..."

Znaci, tabela bez jedinstvenog kljuca ne predstavlja relaciju i sa takvim tabelama je u sustini nemoguce raditi.

I jos jedan skup je u igri: "baza podataka je skup relacija"

Na kraju da ponovimo:
1) napravi predikate koji opisuje ono sta hoces da smestis u bazu - svaki predikat ce dobiti svoju tabelu u bazi. Postupak poznat kao E/R modeling ili MOV moze da pomogne da se vidi koji ti predikati trebaju. E/R nije deo relacione teorije, ali je korisan alat.
2) uoci parametre koji cine iskaze jedinstvenim - odaberi primarni kljuc (moze da bude vise skupova parametara koji cine iskaz jedinstvenim)
3) uocices da se neki parametri (atributi) javljaju u dve ili vise relacija (tabela). Medju njima treba da postoji nekakva zavisnost, obicno u oblike "atribut A u tabeli T1 moze da ima vrednost samo ako u tabeli T2 postoji ista vrednost dodeljena istom atributu". Ovo se svodi an FOREIGM KEY zavisnost.

Preporucljivoje da za sada pretpostavis da neces koristiti NULL vrednosti. NULL nije deo relacione teorije, ali mnogi SQL dijalekti koriste NULL. Za sada, pretpostavi da NULL nece biti koricen u bazi koju gradis.

Za pocetak, vise nego dovoljno, nadam se.

:-)
 
Odgovor na temu

SinisaBird
Trebinje

Član broj: 335649
Poruke: 1
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Praćenje ptica na izložbi10.12.2016. u 23:22 - pre 88 meseci
Pozdrav svima,

pošto je Zidar tražio da napravim listu pojmova od interesa pokušat ću to napraviti ali koliko ću biti uspješan pitanje je. :)

Pojmovi od interesa:

1. Izložba (javni događaj ili manifestacija koja se održava svake godine, ona ima svoj naziv (npr. Zlatna vuga 2016), vrstu (državna, otvorena, međugradska,...), ima početni i krajnji datum (1.11 - 3.11),
2. Organizator (društvo ili udruga koja organizira ovaj javni događaj)
3. Izlagač (npr. Siniša Buluta živi u Trebinju na adresi Jovana Dučića 7, telefon mu je 059-123-xx5, s mail adresom [email protected] i njegov članski broj je 05)
4. Naplata (prilikom predaje eksponata naplajuće se gajbarina i katalog. Gajbarina je 2,00 do 30 eksponata a 1,00 preko 30 eksponata)
5. Sudije (naziv, grad, adresa, telefon, mail, titula (međunarodni, savezni,...))
6. Nagrade (na kraju se najboljim izlagačima dodjeljuju nagrade za (1, 2 i 3 za kolekcije (4 ptice istovremeno), 1, 2, 3 pojedinačno - ptice), ...
7. Faktura (izdaje se grupno izlagačima iz jednog društva ili pojedinačno po izlagaču)
8. Eksponati (golubovi, zečevi, koke, ptice)

Rečenice koje povezuju dva pojma:

(izlagač, eksponati)
(društvo, izlagač)
(izlagač, fakture)
(izlagač, nagrada)
...

Ovo je baš nezgodno! :( Puno bi lakše to opisno objasnio.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Praćenje ptica na izložbi

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8743 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.