Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kriza evrozone-ili ti sta dalje

[es] :: Ekonomija :: Kriza evrozone-ili ti sta dalje

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 27450 | Odgovora: 159 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.243.16.*



+471 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje30.11.2011. u 05:43 - pre 150 meseci
Citat:
Bik Koji Sedi: Kad govorite o konverziji valuta, kako to mislite da izvedete, u Srbiji?

Ako je posredi iole pristojnija suma, recimo par desetina hiljada evra i više, to je moguće uraditi jedino u banci, a ne u uličnoj menjačnici. Normalna procedura u svakoj banci jeste da se evri konvertuju u dinare po kupovnom kursu, a zatim druga valuta kupi po prodajnom. Pri tome se radi o kupovnim i prodajnim kursevima dotične banke, koji su još nepovoljniji od kupovnog i prodajnog kursa NBS, pa je prodajni viši od kupovnog čak i za 5-6%. Mnoge banke tu još dodaju i svoju proviziju, npr. 0,5-1.00%, kako gde.

U par banaka sam pitao, nijedna neće da to obavi po, recimo, srednjem kursu, a da odredi sebi neku razumnu proviziju. A nije mali iznos bio u pitanju.

To znači da takva operacija košta bar 5-6% od ukupne sume. Meni je to neprijvatljivo mnogo. Ima li neki drugi način?


Da, tako nešto bi koštala, možda i više i to samo u jednom pravcu. Jer kad kriza prođe, ti ćeš opet morati da vraćaš jene u neke evre i da izgubiš opet toliko. To je zaista neprihvatljivo za iole ozbiljnije iznose jer je provizija ogromna. Plus, kada bi prebacivao u jen ili švajcarac, i kada su veće suma u pitanju, oni ne bi imali da ti daju keš lovu, već bi ti prebacili elektronski. Tj. tvoj novac bi ostao u banci ali u drugoj valuti, i naravno značajno bi smanji svoj konto. Po meni, potpuno neprihvatljivo.

I taj jen ili švajcarac u koji prebaciš će ići gore-dole, i on će da prati one najjače svetske valute. Zbog privrede. Moraju. Svi su povezani. Prema tome, to je kocka, s'tim da ti u svakom slučaju dosta gubiš.

Tržište metala će ići gore, jer će mnogi povući kapital i bežati u metale.

Zlato će ako se kriza bude produbljivala da ide gore.

Evo i prognoze jednog baje koga neizmerno poštujem. Piše pod nickom " Daytrader ". Opasan je lik. Čili smo se pre par godina i tražio sam mu savet. Uštedeo mi je ogroman novac. Jedan stan, npr. Da, poslušao sam ga. Osećam da je baja neki sedi matorac, koji je već 20 godina u USA. Verovatno je nekada u onoj Jugoslaviji bio neki visoki diplomata, pa ostao u USA. Jako iskusan i namazan lik. On se učipio sa zlatom pre par godina. Kupovao po 380 po unci. Sad je oko 2000.

Daytrader:

Evo ukratko - Ja mislim da ovo u Evropi dramaticno. To sto se desava sa italijanskim obveznicama signal je za
zesci problem. Da, Evropi trebaju reforme, dogovor...a, kad ce to da bude, trziste panici uveliko. To je znak
opasne destabilizacije dugova, nesto sto ECB ne moze da spreci. Kriza drzavnih dugova, Sovereign Debt Crisis, je
najgora od svih varijanti. Vlade, Governments tad gledaju da sebe spasavaju, jok Mr.Prosecnog, za prosecne ih zabole nesto. Niti ce iko da prizna da su Governmenti zapadnih zemalja krivci za ovo sad. Ideja da ce ekon.rast nekako da se pojavi, sam od sebe, uz drasticne mere ovima vec posustalim, je naivna, da ne kazemo priglupa.
Kroz prizmu istorije, ako je ona prospekt resenja - pa ovako bi trebalo da se odvija dalje - crni atleticari trce brzo, ali problemi jos brze, iliti Bog je svemocan, ali Free Market jos vise. Free Market u smislu, da ce kapital da se ponasa
logicno, nemilosrdno, uz jaku zelju za samoodrzanjem. Konkretno, ECB ne moze da spase vise nista. Vrlo stidljivo uzimaju Italijanski dug, tj obveznice. Oni znaju da je to van njihovog domasaja. 2T je mucho dinnero. Politicari jos manje mogu da spasu bilo sta. Kapital ce da se jos jednom prebacuje u USA. USA je najveci finansijski gabor, ali hej, pusto ostrvo i jedina zena tu, nema veze sto je Beppa Joseph, naprasno je miss sveta, to je ta logika. :lol: U tom slucaju, da $ ce opet porasti, metali stagnirati neko vreme. U sl zesce devalvacije E, kapital bi se vracao nazad. Ali, kad Kapital, sa sve Marxom, krene u bezaniju iz USBonds (cek, pa vidi koliko nas je u ovoj zabokrecini), e onda ide tranzicija u private assets za pamcenje. Tu bi metali uzleteli da nije normalno. Znaci, ko bi da vidi 10h $ za oz zlata, mora da ide na taj scenario, da saceka bezaniju iz USBonds, ona se jos nije desila.
Ja to tako vidim. Meni se ranije cinilo, priznajem, da ce prvo opuci u Americi, koja je Grcka x 100, to je cinjenica.
Da ce zbog kreditne ekspanzije, kraha nekretnina, pa derivativa, prosto nagruvati inflaciju jos brze. Oko inflacije se ladno laze, nezaposlenosti takodje, te cifre su vece od zvanicnih. CB-ke, Azija, kupuju zlato, i da, kao hedge protiv
ovoga sto rade, zlato je savrseno. Nekretnine, zemljiste, vezan si lokalno nazovi.
Tako da, pogresio sam u smislu da je to Jakovljevic...Nije...To je neki...jos veci izdajnik. :lol:
Ogradjujem se cinjenicom da sam se uchipio davno, i da me nije briga da zlato padne i na 1000$. (nece, ali svejedno)
Ja idem na krajnji scenario, pridjite k Rumenci...iz zabokrecine. :D A uostalom, nije ni bitno, malo se igramo,
kad nam vec nametnuli globalizaciju.
Peace.



[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 30.11.2011. u 07:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje30.11.2011. u 08:53 - pre 150 meseci
Ako imas Intesa Hit racun, kosta je 2.25+4% u oba smera ako menjas iz evra i posle u evro.
U Raiffeisenu se i na 5000 dobija bolji kurs od zvanicnog, naravno u zavisnosti od trzista. U Procredit takodje. U ova dva slucaja bi kostalo mozda 2%, na preko 10.000 verovatno i manje, ako se pogodi dan.
Jen se ne moze ni u bankama naci kao kes, kamoli u menjacnicama za neku pristjnu sumu (>1000e vrednosti)
Dolar se vec moze naci u menjacnicama sigurno, i to je isplativije.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje01.12.2011. u 00:07 - pre 150 meseci
nema potrebe niti je moguce izmenjati evro pre nego sto se dobiju zvanicna uputstva za slucaj da dodje do zamene evra. Ne treba izmisljati toplu vodu jer ljudi koji brinu o tome imaju puno puno vise od nas da spasavaju.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.243.20.*



+471 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje01.12.2011. u 08:20 - pre 150 meseci
Žestok napad Amerike na evro. Amerika koja ima mnogo bolesniju privredu i precenjen dolar, svim sredstvima napada Evropsku Uniju i njenu valutu. Mediji koji su u njenim rukama odrađuju posao. Na B92 pet puta dnevno imate članke kako evro propada, bla, bla. Svi mediji koji su u njihovim rukama planski stvaraju paniku.
Konačno neko ko ima isto mišljenje kao i ja. Dugo sam guglao, ali, ili sam pronašao potpuno neznanje kod učesnika rasprava, ili nezainteresovanost. Niko da kaže šta je posredi, i evo sinoć nađoh. Svaka čast za ovog gospodina. Konačno neko ko razume suštinu.

link na njegove tekstove : http://nkatic.wordpress.com/

Rat dolara i evra ( II deo)
Posted on 18/10/2011 | 10 komentar

Može li evro konkurisati dolaru

Uprkos činjenici da se konstelacija ekonomske moći drastično promenila od kraja Drugog svetskog rata, uprkos hroničnom slabljenju i čestim dolarskim krizama, nije bilo valute koja je mogla ugroziti neprikosnovenu poziciju dolara na svetskoj sceni. Koliko god bilo ugodno i unosno kontrolisati svetski monetarni sistem, status zemlje rezervne valute nosi i visoke rizike za njenog titulara. Jedina država koja je taj teret mogla da nosi bila je Amerika.

SAD su bile najveća ekonomska sila, najveća finansijska sila, najveća vojna sila i pri tome najotvorenija ekonomija – ne samo za robe, već neuporedivo važnije, za tokove kapitala. Na tržištu uvek ima dovoljno dolarskih hartija od vrednosti koje se mogu kupiti ili prodati brzo, bez zastoja i visokih troškova. Ova likvidnost dolarskih hartija od vrednosti je ogromna prednost koju investitori visoko cene.

Veliki prilivi ili odlivi kapitala, ili pak kontinuirane špekulativne transakcije mogu ugroziti stabilnost gotovo svake države. Moć stihije finansijskog tržišta ili povremene, organizovane napade na valutu, osetile su gotovo sve države u različitim periodima.

Velike promene u vrednosti valute (na bilo koju stranu) uvek imaju loše posledice po ekonomiju i destabilizuje finansijski sistem. Kada valuta naglo jača ugrožen je izvoz, a špekulativni kapital se sliva u finansijski sistem. Kada valuta naglo slabi, uvoz poskupljuje, dolazi do inflatornog pritiska usled rasta uvoznih cena, a kapital napušta zemlju. Države su tada primorane na velike korekcije kamatnih stopa, bez obzira na stanje u kome se ekonomija nalazi u tom trenutku. Još gore, ovakve promene dolaze iznenada, teško ih je predvideti, još teže amortizovati. Zbog svega ovoga, ni jedna od zemalja koje su po nekom kriterijum mogle pretendovati na status rezervne valute, niti je mogla, niti je želela da taj teret nosi.

Švajcarski franak, koji je tradicionalno jak i stabilan i koji je u periodima finansijskih kriza bio sigurno utočište ili zamena za zlato, gotovo da nikada nije prešao 2 odsto svetskih rezervi. Ekonomija Švajcarske je relativno veoma snažna, ali je apsolutno mala.

Moćna nemačka ekonomija, sa verovatno najkvalitetnijom centralnom bankom na svetu, dugo je zadržavala neke od oblika kapitalne kontrole. Udeo marke u svetskim rezervama je dostizao maksimalno 15 do 16 odsto, što je značajno ispod njene međunarodne reputacije.

Slično kao i Nemačka, i Japan je kapitalne tokove dugo držao pod kontrolom. Početak liberalizacije kapitalnih tokova označio je i početak žestokog posrtanja za Japan. Učešće jena u svetskim rezervama nije prelazilo 7 odsto ni u njegovim „najboljim godinama“.

Britanska funta, koja je svojevremeno vladala svetskim ekonomskim sistemom, pala je svojim učešćem u svetskim rezervama sa 20 odsto (tokom šezdesetih) na ispod 5 odsto.

Veliki i česti poremećaji na svetskom finansijskom tržištu zahtevaju koordinaciju monetarnih politika različitih država. To nije jednostavan niti lagan proces, jer su interesi država u takvim trenucima u pravilu suprotstavljeni. Amerika je, ponovo zbog svoje ukupne snage, bila u mogućnosti da ostale države ili nagovori ili prisili na saradnju, kad god je to bilo potrebno. Po logici stvari, ovo sporazumevanje je u pravilu reflektovalo interese SAD, i neretko je sprovođeno grubo i arogantno.

Kreiranje evra je kao svoj krajnji cilj imalo nepovratnu integraciju Evropske Unije, postupno harmonizovanje fiskalnih politika, ali i odbranu (ili izolaciju) od poremećaja koji su prečesto dolazili sa dolarske strane. Okončanjem Hladnog rata započeo je i period postepene emancipacije Zapadne Evrope, koja je bila već umorna od svoje inferiorne pozicije u odnosu na SAD. Stvaranje zajednička valuta je jedan od moćnih signala tog procesa.

Evro se u obliku fizičkog novca pojavio 1. januara 2002. godine. Istog tog dana, u intervjuu CNN-u, Romano Prodi, tadašnji Predsednik Evropske komisije izjavljuje da je evro politički, a ne ekonomski projekat. On predočava značaj i ulogu evra u kreiranju bi-polarnog sveta (sa dolarom i evrom na suprotnim polovima), uz nagoveštaj da je to tek početak, „antipasto“, onoga što sledi.

Uprkos svim evidentnim slabostima i kontroverzama, evrozona ima sve uslove da dolaru bude takmac. U njenom središtu je kvalitetna centralna banka koncipirana po nemačkom uzoru. Ekonomija EU je (zbirno) veća od američke, iako je BDP Evrozone nešto niži od američkog.

Uz sve ekonomske probleme, a ko ih nema, Evropa ima dobru i balansiranu privrednu strukturu, modernu ekonomiju i odličnu infrastrukturu, daleko bolju od američke. Vodeće evropske ekonomije ne zaostaju u produktivnosti (po času) za američkim takmacima. Potrošnja energije je neuporedivo racionalnija, odnos Evrope prema ekologiji, velikoj temi dvadesetprvog veka, mnogo je odgovorniji od američkog.

Evrozona kao celina, ima značajno manji budžetski deficit od SAD, kao i niži nivo javnog duga, uprkos ulaganjima u širu i humaniju socijalnu zaštitu od američke. Za razliku od SAD, evrozona ima i uravnotežen tekući bilans.

S druge strane, na američkoj strani su pored već ranije pomenutih prednosti, fleksibilnija ekonomska strukturu i izuzetan duh preduzetništva koji ne jenjava još od pionirskih vremena. SAD su i dalje lider u modernim tehnologijama.

Američka demografska struktura i trendovi su znatno bolji od evropskih. Nije bez značaja ni činjenica da je američko stanovništvo, bar do juče, iskazivalo manje zahteva prema državi od Evropljana, demonstrirajući veću samostalnost, prilagodljivost i otpornost na šokove.

Amerika ima samo jednu vladu, a ima i institucije koje su kroz period Hladnog rata naučile da svoje ciljeve, javne ili tajne, efikasno realizuju iza scene. To umnogome povećava verovatnoću da će američki uticaj biti jači od uticaja koji Brisel može imati – gde god to treba, pa i u nekim evropskim zemljama.

Nejasna pozicija Velike Britanije, ili „sedenje na ogradi“, kako je to De Gol nazivao, predstavlja krupnu slabost za EU. Eventualnim ulaskom u Evrozonu, Britanija bi u velikoj meri doprinela snazi i stabilnosti zone kao i jačanju evra.

Konačno, i možda najvažnije u ovom trenutku, ciljevi SAD su u punoj saglasnosti sa interesima finansijske oligarhije koja Evropu vidi kao prepreku širenju svoje moći. Svi kontrolni mehanizmi koje EU uvodi ili nagoveštava, velika su potencijalna opasnost i moćna oligarhija će se protiv toga boriti svim sredstvima i na sve načine. U ovom bloku su i najuticajniji svetski mediji koji su evro već proglasili propalim projektom i pišu mu nekrologe.

→ 10 komentara

Objavljeno pod Medjunarodna ekonomija
Rat dolara i evra (I deo)
Posted on 13/10/2011 | 26 komentar

Preterana privilegija i deficit bez suza

U pozadini svetske ekonomske krize nastavlja se tihi valutni rat dolara i evra. Iako rat nije zvanično objavljen, čini se da je bitka za uništenje Evrozone i evra, nemilosrdna. Ulozi su ogromni i ako evro opstane, ako preživi ovaj veliki test, dolar bi mogao polako sići sa pijadestala vodeće svetske rezervne valute, mogao bi izgubiti ekskluzivitet koji već dugo ima i postati samo jedna od važnijih valuta.

Potencijalni ekonomski, ali i politički gubici koje bi SAD pretrpele u ovom scenariju su gotovo nemerljivi. Status rezervne svetske valute daje ogromnu prednost njenom vlasniku. Tako gledano, bilo bi državno neodgovorno ako bi SAD propustile da ovu prednost zadrže što duže i po svaku cenu, pogotovo ako tu cena plaća neko drugi.

Specijalni status dolara je ustanovljen po okončanju Drugog svetskog rata i bio je odraz potrebe trenutka, ali i apsolutne ekonomske i političke dominacije SAD. Bruto domaći proizvod SAD je bio veći od BDP-a drugih velikih ekonomija zajedno, uključujući tu SSSR i Japan. Američka industrija je na sličan način dominirala svetom.

Dolar je postao sidro svetskog ekonomskog sistema i zamena za zlato. Bio je konvertibilan u zlato sa fiksnom vrednošću od 35 dolara za uncu zlata. Sve ostale valute su svoje paritete fiksirale prema dolaru.

Sistem koji počiva na jednoj nacionalnoj valuti, bez obzira kako moćna sila stajala iza te valute, dugoročno je neodrživ. Da bi svetski sistem funkcionisao na takvim osnovama, da bi bio likvidan, dolara mora biti u izobilju. Ali, da bi dolara bilo u izobilju, Amerika mora imati stalni i veliki deficit tekućeg bilansa.

Ovaj fenomen se u ekonomiji naziva „Trifinova dilema“, po ekonomisti Robertu Trifinu, koji je problem objasnio daleke 1947. godine. Kejnz je takođe uočio problem i ponudio drugačije rešenje za svetski monetarni sistem. SAD su bile previše moćne da bi odustale od rešenja koje joj davalo ogromnu prednost na svetskoj ekonomskoj sceni.

Početkom šezdesetih godina dolari u opticaju daleko prevazilaze američke zlatne rezerve na kojima je dolar nominalno počivao. Paritet dolara prema zlatu je neodrživ, i to postaje svima jasno. Trifinova dilema se ponovo aktuelizuje, ponajviše u analizama poznatog francuskog ekonomiste Žaka Rufa. Iz tog vremena potiču i kovanice koje su i danas aktuelne. Jednu je skovao tadašnji francuski ministar finansija Žiskar d’Esten, koji je poziciju dolara nazvao „prekomernom privilegijom“. Na istoj liniji, Ruf je pisao da samo Amerika može imati „deficit bez suza“. Tu prekomernu dolarsku privilegiju Putin danas, prilično nepoetski, naziva parazitizmom.

Od šezdesetih godina, kada je štampanje dolara uzelo maha a SAD polako počele da gube svoju ekonomsku nadmoć, dolar je, sa kratkim prekidima, u stanju permanentne krize ili pada. Kriza se prvo reflektovala raskidanjem veze sa zlatom 1971. godine, a potom i padom vrednosti dolara. Pad je šokantni i to se najbolje vidi u poređenju sa valutama koje su na sceni poslednjih 40 godina.

Ilustracije radi, za jedan dolar se 1970. godine moglo dobiti oko 4,3 švajcarska franka. Danas se za jedan dolar može dobiti oko 0,9 švajcarskih franka. Iste godine, dolar je vredeo oko 358 jena a danas vredi oko 77 jena.

Kako to da uprkos ogromnom padu dolara, američka ekonomija funkcioniše bez krupnih problema? Na čemu počiva ogromna privilegija dolara i kako to da SAD mogu imati hroničan dvostruki deficit (i tekućeg bilansa i budžeta), a da to ne boli?

Pad dolara (iako dramatičan), nema dramatične posledice po američku ekonomiju. Amerika se zadužuje u dolarima, kupuje robe od kojih se mnoge iskazuju u dolarima i u pravilu, sve što uvozi dolarima i plaća. Za druge zemlje bi pad vrednosti valute bio ogroman problem jer bi povećao dužnički teret za iznos depresijacije i doveo do ogromnog pritiska i na cene. Ameriku ovaj problem mnogo ne pogađa.

Cene nafte i sirovina na svetskom tržištu se iskazuju i plaćaju dolarima. Ogroman deo industrijskog izvoza azijskih zemalja, latinske Amerike ili Australije na primer, iskazan je i naplaćuje se (opet) u dolarima.

Oko polovine svih dužničkih hartija od vrednosti je nominovan u dolarima, a i najveći deo berzanskih i špekulativnih transakcija se realizuje u dolarima. (Čak su i nedavno izdate obveznice Srbije nominovane u dolarima, na primer.)

Međunarodna siva i crna ekonomija koje se uvek oslanjaju na gotovinski novac funkcionišu na dolaru – 75% novčanica od 100 dolara cirkulišu van teritorije SAD. Centralne banke oko 60% do 70% svojih rezervi drže u dolarima.

Država koja želi da kupi naftu ili neku drugu sirovinu, mora imati dolare na raspolaganju. Da bi te dolare dobila, država mora prodati robu ili usluge, dakle mora razmeniti realnu, tržišno verifikovanu vrednost za zelenu hartiju. Južna Koreja na primer, mora prodati računar za dolare, pa će njima kupiti naftu. Efektivno, Koreja je računar razmenila za naftu, dala je robu za robu, koristeći dolar samo kao sredstvo plaćanja.

SAD s druge strane, mogu kupiti naftu dajući za nju hartiju koja je ofarbana u zeleno i nosi dolarski znak, jer ta hartija treba svima. Nije neophodno da svoj računar ili neku drugu robu razmene za nju – američki proizvod je i zelena novčanica. Amerika zato ne mora previše brinuti ni o stanju svog izvoza ili tekućeg bilansa. Pri tome, ni američka centralna banka se ne mora sekirati da bi tako velika emisija dolara mogla izazvati inflatorni haos – dobar deo emitovanog novca cirkuliše van zemlje i nikada se neće vratiti u SAD.

Amerika se ne mora sekirati ni oko stanja svog budžetskog deficita – njega velikim delom i bez zastoja finansiraju stranci. Preko 50% američkih državnih hartija od vrednosti je u rukama stranaca. Veliki broj država koje imaju značajan suficit tekućeg bilansa (i po tom osnovu ogromne dolarske rezerve), ulažu svoje viškove u vrednosne papire američke države. Amerika, delimično i o trošku drugih, može finansirati i svoje ratove.

Ovakvo obilje dolara drži i američke kamatne stope na nižem nivou od onih u drugim zapadnim državama. Američki dužnici, bili oni država, privreda ili građani, imaju niže finansijske troškove nego konkurencija.

Američki tržišni akteri su uglavnom lišeni troškova valutne konverzije, ne moraju da strahuju od kursnih rizika, nemaju potrebu da se od njih štite niti da troše novac na takvu zaštitu.

Američka ekonomija je još uvek moćna, i naravno, ne živi samo od štampanja novca, ali je štampanja novca profitabilna dopunska aktivnost. Amerika živi mnogo bolje, i troši mnogo, mnogo više nego što bi to mogla da dolar nije rezervna valuta. Naravno, ništa ne traje doveka.

Slabljenje ekonomske moći Amerike i strahovit rast oba deficita, uspon Kine, emancipacija Evrope i pojava evra, zapretili su da ugroze specijalnu poziciju dolara. Ono što se na svetskoj sceni vidi, nije samo kriza evra, već i ogorčena borba za budućnost dolara.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9500
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje01.12.2011. u 08:32 - pre 150 meseci
Izlgleda da je žutokljunac zaboravio da je sadašnja kriza u Evro zoni jednostavan zbir nekoliko dužničkih kriza zemalja koje koriste evro kao valutu.

Ne vidim kakve veze ima dolar i USA sa pohlepnom i nesposobnom grkčom vladom, sa alavim Berluskonijem i sa Španijom i Portugalijom koje su 'tele da budu bogate ko Švecka.

Doduše, stoji da USA imaju težnju da vladaju svetom ali to nema veze sa konkretnom krizom.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.dynamic.sbb.rs.



+395 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje01.12.2011. u 08:37 - pre 150 meseci
Ali stoji i dalje da su Goldman & Sachs zajedno sa Grcima lazirali finansijske izvestaje za EU. To je pocetak krize .
E sad da li su njihovi interesi a to je $$$ poklapa sa USA medjunarodnom monetarnom politikom to je vec pitanje za razmatranje .

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje01.12.2011. u 08:51 - pre 150 meseci
Ma, svi ce preci na dinar!
http://www.kamatica.com/vesti/...icdinar-jedina-rezerva-za-evro
:D

Precenjen dolar??? Evro kada je nastao, vredeo je ispod 1$. Kako je presao paritet i 1.2$ nikada se vise nije spustao ispod 1.2$.
Americi znaci jak dolar? Ajde molim te, seti se da se celokupna likvidnost stvara DOLAROM. Americi nimalo ne znaci da dolar bude jak, osim u slucaju uvoznickog lobija. A i njega boli uvo jer je najveci uvoz iz Kine, a juan ima fixiran kurs. To jedino gde Amerika zeli da dolar "oslabi", jer bi time Kina imala manje ;)
Pomenuo si naftu skoro? Ovih dana je bash objavljeno da je Amerika postala net-exporter nafte! Ne postoji nijedan dobar razlog za jak dolar.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9500
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje01.12.2011. u 08:55 - pre 150 meseci
Citat:
deerbeer: Ali stoji i dalje da su Goldman & Sachs zajedno sa Grcima lazirali finansijske izvestaje za EU. To je pocetak krize .
Pa da ali nije ideja "Goldman & Sachs" da se ovi prezaduže i lažiraju poslovne izveštaje. Nisu "Goldman & Sachs" došli kod predsednika grčke vlade i rekli "Aj' se ti malo prezaduži a mi ćemo da lažiramo". Nego su se alavi Grci navikli na 'leba bez motike, pa kad su upali u čabar angažoviali profi agenciju da to sakrije za neko vreme. E sad, druga je priča što američka agencija "Goldman & Sachs" ume vešto da lažira knjige i ume da čuva tajnu. Ali sve u svemu, nema tu "rata dolara protiv eur", kriza je nastala zbog alavosti i želje da traje 'leba bez motike.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje01.12.2011. u 09:36 - pre 150 meseci
Ma jok.
Masoni, iluminati i onaj nesretni papo... u sadejstvu sa ostalim mracnim silama srbomrzcima.
Pravi razlog zasto Amerika hoce da unisti Evropu je taj sto su ponosni Srbi u njoj, a svi ovi drugi su samo kolateralna steta.
Nije slucajno sto su prvo pukli bas najveci srpski prijatelji u Evropi - braca Grci, kao upozorenje ostalima sta ce im se desiti
ako simpatisu Srbe.
Sledeci su na redu Italijani i Spanci - koji su sledeci po mentalitetu najblizi Srbima.
A onda ce udariti na Francuze i Njemce, jer i oni vole pojesti i popiti, a znaju ponesto i o smislu zivota, ne doduse koliko i Srbi - ali dovoljno da ih mrze.
Sve je to jasno ko' dan.
To nema veze sa time sto ovi propadaci vise trose nego sto proizvode, jer se pare mogu lako dostampavati, pa to ne moze biti razlog, jer je uvijek moguce nastampati koliko god se trosilo.
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.dynamic.sbb.rs.



+395 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje01.12.2011. u 10:48 - pre 150 meseci
Citat:
Java Beograd: Pa da ali nije ideja "Goldman & Sachs" da se ovi prezaduže i lažiraju poslovne izveštaje. Nisu "Goldman & Sachs" došli kod predsednika grčke vlade i rekli "Aj' se ti malo prezaduži a mi ćemo da lažiramo". Nego su se alavi Grci navikli na 'leba bez motike, pa kad su upali u čabar angažoviali profi agenciju da to sakrije za neko vreme. E sad, druga je priča što američka agencija "Goldman & Sachs" ume vešto da lažira knjige i ume da čuva tajnu. Ali sve u svemu, nema tu "rata dolara protiv eur", kriza je nastala zbog alavosti i želje da traje 'leba bez motike.

Ma sve to stoji i sve je tacno sto kazes , elaborirano 1000 puta ovde na forumu, nego samo kazem da su im ovi pomogli u tome da jos vise trose nego sto mogu da zarade .
Mozda cifra ne bi bila 300 milijardi e nego mnogo manje .
Opet njihov interes je prevashodno $$$ koje su dobili od grka za uspesno laziranje a itekako su znali koje su posledice svega toga . Nisu ni oni toliko mutavi i naivni.
Ali i ne snose glavni deo krivice vec manji deo .

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje01.12.2011. u 14:49 - pre 150 meseci
Citat:
Pa da ali nije ideja "Goldman & Sachs" da se ovi prezaduže i lažiraju poslovne izveštaje. Nisu "Goldman & Sachs" došli kod predsednika grčke vlade i rekli "Aj' se ti malo prezaduži a mi ćemo da lažiramo". Nego su se alavi Grci navikli na 'leba bez motike, pa kad su upali u čabar angažoviali profi agenciju da to sakrije za neko vreme. E sad, druga je priča što američka agencija "Goldman & Sachs" ume vešto da lažira knjige i ume da čuva tajnu. Ali sve u svemu, nema tu "rata dolara protiv eur", kriza je nastala zbog alavosti i želje da traje 'leba bez motike.


svi su muljali i Nemci su znali da laziraju finansijske izvestaje poput neke banana republike. Uvodjenje evra je bila pre svega politicka odluka kao uostalom i sve uvek.
 
Odgovor na temu

jandrino jato

Član broj: 282774
Poruke: 72
*.static.kdsinter.net.



+103 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje01.12.2011. u 15:59 - pre 150 meseci
kad uradi kriza nista ne vredi ni jedna valuta ni zlato ni srebro! vrede njive hrana voda oruzje lekovi nafta sve ostalo je totalni promasaj u slucaju kriznog ludila! mozete da pricate citirate mislite i mudrujete al onaj ko je na selu taj za krizu ne mari!
 
Odgovor na temu

herzog

Član broj: 69219
Poruke: 1095
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 41486438


+298 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje02.12.2011. u 09:39 - pre 150 meseci
Citat:


Ma jok.
Masoni, iluminati i onaj nesretni papo... u sadejstvu sa ostalim mracnim silama srbomrzcima.
Pravi razlog zasto Amerika hoce da unisti Evropu je taj sto su ponosni Srbi u njoj, a svi ovi drugi su samo kolateralna steta.
Nije slucajno sto su prvo pukli bas najveci srpski prijatelji u Evropi - braca Grci, kao upozorenje ostalima sta ce im se desiti
ako simpatisu Srbe.
Sledeci su na redu Italijani i Spanci - koji su sledeci po mentalitetu najblizi Srbima.
A onda ce udariti na Francuze i Njemce, jer i oni vole pojesti i popiti, a znaju ponesto i o smislu zivota, ne doduse koliko i Srbi - ali dovoljno da ih mrze.
Sve je to jasno ko' dan.
To nema veze sa time sto ovi propadaci vise trose nego sto proizvode, jer se pare mogu lako dostampavati, pa to ne moze biti razlog, jer je uvijek moguce nastampati koliko god se trosilo.



Pa pazi, pod 1) ne razumem ove vec stereotipske srbomrzacke recenice koje isijavas, jer koliko vidim jos uvek pricas srpski.
2) Bugarska, Italija, itd su sve zemlje koje su odjebale Nemacku u vreme kada je gubila WWII... Ja to jos uvek vidim kao slucajnost, a mozda i nije



[Ovu poruku je menjao herzog dana 02.12.2011. u 11:31 GMT+1]
H bibz cbgcvfh arzn zhqebfgv , cerqwv an fyrqrćv.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje02.12.2011. u 10:35 - pre 150 meseci
Citat:
herzog: Pa pazi, pod 1) ne razumem

U tome je problem.
 
Odgovor na temu

DrFill2Good

Član broj: 288484
188.2.0.*



+255 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje02.12.2011. u 12:21 - pre 150 meseci
Citat:
herzog: Pa pazi, pod 1) ne razumem ove vec stereotipske srbomrzacke recenice koje isijavas, jer koliko vidim jos uvek pricas srpski.

Pa normalno da ne razumes, takve mentalne visine dostupne su samo odabranima.
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 1004



+252 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje02.12.2011. u 13:57 - pre 150 meseci
Mozda je i bilo ali nisam citao. Voleo bih da mi neko pojasni kako je moguce da "svi jure da zamene evro u neku drugu valutu" a njemu vrednost zakucana na 104 dinara. Ako je vec tolika ponuda, trebalo bi i vrednost da mu padne. Ili ne?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje02.12.2011. u 14:03 - pre 150 meseci
Problem je sto prodaja evra ne znaci i kupovina dinara - naprotiv, i dinari i evri se prodaju za druge valute.
 
Odgovor na temu

herzog

Član broj: 69219
Poruke: 1095
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 41486438


+298 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje02.12.2011. u 14:07 - pre 150 meseci
Vaso , zasto si napisao "češ" , jel treba da te se pocese, di te svrbi?


H bibz cbgcvfh arzn zhqebfgv , cerqwv an fyrqrćv.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje04.12.2011. u 10:24 - pre 150 meseci
Elem...

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-16016131

Citat:

Jacques Delors: Euro was flawed from beginning

One of the main architects of the single European currency, Jacques Delors, has said the eurozone was flawed from the beginning.

He told Britain's Daily Telegraph that the lack of central powers to co-ordinate economic policies allowed some members to run up unsustainable debt.

As head of the European Commission from 1985 to 1995, he played a key role in the process that launched the euro.


Ehehehe.... imam neki osecaj da, kako sve veci broj gospode iza EURO projekta ranih 90-tih bude isao u penziju, da cemo cuti sve vise i vise pikantnih detalja (koji su i ovako i onako mogli biti nasluceni).

Bas kao sto je svako znao da je Brisel ekipa odlucila da sedi na usima, kako bi sto pre napravili svoju malu monetarnu uniju. Na zalost, odlucili su da ne cuju i neke vrlo bitne stvari, kao sto je recimo primedba da bez fiskalne unije nema nikakvog smisla praviti monetarnu.

A evo sad cujemo to i iz "prve ruke" - pa se to vise ne moze zvati spekulacijom.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Kriza evrozone-ili ti sta dalje04.12.2011. u 10:33 - pre 150 meseci
Da, ali kako bi onda najbolje plate, kvalitet zivota, najduzi zivotni vek,kao i najbolji fudbal bio u Italiji, Spaniji i Grckoj..

molto bene..
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Kriza evrozone-ili ti sta dalje

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 27450 | Odgovora: 159 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.